więcej

Szokujące zdjęcia z Cmentarza Orląt. Polscy dyplomaci protestują.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  dodane 2012-09-24 (18:30) 2 lata 2 miesiące 27 dni 16 godzin i 26 minut temu
drukuj


Cmentarz Obrońców Lwowa popularnie zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich
Cmentarz Obrońców Lwowa popularnie zwany Cmentarzem Orląt Lwowskich opinie
Po interwencji polskich dyplomatów we Lwowie zamknięto wystawę fotografii wykonanych m.in. na tle grobów na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Na zdjęciach występowały modelki w przypominających habity sukienkach i ubrany jedynie w bokserki młody mężczyzna.

Wystawa była prezentowana w lwowskim Muzeum Idei. Decyzję o usunięciu kontrowersyjnych zdjęć podjęła szefowa programów kulturalnych tej instytucji Iryna Magdysz w następstwie protestów publiczności i dyplomatów.

"Z uwagi na charakter i symbolikę miejsca służby konsularne we Lwowie zwróciły się do władz muzeum z uwagą o niestosowności tego rodzaju wystawy. Władze muzeum ze zrozumieniem odniosły się do stanowiska placówki i wystawa została zdjęta" - poinformował polski konsulat generalny we Lwowie na swojej stronie internetowej.

- Te fotografie były częścią większej wystawy. Zostały usunięte, gdyż raziły uczucia mieszkańców miasta i naszych partnerów - powiedziała Magdysz.

Magdysz oświadczyła, że Muzeum Idei nie było organizatorem tej wystawy, lecz jedynie użyczyło na jej potrzeby swego lokalu. Zapewniła też, że podobną decyzję podjęłaby także w sytuacji "gdyby sesja została wykonana na cmentarzu żołnierzy radzieckich".

- W naszej kulturze cmentarze są miejscem kultu zmarłych, więc informacja o dość odważnych zdjęciach na Cmentarzu Orląt wywołała moje zainteresowanie. Sądzę, że autorzy fotografii nie byli do końca świadomi, na jakim cmentarzu to robią i w jakim kontekście miejsce to postrzegane jest we Lwowie i w Polsce - powiedział konsul generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd.

Jeden z autorów zdjęć, Ihor Liaszenko, tłumaczy ze swej strony, że zamysłem twórców sesji zdjęciowej nie było obrażanie niczyich uczuć. - To była akcja artystyczna, do której wybraliśmy ładne lokalizacje, związane z symboliką chrześcijańską. Proszę zauważyć, że na zdjęciach nie ma obiektów z napisami, które wskazywałyby, że jest to Cmentarz Orląt. Hałas wokół takiej sprawy mógł powstać tylko we Lwowie. W Kijowie, czy w innych miastach Ukrainy nikt nie zwróciłby na to uwagi - powiedział Liaszenko.

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa, znanym jako Cmentarz Orląt, spoczywają Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt. Po II wojnie światowej, z przyzwolenia ówczesnych władz sowieckich, cmentarz został zdewastowany. Prace porządkowe na nekropolii strona polska rozpoczęła w 1989 r. Cmentarz Orląt został otwarty w 2005 r.

Z Kijowa Jarosław Junko

(bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 87 61.27%
nie 55 38.73%

Przeczytaj też

Zmarł Eugeniusz Cydzik - inicjator odbudowy Cmentarza Orląt

dodane 2012-09-18 (17:50) 2 lata 3 miesiące 3 dni 17 godzin i 6 minut temu

Opinie (201)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

90
14
~tere 2012-09-24 (18:56) 2 lata 2 miesiące 27 dni 16 godzin i 1 minutę temu

pomiatają nami, ale co się dziwić, skoro mamy rząd kłaniający się przed innymi w pas

odpowiedz

68
15
~awa 2012-09-24 (18:56) 2 lata 2 miesiące 27 dni 16 godzin i 1 minutę temu

Polska po Zbrucz!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

39
1
~jan 2012-09-24 (19:52) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 4 minuty temu

Zdziczenie obyczajów! Byłem w tym roku na Cmentarzu Orląt Lwowskich i pobyt tam był dla mnie wielkim przeżyciem! To miejsce szczególne dla Polaków...!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

41
4
~stiff 2012-09-24 (19:53) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 3 minuty temu

a gdzie minister Bartoszewski i sikorski

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

40
6
~teges64 2012-09-24 (20:24) 2 lata 2 miesiące 27 dni 14 godzin i 32 minuty temu

Za PO to mają nas w d....w całej Europie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

44
13
~allen 2012-09-24 (21:39) 2 lata 2 miesiące 27 dni 13 godzin i 17 minut temu

Teraz doceńcie lemingi mądrość śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Cała kadencja to ogromne wysiłki dla zbliżenia Unii z Ukrainą, potem integracja i wreszcie członkostwo. Wtedy układ z Schengen, otwarte granice, kupujemy na Ukrainie ziemię, mieszkania. Pokojowo, powolutku odzyskujemy to, co było nasze. Możemy robić to, co teraz robią w Polsce Niemcy i musimy to akceptować. Warto było zabijać Lecha Kaczyńskiego?

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

36
5
~What 2012-09-24 (20:11) 2 lata 2 miesiące 27 dni 14 godzin i 45 minut temu

A parę dni temu, nasza TV pokazała jak prezydenci obu krajów ściskali się w pocałunku. Szkoda, że kamera nie pokazała zbliżenia. Może ktoś wie, czy jest gdzieś na Ukrainie wystawa przedstawiająca rąbanie siekierami i piłowanie żywcem Polaków przez UPA -owców w 1942 r. na Wołyniu?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

35
6
~rrrr 2012-09-24 (19:32) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 24 minuty temu

Polska od morza do morza łącznie z madagaskarem jako zamorskie latyfundium !!!!!!!!! Co się dzieje? Litwa myśli, że jak jest w Unii to jej wszystko wolno a Ukraina prze w stronę Rosji. Niech sobie idzie tylko niech nam odda polski prastary Lwów. Albo polski naród zrobił się zbyt miękki i pozwala na takie ekscesy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

29
2
~Anty-UPA 2012-09-24 (20:56) 2 lata 2 miesiące 27 dni 14 godzin i 1 minutę temu

Nie rozumiem tego marionetkowego pseudo-kraju. Naprzeciw takich panstw jak Polska, Niemcy, Wegry czy Rosja nie maja prawie zadnej kultury - wszystko przejete od Rosji albo skradzione Polsce po 1945 r. Dokonywali masowych mordow na ludnosci polskiej, co jest powszechnie znane (nawet zolnierze Wehrmachtu nie odznaczali sie takim okrucienstwem), na milosc Boska, chyba jest jakas roznica kiedy sie czlowieka zastrzeli/zagazuje a obcina uszy, nosy, wydlubuje zywcem oczy, rozpruwa brzuchy ciezarnym kobietom, roztrzaskuje glowki niemowlat o mur, cwiartuje i inne okropienstwa...! Potem pod plaszczykiem Rosji "wywalczyli" sobie cala Wschodnia Galicje i Lodomerie, do ktorych to ziem nigdy nie mieli zadnych praw, ukradli nawet Czechoslowacji Zakarpacie, Rumunii Bukowine - i teraz jeszcze maja czelnosc bezczescic polskie groby...? Juz samo to, jak rowniez pomysly stawiania pomnikom tym bestialskim zwyrodnialcom i oprawcom swiadczy, ze szkoda ich porownywac nawet z najdzikszymi zwierzetami, bo nawet dla zwierzat byloby to obrazliwe...!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

33
6
~szuwar 2012-09-24 (19:40) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 16 minut temu

Najpiękniejsze Polskie Miasto , niestety przez niefortunny los Nam zagrabione. Smutno :(

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

29
3
~stan 2012-09-24 (20:03) 2 lata 2 miesiące 27 dni 14 godzin i 53 minuty temu

nigdy Ukraińcy nie będą dla nas " braćmi" ani też dobrymi sąsiadami, ten naród jest wypaczonym przez sowietyzm,który to wszepił im nienawiść do polaków.Musi minąć dwa pokolenia,a historię muszą naprawiać i pokazywać prawdę także nasi historycy wespół z naszym ministerstwem którym teraz kieruje Sikorski,który w tej sprawie nic nie robi.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

26
1
~Lwowianka 2012-09-24 (19:33) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 23 minuty temu

Fajnie, ale fotka pod artykulem jest z Cmentarza Łyczakowskiego z jednej ze starych czesci a nie z Cmentarza Orląt :) Panowie i Panie dziennikarze - czy byliscie we Lwowie??

odpowiedz

30
6
~Realista 2012-09-24 (19:34) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 22 minuty temu

Kiedy Polacy w koncu zrozumieją, ze ukraincy, litwini i zydzi to sa wrogowie. Ile jeszcze trzeba dowodów ?

odpowiedz

30
6
~Tom 2012-09-24 (19:30) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 26 minut temu

Jak rząd olewa nasz kraj to co się dziwicie że nas tak traktują , normalka !!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
1
~Tom 2012-09-24 (19:31) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 25 minut temu

przecież to zdjęcie to nie jest z Cmentarza Orląt... może z Łyczakowa ale nie z Cmentarza Orląt

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

28
11
~j.ie 2012-09-24 (19:10) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 46 minut temu

tych litwinów po...waliło!Czy ktos może racjonalnie wytłumaczyć,czego sie Polski i polaków czepnęli?!Bo to co sie tam wyprawia to przypomina Niemcy w 36roku.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

30
13
~elf 2012-09-24 (19:08) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 48 minut temu

Niejaki Wojewódzki naśmiewał się jakoś niedawno z Ukrainek - masz teraz Polsko za to zapłatę.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

13
0
~Hahahah 2012-09-24 (20:09) 2 lata 2 miesiące 27 dni 14 godzin i 47 minut temu

Jesli to jest zdjęcie z Cmentarza Orląt to na prawdę jestem w szoku. Tylu ludzi nie ma pracy, a jacy dziennikarze pracują na wp? :)

odpowiedz

15
2
~Ona 2012-09-24 (19:34) 2 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 22 minuty temu

Trochę szacunku.

odpowiedz

15
5
~dem 2012-09-24 (22:59) 2 lata 2 miesiące 27 dni 11 godzin i 57 minut temu

Czego się dziwicie, to prosta nacja z chłopstwa się wywodząca i nie mają wyczucia. Takie prostactwo, bywam tam co dwa lata i wiem co piszę.

odpowiedz