więcej

Światowy Kongres Żydów wzywa do bojkotu Polski.

WP.PL, PAP |  aktualizacja 2011-03-30 (18:31) 3 lata 6 miesięcy 25 dni 7 godzin i 46 minut temu
drukuj

- Dopóki nie powstanie prawo, które będzie odpowiadać roszczeniom ofiar Holokaustu i ich spadkobiercom, społeczność żydowska, ocaleni i ich rodziny w szczególności powinni powstrzymać się przed wpompowywaniem dolarów z turystyki i innych dziedzin w polską ekonomię - te ostre słowa padły z ust jednej z najważniejszych osób w Światowym Kongresie Żydów, radcy generalnego Menachema Z. Rosensafta.

Rosensaft zabrał głos w polsko-żydowskim sporze o restytucję mienia ofiar Holokaustu. Jego apel to reakcja m.in. na słowa premiera Donalda Tuska, że "Polski nie stać" obecnie na przeprowadzenie ustawy reprywatyzacyjnej, która zadowoliłaby między innymi Żydów. Oświadczenie uzupełnia też wcześniejszy list sekretarza generalnego WJC Michaela Schneidera, który apelując o restytucję mienia pisał, iż "ocaleni z Zagłady potrzebują rekompensat za mienie utracone w Polsce, aby radzić sobie z problemami starości".

Oświadczenie Rosensafta w większej mierze dotyczy jednak wypowiedzi szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego, który w odpowiedzi na list od WJC mówił, że "Polska bardzo szczodrze oddała mienie komunalne żydowskie oraz, że reprywatyzacja w Polsce ma miejsce, i obywatele odzyskują mienie po tym, jak sądy zweryfikują te wnioski".

Rosensaft nazywa te słowa "jątrzeniem", które pogorszyła jeszcze "lekceważące" polskie stanowisko. W jego opinii nie ma racji minister Sikorski, który oświadczył w "Kropce nad i" w TVN24, że "jeśli chodzi o mienie różnych obywateli państw obcych, to Polska jeszcze w latach 60. podpisała tzw. umowy indemnizacyjne, w tym z USA, i wypłaciła wielomilionowe odszkodowania rządom tych krajów, w tym Stanom Zjednoczonym".

Radca generalny Światowego Kongresu Żydowskiego twierdzi, że umowa z 1960 r. nigdy nie miała obejmować roszczeń tych, którzy przybyli do USA długo po tym, gdy ich własność została najpierw zajęta przez nazistów, a potem znacjonalizowana przez reżim komunistyczny; jego zdaniem umowa miała zapewnić kompensację osobom indywidualnym, które były obywatelami amerykańskimi w czasie, gdy ich własność została skonfiskowana.

- Dopóki nie powstanie prawo, które będzie odpowiadać roszczeniom ofiar Holokaustu i ich spadkobiercom, społeczność żydowska, ocaleni i ich rodziny w szczególności powinni powstrzymać się przed wpompowywaniem dolarów z turystyki i innych dziedzin w polską ekonomię - kończy Menachem Z. Rosensaft.

Sikorski odpowiada na zarzuty

Komentując apel przedstawiciela Światowego Kongresu Żydowskiego o bojkot gospodarczy Polski za brak ustawy reprywatyzacyjnej, szef MSZ Radosław Sikorski wskazał, że polskie sądy nie rozróżniają występujących o odszkodowania ze względu na wyznanie i narodowość. - My nie rozróżniamy w naszym procesie restytucyjnym, sądy nawet nie wiedzą, jakie kto ma wyznanie i narodowość, i o ile wiem setki spraw skończyły się już oddaniem mienia i rekompensatami. Niezmiennie zachęcamy do korzystania ze ścieżek prawnych, które są otwarte niezależnie od narodowości czy wyznania - powiedział Sikorski.

Sikorski zastrzegł, że MSZ prowadzi relacje Polski z państwami (a nie Światowym Kongresem Żydowskim), ale jest "pełnomocnik rządu ds. relacji z diasporą żydowską". Wyraził przekonanie, że "minister Władysław Bartoszewski kompetentnie zabierze głos w tej sprawie". Podkreślił też, że należy "sprawdzić status tego, co się pokazało w mediach".

Pytany o tę kwestię premier Donald Tusk zapewniał, że w sprzyjającym okresie rząd przekaże projekt ustawy do Sejmu. - I biorę odpowiedzialność za decyzję o zatrzymaniu na razie procesu, a więc nie kierujemy do parlamentu tej ustawy, bo w dzisiejszej sytuacji na świecie, w Europie, w Polsce proponowanie dodatkowego wydatku idącego w dziesiątki miliardów złotych byłoby uczciwe wobec roszczących i bardzo nieuczciwe wobec wszystkich pozostałych polskich obywateli - powiedział szef rządu.

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało 10 marca, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest przygotowany, ale ze względu na globalny kryzys finansowy oraz duże obciążenia finansowe wynikające z tej ustawy, "w obecnej sytuacji ekonomicznej projekt ustawy nie może być przeprowadzony". Według resortu ustawa powodowałaby "skokowy wzrost długu publicznego o 18 mld zł". Sprawa dotyczy dawnych właścicieli, którzy utracili swoje nieruchomości w efekcie nacjonalizacji z lat 1944-1962. Prace nad projektem trwały od 2008 r.


(tw, bart)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 43 5.72%
nie 709 94.28%

Przeczytaj też

Dlaczego Żydzi przyjeżdżają do Polski?

dodane 2011-05-25 (08:35) 3 lata 5 miesięcy 17 godzin i 42 minuty temu

Prezydent Komorowski przyjął życzenia od rabinów

dodane 2011-04-15 (22:35) 3 lata 6 miesięcy 10 dni 3 godziny i 42 minuty temu

Światowy Kongres Żydów: nie ma mowy o bojkocie Polski

aktualizacja 2011-03-31 (16:31) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 9 godzin i 46 minut temu

Nadchodzi upalny weekend - będzie nawet +30 stopni

dodane 2011-03-31 (07:31) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 18 godzin i 46 minut temu

Tusk dostał list z Izraela: "to należało do Żydów"

dodane 2011-03-29 (20:05) 3 lata 6 miesięcy 26 dni 6 godzin i 12 minut temu

Protest przeciwko książce Grossów, "niech się udławią"

dodane 2011-03-21 (18:13) 3 lata 7 miesięcy 4 dni 8 godzin i 4 minuty temu

MSZ odpowiada na krytykę USA: oto umowa, jeszcze z PRL

dodane 2011-03-17 (17:20) 3 lata 7 miesięcy 8 dni 8 godzin i 57 minut temu

Sikorski odpowiada USA: oddaliśmy żydowskie mienie!

dodane 2011-03-16 (21:15) 3 lata 7 miesięcy 9 dni 5 godzin i 2 minuty temu

USA "rozczarowane" brakiem tej ustawy w Polsce

dodane 2011-03-16 (19:40) 3 lata 7 miesięcy 9 dni 6 godzin i 37 minut temu

W innych serwisach


Opinie (2165)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Eneasz 2012-05-21 (10:49) 2 lata 5 miesięcy 4 dni 15 godzin i 28 minut temu

Jeszcze wam mośki mało? Już kilka razy dostaliście odszkodowanie za mienie w Polsce i nadal chcecie nas doić? Przejęliście prawie cały nasz narodowy majątek i nadal mało? Na księżyc z wami

odpowiedz

5
0
~ww 2011-03-30 (18:15) 3 lata 6 miesięcy 25 dni 8 godzin i 2 minuty temu

Polacy na całym świecie wzywają do bojkotu Izraela.
Niech żydzi zwrócą Polakom za ca 600 lat życia na polskiej ziemi !

