Strona główna serwisu
Zuzanna Śmigiel

oprac.Zuzanna Śmigiel

UE zniesienie cła dla Sri Lanki

UE zniesienie cła dla Sri Lanki

W środę Komisja Europejska zaproponowała, że zniesienie znaczną części obowiązujących ceł importowych na produkty ze Sri Lanki, jeśli państwo to zobliguje się do wdrożenia 27 konwencji międzynarodowych dotyczących m.in. praw człowieka.
Jednostronne preferencje handlowe miałyby polegać na pełnym zniesieniu ceł na 66 proc. produktów objętych obecnie taryfami. Wśród nich są wyroby włókiennicze i produkty z branży rybołówstwa. W zamian za zniesienie ceł, KE oczekuje, by Sri Lanka ratyfikowała konwencje międzynarodowe dotyczące praw człowieka, warunków pracy, ochrony środowiska i dobrych rządów.

Zaproponowane rozwiązanie, w unijnym żargonie zwane GSP Plus, ma na celu zmotywowanie państw rozwijających się do podjęcia działań na rzecz zrównoważonego rozwoju dzięki zwiększaniu wymiany handlowej z UE.

Jednocześnie rozwiązanie Komisji nie jest równoznaczne z automatyzmem w procesie zniesienia ceł. Państwa członkowskie i Parlament Europejski mają cztery miesiące na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń.


- Preferencje wynikające z GSP Plus mogą znacząco przyczynić się do rozwoju gospodarczego Sri Lanki poprzez zwiększenie wywozu na rynek UE. Są one jednak również wyrazem tego, w jaki sposób chcemy wspierać Sri Lankę we wdrażaniu reform w zakresie praw człowieka, praworządności i dobrych rządów - informuje komunikat unijny i cytowana w nim Cecilia Malmstroem komisarz ds. handlu.

Komisja Europejska zastrzegła również, że - podobnie jak w przypadku pozostałych krajów uczestniczących w GSP Plus - zniesienie należności celnych w kontekście Sri Lanki byłoby powiązane z wnikliwym monitorowaniem postępów tego kraju w obszarze zrównoważonego rozwoju, praw człowieka i dobrych rządów.

Sri Lanka w przeszłości korzystała już z GSP Plus. Jednak w 2010 r. Unia Europejska podjęła decyzję o wstrzymaniu preferencyjnego traktowania importu z tego państwa. Powodem był brak reakcji na łamanie praw człowieka przez ówczesny rząd. W 2015 r. nowe władze Sri Lanki podjęły się zmiany kursu na reformatorski. Jego celem ma być pojednanie narodowe, poszanowanie praw człowieka, zasad państwa prawa i dobrych rządów, a także zrównoważony rozwój gospodarczy. W lipcu 2016 r. rząd Sri Lanki złożył wniosek o GSP Plus, a ocena KE wykazała, że kraj spełnia kryteria kwalifikacji do GSP Plus.


Rząd Sri Lanki zaproponował poprawkę do konstytucji, w której ma zostać przywrócona niezależność najważniejszych instytucji - takich jak np. Krajowa Komisja ds. Praw Człowieka. Zostały także podjęte działania mające na celu m.in. zapewnienie należytego badania przypadków osób zaginionych, poprawę ochrony świadków i ofiar przestępstw, uwolnienie osób zatrzymanych na podstawie kontrowersyjnych przepisów antyterrorystycznych oraz zwalczanie pracy dzieci. Ponadto Sri Lanka zaangażowała się ponownie w prace ONZ - szczególnie w działania Rady Praw Człowieka, gdzie zobowiązała się do propagowania pojednania, odpowiedzialności i poszanowania praw człowieka. Ponadto Sri Lanka osiągnęła postępy w obszarach zdrowia, edukacji i równości płci.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (10)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
19
~Karol 1952 2017-01-12 (13:49) 21 godzin i 48 minut temu

Typowa Unia rób bo twoje - nie ruszaj bo moje ! Jak będą u władzy ci których my chcemy to może kiedyś te cła zniesiemy ! Obiecanki cacanki a głupiemu radość !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
16
~MKl 2017-01-12 (00:22) 11 godzin i 15 minut temu

Odxinają od wpływów Ruskich. No i chcą importować do europy terroryzm z Sri Lanki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
12
~111111 2017-01-11 (20:01) 15 godzin i 36 minut temu

Na tym zdieciu sztuczne chmury

odpowiedz

zgłoś do moderacji