Strona główna serwisu
Trzy rzeźby z Mezopotamii znaleziono w obozie dla migrantów w Słowenii

Trzy rzeźby z Mezopotamii znaleziono w obozie dla migrantów w Słowenii

• W obozie dla migrantów w Słowenii znaleziono trzy starożytne rzeźby
• Figurki pochodzą z Mezopotamii, z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą
• Rzeźby prawdopodobnie pozostawili migranci z Bliskiego Wschodu
Trzy sumeryjskie figurki z terenu Mezopotamii sprzed 5 tysięcy lat znaleziono w ośrodku rejestracyjnym dla migrantów w Słowenii - podała policja tego kraju. Słowenia leży na tzw. szlaku bałkańskim, którym uchodźcy usiłują dotrzeć do Niemiec.

Porzucone alabastrowe figurki znaleziono już jesienią, ale nie rozgłaszano tego, ponieważ najpierw dział starożytności słoweńskiego Muzeum Narodowego musiał przeprowadzić ekspertyzę. Wykazała ona ich autentyczność.

- Obiekty te są według muzeum autentyczne - powiedział rzecznik policji Miran Szadl.


Uważa się, że znalezione w obozie na granicy z Chorwacją statuetki pochodzą z nielegalnych wykopalisk archeologicznych w Syrii lub Iraku i należą do zabytków cywilizacji sumeryjskiej.

Muzeum Narodowe w Lublanie potwierdziło, że są to wotywne figurki orantów z Mezopotamii, które najprawdopodobniej wykonano w III tys. p.n.e. Takie statuetki ludzi modlących się w pozycji siedzącej lub na klęczkach stawiano w świątyniach, podpisane imieniem oranta.

- Ponieważ nie mają one żadnych znaków rejestracyjnych czy numerów inwentarzowych, uważamy, że pochodzą z nielegalnych wykopalisk - powiedział archeolog Peter Turk. Według niego warte są z pewnością kilka tysięcy euro.


We wrześniu UNESCO ostrzegało, że w Syrii i Iraku trwa łupienie stanowisk archeologicznych "na przemysłową skalę", a zyski z rabunku zasilają Państwo Islamskie.

Figurki odkryto 4 listopada w opuszczonym namiocie w ośrodku Gruszkovje na granicy z Chorwacją. Przez Słowenię od połowy listopada, po zamknięciu granicy przez Węgry, przeszło pół miliona migrantów dążących na północ Europy.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (174)
Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
324
~polak 2016-03-02 (20:57) 21 godzin i 28 minut temu

Właściciela raczej nie znajdą :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
102
Zgadzam się z opinią
494
~lolek 2016-03-02 (20:56) 21 godzin i 29 minut temu

widziałem kiedyś na tv gościa z muzeum narodowego w Bagdadzie,zniszczonego przez amerykańskich chłopców bez mózgu. pokazywali rumowisko, rozwalone prastare zabytki, rzeźby. gościu płakał

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
53
Zgadzam się z opinią
362
~darren 2016-03-02 (20:45) 21 godzin i 40 minut temu

Technika, profesorowie 100 lat nauki... a kilku amatorów po prostu wykopało cenna figurki

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8