Strona główna serwisu
Światowy Kongres Żydów wzywa do bojkotu Polski
Światowy Kongres Żydów wzywa do bojkotu Polski

Światowy Kongres Żydów wzywa do bojkotu Polski

- Dopóki nie powstanie prawo, które będzie odpowiadać roszczeniom ofiar Holokaustu i ich spadkobiercom, społeczność żydowska, ocaleni i ich rodziny w szczególności powinni powstrzymać się przed wpompowywaniem dolarów z turystyki i innych dziedzin w polską ekonomię - te ostre słowa padły z ust jednej z najważniejszych osób w Światowym Kongresie Żydów, radcy generalnego Menachema Z. Rosensafta.
Rosensaft zabrał głos w polsko-żydowskim sporze o restytucję mienia ofiar Holokaustu. Jego apel to reakcja m.in. na słowa premiera Donalda Tuska, że "Polski nie stać" obecnie na przeprowadzenie ustawy reprywatyzacyjnej, która zadowoliłaby między innymi Żydów. Oświadczenie uzupełnia też wcześniejszy list sekretarza generalnego WJC Michaela Schneidera, który apelując o restytucję mienia pisał, iż "ocaleni z Zagłady potrzebują rekompensat za mienie utracone w Polsce, aby radzić sobie z problemami starości".

Oświadczenie Rosensafta w większej mierze dotyczy jednak wypowiedzi szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego, który w odpowiedzi na list od WJC mówił, że "Polska bardzo szczodrze oddała mienie komunalne żydowskie oraz, że reprywatyzacja w Polsce ma miejsce, i obywatele odzyskują mienie po tym, jak sądy zweryfikują te wnioski".

Rosensaft nazywa te słowa "jątrzeniem", które pogorszyła jeszcze "lekceważące" polskie stanowisko. W jego opinii nie ma racji minister Sikorski, który oświadczył w "Kropce nad i" w TVN24, że "jeśli chodzi o mienie różnych obywateli państw obcych, to Polska jeszcze w latach 60. podpisała tzw. umowy indemnizacyjne, w tym z USA, i wypłaciła wielomilionowe odszkodowania rządom tych krajów, w tym Stanom Zjednoczonym".

Radca generalny Światowego Kongresu Żydowskiego twierdzi, że umowa z 1960 r. nigdy nie miała obejmować roszczeń tych, którzy przybyli do USA długo po tym, gdy ich własność została najpierw zajęta przez nazistów, a potem znacjonalizowana przez reżim komunistyczny; jego zdaniem umowa miała zapewnić kompensację osobom indywidualnym, które były obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich własność została skonfiskowana.

- Dopóki nie powstanie prawo, które będzie odpowiadać roszczeniom ofiar Holokaustu i ich spadkobiercom, społeczność żydowska, ocaleni i ich rodziny w szczególności powinni powstrzymać się przed wpompowywaniem dolarów z turystyki i innych dziedzin w polską ekonomię - kończy Menachem Z. Rosensaft.

Sikorski odpowiada na zarzuty

Komentując apel przedstawiciela Światowego Kongresu Żydowskiego o bojkot gospodarczy Polski za brak ustawy reprywatyzacyjnej, szef MSZ Radosław Sikorski wskazał, że polskie sądy nie rozróżniają występujących o odszkodowania ze względu na wyznanie i narodowość. - My nie rozróżniamy w naszym procesie restytucyjnym, sądy nawet nie wiedzą, jakie kto ma wyznanie i narodowość, i o ile wiem setki spraw skończyły się już oddaniem mienia i rekompensatami. Niezmiennie zachęcamy do korzystania ze ścieżek prawnych, które są otwarte niezależnie od narodowości czy wyznania - powiedział Sikorski.

Sikorski zastrzegł, że MSZ prowadzi relacje Polski z państwami (a nie Światowym Kongresem Żydowskim), ale jest "pełnomocnik rządu ds. relacji z diasporą żydowską". Wyraził przekonanie, że "minister Władysław Bartoszewski kompetentnie zabierze głos w tej sprawie". Podkreślił też, że należy "sprawdzić status tego, co się pokazało w mediach".

Pytany o tę kwestię premier Donald Tusk zapewniał, że w sprzyjającym okresie rząd przekaże projekt ustawy do Sejmu. - I biorę odpowiedzialność za decyzję o zatrzymaniu na razie procesu, a więc nie kierujemy do parlamentu tej ustawy, bo w dzisiejszej sytuacji na świecie, w Europie, w Polsce proponowanie dodatkowego wydatku idącego w dziesiątki miliardów złotych byłoby uczciwe wobec roszczących i bardzo nieuczciwe wobec wszystkich pozostałych polskich obywateli - powiedział szef rządu.

