Strona główna serwisu
Szefowie MSW o kryzysie migracyjnym

Szefowie MSW o kryzysie migracyjnym

• Spotkanie unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli
• Głównym tematem kryzys migracyjny
• Odbędzie się dyskusja o kontrowersyjnym pomyśle utworzenia europejskiej straży granicznej
Syryjskie dzieci w obozie w Jordanii - nieletni są narażeni na przemoc, także seksualną Syryjskie dzieci w obozie w Jordanii - nieletni są narażeni na przemoc, także seksualną ()
Kryzys migracyjny będzie głównym tematem spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli w czwartek o godzinie 10. Szefowie resortów 28 krajów mają podsumować dotychczasowe działania, a także omówić możliwości utworzenia europejskiej straży granicznej.

Unia Europejska bezskutecznie próbuje walczyć z kryzysem migracyjnym i patrzy z nadzieją na Turcję, by ta zamknęła granice oraz zatrzymała napływ uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu.

- Liczba uchodźców musi się zmniejszyć - mówił w środę w Europarlamencie szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który zwołał na 7 marca nadzwyczajny szczyt unijno-turecki. W związku z kryzysem migracyjnym nie najlepsza atmosfera panuje też w samej Unii. Zachód obwinia Wschód o brak solidarności. Część państw nie zgadza się na obowiązkowe przyjmowanie uchodźców - na Węgrzech na przykład odbędzie się referendum w tej sprawie, inne nie spieszą się z realizacją unijnego planu. Ze 160 tysięcy osób udało się rozesłać do krajów członkowskich niespełna 600.


Premier Grecji Aleksis Tsipras groził w parlamencie. - Grecja będzie blokować wszystkie decyzje Unii jeśli kraje nie będą realizować wspólnych porozumień - mówił. Ale to właśnie Grecja jest obwiniana za chaos i pogłębianie kryzysu migracyjnego, bo wciąż nie rejestruje i nie identyfikuje uchodźców zgodnie z procedurami. To jest powód dla którego kilka krajów przywróciło tymczasowe kontrole graniczne, a Bruksela ostrzega przed kryzysem humanitarnym.

Na spotkaniu, unijni ministrowie mają przygotować także plan utworzenia europejskiej straży granicznej. Pomysł Komisji Europejskiej w tej sprawie jest kontrowersyjny, bo przewiduje wysłanie unijnego korpusu na granicę kraju, nawet bez jego zgody.

Szefowie resortów spraw wewnętrznych powinni też uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie zaostrzenia kontroli na zewnętrznych granicach Unii, którym mają podlegać wszyscy, także Europejczycy. Teraz takie kontrole obywateli Wspólnoty są wyrywkowe. O zmianę przepisów poprosiła Francja po listopadowych zamachach w Paryżu.


Grecja pęka od napływu uchodźców

Codziennie do wybrzeży Grecji przybywają 2-3 tys. migrantów. Większość z nich nie może wydostać się z kraju. Zapełniają się wszystkie tymczasowe ośrodki dla uchodźców i miejsca, do których można ich przewieźć. Migranci koczują też na drogach, placach i przy granicy grecko-macedońskiej z nadzieją, że uda im się ją przekroczyć.

Organizacja pozarządowa Lekarze bez Granic, która dostarcza im pomoc, twierdzi, że jeśli sytuacja się nie zmieni, za tydzień grecka infrastruktura nie będzie w stanie pomieścić wszystkich migrantów. Tymczasem Macedonia wpuszcza na swoje terytorium jedynie nielicznych Syryjczyków i Irakijczyków.

Działania NATO na Morzu Egejskim, które mają rozpocząć się w piątek, mogą być - zdaniem ekspertów - nieskuteczne, bowiem Turcja nie zgadza się m.in. na przyjmowanie z powrotem migrantów. W związku z zastrzeżeniami ze strony Turcji wciąż trwa ustalanie planu operacyjnego NATO na Morzu Egejskim.

Słowenia wysyła wojsko do migrantów


Z wnioskiem, by wojsko zyskało tymczasowo uprawnienia takie jak policja i pomogło służbom granicznym kontrolować napływ migrantów, zwrócił się do parlamentu rząd.

Przez najbliższe trzy miesiące żołnierze mają m.in. zatrzymywać migrantów przechodzących przez zieloną granicę a następnie przekazywać ich do centrów rejestracyjnych.

Słowenia jest najmniejszym krajem na tzw. szlaku bałkańskim wykorzystywanym przez migrantów. Od października zeszłego roku, kiedy Węgry zamknęły swe granice dla migrantów, do Słowenii przybyło ich blisko 500 tys. Niemal wszyscy wyruszali w dalszą podróż, do Austrii, Niemiec lub do krajów Europy Północnej. Jednak w ostatnich dniach Wiedeń, mimo krytyki ze strony Komisji Europejskiej, wprowadził limit wpuszczanych osób - do 80 ubiegających się o azyl dziennie i do 3 200 udających się dalej tranzytem.
IAR, PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (33)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
184
~nnngg 2016-02-25 (10:24) 7 godzin i 8 minut temu

Ehhh nic z tego dobrego nie wyniknie.Religia pokoju wkrótce doprowadzi do rozpadu Uni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
166
~Arek 2016-02-25 (10:34) 6 godzin i 58 minut temu

Odsyłać ich tam skąd przyszli . Inaczej będzie po UE .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
150
~stańczyk 2016-02-25 (10:22) 7 godzin i 10 minut temu

Tak ginie kolebka demokracji i kultury.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
80
~www 2016-02-25 (10:50) 6 godzin i 42 minut temu

Nie można już na to wszystko patrzeć.Ładują się jak do siebie,mają wymagania,dopuszczają się przestępstw,niszczą Europę,a my jesteśmy bezradni...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
76
~Cody 2016-02-25 (10:35) 6 godzin i 57 minut temu

To co granic sami jie moga zamknac tylko turcje prosza o to wraz z 3 mld euro.Zamknac granice zew unii , ludzi odeslac do syrii niech bronia swojego kraju i tyle w temacie.Aaa reszta co zostanie pani kanclerz dostarczyc do domu.Ona ich kocha.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
65
~rot 2016-02-25 (11:19) 6 godzin i 13 minut temu

Podpis pod zdjęciem u góry: "Syryjskie dzieci w obozie w Jordanii - nieletni są narażeni na przemoc, także seksualną". Ciekawe przez kogo są narażeni? To było oczywiście pytanie retoryczne:)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
59
~taaaak 2016-02-25 (10:24) 7 godzin i 8 minut temu

Kłopoty i obawy dotyczą przede wszystkim mężczyzn. Zatem należy przyjmować tylko kobiety i dzieci do lat 15, a zdrowi mężczyźni niech idą na wojnę walczyć o swój kraj, aby ich rodziny mogły do niego wrócić. Tyle w temacie...takie proste...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
47
~Mariola 2016-02-25 (11:24) 6 godzin i 8 minut temu

A kiedy dowiemy się czy wkońcu wyslą na urlop kilkadziesiąt tysięcy ludzi pracujących w straży granicznej. Po co stoją na granicach jak i tak wszystkich wpuszczają. Przecież granice unii za Tuska i Merkel to parodia. Po co paszporty jak można iść jak się chce..... Prawa nie ma, nikt nie aresztuje imigrantów za narażanie dzieci na śmierć na morzu a przy plaży jak dziecko zostanie samo przez 3 minuty to obywatele unii tracą prawa rodzicielskie!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
46
~optym 2016-02-25 (11:18) 6 godzin i 14 minut temu

Grecja najpierw wpuszcza WSZYSTKICH do UE a przecież ma obowiązek ochrony granic nie tylko swoich ale tzw.zewnętrznej granicy z UE ponieważ Grecja jest tą granicą i jeszcze ma pretensje o coś co sama naważyła wystarcz aby przestrzegała jednego poddała właściwej kontroli ilość uciekinierów jaką przepuszcza przez swój kraj zgodnie z unijnymi przepisami w tym zakresie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
43
~polakpolak 2016-02-25 (11:59) 5 godzin i 33 minut temu

Jak przestanie dotować się cudzoziemców do przybyłych do danego kraju to skończy się napływ. Jak można stosować takie praktyki - dawać pieniądze za nic. To nie do pomyślenia. We własnym kraju pracujemy ciężko a przyjedzie taki i bez pracy dostaje w łapę na miesiąc tyle ile niektórzy zarabiają pracując ciężko. To po co takiemu pracować - to demoralizacja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
43
~adam8888 2016-02-25 (11:58) 5 godzin i 34 minut temu

Unia wykazała właśnie,że jest wymyślonym tworem niezdolnym do funkcjonowania i należy ją głęboko zreformować lub rozwiązać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
43
~...... 2016-02-25 (11:25) 6 godzin i 7 minut temu

MOże rzeczywiście trzeba wprowadzić kontrole na granicach. Albo jak już wspomiane w komentarzach zabrać socjale tym z poza europy. Bo tak to oni będą ciągnąc tu do upadłego. Jak mają może tam wpajane idzie do europy tam dadzą wszystko i nie trzeba nic robić. Niestety tak dobrze to nie ma. Trzeba zapracować na swoje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
42
~gawron 2016-02-25 (12:19) 5 godzin i 13 minut temu

Ja z natury jestem człowiekiem spokojnym, ugodowym i nieagresywnym. Często wolę komuś ustąpić, aby tylko załagodzić sytuację. Ale jak widzę w tv te czarne hordy roznoszące na butach naszą piękną Europę, to coś się we mnie załamuje i zaczynam mieć tego dość. I czuję, że budzi to wszystko we mnie agresję. To jak się czują i co mogą zrobić inni, którzy są bardziej "krewcy" niż ja? Wyobrażacie sobie co by się działo w Polsce, gdyby to u nas były te zamachy? Mielibyśmy polską Noc Św. Bartłomieja razy dziesięć! I ogólnonarodowe polowanie na muzułmanów. Ale unijni politycy to głupcy i ślepcy. Oni tego nie widzą. I oni wpakują nas w niezłe szambo. Poleje się krew.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
37
~Krysia 2016-02-25 (12:17) 5 godzin i 15 minut temu

Co tu dużo myśleć. Zrobić tak jak Amerykanie, nielegalnie przebywający cudzozieziemcy powinni być deportowani do swoich krajów. Tak ciężko to zrozumieć!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
33
~jaaaaaaaaaaa 2016-02-25 (12:02) 5 godzin i 30 minut temu

Dlaczego nie chcą ich odsyłać? Ktoś widocznie na nich zarabia. Przecież wiadomo, że jak nie wiadomo, o co chodzi, to wiadomo, o co chodzi. O pieniądze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
30
~wtf 2016-02-25 (11:39) 5 godzin i 53 minut temu

Dość unijnych urzędów poco powoływać jakieś europejskie straże Grecja ma wojsko i straż graniczną tylko nie ma chęci wzamian za euro z niemieckiej unii stworzyli ten problem żeby powołać euro straż jak z euro armią się nie udało chodzi tylko o pogłębienie eurointegracji czyli o władzę dla eurokomuchow obywateli mają w głębokim poważaniu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
28
~precz z komuna 2016-02-25 (11:15) 6 godzin i 17 minut temu

ustawa 1066 i komuna, najpierw wpuścili 5 kolumne a teraz my będziemy płacić za jes niewypuszczenie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
25
~tallix 2016-02-25 (12:27) 5 godzin i 5 minut temu

CO ZA BZDURA! NIECH KAŻDY KRAJ SAM BRONI SWOJEJ GRANICY, JUŻ WIDAĆ JAK OBCE PAŃSTWA NASZEJ UPILNUJĄ!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
22
~Rob 2016-02-25 (13:13) 4 godziny i 19 minut temu

Przecież sposób na nich jest bardzo prosty. Pakować dziennie 10000 do zamkniętych wagonów lub na statki i do Afryki. Nawet granic nie trzeba zamykać. A jak wróci to znów wywieźć, w końcu im się znudzi, albo skończą się pieniądze na podróż.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
9
~elllo 2016-02-25 (13:39) 3 godziny i 53 minut temu

a kim ten pachołek jest zeby kogos ostrzegac ;)

odpowiedz