więcej

Tragiczny karambol w Szwecji. Zderzyło się od 50 do 100 aut.

IAR, PAP, WP.PL |  aktualizacja 2013-01-15 (17:06) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 21 godzin i 13 minut temu
drukuj


Do karambolu doszło na drodze E 4 na północ od Helsingborga w południowej Szwecji
Do karambolu doszło na drodze E 4 na północ od Helsingborga w południowej Szwecji opinie video mapy
Co najmniej trzy osoby zginęły w gigantycznym karambolu we mgle w okolicach Aastorp na południu Szwecji. Według różnych źródeł wpadło tam na siebie od 50 do 100 pojazdów. - 15-20 rannych przewieziono do szpitala w Helsingborgu - podał rzecznik tamtejszej policji.



Do zdarzenia doszło po godzinie 11.00.

Według wydania elektronicznego lokalnego dziennika "Helsingborgs Dagblad" w karambolu na drodze E4 powpadało na siebie około 100 pojazdów - 50 samochodów osobowych i 50 ciężarówek.

Masa stłoczonych, pogruchotanych pojazdów zajmuje około kilometra na obu przeciwległych pasach drogi na północ od miasta Helsingborg w południowej Szwecji.

Poszkodowanych przewozi się do szpitala w tym mieście, skąd część rannych jest kierowana do innych placówek służby zdrowia. Osoby, które nie odniosły obrażeń i wydostały się lub wydobyto je ze zniszczonych pojazdów transportowane są autobusami do tymczasowych miejsc pobytu.

Jeden z policjantów biorących udział w akcji powiedział dziennikowi "Expressen", że to najgorszy wypadek, jaki widział w ciągu 30 lat swojej pracy.

Powodem karambolu były prawdopodobnie mgła, padający śnieg i śliska nawierzchnia drogi, co przy większych szybkościach utrudniało hamowanie. Wiadomo, że wśród rozbitych samochodów stojących na drodze jest też karetka ratunkowa i samochód służb drogowych.

Droga E4 będzie wyłączona z ruchu do północy.

Jak informuje Stanisław Cygnarowski z Konsulatu Generalnego Polski w Malmoe, w karambolu najprawdopodobniej nie uczestniczył żaden obywatel Polski. Konsulat kontaktował się ze szpitalem w Helsingborgu, do którego trafiła największa liczba poszkodowanych.


(pp, bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 19 27.94%
nie 49 72.06%

Przeczytaj też

Tragiczny wypadek na A2 - tir wbił się w barierki

dodane 2013-01-17 (07:00) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 7 godzin i 19 minut temu

Jedna osoba zginęła, 5 rannych w wypadku na krajowej "czwórce" w Łazach

dodane 2013-01-13 (18:57) 1 rok 6 miesięcy 14 dni 19 godzin i 22 minuty temu

Wypadek na autostradzie A4. Kierowca uwięziony w kabinie tira

dodane 2013-01-13 (13:00) 1 rok 6 miesięcy 15 dni 1 godzinę i 19 minut temu

Ruszają kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na ferie

aktualizacja 2013-01-12 (13:06) 1 rok 6 miesięcy 16 dni 1 godzinę i 13 minut temu

W innych serwisach

Będzie pogodnie, czy lepiej zostać w domu?

Wszystko o co możesz zapytać w związku z pogodą znajdziesz w serwisie Pogoda.wp.pl


Opinie (181)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Kierowiec 2013-01-21 (13:06) 1 rok 6 miesięcy 7 dni 1 godzinę i 13 minut temu

Jedyna rada to budować dwu a potem trzypoziomowe drogi, niedługo każdy mieszkaniec Europy będzie miał swój samochód i 90% będzie ich używało codziennie, większość tylko po to żeby se pojeździć bez celu i bez sensu, nie ma innego wyjścia jak tylko wielopoziomowe drogi

odpowiedz

0
0
~szfed 2013-01-15 (20:45) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 17 godzin i 34 minuty temu

Polscy laweciarze już zacierają ręce ! Tyle porządnych "nie bitych" aut będzie do wzięcia !!! OKAZJA !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~AAA 2013-01-17 (12:19) 1 rok 6 miesięcy 11 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Przynajmniej jeden obywatel Polski uczestniczył w tym karambolu!!!

odpowiedz

1
3
~Ryszard 2013-01-15 (20:22) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 17 godzin i 57 minut temu

Czytajac te steki bzdur podejrzewam ze wypisuja je niedzielni kierowcy, nie majacy zielonego pojecia o jezdzie w zimowych warunkach lub ludzie, ktorzy w ogole nie prowadzili kiedykolwiek pojazdu po drogach poza polnymi. Zamiast zajmowac glos w sprawach, o ktorych nie ma sie pojecia polecam udac sie na msze w pobliskim centrum handlowym to wyjdzie Wam zdecydowanie lepiej anizeli nieudolne komentarze na tym forum z powazaniem Ryszard ze szwecji.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
8
~emma 2013-01-15 (14:58) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 23 godziny i 21 minut temu

Mieszkam w Szwecji- to nie wina predkosci ale opieszalosci sluzb drogowych, ktore czekaja do ostatniej chwili, niektore firmy zaczynaja prace o godz. 9 -coz mozna zrobic?? sa wypaki i nieszczescia na drodze... Mandaty sa bardzo wysokie - np. za przekroczenie 50 km zaczynaja sie kwota ponad 2000 kr -prosze sobie przeliczyc...1kr -ok 47, 48 gr

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

5
1
~aga 2013-01-15 (18:31) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 19 godzin i 48 minut temu

Matko, jak oni to zrobili? Był ktoś w Szwecji? Widział, jak oni jeżdżą? Gdy jest ograniczenie do 80 km/h, to jadą 60-70 przy suchej nawierzchni i idealnej widoczności. I to nie jest żart ani przesada. Więc w tych warunkach jechali pewnie 20/godz. Szwed potrafi, jak widać.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~szwedka 2013-01-16 (09:35) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 4 godziny i 44 minuty temu

Jak widac niektorzy, piszacy tu komentarze nie maja zielonego pojecia o komentowanej sprawie...ja mieszkam kilka kilometrow od miejsca zdarzenia...pol godziny przed tym karambolem jechalam ta droga... przy predkosci 20 km/godzine auto tanczylo...sluzby odsniezajace zaspaly jak zwykle...wszyscy maja jezdzic autobusami a nie autami...ten wiadukt jest okropny...nie potrzeba mrozu ani sniegu, tylko troche deszczu i sie tanczy na drodze, nie jadac szybko...wracajac do domu objazdem (ktory biegnie rownolegle do autostrady) widok byl przerazajacy...i rzeczywiscie 100 aut bralo udzial w karambolu po obu stronach autostrady na tym wiadukcie...cod, ze tylko jedna osoba nie zyje...ciezarowki poskladane, powbikane jedne w drugie...miedzy nimi skleszczone osobowki...na lodzie nie ma mocnych...ani ABS, ani hamowanie silnikiem nic nie dalo...moje auto jechalo jak chcialo....i tak to wyglada...

odpowiedz

3
0
~FIRMA Z POLSKI 2013-01-15 (23:29) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 14 godzin i 50 minut temu

Prostując błędnie podaną informację konsulatu i mediów informuję iż w karambolu uczestniczyło auto ciężarowe naszej firmy. Z informacji uzyskanej od kierowcy wiadomo nam, iż w szpitalu przebywał jeszcze jeden Polak biorący udział w karambolu.

odpowiedz

0
0
~FIRMA Z POSKI 2013-01-15 (23:21) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 14 godzin i 58 minut temu

Prostując błędną informację konsulatu i mediów informuję, iż w zaistniałym karambolu brał udział mój pojazd ciężarowy, z informacji otrzymanej od kierowcy przebywał z nim w szpitalu jeszcze jeden POLAK !!!!

odpowiedz

2
1
ewa88814 2013-01-15 (19:34) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 18 godzin i 45 minut temu

Do wszystkich krytykujących Szwecję! po pierwsze, Szwecja ma jeden z najniższych wskaźników wypadków drogowych w całej Europie. W minionym roku na tamtejszych drogach straciło życie 350 osób. Dla porównania w Polsce, w tym czasie, w wyniku drogowych zginęło ponad 4,5 tys. osób. Po drugie, przez ostatnich parę lat jeździłam po drogach w krajach europy zachodniej i muszę przyznać że Szwecja nie odbiega standardem jeżeli chodzi o rozwiązania komunikacyjne, już nie wspomnę o jakości nawierzchni, przeważnie szwedzkie leśne drogi są w lepszym stanie niż polskie krajówki, a po trzecie ciekawa jestem ile z tych osób tutaj krytykujących widziało Szwecję na własne oczy.

