Strona główna serwisu
Ujawniono szokujące szczegóły nt. tajnych więzień CIA

Ujawniono szokujące szczegóły nt. tajnych więzień CIA

Małe cele na specjalnych sprężynach, w których więźniów pozbawiano snu, oblewano wodą, policzkowano albo zmuszano do stania w niewygodnych pozycjach - agencja Associated Press ujawnia kolejne szczegóły dotyczące domniemanego tajnego więzienia CIA, które miało istnieć w latach 2003-2006 r. na terenie ruchliwej dzielnicy mieszkaniowej Bukaresztu. Miało zostać utworzone po likwidacji rzekomego więzienia w Polsce.
Budynek, w którym miało się mieścić tajne więzienie CIA Budynek, w którym miało się mieścić tajne więzienie CIA ()
W przeciwieństwie do domniemanych tajnych więzień na Litwie i w Polsce, które miały znajdować się na obszarach słabo zaludnionych, bukareszteńskie więzienie umieszczono w dzielnicy mieszkaniowej, kilka minut od centrum - pisze AP. Miało się ono mieścić na północnym zachodzie stolicy Rumunii, na terenie ORNISS, czyli rządowej instytucji wydającej zezwolenia na dostęp do poufnych informacji.

Sześć cel w piwnicy

Więźniowie byli przetrzymywani w sześciu celach w piwnicy. Umieszczono tam m.in. zegar i strzałkę, wskazującą kierunek świętego miasta muzułmanów, Mekki. Cele były umieszczone na specjalnych sprężynach, co sprawiało, że więźniowie tracili równowagę i mogli czuć się zdezorientowani - informuje AP.


Podczas pierwszych miesięcy po zatrzymaniu więźniów pozbawiano snu, oblewano wodą, policzkowano albo zmuszano do stania w niewygodnych pozycjach. Byli przedstawiciele władz USA anonimowo mówią, że w Rumunii nie stosowano jednak waterboardingu, czyli symulacji topienia przez wlewanie wody do ust po przywiązaniu więźnia do deski.

Według AP, po wstępnych przesłuchaniach więźniowie byli traktowani w lepszy sposób. Regularnie przeprowadzano badania dentystyczne i lekarskie. CIA dostarczała też z Frankfurtu na Menem jedzenie halal, czyli dozwolone w świetle prawa islamskiego.

Utworzono je po likwidacji tajnego więzienia w Polsce?


Domniemane więzienie zaczęło funkcjonować jesienią 2003 r., po tym jak CIA postanowiło opróżnić więzienie w Polsce. Miało istnieć do 2006 r., gdy więźniowie zostali odesłani do bazy w Guantanamo na Kubie - twierdzą anonimowe źródła w poprzednim rządzie USA.

Budynek ORNISS był świetną przykrywką, "a więzienie nie wymagało dodatkowej ochrony, ponieważ mieszkańcy okolicy wiedzieli, że należy on do rządu" - pisze AP. Tłumaczy, że w postkomunistycznej Rumunii, gdzie pamiętano rozbudowany aparat bezpieczeństwa znany ze szpiegowania własnych obywateli, "ludzie nie mieliby ochoty węszyć". AP dodaje też, że przewożenie więźniów do siedziby ORNISS było stosunkowo proste.

Jeden z wysokich rangą przedstawicieli ORNISS Adrian Camarasan powiedział, że piwnica była jednym z najlepiej chronionych pomieszczeń w Rumunii. Dodał jednak, że Amerykanie nigdy nie prowadzili tam więzienia.

Władze Rumunii zaprzeczają od lat

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung", niemiecka telewizja publiczna ARD oraz amerykańska agencja AP poinformowały w czwartek, że do 2006 r. w Bukareszcie istniało tajne więzienie CIA, gdzie miały być torturowane osoby podejrzane o terroryzm. Dziennikarze tych mediów twierdzą, że odwiedzili to miejsce. Władze Rumunii od lat zaprzeczają, jakoby na terytorium kraju istniała taka placówka.


Według ARD, wśród więźniów był m.in. Chalid Szejk Mohammed, czyli jeden z liderów Al-Kaidy i organizator ataku terrorystycznego na USA z 11 września 2001 r. Został zatrzymany w 2003 r. w Pakistanie. Według amerykańskiej prasy, był m.in. przetrzymywany w więzieniu CIA w Polsce, gdzie stosowano na nim tzw. waterboarding. Od 2006 r. przebywa w Guantanamo.

Niemiecki media piszą, że w Bukareszcie więziony był też Abd al-Rahim al-Nashiri, podejrzany m.in. o udział w ataku terrorystycznym na okręt amerykański USS Cole w Jemenie w 2000 r. i na francuski tankowiec Limburg w 2002 roku. Został zatrzymany w 2002 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Także on miał być przesłuchiwany w tajnym więzieniu CIA w Polsce z zastosowaniem brutalnych metod. Przesłuchania miały trwać do stycznia 2003 r.

5 września br. komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Thomas Hammarberg wezwał Polskę, Litwę i Rumunię, aby wyjaśniły, jaką rolę odegrały w realizowanym przez CIA programie utrzymywania "tajnych więzień i torturowania tam" osób podejrzanych o terroryzm. Wszystkie te kraje zaprzeczyły istnieniu więzień.

Według prasy amerykańskiej, po zamachach z 11 września 2001 roku CIA realizowała program przetrzymywania i przesłuchiwania domniemanych terrorystów w miejscach odosobnienia poza terytorium Stanów Zjednoczonych. W tym celu Amerykanie zatrzymywali podejrzanych za granicą, często z pomocą miejscowych tajnych służb, po czym przewozili ich samolotami do krajów trzecich, gdzie dochodziło do brutalnych przesłuchań, a aresztowani nie mogli korzystać np. z usług prawników.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (45)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
19
~Edek 2011-12-09 (13:50) 12 godzin i 40 minut temu

A ja pamiętam jak dziś Millera i Kwaśniewskiego jak publicznie przysiegali, ze w Polsce nie było więzień CIA...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
10
~obywatel 2012-02-15 (21:03) 5 godzin i 27 minut temu

Ale oni żyją a Polski geolog i inni już nie bo poderżnięto im gardła

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
16
~4E5TR 2011-12-09 (13:45) 12 godzin i 45 minut temu

mogli włączyć hymn górniakowej wtedy sami by popełnili samobójstwo

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
8
~lenio 2011-12-09 (14:06) 12 godzin i 24 minut temu

A ja pamiętam jak wyśiewano się z pana Lepera jak mówił o talibach w polsce,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~lol 2012-03-02 (19:18) 7 godzin i 12 minut temu

Łajdaki, a ja myslałem ,że polacy to naród szlachetny,prawy ,nie to co jankeskie bydło.Łajdaki na smyczy.Wstyd, wstyd,wstyd

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~misiek 2011-12-09 (13:48) 12 godzin i 42 minut temu

Nie jest to popularna opinia, ale moim zdaniem i tak byli bardzo delikatni, biorąc pod uwagę, jak torturowano ludzi w ciągu ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu lat

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~policjant 2012-02-15 (21:07) 5 godzin i 23 minut temu

Przecież my unicestwiamy własna europejska cywilizację . Zaczniemy przepraszać i płacić odszkodowania terrorystom, od kilku dni wyszedł na wolność w `Anglii przedstawiciel Bin Ladena. Zatraciliśmy instynkt samozachowawczy, ale Rzym tez upadł, wielki Egipt też jest historia my też będziemy

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~amnesty 2011-12-09 (14:23) 12 godzin i 7 minut temu

To traktowano ich po ludzku - jesli byla strzałka i zegar to mogli się modlić do Allacha w przepisowych godzinach. Mieli też swoją dietę. A kobiety? Doprowadzali do nich tylko islamskie kobiety czy katolickie także? A obwieszali ich ładunkami wybuchowymi z pięcioma zawleczkami ? (cztery "puste" i jedna prawdziwa) - czyli rosyjska ruletka. A przecież Mazury - to cud natury, więc na cóż się jeszcze mogą skarżyć?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~antymason 2012-03-27 (12:00) 14 godzin i 30 minut temu

Nazywajcie rzeczy po imieniu AMERYKANSKICH WIEZIEN a nue wiezien CIA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
7
~łowca czerwonych 2011-12-09 (14:07) 12 godzin i 23 minut temu

Według zidiociałych i lewackich tzw. "obrońców praw człowieka" terrorystów należy głaskać po główkach, od czasu do czasu grożąc im palcem. Jakby zupełnie nie dostrzegali, że terroryści detonujący ładunki wybuchowe w metrze gdzieś mają prawa swoich ofiar. Dla nich to tylko "niewierne psy", które trzeba zabić. Z jakiej więc racji mamy przestrzegać ich praw, jeśli w ogóle jakieś posiadają? Skoro oni chcą nas zabijać to my mamy prawo bronić się wszelkimi sposobami.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
7
~mija 2011-12-09 (13:58) 12 godzin i 32 minut temu

dotarczano jedzonko w swieta muzulmanskie, pokazywano kierunek Mekki,badania lekarskie, faktycznie,traszne tortury dla bandytow bez serca

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~mir 2012-03-27 (10:29) 16 godzin i 1 minutę temu

Ta symulacji. "Dobre" kłamstwo. A jak którego utopili, to co polecieli do Sądu, Szpitala czy pismaków? Nie, bo bardzo to przeżyli i byli w takim stresie, że nie mogli nikomu powiedzieć, gdzie trupa wyrzucili.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
4
~Rom 2012-02-17 (04:33) 21 godzin i 57 minut temu

Rozumie,ze ci wyznawcy allacha moga mordowac innych,ale inni nie moga walczyc z nimi? Czy tak to nalezy rozumiec szanowni obroncy!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Iksjusz 2011-12-10 (17:15) 9 godzin i 15 minut temu

Na Alasce, na błoniach grenlandzkich ? Szybciej i krócej wyjdzie gdy napiszę, gdzie ich nie było.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~pejsy 2011-12-10 (16:52) 9 godzin i 38 minut temu

rozliczyć za to amerykańskich imperialistów !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~pejsy 2011-12-10 (16:51) 9 godzin i 39 minut temu

rozliczyć za to amerykańskich imperialistów !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~$$ 2011-12-09 (15:22) 11 godzin i 8 minut temu

A demokracja i prawa człowieka pełną gębą

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~franek 2011-12-09 (14:16) 12 godzin i 14 minut temu

Czy tym ludziom sie to nie nalezalo.Toc z ich winy zginelo ponad 7 ty.niewinnych ludzi.Inna sprawa,ze to moga byc pomowienia,a nawet,jezeli to prawda,to ci ludzie zasluzyli sobie w pelni na takie traktowanie.Oko za oko,zab....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
5
~ksionc 2011-12-09 (14:21) 12 godzin i 9 minut temu

Czy sikanie na krzyż to przestępstwo? Nigdzie nie znalazłem na ten temat wzmianki w kk. Ja i moi znajomi często sikamy na okoliczne krzyże, Wy też możecie:)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
3
~AntyUS 2011-12-09 (14:01) 12 godzin i 29 minut temu

Rzad USA to zbrodniarze, chca wprowadzic w USA panstwo policyjne patrz National Defense Authorization Act pozwalajacy na aresztowanie obywateli bez podawania przyczyny i trzymania ich w areszcie nieograniczona ilosc czasu jesli sa podejrzani o 'terroryzm' podczas gdy policja jesy uzbrajana w coraz to 'wieksze zabawki' do tlumienia protestow

odpowiedz

zgłoś do moderacji