Strona główna serwisu
Zuzanna Śmigiel

oprac.Zuzanna Śmigiel

Ukraina. MSZ potępia wandalizm w Hucie Pieniackiej

Ukraina. MSZ potępia wandalizm w Hucie Pieniackiej

We wtorek ukraińskie MSZ potępiło zniszczenie pomnika Polaków zamordowanych w 1944 roku w Hucie Pieniackiej.
Wcześniej polska ambasada na Ukrainie wystosowała notę dyplomatyczną w tej sprawie.

Maria Beca - rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji zamieściła na Twitterze wpis: "potępiamy akty wandalizmu w miejscach pamięci, uważamy je za niedopuszczalne. To oczywista prowokacja. Trwa śledztwo".

Huta Pieniacka, to nieistniejąca dziś wieś, która wcześniej znajdowała się w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy, w rejonach miasta Brody. 28 lutego 1944 roku ukraińscy żołnierze z dywizji SS "Galizien" z 4. pułku policyjnego SS zamordowali tam kilkuset Polaków.


9 stycznia do mediów dotarło wideo z Huty Pieniackiej. Na nagraniach widać rozbity kamienny krzyż i zdewastowane tablice z nazwiskami ofiar zbrodni. Jedną z tablic zamalowano niebieską i żółtą farbą. Jest to odwołanie do ukraińskiej flagi. Na durgiej z tablic umieszczono barwy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), pod którą umieszczono litery SS.

Film opatrzony jest napisem w języku ukraińskim, zawierającym rusycyzmy. Nagrania wraz z informacjami o tym zdarzeniu trafiły do ukraińskiego, a potem polskiego segmentu internetu, z rosyjskich mediów społecznościowych.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (305)
Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
599
~GIVI 2017-01-10 (17:48) 7 godzin i 20 minut temu

Prezydent Czech Milosz Zeman w styczniu 2015 przypomniał wypowiedź Stepana Bandery: "Zabij każdego Polaka w wieku od 16 do 60 lat". "Jeśli tych słów Bandery nie znacie, nie możecie uważać się za specjalistów od Ukrainy. Jeśli jednak wypowiedź Bandery jest wam znana to odpowiedzcie, czy zgadzacie się z nią lub nie" - napisał czeski prezydent. Zeman kończy swój list przypomnieniem, że prezydent Wiktor Juszczenko ustanowił Banderę bohaterem narodowym, a teraz część Ukraińców chce tak uhonorować Romana Szuchewycza, dowódcę Ukraińskiej Powstańczej Armii. Czeski prezydent zaznaczył, że ten ostatni w 1941 roku strzelał we Lwowie do Żydów. "Nie mogę pogratulować Ukrainie takich narodowych bohaterów"- napisał Zeman

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 17

Nie zgadzam się z opinią
27
Zgadzam się z opinią
551
~Kalifax 2017-01-10 (18:07) 7 godzin i 1 minutę temu

Ze wszystkich 9 sąsiadów Polski w żadnym innym kraju nie ma takiego bandytyzmu, mafii, korupcji, zwyrodnialców. To bardzo źle świadczy o polsce utrzymującej z tym faszyzmo stanem wzajemne korelacje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 12

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
458
~TW Bolek 2017-01-10 (17:50) 7 godzin i 18 minut temu

Obecny Prezydent Ukrainy Poroszenko gloryfikuje poczynania UPA.Stawiane są pomniki Bandery - oprawcy Wołynia.Prezydent Petro Poroszenko ustanowił w dniu 14 października 2014r. nowe święto narodowe, które nazwano Dzień Obrońcy Ukrainy. Przypomnijmy, że 14 października 1942 to dzień formalnego utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii , faszystowskiej ludobójczej formacji zbrojnej odpowiedzialnej za zamordowanie ok. 120 tys. cywilnych Polaków na Kresach, głównie kobiet i dzieci. Zabijano je w wyjątkowo okrutny sposób, torturując przed śmiercią. Dla środowisk neobanderowskich na Ukrainie 14 października był od dawna głównym obchodzonym przez nie świętem. Teraz ma je świętować cała Ukraina. Już wcześniej prezydent Poroszenko oświadczył, że działalność żołnierzy OUN-UPA to przykład heroizmu i nadszedł czas, aby ostatecznie nadać im status kombatantów. Nasze władze nie zaprotestowały przeciwko temu co świadczy o tym ,że jest to dla nich niewygodne i nie chcą w obecnej sytuacji tego nagłaśniać. Najchętniej chcieli by o tym szybko zapomnieć albo wymazać z historii. Teraz Prezydent Ukrainy Poroszenko jest przez polskie władze traktowany jak bohater. Władze polskie ,Prezydent Duda , Sejm ,Senat przyjmując Poroszenkę przyczyniają się do upokorzenia rodzin których bliscy zostali zamordowani na Wołyniu. Władze nic nie robią aby zapobiec niszczenia pomników i grobów przez rezunów banderowskich.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 13