Strona główna serwisu
Viktor Orban: 500 tys. Syryjczyków być może zostanie przesiedlonych do UE

Viktor Orban: 500 tys. Syryjczyków być może zostanie przesiedlonych do UE

W najbliższych dniach okaże się, czy przywódcy Unii Europejskiej i Turcji zawarli sekretne porozumienie w sprawie przesiedlenia bezpośrednio z Turcji do krajów Unii 400-500 tysięcy syryjskich uchodźców - oświadczył premier Węgier Viktor Orban.
Premier Węgier Viktor Orban na szczycie UE-Turcja 29 listopada Premier Węgier Viktor Orban na szczycie UE-Turcja 29 listopada ()
- Ta sprawa (przesiedleń) będzie jak gorący kartofel w najbliższym czasie, bo choć można by to było utrzymać w półsekrecie, to ktoś gdzieś - myślę, że to będzie w Berlinie w tym tygodniu - ogłosi, że 400-500 tys. syryjskich uchodźców można by sprowadzić bezpośrednio z Turcji do UE - powiedział szef rządu na spotkaniu w Budapeszcie z udziałem przedstawicieli węgierskiej diaspory.

Taki pomysł pojawił się na niedawnym szczycie unijnym na Malcie, ale nie został włączony do porozumień między UE a Turcją na szczycie obu stron w niedzielę w Brukseli, ponieważ zwolennikom tego układu nie udało się zdobyć dla niego wystarczającego poparcia - powiedział Orban.

Jego zdaniem należy się spodziewać, że UE będzie wywierać w tej sprawie ogromną presję. - Nie tylko chcą sprowadzić tych ludzi do Europy, ale też natychmiast rozprowadzić ich na zasadzie obowiązkowej wśród państw członkowskich - dodał. Jak zapowiedział, jego kraj nie zgodzi się przyjąć Syryjczyków.


"Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" podał w niedzielę, że grupa państw UE gotowa jest do przejęcia od Turcji 400 tys. uchodźców w zamian za zobowiązanie się Ankary do zahamowania napływu imigrantów do Europy. Według "FAS" kanclerz Niemiec Angela Merkel i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zwołali w niedzielę Brukseli spotkanie przedstawicieli krajów deklarujących gotowość do udziału w tym przedsięwzięciu. Obok Niemiec są to kraje Beneluksu, Austria, Szwecja, Finlandia i Grecja; projekt rzekomo popiera też Francja. Przedmiotem rozmów miała być liczba 400 tys. osób - jedna trzecia ogółu imigrantów, którzy w tym roku dotarli do Europy szlakiem bałkańskim z Turcji.

Węgierski premier ocenił też, że dobiega końca era gospodarczej i militarnej dominacji Zachodu, a wraz z nią "eksport demokracji". Europejska gospodarka znajduje się w stanie "sklerozy" - powiedział, dodając, że ciężar światowej gospodarki przesuwa się na wschód i nie jest to zjawisko tymczasowe, a gdyby nie Europa Środkowa, gospodarka unijna kurczyłaby się. Powodzenie reform przeprowadzonych na Węgrzech nie jest kwestionowane nawet w Brukseli - dodał.

Zdaniem Orbana kończy się też wojskowa dominacja Zachodu i "do kresu doszedł eksport demokracji, (czyli) kurs w światowej polityce oparty na eksporcie praw człowieka".
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (314)
Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
1768
~Radek 83 2015-12-02 (14:58) 20 godzin i 45 minut temu

Niech sobie wsadza tych Syryjczyków w dup.... Caly zachod !!! Nie dla islamu !!! Nie Nie Nie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
1098
~Titanic tonie 2015-12-02 (15:12) 20 godzin i 31 minut temu

Precz z faszystowska UE!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
844
~ja 2015-12-02 (15:02) 20 godzin i 41 minut temu

A moze zbudowac dla mlodych syryjczkow armie ktora by sobie o lepszy byt zawalczyla,a koczowac w obozach?Co wy na to?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6