więcej

W Jakucji stan wyjątkowy z powodu wilków.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2013-01-07 (18:25) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 16 godzin i 21 minut temu
drukuj


W Jakucji stan wyjątkowy z powodu wilków
opinie
Władze Jakucji - republiki w azjatyckiej części Rosji - postanowiły wprowadzić stan wyjątkowy z powodu coraz większej liczby ataków wilków, które dziesiątkują stada reniferów na tym rozległym terenie, gdzie od kilku tygodni jest najzimniej na świecie. Tworzone są specjalne brygady myśliwskie, które mają zająć się odstrzałem wilków.

Informują o tym rosyjskie media, na które powołuje się AFP.

Począwszy od 15 stycznia w republice ma zostać ogłoszony trzymiesięczny okres walki z wilkami. Odpowiednim resortom polecono sformowanie specjalistycznych brygad myśliwych i zapewnienie im sprzętu niezbędnego do polowań. Poza opłatą za każdą wilczą skórę (kwoty nie podano), dla najlepszych łowców zostaną ustanowione trzy "sześciocyfrowe" premie o wysokości nie mniejszej niż 100 000 rubli (ok. 10 000 zł).

Obecnie w Jakucji, której powierzchnia wynosi 3,1 mln km kwadratowych - 10-krotnie więcej niż Polska - a ludność nieco ponad milion, żyje ponad 3500 wilków. Ich optymalna liczba nie powinna zdaniem władz przekraczać 500. Z tego też powodu sezon polowań na wilki będzie trwał cały rok.

Według regionalnego Ministerstwa Rolnictwa w minionym roku wilki zabiły 313 koni i 16 111 reniferów. Poważne straty wilki poczyniły też w populacji dzikich zwierząt.

Jakucja jest regionem Rosji o ekstremalnych warunkach klimatycznych. Temperatura latem sięga tam 40 stopni Celsjusza, zimą zdarza się jej spaść do minus 60 stopni. Niedawno w jakuckich miejscowościach Ojmiakon i Wierchojańsk zanotowano minus 55 stopni.

(db)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 59 51.75%
nie 55 48.25%

Przeczytaj też

Syberyjskie mrozy w Jakucji

dodane 2013-01-04 (12:47) 1 rok 9 miesięcy 26 dni 21 godzin i 59 minut temu

Wilk zaatakował 56-letnią Dagestankę, zabiła go

dodane 2012-11-13 (14:20) 1 rok 11 miesięcy 17 dni 20 godzin i 26 minut temu

W innych serwisach


Opinie (155)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

17
14
~contra 2013-01-07 (21:55) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 12 godzin i 51 minut temu

i w XXl wieku człowiek nie potrafi zapanować inaczej nad zwierzetami jak tylko poprzez bestialski mord.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Natsu 2013-06-03 (19:18) 1 rok 4 miesiące 27 dni 15 godzin i 28 minut temu

Myśliwi cwani bo mają broń ;] Niech zmierzą się z wilkiem bez żadnej broni palnej czy noża. Zobaczymy kto będzie bezbronny. Człowiek bez broni dla większych drapieżników jest jak mróweczka :D

odpowiedz

5
1
~przyroda 2013-01-08 (00:10) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 10 godzin i 36 minut temu

Wilki walcza o swoje przetrwanie a ludzie o swoje , watpie w to zeby bylo tam aż tak dużo wilków , tak naprawde chodzi o polowania za pieniądze ,ale zeby bylo sprawiedliwie powinni dac strzelby tez wilką

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~aa 2013-01-08 (00:14) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 10 godzin i 32 minuty temu

