Strona główna serwisu
W Hawanie trwa historyczne spotkanie Franciszka i Cyryla

W Hawanie trwa historyczne spotkanie Franciszka i Cyryla

• Pierwsze spotkanie papieża i patriarchy ma potrwać około dwóch godzin
• Tłumaczem podczas rozmowy jest ksiądz z Litwy
Na lotnisku w stolicy Kuby Hawanie rozpoczęło się pierwsze, historyczne spotkanie papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Obaj uściskali się na powitanie i patrzyli sobie w oczy. Następnie pocałowali się w policzki.

- Nareszcie - powiedział papież Franciszek, witając się z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Następnie papież dodał: - Jesteśmy braćmi.

Cyryl zauważył zaś: - Od teraz jest łatwiej.


Papież odpowiedział mu: - To jasne, że to jest wola Boga.

Patriarcha Cyryl powiedział papieżowi, że spotkanie odbywa się we właściwym czasie i miejscu i że nie ma przeszkód do zorganizowania innych spotkań.

Na początku rozmowy, który był transmitowany, Cyryl zapytał Franciszka po rosyjsku: "Jak minął lot?". Papież odpowiedział po hiszpańsku: "Bardzo dobrze".


Usiedli obok siebie i kontynuowali rozmowę, uśmiechając się do siebie. W pierwszych komentarzach zwraca się uwagę na serdeczny klimat przełomowego spotkania.

Przewiduje się, że rozmowa papieża z patriarchą potrwa około dwóch godzin, po czym podpiszą oni wspólną deklarację i wygłoszą przemówienia, a także wymienią podarunki. Tłumaczem podczas rozmowy jest ksiądz z Litwy.

Gospodarzem tego przełomowego spotkania jest przywódca Kuby Raul Castro, który powitał papieża na lotnisku imienia Jose Marti.

Gdy papież leciał do Hawany, na jego profilu na Twitterze pojawiły się słowa: "Dzisiaj jest dzień łaski. Spotkanie z patriarchą Cyrylem to dar Boga. Módlcie się za nas".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (28)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
24
piter204k 2016-02-12 (21:06) 21 godzin i 50 minut temu

CIEKAWE CZY PORUSZA TEMAT UCHODZCOW DO EUROPY /

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
15
~Podlaszuk 2016-02-12 (22:49) 20 godzin i 7 minut temu

Sława Bohu. Mam nadzieję, że Kościoły wschodni i zachodni będą prowadzić konstruktywny dialog.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
10
~Slepowron z Korczewa 2016-02-12 (23:03) 19 godzin i 53 minut temu

Jakie historyczne spotkanie ? Tysiac lat temu centrum prawoslawia bylo w Konstantynopolu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji