więcej

Urodzili się bez rąk i nóg. Firma farmaceutyczna przeprosiła po 50 latach .

telegraph.co.uk, WP.PL,PAP |  aktualizacja 2012-09-01 (18:47) 2 lata 3 miesiące 16 dni 7 godzin i 9 minut temu
drukuj


Ofiary talidomidu protestują przed siedzibą firmy
Ofiary talidomidu protestują przed siedzibą firmy opinie
Niemiecka firma farmaceutyczna Grunenthal po 50 latach przeprosiła tysiące ludzi, którzy urodzili się ze zdeformowanymi kończynami. Mutacje były spowodowane zażywaniem przez kobiety w ciąży leku przeciwbólowego i przeciwwymiotnego, talidomidu. O sprawie informuje m.in. brytyjski dziennik "The Telegraph" na swoich stronach internetowych.

Talidomid był w latach 50. powszechnie przepisywany ciężarnym kobietom cierpiącym na poranne mdłości. W 1961 roku lek został nagle wycofany z rynku, gdy w przeprowadzonych wówczas badaniach udowodniono, że ma silne działanie tzw. teratogenne (szkodliwe dla ludzkich płodów). Okazało się, że lek powoduje defekty oczu, uszu, genitaliów i organów wewnętrznych u nienarodzonych dzieci. Do tego czasu na całym świecie urodziło się ok. 10 tys. dzieci ze zdeformowanymi rękami i nogami. 6 tys. z nich żyje do dziś, wszystkie mają jednak ciężkie deformacje ciała i bardzo nienaturalne proporcje. Ludzie ci sami nazywają siebie "talidomerami".

Ofiary talidomidu na przeprosiny musiały jednak czekać 50 lat. W specjalnym przemówieniu dyrektor koncernu Harald Stock przyznał, że jest mu "bardzo przykro" . - Prosimy, byście uznali nasze długie milczenie za oznakę szoku, który wasz los w nas wywołał - powiedział. Stock poprosił także o wybaczenie za to, że przez 50 lat firma nie znalazła sposobu, bo dotrzeć do ofiar leku "jak jednostki ludzkie do jednostek ludzkich". W niemieckim mieście Stolberg dyrektor koncernu odsłonił także pomnik ofiar talidomidu - odlaną z brązu figurkę dziecka urodzonego bez kończyn.

Przemówienie dyrektora koncernu wywołało oburzenie wśród ofiar leku. 52-letni Freddie Astbury, szef organizacji Thalidomide UK, który urodził się bez rąk i nóg, gdyż jego matka zażywała talidomid, uznał te przeprosiny za "hańbę". Zaapelował także do firmy o wypłacenie odszkodowania.

Odszkodowanie udało się już wywalczyć Australijce Lynette Rowe, która również urodziła się bez rąk i nóg. Jak twierdzi miało to związek z zażywaniem przez jej matkę talidomidu w czasie ciąży.

Jak poinformował prawnik Australijki Peter Gordon, odpowiedzialna za dystrybucję leku brytyjska firma Diageo i australijska Distillers zapłaciły kobiecie kilka milionów dolarów w ramach ugody. - Dokładnej kwoty nie mogę podać, powiem tylko, że wystarczy ona na zapewnienie Lynette Rowe bardzo dobrej opieki do końca życia - powiedział Gordon.

Rowe pozwała także niemiecki koncern Grunenthal, który wyprodukował talidomid; sprawa jeszcze się nie zakończyła.

Przez lata do sądów trafiło wiele pozwów dotyczących talidomidu; wiele z nich zakończyło się, jak sprawa Rowe, idącymi w miliony dolarów odszkodowaniami.

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 47 18.08%
nie 213 81.92%

Przeczytaj też

Ofiara szkodliwego leku otrzyma miliony dol. w ramach ugody

dodane 2012-07-18 (11:20) 2 lata 4 miesiące 29 dni 14 godzin i 36 minut temu

W innych serwisach

  • Pytamy.pl: Gwałt i ciąża
  • Bloog.pl: ciąża za grosze

Opinie (386)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

207
24
~assdf 2012-09-01 (19:27) 2 lata 3 miesiące 16 dni 6 godzin i 29 minut temu

Czekam aż przeprosi mnie Tusk za to, że żyje w biedzie zamiast na obiecanej zielonej wyspie!

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

122
6
maveti 2012-09-01 (18:58) 2 lata 3 miesiące 16 dni 6 godzin i 58 minut temu

Oczywiscie firma dalej istnieje. Za kilka lat beda przepraszani inni: Panadolczycy, Apaptycy, Ranigastycy, Rutinoscorbini, Ibuprofency i cala reszta ludzi ktora faszeruje sie lekami ktore "pomagaja" W TV reklamy robia swoje, spoleczenstwo sie zagalopowalo tak samo z lekami jak i z kredytami. Rozpacz :(

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

121
17
~Kuba 2012-09-01 (22:00) 2 lata 3 miesiące 16 dni 3 godziny i 56 minut temu

1 Września 1939 Niemcy napadli na Polskę!

odpowiedz

pokaż 13 ukrytych odpowiedzi

98
16
~Nicola 2012-09-01 (20:45) 2 lata 3 miesiące 16 dni 5 godzin i 11 minut temu

Sorry, dziś jest 1 września, rocznica wybuchu II wojny światowej, w której nasz kraj był pierwszą ofiarą, w której Polacy stracili życie, zdrowie, dobytek i postradali wolność. Za pozwoleniem, guzik mnie obchodzi thalidomid i głupie pyskówki między tuskiem a kaczynskim. Jaką wiedzę o historii własnego kraju zyskują dziś młodzi ludzie?!!! W wiadomościach króciutka wzmianka o wybuchu wojny i klęsce!!!! a zero o bohaterskiej obronie!!!! za to dłuższa informacja o małżeństwie z Powstania Warszawskiego. SKANDAL!!!

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

128
56
~miki 2012-09-01 (19:49) 2 lata 3 miesiące 16 dni 6 godzin i 7 minut temu

Ciężarne lubią sobie dogadzać, choćby kosztem dziecka. Poranne mdłości? No, przecież to takie straszliwie uciążliwe, że bez leków się nie objedzie. Zrezygnować z alkoholu? Przecież kieliszek (albo dwa) nie zaszkodzą. I tak dalej. A potem mamy alergie, coraz głupsze dzieci itp. Bo mamuśki strasznie cierpią na mdłości i brak alkoholu!!

odpowiedz

pokaż 18 ukrytych odpowiedzi

66
12
~ona 2012-09-01 (20:20) 2 lata 3 miesiące 16 dni 5 godzin i 36 minut temu

a teraz masowo wmawia się młodym dziewczynom cudowność tabletek antykoncepcyjnych... Wystarczy pomyśleć - bez mała codziennie, przez wiele lat 1 tabletka dziennie... przez 30 lat to kilka tysięcy tabletek. Efekty już są - mnóstwo pań boryka się z niepłodnością lub trudnością zajścia w ciążę i jej donoszeniem. A na to no cóż - in vitro. Ciekawe jakie jeszcze skutki ta walizka spożytych proszków ujawni za 20, 30 lat. To się okaże, jaki wysyp chorób pojawi się u kobiet w średnim wieku za czas jakiś.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

54
3
f.r.u.s.t.r.a.t 2012-09-01 (22:22) 2 lata 3 miesiące 16 dni 3 godziny i 34 minuty temu

W latach 1932-1972 Amerykańska Publiczna Służba zdrowia prowadziła Badanie Tuskegee - serię eksperymentów medycznych, których celem była obserwacja przebiegu nieleczonej kiły. Jako króliki doświadczalne wykorzystano prawie 400 czarnoskórych mężczyzn, w większości biednych i niewykształconych. Wiedząc, że najwięcej o chorobie można dowiedzieć się z sekcji zwłok, naukowcy celowo nie udzielali uczestnikom eksperymentu żadnej pomocy medycznej. Badań nie przerwano nawet wtedy, kiedy było już wiadomo, że penicyliną można skutecznie leczyć kiłę.Jednostka 731 Cesarskiej Armii Japońskiej zajmowała się bronią biologiczną, którą testowano na chińskich żołnierzach i cywilach. Wskutek eksperymentów dziesiątki tysięcy ofiar zmarło na dżumę, cholerę, wąglika i inne choroby. Na innych więźniach przeprowadzano także wiwisekcje, aborcje, amputacje kończyn i przyszywanie ich do innych części ciała, traktowano ich granatami i kulami z karabinów. Dowódcy Jednostki nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie - Amerykanie zagwarantowali im nietykalność w zamian za udostępnienie wyników eksperymentów. USmani są wzorem dla naszej "demokracji". O czym dowiemy się za 50 lat?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

51
5
~ao 2012-09-01 (20:38) 2 lata 3 miesiące 16 dni 5 godzin i 18 minut temu

ja wogóle nie pale a będąc w ciąży nie wypiłam ani kropli alkoholu a córcia urodziła się niepełnosprawna i teraz nie wyobrażam sobie życia bez niej

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

46
2
~zorro 2012-09-01 (19:45) 2 lata 3 miesiące 16 dni 6 godzin i 11 minut temu

Ciekawe, kiedy Bayern przeprosi za wprowadzenie na rynek europejski leków zainfekowanych wirusem HIV?

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

52
9
~ddd 2012-09-01 (23:06) 2 lata 3 miesiące 16 dni 2 godziny i 50 minut temu

Ja gdy bylam w ciazy nie bralam zadnych lekow przeciw bolom glowy, mdlosciom itp. Moim zdaniem wszystko moze zaszkodzic nawet twz. bezpieczny i sprawdzony lek. Te dolegliwosci da sie przecierpiec, dobro dziecka jest wazniejsze. A tamtych matek moim zdaniem nie tlumaczy to, iz byly "inne czasy", one mogly na "prosty chlopski rozum" nie zazywac tych lekow. Pomyslcie, ile kobiet dzis dziekuje bogu iz wtedy nie wziely tego talidomidu gdyz mimo wszystko wolaly byc ostrozne.

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

47
7
~dioplo 2012-09-01 (19:29) 2 lata 3 miesiące 16 dni 6 godzin i 27 minut temu

Szkoda, że teraz stosowane szczepionki : np. " przeciwko rakowi szyjki macicy" dziewczętom z domów dziecka za 50 lat okażą się też zbrodnicze. I jeszcze Tusk chce karać za odmowę szczepienia dzieci. Brzuch i ciąża kobiet jest ich własnością a juz całe ciało należy do państwa ( czyli do firm farmaceutucznych, które dają łapówki) - co za obłuda!!!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

43
3
~zzz 2012-09-01 (19:04) 2 lata 3 miesiące 16 dni 6 godzin i 52 minuty temu

ten lek jest na nowo wprowadzony do sprzedaży tylko nazwę mu zmienili... a lekarze jak to lekarze w zamian za wakacje w tropikach na koszt koncernu przepiszą każdą truciznę

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

42
3
~laila 2012-09-01 (22:26) 2 lata 3 miesiące 16 dni 3 godziny i 30 minut temu

a ja czekam az koncern farm. przeprosi mnie za autyzm mojego syna po szczepionce TRIMOVOX

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

35
2
~Born 2012-09-01 (18:55) 2 lata 3 miesiące 16 dni 7 godzin i 1 minutę temu

Koncerny i firmy farmaceutyczne nie mają sumienia to działa jak nazizm.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

34
2
~Polak 2012-09-02 (01:00) 2 lata 3 miesiące 16 dni i 56 minut temu

"Sprawa dla ABW - dr Zbigniew Kękuś demaskuje "reprywatyzację" Tuska" szacowana strata skarbu państwa (czyli nas i naszej pracy) po wejściu w życie ustawy stworzonej przez rudego wynosi uwaga! 200 000 000 000 00zł (dwieście miliardów ) dla pocieszenia podam że: Dług publiczny Polski w 2007r. - 527 mld zł, teraz 1,001 bln zł (01.09.2012), Wzrost o 474 mld zł ! procentowo wzrost o 90 % ! Roczne odsetki od obecnego długu państwa wynoszą 43 mld zł W przeliczeniu na obywatela 26 tyś zł ! A teraz pytanie: co rudy robi na tej planecie? na co czekacie ludzie? aż ktoś za Was coś zrobi? ja czekałem tak całe życie i powiem Wam, że nikt tego nie zrobi! sami musimy zrobić porządek w tym państwie albo do 5 pokoleń przestaniemy istnieć jako Polska albo będziemy robić do 80 lat za grosze! Walczcie za ojczyznę jak tylko możecie każda forma sprzeciwu jest na wagę złota! Mówcie o tym znajomym zamiast gadać o madzi i rutkowskim... kopiujcie ten tekst gdzie się da po 100 razy, ulotki rozwieszajcie!

odpowiedz

30
0
~Lamira 2012-09-01 (19:14) 2 lata 3 miesiące 16 dni 6 godzin i 42 minuty temu

Ja w ciąży nie zażyłam żadnego przeciwbólowego ani żadnego innego lekarstwa. Nie chciałam zaszkodzić dziecku. Stwierdziłam, że przetrzymam jakoś ból głowy, kręgosłupa i żeber, ale nie będę truć już w brzuchu swojego Dziecka. Wszyscy zapewniają, że są leki nieszkodliwe, bezpieczne itp. Fajnie, tylko, że czasem prawdziwe efekty wychodzą dopiero po latach. Nie wszystkie są tak drastyczne i widoczne od razu, jak u ofiar talidomidu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

32
3
~t 2012-09-01 (18:55) 2 lata 3 miesiące 16 dni 7 godzin i 1 minutę temu

Czy Monsanto też przeprosi za 50 lat? Czekamy

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

29
1
~goźdźc_serwisu 2012-09-01 (20:42) 2 lata 3 miesiące 16 dni 5 godzin i 14 minut temu

za szczepionki przeciw ospie, które wywołują nowotwory złośliwe jeszcze nikt nie przeprosił

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

32
4
~jac 2012-09-01 (19:21) 2 lata 3 miesiące 16 dni 6 godzin i 35 minut temu

Takie rzeczy wciąż trwają. Szczepionki z rtęcią. ADHD, autyzm, alergie to wszystko efekt tych wspaniałych nowoczesnych leków ze wspaniałych nowoczesnych koncernów farmaceutycznych. Kto ma dzieci powinien się zainteresować dlaczego jego dzieci są nadpobudliwe i w ogóle jakieś dziwne. Polityka depopulacji pana Gatesa i żonki oraz WHO trwa w najlepsze.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

27
1
~ed 2012-09-01 (18:55) 2 lata 3 miesiące 16 dni 7 godzin i 1 minutę temu

No i te odszkodowania wyrwały dyrektorów firmy z szoku . Przeprosiny taniej wypadają .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy UE-Ukraina
dodane 2014-12-17 (12:00) 13 godzin i 56 minut temu

materiał wideo
materiał wideo

Polski konwój jedzie na Ukrainę
dodane 2014-12-17 (12:30) 13 godzin i 26 minut temu

UE zaostrzy sankcje wobec Krymu
dodane 2014-12-17 (11:00) 14 godzin i 56 minut temu

Zarzut zabójstwa dla mężczyzny, który podpalił pracownice GOPS
dodane 2014-12-17 (10:50) 15 godzin i 6 minut temu

W autobusach i tramwajach pojawią się "tajemniczy klienci"
dodane 2014-12-17 (12:27) 13 godzin i 29 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz wesprzeć jakąś akcję charytatywną przed Świętami Bożego Narodzenia?

liczba oddanych głosów: 26944