więcej

Tragiczny karambol w Szwecji. Zderzyło się od 50 do 100 aut.

IAR, PAP, WP.PL |  aktualizacja 2013-01-15 (17:06) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 16 godzin i 38 minut temu
drukuj


Do karambolu doszło na drodze E 4 na północ od Helsingborga w południowej Szwecji
Do karambolu doszło na drodze E 4 na północ od Helsingborga w południowej Szwecji opinie video mapy
Co najmniej trzy osoby zginęły w gigantycznym karambolu we mgle w okolicach Aastorp na południu Szwecji. Według różnych źródeł wpadło tam na siebie od 50 do 100 pojazdów. - 15-20 rannych przewieziono do szpitala w Helsingborgu - podał rzecznik tamtejszej policji.



Do zdarzenia doszło po godzinie 11.00.

Według wydania elektronicznego lokalnego dziennika "Helsingborgs Dagblad" w karambolu na drodze E4 powpadało na siebie około 100 pojazdów - 50 samochodów osobowych i 50 ciężarówek.

Masa stłoczonych, pogruchotanych pojazdów zajmuje około kilometra na obu przeciwległych pasach drogi na północ od miasta Helsingborg w południowej Szwecji.

Poszkodowanych przewozi się do szpitala w tym mieście, skąd część rannych jest kierowana do innych placówek służby zdrowia. Osoby, które nie odniosły obrażeń i wydostały się lub wydobyto je ze zniszczonych pojazdów transportowane są autobusami do tymczasowych miejsc pobytu.

Jeden z policjantów biorących udział w akcji powiedział dziennikowi "Expressen", że to najgorszy wypadek, jaki widział w ciągu 30 lat swojej pracy.

Powodem karambolu były prawdopodobnie mgła, padający śnieg i śliska nawierzchnia drogi, co przy większych szybkościach utrudniało hamowanie. Wiadomo, że wśród rozbitych samochodów stojących na drodze jest też karetka ratunkowa i samochód służb drogowych.

Droga E4 będzie wyłączona z ruchu do północy.

Jak informuje Stanisław Cygnarowski z Konsulatu Generalnego Polski w Malmoe, w karambolu najprawdopodobniej nie uczestniczył żaden obywatel Polski. Konsulat kontaktował się ze szpitalem w Helsingborgu, do którego trafiła największa liczba poszkodowanych.


(pp, bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 19 27.94%
nie 49 72.06%

Przeczytaj też

Tragiczny wypadek na A2 - tir wbił się w barierki

dodane 2013-01-17 (07:00) 1 rok 9 miesięcy 7 dni 2 godziny i 44 minuty temu

Jedna osoba zginęła, 5 rannych w wypadku na krajowej "czwórce" w Łazach

dodane 2013-01-13 (18:57) 1 rok 9 miesięcy 10 dni 14 godzin i 47 minut temu

Wypadek na autostradzie A4. Kierowca uwięziony w kabinie tira

dodane 2013-01-13 (13:00) 1 rok 9 miesięcy 10 dni 20 godzin i 44 minuty temu

Ruszają kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na ferie

aktualizacja 2013-01-12 (13:06) 1 rok 9 miesięcy 11 dni 20 godzin i 38 minut temu

W innych serwisach

Będzie pogodnie, czy lepiej zostać w domu?

Wszystko o co możesz zapytać w związku z pogodą znajdziesz w serwisie Pogoda.wp.pl


Opinie (181)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Kierowiec 2013-01-21 (13:06) 1 rok 9 miesięcy 2 dni 20 godzin i 38 minut temu

Jedyna rada to budować dwu a potem trzypoziomowe drogi, niedługo każdy mieszkaniec Europy będzie miał swój samochód i 90% będzie ich używało codziennie, większość tylko po to żeby se pojeździć bez celu i bez sensu, nie ma innego wyjścia jak tylko wielopoziomowe drogi

odpowiedz

0
0
~szfed 2013-01-15 (20:45) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 12 godzin i 59 minut temu

Polscy laweciarze już zacierają ręce ! Tyle porządnych "nie bitych" aut będzie do wzięcia !!! OKAZJA !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~AAA 2013-01-17 (12:19) 1 rok 9 miesięcy 6 dni 21 godzin i 25 minut temu

Przynajmniej jeden obywatel Polski uczestniczył w tym karambolu!!!

odpowiedz

1
3
~Ryszard 2013-01-15 (20:22) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 13 godzin i 22 minuty temu

Czytajac te steki bzdur podejrzewam ze wypisuja je niedzielni kierowcy, nie majacy zielonego pojecia o jezdzie w zimowych warunkach lub ludzie, ktorzy w ogole nie prowadzili kiedykolwiek pojazdu po drogach poza polnymi. Zamiast zajmowac glos w sprawach, o ktorych nie ma sie pojecia polecam udac sie na msze w pobliskim centrum handlowym to wyjdzie Wam zdecydowanie lepiej anizeli nieudolne komentarze na tym forum z powazaniem Ryszard ze szwecji.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
8
~emma 2013-01-15 (14:58) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 18 godzin i 46 minut temu

Mieszkam w Szwecji- to nie wina predkosci ale opieszalosci sluzb drogowych, ktore czekaja do ostatniej chwili, niektore firmy zaczynaja prace o godz. 9 -coz mozna zrobic?? sa wypaki i nieszczescia na drodze... Mandaty sa bardzo wysokie - np. za przekroczenie 50 km zaczynaja sie kwota ponad 2000 kr -prosze sobie przeliczyc...1kr -ok 47, 48 gr

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

5
1
~aga 2013-01-15 (18:31) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 15 godzin i 13 minut temu

Matko, jak oni to zrobili? Był ktoś w Szwecji? Widział, jak oni jeżdżą? Gdy jest ograniczenie do 80 km/h, to jadą 60-70 przy suchej nawierzchni i idealnej widoczności. I to nie jest żart ani przesada. Więc w tych warunkach jechali pewnie 20/godz. Szwed potrafi, jak widać.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~szwedka 2013-01-16 (09:35) 1 rok 9 miesięcy 8 dni i 9 minut temu

Jak widac niektorzy, piszacy tu komentarze nie maja zielonego pojecia o komentowanej sprawie...ja mieszkam kilka kilometrow od miejsca zdarzenia...pol godziny przed tym karambolem jechalam ta droga... przy predkosci 20 km/godzine auto tanczylo...sluzby odsniezajace zaspaly jak zwykle...wszyscy maja jezdzic autobusami a nie autami...ten wiadukt jest okropny...nie potrzeba mrozu ani sniegu, tylko troche deszczu i sie tanczy na drodze, nie jadac szybko...wracajac do domu objazdem (ktory biegnie rownolegle do autostrady) widok byl przerazajacy...i rzeczywiscie 100 aut bralo udzial w karambolu po obu stronach autostrady na tym wiadukcie...cod, ze tylko jedna osoba nie zyje...ciezarowki poskladane, powbikane jedne w drugie...miedzy nimi skleszczone osobowki...na lodzie nie ma mocnych...ani ABS, ani hamowanie silnikiem nic nie dalo...moje auto jechalo jak chcialo....i tak to wyglada...

odpowiedz

3
0
~FIRMA Z POLSKI 2013-01-15 (23:29) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 10 godzin i 15 minut temu

Prostując błędnie podaną informację konsulatu i mediów informuję iż w karambolu uczestniczyło auto ciężarowe naszej firmy. Z informacji uzyskanej od kierowcy wiadomo nam, iż w szpitalu przebywał jeszcze jeden Polak biorący udział w karambolu.

odpowiedz

0
0
~FIRMA Z POSKI 2013-01-15 (23:21) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 10 godzin i 23 minuty temu

Prostując błędną informację konsulatu i mediów informuję, iż w zaistniałym karambolu brał udział mój pojazd ciężarowy, z informacji otrzymanej od kierowcy przebywał z nim w szpitalu jeszcze jeden POLAK !!!!

odpowiedz

2
1
ewa88814 2013-01-15 (19:34) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 14 godzin i 10 minut temu

Do wszystkich krytykujących Szwecję! po pierwsze, Szwecja ma jeden z najniższych wskaźników wypadków drogowych w całej Europie. W minionym roku na tamtejszych drogach straciło życie 350 osób. Dla porównania w Polsce, w tym czasie, w wyniku drogowych zginęło ponad 4,5 tys. osób. Po drugie, przez ostatnich parę lat jeździłam po drogach w krajach europy zachodniej i muszę przyznać że Szwecja nie odbiega standardem jeżeli chodzi o rozwiązania komunikacyjne, już nie wspomnę o jakości nawierzchni, przeważnie szwedzkie leśne drogi są w lepszym stanie niż polskie krajówki, a po trzecie ciekawa jestem ile z tych osób tutaj krytykujących widziało Szwecję na własne oczy.

odpowiedz

4
19
~stomb 2013-01-15 (17:44) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 16 godzin i 1 minutę temu

karambol spowodowałą pijana łajza z polandii

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
2
~sceptyk 2013-01-15 (14:43) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 19 godzin i 1 minutę temu

Wszyscy jechali na zimówkach a niektórzy nawet w kaskach ochronnych.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
3
~W@SP 2013-01-15 (18:26) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 15 godzin i 18 minut temu

Niemożliwe!Taki straszny wypadek w kraju gdzie wymyślono ten kretyński obowiązek włączania świateł w dzień,a kierowcy jeżdżą jak ostatnie ciołki?

odpowiedz

4
0
DarioG 2013-01-15 (18:23) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 15 godzin i 21 minut temu

Ci co tu piszą jakies pierdoły o pijanym polskim kierowcy to niech się porządnie pie....ną w łeb,albo nigdy nie jeździli po skandynawskich albo nawet nie maja prawa jazdy.Ja pracuję w Norwegii i zawsze jadę przez Szwecję z Karlskrona na Oslo i 5tego,tego miesiąca też miałem wypadek zdążyłem wyjechać 60km od promu w okolicach Karlshamn wpadłem w poślizg parę obrotów dachowanie powrót na koła,na szczęście żyję i jestem z rodziną skończyło się na rozbitym aucie i zszytej głowie.Pisząc o drogach to jest bardzo niebezpiecznie w skandynawii służby porządkowe działają opieszale i to jest fakt nie mogłem nic poradzić tył samochodu mi tak rzuciło jak by mnie ktoś kopnął masakra.

odpowiedz

9
2
~cichy 2013-01-15 (16:39) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 17 godzin i 5 minut temu

Przyczyna wypadku byla z pewnoscia nadmierna predkosc, a w Szwecji konjeczny jest narodowy program bezpieczenstwa drogowego. Nasz rzad juz go ma i powinien go sprzedac Szwedom . 300 nowych fotoradarow i bedzie bezpieczniej ( ). Mgla to mogla byc przyczyna w Smolensku. U nas zawsze jest ...nadmierna predkosc.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
1
~m 2013-01-15 (17:58) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 15 godzin i 46 minut temu

A gdyby postawili fotoradar, to nic by się nie stało

odpowiedz

2
0
~ew 2013-01-15 (17:48) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 15 godzin i 56 minut temu

heheheheeee a kierowca wiozacy dzieci do szkoly w taka pogode poganial mnie!!!!!na bardzo kretej drodze barum- arkestorp!!!! na urrraaa ale do przodu!!!

odpowiedz

4
2
~gmn 2013-01-15 (17:44) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 16 godzin i 1 minutę temu

łee taka niby szwecja i niby takie mają ograniczenia i mandaty po kilkanaście tysięcy i bezpieczne volva robią no i na co im to? czy jakby mieli niemieckie autostrady to by spowodowali karambol na tysiąc samochodów albo nasze dzuirawe drogi to na 2 tyś?

odpowiedz

4
0
~ggg 2013-01-15 (16:09) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 17 godzin i 35 minut temu

U NAS W TYM MIEJSCU POSTAWILI BY 5 NOWYCH fotoradarów

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
19
~muslim 2013-01-15 (14:51) 1 rok 9 miesięcy 8 dni 18 godzin i 53 minuty temu

Szwacja jest nasza, allah akhbar!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 2 godziny i 9 minut temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 3 godziny i 20 minut temu

Aleksander Kwaśniewski: Radosław Sikorski chlapnął
dodane 2014-10-24 (08:34) 1 godzinę i 10 minut temu

Odwołane poszukiwania obcego okrętu na Bałtyku
dodane 2014-10-24 (08:55) 49 minut temu

W wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęli dziennikarze
dodane 2014-10-24 (06:26) 3 godziny i 18 minut temu

Skandaliczny konkurs na Miss Hitler
dodane 2014-10-24 (05:46) 3 godziny i 58 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 9879