My mamy specjalistę do wyrżnięcia watahy

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

30
9
~mak 2013-01-07 (22:03) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 12 godzin i 43 minuty temu

za komuny były odstrzeliwane , uważane słusznie za szkodniki ;sroki, wrony ,gawrony itp. za to fruwało w powietrzu mnóstwo wróbli ,jaskółek , jerzyków ,słowików ,skowronków ,sikorek itp . pożytecznej ptaszyny które tępiło rozmaite robactwo ,dziś niestety o takich sprawach decydują psychole którzy nazywają siebie ekologami i szkodnikow nie odstrzeliwać a robactwo pleni się jak nigdy dotąd.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

0
0
~rho 2013-02-05 (09:49) 1 rok 8 miesięcy 26 dni i 57 minut temu

gdyby tak było w Polsce, to każdy z tych myśliwych musiałby mieć kasę fiskalną i za każdego odstrzelonego wilka musiałby wystawić paragon. Ciekawe jaka byłaby cena takiej kasy z homologacją od -60 do +40 stopni.

odpowiedz

5
2
~wilk 2013-01-08 (00:17) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 10 godzin i 29 minut temu

Mysliwy kontra ofiara, nie rowna to walka, panowie mysliwi wyjdzcie na ring jak chcecie wojny, banda zapijaczonych nieudacznikow. Zostawcie nature samej sobie wtedy nie bedzie problemu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
4
~Andy 2013-01-08 (00:09) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 10 godzin i 37 minut temu

Jakby nie było myśliwych to by nie było zwierzyny w lesie. W Polsce zwierzyna dzika to jest tylko z nazwy. Myśliwi dzierżawią obwody łowieckie za które płacą , karmią zwierzynę , liczą ją a potem odstrzeliwują określony procent. Czym to się różni od hodowli np . krów? Tym że myśliwi zabijają znacznie mniejszy procent wyhodowanej przez siebie zwierzyny niż hodowcy bydła.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

63
32
~michal 2013-01-07 (20:07) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 14 godzin i 39 minut temu

mysliwy = najgorsza menda i smiec , dokarmia sarny jelenie tylko po to by potem strzelac do nich , kretyni mysliwi frajerstwo mendy spoleczne - do bezbronnych biednych zwierzat strzelac - jedz do afganistanu jak taki strzelec z ciebie tam pokaz co potrafisz do taliba z karabinem ale nie te parcgy tylko biedne lesne bebronne zwierzeta zabijaja , najpierw dokarmia potem zabija smiecie

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

3
3
~viola 2013-01-08 (01:05) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 9 godzin i 41 minut temu

a nasz prez/ bronek chętnie postrzela do wilka.poza tym przyda mu się 100 000rublina remont zameczku w wiśle

odpowiedz

5
3
~normalka 2013-01-08 (00:18) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 10 godzin i 28 minut temu

szanowni "zieloni" zal wam wilkow? a dlaczego nie placzecie ze zabily one 313 koni i 16111 reniferow !! i przetrzebily znacznie populacje innej dzikiej zwierzyny?????Przeciez reniferek,jelonek,sarenka czy konik tez chca zyc!!!!!

odpowiedz

58
58
kristallon 2013-01-07 (19:40) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 15 godzin i 6 minut temu

nie macie pojecia o gospodarce lowieckiej wychowankowie propagandy nawiedzonych ekologow ....kurcze a ja bym chetnie pojechal, wreszcie bym mial troche wakacji, tak na 3-4 tygodnie i zapolowaloby sie na wilki, ktore w europie pod ochrona niestety... ciekawe, czy zagranicznych mysliwych przyjmuja takze, moze mozna sie zglaszac....? czy autor artykulu wie cos moze na ten temat? Jestem mysliwym, mam uprawnienia w 2 krajach europejskich, bron w swietnym stanie, amunicji nie brak, nawet ubranie i buty z gwarancja do -100°C na wyposazeniu... kurcze chetnie bym zapolowal....