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało 10 marca, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest przygotowany, ale ze względu na globalny kryzys finansowy oraz duże obciążenia finansowe wynikające z tej ustawy, "w obecnej sytuacji ekonomicznej projekt ustawy nie może być przeprowadzony". Według resortu ustawa powodowałaby "skokowy wzrost długu publicznego o 18 mld zł". Sprawa dotyczy dawnych właścicieli, którzy utracili swoje nieruchomości w efekcie nacjonalizacji z lat 1944-1962. Prace nad projektem trwały od 2008 r.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2166)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~ww 2011-03-30 (18:15) 19 godzin i 13 minut temu

Niech żydzi zwrócą Polakom za ca 600 lat życia na polskiej ziemi !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 37

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~jerko 2011-06-05 (07:05) 6 godzin i 23 minut temu

To obrzydliwe !!! Pieniądze powodują rozgrzeszenie , wybaczenie i zapomnienie !!! Kto nie zapłaci , będzie bojkotowany, znienawidzony !!! A pieniądze , które np. zwróciły Żydom banki szwajcarskie - nie trafiły do tych , którzy przeżyli lecz do rekinów , którzy nawet nie wiedzą gdzie leży Polska !!! Co za potworna OHYDA !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Jarowit Emeryt 2011-05-25 (19:48) 17 godzin i 40 minut temu

Układ pomiędzy Polską a USA z 16 lipca 1960 został przez Polskę wypełniony, a kwoty w nim zawarte wpłacone rządowi USA. Czego jeszcze amerykańscy Żydzi od nas chcą? Dla niedowiarków podaję, że w tej sprawie wypowiadał się w sejmie sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych 29 sierpnia 2008 r. Można to znaleźć na oficjalnych stronach rządowych: orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/63E61/main/63E61385 lub też pod: umowy indemnizacyjne. M.P. z dnia 6-13.12.2009 r.: "Zgodnie z art. 1 tegoż traktatu/umowy rząd Polski zobowiązał się zapłacić, a rząd USA przyjąć, 40 mln ówczesnych dolarów amerykańskich za całkowite uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli USA, zarówno osób fizycznych jak i prawnych z tytułu nacjonalizacji i innego rodzaju przejęcia przez Polskę mienia oraz praw i interesów związanych lub odnoszących się do mienia, które nastąpiło w Polsce przed dniem podpisania i wejścia tego układu w życie. Spłata tego zobowiązania przez Polskę następowała w rocznych ratach i została w całości spłacona i rozliczona dnia 10 stycznia 1981 roku."

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Piotr 2011-03-31 (09:18) 4 godziny i 10 minut temu

Powtórzyć rok 1968 i wręczać bilety do Izaela w jednym kierunku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Angela2000 2011-05-25 (09:46) 3 godziny i 42 minut temu

jestem rocznik 58,najlepsze lata mojego zycia przepracowalam za 15 dolarow miesiecznie,skonczylam dobre liceum ale moich rodzicow nie stac bylo na poslanie mnie do duzego miasta na studia,przeszlam pieklo stanu wojennego,nie moglam wyjezdzac z Polski ani rozwijac jak ludzie z wolnego swiata.Dzis place najwyzsze podatki na swiecie,zusy i co tylko jeszcze mozna wymyslic,nie otrzymalam zadnego spadku bo rodzicow wojna,sojusznicy i komuna zrobili dziadami za zycia.Nie mam zdrowia i szans na normalna emeryture .Kto nam,mojemu pokoleniu zwroci za zmarnowane zycie?????????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~lazymer 2011-04-01 (23:45) 13 godzin i 43 minut temu

Mamy niszczący Polskę układ, antypolski rząd i prezydenta- pośmiewisko świata.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Top 2011-04-01 (00:14) 13 godzin i 14 minut temu

Wytepic jak karaluchy.Jedyne rozwiazanie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~WAGA 2011-03-31 (08:06) 5 godzin i 22 minut temu

Światowy Kongres Żydów (to gniazdo jątrzycieli) wzywający do bojkotu Polski sam wydaje o sobie opinie. Po pierwsze okłamuje narody świata twierdzeniem, że to Polska zabrała Żydom majątki. Amnezja, zacietrzewienie fałszowanie faktów to immanentna cecha tej organizacji. Dla przypomnienie podaję fakty: 1. Ten najlepszy dla Żydów ustrój (w tym czasie) wprowadzili w Polsce Żydzi jako namiestnicy Żydów sowieckich. Polska walczyła wówczas o swą niepodległość - to fakty historyczne. Żonglowanie i manipulacje w tym względzie zdane są na niepowodzenia. Rosyjscy Żydzi spowodowali wiele mordów na Polakach (indywidualnych i grupowych) i Polska powinna wystąpić do Izraela o odszkodowania. Tą prawdę można potwierdzić też u Niemców. 2. Skąd Żydzi mieli takie majątki w Polsce? Są to sprawy do wyjaśnienia przez historyków !! Można sprawę rozpatrywać biorąc na wzór czasy obecne z ich złodziejską prywatyzacją. 3. Polska już wielokrotnie oddawała mienie pożydowskie w naturze przez Polskich Żydów, uzurpatorów władzy w Polsce (vide Kropiwnicki w Łodzi itp.) i wypłaciła wielomilionowe odszkodowania rządom różnych krajów, w tym Stanom Zjednoczonym. Płaciła też emerytury zbrodniarzom żydowskim dbając, by mieli zapewnioną finansowo starość (vide Morel). 4. Komentując apel przedstawiciela Światowego Kongresu Żydowskiego o bojkot gospodarczy Polski zwracam uwagę na zaściankowość tej wypowiedzi. Bojkot ten oznacza również, a może przede wszystkim straty dla Żydów dominujących w handlu i usługach turystycznych w Polsce! 5. O ile wiem z mediów, to z przyjazdami Żydów do Polski mamy same wydatki a per saldo straty. Tak więc niech się lepiej od Polski odczepią i realizują swe ambitne plany ''wasze ulice a nasze kamienice'' poza Polską. 4. Dosyć już opluwania Polski przez część wrednych Żydów (nawet Wejs i Bartoszewski wpisywali się w tą melodię), choć powinni traktować Polskę jak pierwszą ojczyznę. 5. Światowy Kongres powinien zajmować się sprawami kulturowymi a nie zarezerwowanymi dla dyplomacji państw ! Nie jest zupełnie kompetentny i uprawniony ! Proszę sobie przypomnieć, kto przygarnął Żydów gdy ich goniono w całej Europie? Trochę pokory by się zdało a ze strony Polaków chciałbym usłyszeć słowo DOŚĆ.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~wojtek w 2011-03-31 (03:46) 9 godzin i 42 minut temu

Zawsze kiedy czytam o pretensjach zydow do Polakow praktycznie o wszystko to mnie krew zalewa.Czego oni jeszcze chca od nas?Pompuja z nas pieniadze poprzez banki,oskarzaja nas o antysemityzm,sami zas moga pluc na nas bezkarnie.Wiecznie im malo.Napisal bym mocniejszy komentarz ale go nie pokaza,jak kilku wczesniejszych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~PA PA 2011-03-31 (01:46) 11 godzin i 42 minut temu

STRACILI ZAUFANIE RAZ,NA ZAWSZE,TEGO NIE WYBACZYMY.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Pipi 2011-03-30 (22:19) 15 godzin i 9 minut temu

wiec oczy sie zwrocily na Polske, zalosne

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~osa 2011-03-30 (18:29) 18 godzin i 59 minut temu

ten co nie zapłacił wyjeżdżał do obozu o to dbała żydowska policja.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~antysemita-od-dziś 2011-03-30 (18:19) 19 godzin i 9 minut temu

dlaczego oni ciągle stawiają sie ponad wszystkich, i jaką etykę wyznają że nie sprzeciwia się ona niesprawiedliwości

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
0
~taka prawda 2011-03-31 (11:02) 2 godziny i 26 minut temu

przecież swoje chcą

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~kamilekkk 2015-01-11 (09:04) 4 godziny i 24 minut temu

dlatego żydów nikt nie lubi to ludzie bez honoru bez zasad tylko kasa znajomości i okradanie społeczeństw wszędzie tam gdzie są żydzi szerzą się patologię a kraj ten zostaje z niczym ....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Eneasz 2012-05-21 (10:49) 2 godziny i 39 minut temu

Jeszcze wam mośki mało? Już kilka razy dostaliście odszkodowanie za mienie w Polsce i nadal chcecie nas doić? Przejęliście prawie cały nasz narodowy majątek i nadal mało? Na księżyc z wami

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Top 2011-04-03 (22:41) 14 godzin i 47 minut temu

Jedwabne bis od zaraz.Jesli rzeczywiscie cos tam sie dzialo,czy tylko wyssane z palce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~czytelnik prasy 2011-04-03 (08:04) 5 godzin i 24 minut temu

prawnik. Szef Kongresu o żadnym bojkocie nie słyszał. Tak manipuluje się faktami by mieć news`a.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~groszek 2011-04-01 (08:20) 5 godzin i 8 minut temu

-----WYMUSIĆ ZMIANĘ !! ORDYNACJI WYBORCZEJ ---ŻYWCEM ŚCIĄGNĄĆ z izraela --system wyborczy ONI MAJĄ ZABEZPIECZENIA !!!

odpowiedz