Strona główna serwisu
Tajemnica śmierci Włodzimierza Lenina

Tajemnica śmierci Włodzimierza Lenina

Co zabiło Włodzimierza Lenina - to temat cyklicznej konferencji w Akademii Medycznej Uniwersytetu Marylandu w Baltimore. Wbrew obiegowej teorii nie była to kiła, a raczej stres lub nawet otrucie. W Baltimore co roku specjaliści zastanawiają się nad przyczynami zgonu sławnych ludzi.
Włodzimierz Lenin z Józefem Stalinem w Gorki. Autentyczność tego zdjęcia do dziś budzi wątpliwości Włodzimierz Lenin z Józefem Stalinem w Gorki. Autentyczność tego zdjęcia do dziś budzi wątpliwości ()
Na baltimorską konferencję neurolog z kalifornijskiego uniwersytetu UCLA Harry Vinters i rosyjski historyk Lew Lurie z Petersburga przygotowali dokumentację dotyczącą stanu zdrowia sowieckiego przywódcy, który zmarł w wieku 53 lat w 1924 roku.

Lenin przed śmiercią przeszedł kilka udarów, ale co było ich powodem, nie wiadomo. Sekcja zwłok wykazała wyjątkowe stwardnienie ścian tętnic w wyniku procesu miażdżycowego, co trudno jest zrozumieć - mówi organizator konferencji doktor Philip Mackowiak.

- Po pierwsze, Lenin był dość młody, a po drugie, nie występował u niego żaden z istotnych czynników ryzyka - wyjaśnia. - Nie palił, a nawet nie dopuszczał do siebie palaczy. Nie miał również cukrzycy, nie miał nadwagi, a sekcja zwłok nie wykazała żadnych oznak wysokiego ciśnienia krwi.


Wśród Rosjan po śmierci Lenina utrzymywało się dość poważnie domniemanie, że przyczyną jego zgonu mógł być syfilis. Przywódca rewolucji był leczony na kiłę dostępnymi wówczas środkami, ale nawet jeśli choroby przenoszone drogą płciową mogą spowodować udar, nie był to przypadek Lenina; nie znajduje to potwierdzenia ani w zapisanych wcześniej objawach, ani w wynikach sekcji zwłok - powiedział Vinters.

Historia chorób w rodzinie wykazuje, że ojciec Lenina zmarł w wieku 54 lat i być może u ojca i syna występowały procesy miażdżycowe, prowadzące do stwardnienia tętnic. Czynnikiem ryzyka udaru jest jednak również stres. A bez wątpienia stresów komunistycznemu przywódcy nie brakowało - podkreśla neurolog, dodając, że przecież nie jeden raz próbowano Lenina zgładzić.

Na konferencji głos zabierze również Lurie, specjalizujący się w politycznej historii Rosji. Uważa, że Lenina mógł wykończyć za pomocą trucizny Stalin. Takiej możliwości nie wyklucza również Vinters.


W ostatnich latach przed śmiercią Lenin stopniowo podupadał na zdrowiu. W 1921 roku zapomniał słów podczas jednego z przemówień i po jednym z udarów musiał uczyć się ponownie mówić i pisać lewą ręką. W wyniku kolejnego doznał lewostronnego paraliżu i nie był w stanie mówić. Jednak, jak zaznacza Lurie, Lenin na tyle doszedł do siebie z początkiem 1924 roku, że świętował Nowy Rok i udał się na polowanie.

Według Luriego Lenin mógł zdać sobie sprawę, że popierając Stalina, popełnił błąd i dlatego zaczął skłaniać się ku jego oponentowi Lwu Trockiemu. I to właśnie mogło popchnąć Stalina do posłużenia się trucizną, jedną z jego ulubionych metod pozbywania się przeciwników.

- Zabawne jest to, że mózg Lenina nadal jest zakonserwowany w Moskwie, więc można go zbadać - mówi Lurie. Zabalsamowane ciało Lenina nadal leży w mauzoleum na Kremlu.

Vinters, który badał wyniki sekcji i historię chorób Lenina, dodaje, że po śmierci komunistycznego przywódcy nie przeprowadzono badań toksykologicznych. Natomiast zachowane relacje wskazują na to, że na kilka godzin przed śmiercią Lenin nie wykazywał oznak zbliżającego się udaru, mówił i był aktywny. - I nagle nastąpiły konwulsje, naprawdę bardzo, bardzo ciężkie. A to w przypadku udaru jest rzeczywiście niezwykłe - podkreśla.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (283)
Nie zgadzam się z opinią
217
Zgadzam się z opinią
322
~OCZY PATRZA 2012-05-05 (09:21) 16 godzin i 19 minut temu

Dwaj najwięksi mordercy Polaków na tym zdjęciu. Do nich dopisuję Hitlera i Banderę. To bydle z prawej wymordował moich dziadków, rodziców jako dzieci wywiózł do Kazachstanu. Po latach wędrówki odnalazła ich moja prababcia, której nie było w domu podczas aresztowania. Dziadek był Wójtem. Sprowadziła ich do Polski w 1947 roku. Tato spisał wszystko, opowiadał dlatego ja mogę teraz o tym tu napisać. Rosjanie rozstrzelali Dziadka w lasach Kuropackich. Odnalazłem od potomków rodzeństwa dziadka stare jego zdjęcia. Niebywale wzruszające chwile. Oddał życie za Rzeczpospolitą, której służył do ostatniej chwili swojego życia. Zabrał mu je ten bandyta z prawej strony publikowanego wyżej zdjęcia. I boli mnie, że nie zakazano wszelkich publikacji zdjęć takich zbrodniarzy, aby popadli w zapomnienie. Zapomniano jednak o setkach tysięcy wspaniałych Polaków którzy ginęli za ojczyznę w strasznych torturach i mękach. ich zdjęć nie nigdzie. Może sporadycznie gdzieś. Żal, ale ja pamiętam i przekazuję tę pamięć najmłodszemu pokoleniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 19

Nie zgadzam się z opinią
183
Zgadzam się z opinią
238
~sx 2012-05-05 (08:40) 17 godzin temu

niech hiv zabije jego cały ruski naród

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
65
~MARTA 2012-05-05 (09:22) 16 godzin i 18 minut temu

dlaczego wp.pl nie pisze istotnych danych..NIE LENIN LECZ ŻYD O NAZWISKU BLANKA!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11