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

36
4
~janek 2013-01-07 (22:38) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 12 godzin i 8 minut temu

my mamy swojego super wilka , zawsze z nieszczerym uśmiechem i ukrytymi za nim kłami

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
1
~Myśliwy 2013-01-08 (00:02) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 10 godzin i 44 minuty temu

A kiedy u nas rozpoczniemy polowanie na kaszubskiego wilkołaka?!

odpowiedz

12
2
~gryzzli 2013-01-07 (22:50) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 11 godzin i 56 minut temu

Nie wiem, jak jest w Jakucji, ale w podgórskich wsiach podkarpackich wilki z granicy lasu regularnie obserwują dzieci idące rankiem do szkoły. Mam o tym bardzo wiarygodne informacje od wielu dorosłych. Najpierw trzeba chyba wybatożyć głupków na stanowiskach, co w ramach introdukcji zezwalają na wypuszczenie w jednym miejscu SIEDEMDZIESIĘCIU lisów, dwudziestu bobrów albo piętnastu wilków, fioletowego pojęcia nie mając o pojemności łowiska. To oczywiście powoduje, że od dziesięciu lat nie widziałem w polu zająca, a po wsi za dnia wałęsają się wychudzone lisy i giną regularnie pod kołami samochodów. Jak można próbować introdukować bobry na potoku płynącym głębokim jarem szerokości maksymalnej ok. 4 metrów w koronie??? Gdyby nawet te biedne zwierzęta spiętrzyły wodę do 10 metrów, to nie zbudują żeremia, bo jest za wąsko. Nie mają szans na zrobienie zapasów ze względu na nikłość szaty roślinnej. Chorują, bo chłopi okoliczni gnojowicę z szamb wypuszczają... Dużo by pisać, ale wątpię, czy nauczy to czegoś tych, co żadnej wyobraźni nie mają.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~marita 2013-01-07 (23:53) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 10 godzin i 53 minuty temu

Polacy najbardziej kochają zwierzęta na talerzu...

odpowiedz

4
0
~bb 2013-01-07 (23:53) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 10 godzin i 53 minuty temu

nie czepiajcie się zielonych. Po prostu z winy ludzi tylko i wyłącznie są zachwiane wszystkie ekosystemy. Dochodzi do sytuacji kiedy z powodu człowieka jeden gatunek jest na wymarciu, a inny zbyt rozmnozony. Jak u nas kormorany.

odpowiedz

0
1
~PierwszyMyśliwy3RP 2013-01-07 (23:46) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 11 godzin i 1 minutę temu

Obława! Obława! Na młode wilki obława! Te dzikie zapalczywe W gęstym lesie wychowane! Krąg śniegu wydeptany! W tym kręgu plama krwawa! Ciała wilcze kłami gończych psów szarpane!

odpowiedz

12
12
~SYLWEK 2013-01-07 (21:21) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 13 godzin i 25 minut temu

JAK ZAMORDOWAĆ BOBRA? ROBI MI WIELKIE SZKODY A NIE MAM BRONI MYSLIWSKIEJ. MA KTOŚ JAKIŚ POMYSŁ?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

48
29
~Ana 2013-01-07 (20:09) 1 rok 9 miesięcy 23 dni 14 godzin i 37 minut temu

A czy nie można było tych wilków przewieść gdzieś indziej ? Czy trzeba zabijać ?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 3 godziny i 41 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 2 godziny i 1 minutę temu

"Wprost" pozywa Romana Giertycha i "Gazetę Wyborczą"
dodane 2014-10-31 (07:45) 3 godziny i 1 minutę temu

Mężczyzna zginął pod kołami autobusu
dodane 2014-10-31 (09:06) 1 godzinę i 40 minut temu

Autobus staranował dziewięć aut we Wrocławiu
dodane 2014-10-30 (14:07) 20 godzin i 39 minut temu

Jakie są szanse na ekstradycję Polańskiego?
dodane 2014-10-30 (04:55) 1 dzień 5 godzin i 51 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy? Zobacz najbardziej komiczne spoty wyborcze

liczba oddanych głosów: 653