Strona główna serwisu
USA i Chiny uzgodniły projekt nowych sankcji dla Korei Północnej

USA i Chiny uzgodniły projekt nowych sankcji dla Korei Północnej

• Stany Zjednoczone i Chiny uzgodniły projekt rezolucji nakładającej na Koreę Północną nowe sankcje
• Rada Bezpieczeństwa ONZ rozpatrzy je w najbliższych dniach
• Sankcje są odpowiedzią na przeprowadzenie 6 stycznia przez Koreę Północną czwartego testu broni jądrowej
• Na razie nie wiadomo, jakie rozwiązania znalazły się w projekcie rezolucji
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un ()
Planowana rezolucja Rady Bezpieczeństwa ma związek z przeprowadzonym 6 stycznia przez Koreę Północną próbnym wybuchem bomby wodorowej, potężniejszym od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków.

USA i Chiny, które dysponują prawem weta, miały do tej pory różne poglądy w kwestii, jak ostra ma być reakcja Rady Bezpieczeństwa na ostatnią próbę jądrową Pjongjangu.

Według źródeł dyplomatycznych w ONZ projekt rezolucji ws. nowych sankcji wobec Korei Północnej ma zostać poddany pod głosowanie już w najbliższych dniach.


Na razie nie wiadomo, jakie rozwiązanie znalazło się w tekście projektu, jednak dyplomaci mówią o "zdecydowanych krokach". Rozszerzono też listę osób i agend rządowych objętych sankcjami.

W ostatnim czasie Pekin zdradzał oznaki większego zniecierpliwienia polityką Pjongjangu. Jednak Chiny nadal uznawane są za głównego sojusznika Korei Płn. Chiny obawiają się społecznych i politycznych konsekwencji załamania się północnokoreańskiego reżimu.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym - jądrowego.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (10)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~Gość 2016-02-25 (23:24) 18 godzin i 56 minut temu

Jaki słodki prosiak!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~Newcomer 2016-03-03 (16:24) 1 godzinę i 56 minut temu

To mi troche przypomina Aladeena :) "Jestesmy o krok od uzyskania wzbogaconego uranu, ktory wykorzystamy do badan medycznych, w celach pokojowych.." :D

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~koreańczyk 2016-04-03 (16:22) 1 godzinę i 58 minut temu

Kim Dong Un powinien zostać pukniety z ostrej broni lub otruty w sposób nie budzący podejżeń kto to zrobuł. Przecież ten prosiak ten lud Koreański zagłodzi a sam będzie żarł to co najlepsze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji