Strona główna serwisu
Arkadiusz Jastrzębski

oprac.Arkadiusz Jastrzębski

Szef MSZ Niemiec chwali Polskę ws. obronności

Szef MSZ Niemiec chwali Polskę ws. obronności

Polska i inni wschodnioeuropejscy partnerzy myśleli do niedawna właściwie tylko o amerykańskim parasolu atomowym. A teraz słyszymy z Warszawy, że konieczna jest europejska polityka obronna - stwierdził szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel i kanclerz Angela Merkel. Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel i kanclerz Angela Merkel. ()
Gabriel zastrzegł, że uważa polską propozycję rozbudowy przez Europę sił nuklearnych za nierealną. - Propozycja z Warszawy, żeby Europa zafundowała sobie siły nuklearne, jest bardzo daleka od rzeczywistości. Ale wykreślimy słowo "nuklearne"! To, że w Polsce myśli się poważnie o wzmocnieniu zdolności obronnych Europy, pokazuje dramatyczne zmiany sytuacji i jest dla mnie budujące - powiedział szef MSZ Niemiec.

Opowiedział się również za budowaniem "nowej silnej Europy". - W przeciwnym razie ani pan Trump, ani pan Putin, ani też Chiny nie będą traktować nas poważnie - ostrzegł.

Szef MSZ Niemiec zastrzegł, że jego celem nie jest "więcej Europy", lecz "inna, mocniejsza, lepsza Europa". Jego zdaniem "Europa rożnych prędkości" istnieje już od dawna. Strefa euro czy też obszar Schengen są przykładami rożnych form integracji, w których nie wszystkie kraje UE uczestniczą. Wśród obszarów, gdzie jego zdaniem współpraca powinna się zacieśniać, na pierwszym miejscu wymienił strefę euro.


Większa współpraca pożądana jest też - jego zdaniem - w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa oraz w ochronie granic zewnętrznych UE. Gabriel wymienił ponadto walkę z terroryzmem, zwiększenie konkurencyjności gospodarki europejskiej oraz walkę z dumpingiem socjalnym i podatkowym.

Odnosząc się do konfliktu w Donbasie na wschodzie Ukrainy, Gabriel zaznaczył, że sankcje wobec Rosji będą mogły być zniesione dopiero po realizacji porozumień z Mińska. W przeszłości polityk SPD opowiadał się za stopniowym znoszeniem sankcji, związanym z kolejnymi etapami wdrażania umowy.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (46)
Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
128
~Jan 2017-02-16 (09:46) 5 godzin i 48 minut temu

A co na to Polska opozycja? Pewnie są źli na Niemców, że Polskę chwalą

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
90
~antos 2017-02-16 (09:44) 5 godzin i 50 minut temu

no skoro MSZ Niemiec tak powiedział, to wp moze też tak napisać

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
81
~Jan 2017-02-16 (09:27) 6 godzin i 7 minut temu

Niemiec chwali Polskę! Znaczy żle dla Polski.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3