Strona główna serwisu
USA: Chiny wysłały dwa samoloty myśliwskie w rejon Wysp Paracelskich

USA: Chiny wysłały dwa samoloty myśliwskie w rejon Wysp Paracelskich

• Chiny wysłały w ostatnich dniach dwa samoloty bojowe w rejon spornych Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim
• Są to: myśliwiec Shenyang J-11 oraz samolot uderzeniowy Xian JH-7 - podała amerykańska stacja Fox News powołując się na dane wywiadowcze
Chińskie myśliwce operowały w okolicach wyspy Woody, gdzie wcześniej zostały umieszczone przez Chiny rakiety ziemia-morze i ziemia-powietrze - podkreślono w komentarzu.

Problemy związane ze wzrostem napięcia na Morzu Południowochińskim stanowiły przedmiot wtorkowych rozmów w Waszyngtonie ministra spraw zagranicznych Chin Wanga Yi oraz sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego.

Wcześniej we wtorek szef dowództwa sił zbrojnych USA na Pacyfiku (US Pacific Command) admirał Harry Harris oświadczył, że rozmieszczając rakiety i radary oraz budując pasy startowe na rafach Morza Południowochińskiego Chiny "zmieniają (tam) krajobraz operacyjny".


Chiny uważają Wyspy Paracelskie i archipelag Spratly za własne terytoria, z czego ma wynikać ich suwerenność nad znacznymi akwenami Morza Południowochińskiego. Roszczeń tych nie uznają inne państwa regionu ani Stany Zjednoczone.

Wyspa Woody jest największą spośród znajdujących się mniej więcej w równej odległości od chińskiej wyspy Hajnan i wybrzeża Wietnamu Wysp Paracelskich, a trzy rafy są częściami położonego znacznie bardziej na południe archipelagu Spratly.

Zdaniem ekspertów na spornym archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim Chiny mogą budować nowy system radarowy, co potwierdzają to amerykańskie zdjęcia satelitarne.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (4)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
26
~rick68 2016-02-24 (09:40) 2 godziny i 9 minut temu

Matko moja, spójrz przez okno Wszędzie śmierć i krew Idzie wojna, idzie wojna Idzie krwawa rzeź...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~zloto w teczkach 2016-02-24 (20:54) 14 godzin i 55 minut temu

A jak tam Polskie interesy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~oczywiście pis 2016-02-24 (13:37) 22 godzin i 12 minut temu

ja mam na bazie 0,7 i nie zawaham się go wypić :-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji