Strona główna serwisu
Wg raportu GMF Polacy coraz bardziej nie lubią USA, NATO, Obamy i Rosji

Wg raportu GMF Polacy coraz bardziej nie lubią USA, NATO, Obamy i Rosji

Polacy są coraz gorzej nastawieni do USA, prezydenta Baracka Obamy i NATO - wynika z tegorocznego raportu German Marshall Fund. Tylko 45 proc. - o 6 pkt proc. mniej niż w ubiegłym roku - uważa, że sojusz atlantycki jest istotny dla bezpieczeństwa Polski.
Barack Obama Barack Obama ()
Zaledwie 38 proc. mieszkańców Polski uznaje amerykańskie przywództwo na świecie za pożądane - o 11 pkt proc. mniej niż w roku ubiegłym.

Tylko 49 proc. Polaków aprobuje politykę zagraniczną prezydenta Obamy, co oznacza spadek o 16 pkt proc. w porównaniu z zeszłym rokiem.

Gdyby Polacy mogli głosować w amerykańskich wyborach, 35 procent poparłoby Obamę, a 16 procent jego republikańskiego oponenta Mitta Romneya. Poparcie dla Romneya - skrajnie niepopularnego w Europie - jest w Polsce największe ze wszystkich krajów starego kontynentu.


Raport "Transatlantic Trends 2012" oparto na sondażach w USA, Rosji, Turcji i 12 wybranych krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

Tylko 42 procent obywateli Polski zgodziło się ze stwierdzeniem: "Członkowie społeczności międzynarodowej, z Polską włącznie, mają obowiązek chronić ludność cywilną w innych krajach przed przemocą, w tym wyrządzaną przez ich własny rząd".

Jak zaznaczyli autorzy raportu, jest to jeden z najniższych odsetków pozytywnych odpowiedzi na to pytanie spośród badanych przez GMF krajów.


Spośród badanych 15 krajów w Polsce najmniej respondentów (29 proc.) sądzi, że NATO powinno było interweniować zbrojnie w Libii (co uzasadniano koniecznością ratowania ludności przed masakrą).

Także inwazję na Irak tylko 26 proc. Polaków - znowu najmniej w UE - uważa za słuszną. Zbrojną interwencję w Afganistanie popiera 27 proc.

Polacy także najgorzej, tylko po Hiszpanii, oceniają politykę międzynarodową swojego rządu - raptem 47 proc. wystawia jej dobrą notę.

53 procent Polaków mówi, że kryzys ekonomiczny w Europie dotknął ich osobiście, co jest odsetkiem poniżej europejskiej średniej (65 procent).

Mimo to większy odsetek niż średnia europejska postrzega w Polsce system ekonomiczny jako niesprawiedliwy - 72 procent uważa, że "przynosi on korzyści tylko niewielu ludziom".


Rośnie też liczba oceniających euro jako potencjalnie szkodliwe dla polskiej gospodarki - obecnie jest o tym przekonanych aż 71 proc. Polaków (wzrost o 19 pkt proc. w porównaniu z ub.r.).

W zestawieniu z zeszłym rokiem wzrosły również nastroje antyrosyjskie. Tylko 33 procent Polaków ma przychylną opinię o Rosji - o 9 pkt proc. mniej niż w 2011 roku.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (221)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
44
~Leon Orwicz 2012-09-13 (00:35) 3 godziny i 24 minut temu

Europa i Świat powinna nam lizać stopy za zatrzymanie hord muslimów (Wiedeń 1683) i bolszewickiej zarazy w 1920.Tymczasem - dziś mija 73 rocznica zdrady Polski przez sojuszników. 12 września 1939 roku odbyła się w Abbeville brytyjsko-francuska konferencja, na której zdecydowano o nieudzielaniu Polsce pomocy w walce z Niemcami.Polska nie została o tym poinformowana. Po pięciu latach - we wrześniu 1944 roku - Abbeville wyzwolone zostało właśnie przez Polaków: I Dywizję Pancerną pod dowództwem generała Stanisława Maczka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
35
~HONOR DLA JFK 2012-09-13 (00:56) 3 godziny i 3 minuty temu

AMERYKANIE - CO SIĘ DZIEJE - WAS TEŻ ZNISZCZYLI JAK POLAKÓW I POLSKĘ ??? http://www.flickr.com/photos/expd/7942291370/

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
35
~massud 2012-09-13 (00:39) 3 godziny i 20 minut temu

Światem rządzi kartel bankowy, który ma w kieszeni cały światowy establishment i tzw. mocarstwa. Dlatego Obama, Putin, Merkel, czy Tusk to identyczne kukiełki przeznaczone do odgrywania całej tej szopki. Scenariusz jest napisany na wiele lat do przodu. Wypróbowany Heglowski paradygmat oparty na wyłanianiu się nowego porządku z wcześniejszego chaosu (teza-antyteza-synteza) doprowadził świat na skraj zagłady. Dziś USA organizują w Afryce Północnej obalanie reżimów, które przez dziesięciolecia finansowały. Wszystko po to, aby doprowadzić do zjednoczenia świata Islamu przeciwko chrześcijanom i żydom. Atak na Iran będzie iskrą na prochy. Póki co testują to w mniejszej skali - poprzez spalenie Koranu przez żołnierzy USArmy w Afganistanie,a ostatnio poprzez film o Mahomecie. Jesteśmy na tyle głupi, że dajemy się dzielić i pozwalamy, aby nam wmówiono, że trzeba zniszczyć ten, czy inny kraj.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2