odpowiedz

4
19
~stomb 2013-01-15 (17:44) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 20 godzin i 35 minut temu

karambol spowodowałą pijana łajza z polandii

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
2
~sceptyk 2013-01-15 (14:43) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 23 godziny i 36 minut temu

Wszyscy jechali na zimówkach a niektórzy nawet w kaskach ochronnych.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
3
~W@SP 2013-01-15 (18:26) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 19 godzin i 53 minuty temu

Niemożliwe!Taki straszny wypadek w kraju gdzie wymyślono ten kretyński obowiązek włączania świateł w dzień,a kierowcy jeżdżą jak ostatnie ciołki?

odpowiedz

4
0
DarioG 2013-01-15 (18:23) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 19 godzin i 56 minut temu

Ci co tu piszą jakies pierdoły o pijanym polskim kierowcy to niech się porządnie pie....ną w łeb,albo nigdy nie jeździli po skandynawskich albo nawet nie maja prawa jazdy.Ja pracuję w Norwegii i zawsze jadę przez Szwecję z Karlskrona na Oslo i 5tego,tego miesiąca też miałem wypadek zdążyłem wyjechać 60km od promu w okolicach Karlshamn wpadłem w poślizg parę obrotów dachowanie powrót na koła,na szczęście żyję i jestem z rodziną skończyło się na rozbitym aucie i zszytej głowie.Pisząc o drogach to jest bardzo niebezpiecznie w skandynawii służby porządkowe działają opieszale i to jest fakt nie mogłem nic poradzić tył samochodu mi tak rzuciło jak by mnie ktoś kopnął masakra.

odpowiedz

9
2
~cichy 2013-01-15 (16:39) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 21 godzin i 40 minut temu

Przyczyna wypadku byla z pewnoscia nadmierna predkosc, a w Szwecji konjeczny jest narodowy program bezpieczenstwa drogowego. Nasz rzad juz go ma i powinien go sprzedac Szwedom . 300 nowych fotoradarow i bedzie bezpieczniej ( ). Mgla to mogla byc przyczyna w Smolensku. U nas zawsze jest ...nadmierna predkosc.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
1
~m 2013-01-15 (17:58) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 20 godzin i 21 minut temu

A gdyby postawili fotoradar, to nic by się nie stało

odpowiedz

2
0
~ew 2013-01-15 (17:48) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 20 godzin i 31 minut temu

heheheheeee a kierowca wiozacy dzieci do szkoly w taka pogode poganial mnie!!!!!na bardzo kretej drodze barum- arkestorp!!!! na urrraaa ale do przodu!!!

odpowiedz

4
2
~gmn 2013-01-15 (17:44) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 20 godzin i 35 minut temu

łee taka niby szwecja i niby takie mają ograniczenia i mandaty po kilkanaście tysięcy i bezpieczne volva robią no i na co im to? czy jakby mieli niemieckie autostrady to by spowodowali karambol na tysiąc samochodów albo nasze dzuirawe drogi to na 2 tyś?

odpowiedz

4
0
~ggg 2013-01-15 (16:09) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 22 godziny i 10 minut temu

U NAS W TYM MIEJSCU POSTAWILI BY 5 NOWYCH fotoradarów

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
19
~muslim 2013-01-15 (14:51) 1 rok 6 miesięcy 12 dni 23 godziny i 28 minut temu

Szwacja jest nasza, allah akhbar!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Konflikt na Ukrainie. Siły rządowe opanowały kurhan Saur-Mogiła
dodane 2014-07-28 (12:18) 2 godziny i 1 minutę temu

materiał wideo

Tomasz Siemoniak: musimy być przygotowani na najgorsze
dodane 2014-07-28 (09:27) 4 godziny i 52 minuty temu

materiał foto

Pągowski Wirtualnie
dodane 2014-07-28 (08:30) 5 godzin i 49 minut temu

Ranna dziennikarka już po operacji. Będzie przewieziona do Kijowa
dodane 2014-07-28 (11:05) 3 godziny i 14 minut temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie czujesz się bezpiecznie w Polsce?

liczba oddanych głosów: 11948