więcej

Timothy Garton Ash: Kapuściński przekroczył ważną granicę.

PAP | dodane 2010-03-17 (02:25)
drukuj

Ryszard Kapuściński "przekroczył ważną granicę" między faktem a fikcją - skomentował ostatnio ujawnione w Polsce rewelacje na temat zmarłego reportera jego przyjaciel, Brytyjczyk Timothy Garton Ash.

-
Wszyscy się mylimy, ale niech to będą pomyłki uczciweTimothy Garton Ash
Wszyscy się mylimy, ale niech to będą pomyłki uczciwe - powiedział, mając na myśli kolegów po fachu - dziennikarzy i pisarzy - na spotkaniu w londyńskim klubie dziennikarskim Frontline Club.

Ash wskazał, iż jest różnica między sytuacją, gdy dziennikarz pracuje pod presją, w trudnych warunkach i ma do czynienia z językiem, w którym nie jest biegły, a sytuacją, w której wymyśla cytaty, przestawia kolejność zdarzeń, lub w inny sposób beletryzuje rzeczywistość.

Jako przykład beletrystyki u Kapuścińskiego wskazał na jedną z jego najbardziej poczytnych książek pt. "Cesarz", mówiącą o upadku rządów Hajle Sellasje w Etiopii, w której język etiopskich dworaków został skopiowany z kwiecistego słownictwa XVII-wiecznych dworów w Polsce.

Kapuściński zdaniem Asha nie będzie wzorem dla młodych ludzi wstępujących do zawodu dziennikarza, mimo że w USA literacki reportaż, jak sam Kapuściński nazywał swój gatunek twórczości, uznawany jest za "kreatywną nie-fikcję".

-
Fakty same z siebie są wystarczająco wywrotowe, by trzeba było je zmyślaćTimothy Garton Ash
Fakty same z siebie są wystarczająco wywrotowe, by trzeba było je zmyślać. To, co ludzie mają do opowiedzenia, to co rzeczywiście się stało, jak tak interesujące, a nawet fascynujące, że ciekawie przekazane bywa fantastyczną historią - dodał w odpowiedzi na jedno z pytań z sali.

"Fakty są wywrotowe"

"Fakty są wywrotowe" - to tytuł najnowszej, ósmej z kolei książki oksfordzkiego profesora historii współczesnej zawierającej również rozdział o Polsce minionej dekady.

We wstępie do niej napisał, że źródłami "ustawiania faktów" w czasach nam współczesnych stało się pogranicze między polityką, a mediami.

"Politycy wypracowali coraz bardziej wyszukane metody narzucania opinii publicznej dominującego komentarza objaśniającego polityczną akcję poprzez media (...) Granica między rzeczywistością a światem wirtualnym jest systematycznie zamazywana. Jeśli wystarczająca liczba ludzi wystarczająco uwierzy wystarczająco długo, to autor politycznej narracji pozostanie u władzy. Cóż liczy się poza tym?" - pyta.

(oso)

oceń
5
1
Podziel się

  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~Mazowiec [2010-03-17 12:06]

Niedługozwolennicy lewicy zrobia z Kapuscinskiego wieszcza narodowego,Tymczasem jest to miernyn pisarzyna na pograniczu dziennikarstwa reportarzu a literatury jakich wielu i nikt o nich kopi nie kruszy.W dodatku okazalo sie ze wspólpracowal z UIB i mialł lewicowe poglądy.nie ma sie czym podniecac

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
Realista101 [2010-03-20 09:36]

Niczego nie przekroczył!!
Trzeba czytać ze zrozumieniem wtedy nie będziemy zaskoczeni, że coś wyglądającego jak rzeczywistość jest fikcją. Nawiasem wiernie oddającą funkcjonowanie władzy. Za to Kapuścińskiego cenię. Jeśli pan Ash nie zrozumiał książek to powinien jeszcze raz przeczytać i przeanalizować tekst. Może zrozumie?

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~"S" [2010-03-17 13:11]

Kapuśćiński następny "autorytet"
III RP Gdzie przyzwoite elity,czyżby są tak zastraszone ,że boją śie nbosa wytknąć. ODWAGI!!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~deni [2010-03-17 11:08]

Uwielbiam go czytać, reszta mnie nie obchodzi
nigdy nie uważałam "Cesarza" za dokument, a literaturę najwyższego lotu

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~grexo [2010-03-17 08:34]

Lewactwo chce beatyfikacji Kapuścińskiego. A to parszywy UBek!
Zabiegające o to media z Gazetą Klozetową na czele ideologicznie od nich pochodzą.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Gość [2010-03-17 08:42]

Obrzydliwe
Zgraja paranoików robi wszystko by zochychić co kolwiek było związane z Polską Rzeczpospolitą Ludową. W tym przypadku sięgnęli do znakomitej postaci. Ponadto obrzydliwe jest to, że dopiero po śmierci wybitnej postaci.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Puszczyk [2010-03-17 07:15]

Kapuściński i jego reportaże
- pamietam Kapuscinskiego z poczatkowych lat 60-tych, był poslusznym dziennikarzem w Dookoła Swiata. Mam zbiór jego reportazy wydany przez PIW albo Iskry z tamtych lat. Gloryfikował władze PRL-owskie i PZPR, a tepił wszystko co jest przeciw, często osmieszał. Kapuscinski to typowy koniunkturalista tak jak i Wajda, zawsze żeby robic szmal , pisał pod władze panujace. W III RP tepił np komunizm, Wajda tez i wielu innych.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~bachna4 [2010-03-17 08:54]

Przyjaciel?
To chyba przesada. Po śmierci człowieka można powiedzieć o nim wszystko? A za życia - oklaski, nagrody, zaproszenia na wykłady. Fałsz. Literatura ma swoje prawa, nawet jeśli nazywa się literaturą faktu. Czy słyszeliście o powieści reportażowej? Ma prawo do fikcji. Gdzie jest tzw. prawda? Nawet bezpośredni uczestnik wydarzeń nie jest w stanie odtworzyć ich stuprocentowo ściśle. To już jest przetworzenie. W różnicy widzenia świata jest urok, podtrzymujący atrakcję literatury.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Realista [2010-03-17 08:50]

Jak zaczna zachodni i nasi
dziennikarze bedą pisac prawde o faszystowskim israelu to moga wtedy mowic o obiektywnym opisywaniu rzeczywistosci. Strach przed oskarzeniem o antysemityzm i zemstą organizacji zydowskich i mosadu nie moze byc wymowką

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Realista [2010-03-17 08:50]

Jak zaczna zachodni i nasi
dziennikarze bedą pisac prawde o faszystowskim israelu to moga wtedy mowic o obiektywnym opisywaniu rzeczywistosci. Strach przed oskarzeniem o antysemityzm i zemstą organizacji zydowskich i mosadu nie moze byc wymowką

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Realista [2010-03-17 08:50]

Jak zaczna zachodni i nasi
dziennikarze pisac prawde o faszystowskim israelu to moga wtedy mowic o obiektywnym opisywaniu rzeczywistosci. Strach przed oskarzeniem o antysemityzm i zemstą organizacji zydowskich i mosadu nie moze byc wymowką

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Kanonik [2010-03-17 08:49]

Co mnie obchodzi donosiciel
Przenieść go na śmietnik historii

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~niezorientowany [2010-03-17 08:37]

wartość rośnie
im więcej "zer" dopisze się do Kapuścińskiego tym bardziej rośnie jego wartość, tak jak z jedynką

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~heh [2010-03-17 08:34]

szkoła
a ja w szkole podstawowej czy średniej zawsze słyszałem że kapuściński prowadzi beletrystykę dziennikarską, że przedstawia fakty ale w sposób ciekawy i interesujący, że nie zawsze w 100% odpowiada to rzeczywistości ale warto go czytać bo mimo wzystko dodaje kolejny punkt widzenia do nauki o historii świata. i co teraz?...

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Rita [2010-03-17 08:33]

Rzeczywistość jaką opisywał Kapuściński, to dla przeciętnego "czytacza" niesprawdzalna pseudorzeczywistość czyli NIEMAL fikcja czyli "dokument fabularyzowany w literaturze. Dlatego zawsze lepiej skupić się na warsztacie i pozwolić sobie na wędrówkę w rejony niedostępne, niż rozstrząsać prywatność pisarza (cokolwiek ona obejmuje). Wielu dziennikarzy nie jest w stanie dokonać w sobie rozdzielności: dziennikarz-pisarz bo jest to trudność rozdziału: obowiązek nagich faktów - pryzmat epicki. Któremu z z tych elementów być wiernym? Kapusta zdołał połączyć jedno z drugim i wyszedł nowy gatunek literacki.Może się nie podobać i można być o to zazdrosnym? Można!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Rita [2010-03-17 08:28]

Rzeczywistość jaką opisywał Kapuściński, to dla przeciętnego "czytacza" niesprawdzalna pseudorzeczywistość czyli NIEMAL fikcja czyli "dokument fabularyzowany w literaturze. Dlatego zawsze lepiej skupić się na warsztacie i pozwolić sobie na wędrówkę w rejony niedostępne, niż rozstrząsać prywatność pisarza (cokolwiek ona obejmuje). Wielu dziennikarzy nie jest w stanie dokonać w sobie rozdzielności: dziennikarz-pisarz bo jest to trudność rozdziału: obowiązek nagich faktów - pryzmat epicki. Któremu z z tych elementów być wiernym? Kapusta zdołał połączyć jedno z drugim i wyszedł nowy gatunek literacki.Może się nie podobać i można być o to zazdrosnym? Można!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Wielbiciel POPISów [2010-03-17 08:22]

Panu Ashowi polecam jednak wnikliwą lekturę
"Cesarza". Bo nie jest to książka ani o UPADKU Hajle Selasie , ani nie dopatrzyłem się w nim "dworskiego języka z XVIII Polski" . No chyba że pan Ash( jak każdy zarozumiały Angol )zna świetnie amharski i sam z autopsji wie co mówiono w Adis-Abebie w latach 70-tych. Pan Ash lepiej by zadbał o własna brytyjską publicystykę aż kipiąca od stereotypów.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~witold [2010-03-17 07:33]

macki ipn-u
odnosze wrazenie,ze pan domoslawski ,ukladajac stos p.kapuscinskiemu,byl pod bardzo silnym wplywem holupcow literackich ipn-owskich 'tworcow'.Nie wierze w teorie spiskowa,lecz jak mozna inaczej wytlumaczyc ta epidemie glupoty polskiej,przelewajaca sie od pewnego czasu w mediach.Nasi rodzimi narodowcy nie potrafia skrystalizowac postaw,wiec wala na oslep niszczac wizerunek Polski i uwypuklacac wlasna glupote.Szkoda....

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~toja [2010-03-17 08:10]

a ja kapuscinskiego lubie i basta!!!!!
mimo ze nie odbieram go bezkrytycznie (tylko z pewnym dystansem)..............a taki malutki angol probuje wyplynac na fali-biedne,wredne beztalencie (przyjaciel- czyj?)

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~R. [2010-03-17 08:04]

Ash mówi prawdę
W Polsce politycy omamiają wyborców, stosując wyszukane metody wprowadzania ludzi w błąd. W swoich perfidnych działaniach wzorują się na nazistowskim mistrzu propagandy. Góruje w tego stylu pracy polskie dziennikarstwo oraz PiS i PO.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 926