odpowiedz

pokaż 37 ukrytych odpowiedzi

1
0
~PA PA 2011-03-31 (01:46) 3 lata 6 miesięcy 25 dni i 31 minut temu

ZYDZI UKRZYZOWALI JEZUSA Z NAZARETU-DLACZEGO,PRZECIEZ IM NIC ZLEGO,NIE UCZYNIL.
STRACILI ZAUFANIE RAZ,NA ZAWSZE,TEGO NIE WYBACZYMY.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~jerko 2011-06-05 (07:05) 3 lata 4 miesiące 20 dni 19 godzin i 12 minut temu

To obrzydliwe !!! Pieniądze powodują rozgrzeszenie , wybaczenie i zapomnienie !!! Kto nie zapłaci , będzie bojkotowany, znienawidzony !!! A pieniądze , które np. zwróciły Żydom banki szwajcarskie - nie trafiły do tych , którzy przeżyli lecz do rekinów , którzy nawet nie wiedzą gdzie leży Polska !!! Co za potworna OHYDA !!!

odpowiedz

2
0
~Jarowit Emeryt 2011-05-25 (19:48) 3 lata 5 miesięcy 6 godzin i 29 minut temu

Wzywam do bojkotu WSZYSTKICH Żydów! Dlaczego?
Układ pomiędzy Polską a USA z 16 lipca 1960 został przez Polskę wypełniony, a kwoty w nim zawarte wpłacone rządowi USA. Czego jeszcze amerykańscy Żydzi od nas chcą? Dla niedowiarków podaję, że w tej sprawie wypowiadał się w sejmie sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych 29 sierpnia 2008 r. Można to znaleźć na oficjalnych stronach rządowych: orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/63E61/main/63E61385 lub też pod: umowy indemnizacyjne. M.P. z dnia 6-13.12.2009 r.: "Zgodnie z art. 1 tegoż traktatu/umowy rząd Polski zobowiązał się zapłacić, a rząd USA przyjąć, 40 mln ówczesnych dolarów amerykańskich za całkowite uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń obywateli USA, zarówno osób fizycznych jak i prawnych z tytułu nacjonalizacji i innego rodzaju przejęcia przez Polskę mienia oraz praw i interesów związanych lub odnoszących się do mienia, które nastąpiło w Polsce przed dniem podpisania i wejścia tego układu w życie. Spłata tego zobowiązania przez Polskę następowała w rocznych ratach i została w całości spłacona i rozliczona dnia 10 stycznia 1981 roku."

odpowiedz

1
0
~Angela2000 2011-05-25 (09:46) 3 lata 5 miesięcy 16 godzin i 31 minut temu

Mnie nikt nie oddal za zmarnowane zycie
jestem rocznik 58,najlepsze lata mojego zycia przepracowalam za 15 dolarow miesiecznie,skonczylam dobre liceum ale moich rodzicow nie stac bylo na poslanie mnie do duzego miasta na studia,przeszlam pieklo stanu wojennego,nie moglam wyjezdzac z Polski ani rozwijac jak ludzie z wolnego swiata.Dzis place najwyzsze podatki na swiecie,zusy i co tylko jeszcze mozna wymyslic,nie otrzymalam zadnego spadku bo rodzicow wojna,sojusznicy i komuna zrobili dziadami za zycia.Nie mam zdrowia i szans na normalna emeryture .Kto nam,mojemu pokoleniu zwroci za zmarnowane zycie?????????

odpowiedz

0
0
~Top 2011-04-03 (22:41) 3 lata 6 miesięcy 22 dni 3 godziny i 36 minut temu

Jedwabne bis od zaraz.Jesli rzeczywiscie cos tam sie dzialo,czy tylko wyssane z palce.

odpowiedz

0
0
~czytelnik prasy 2011-04-03 (08:04) 3 lata 6 miesięcy 22 dni 18 godzin i 13 minut temu

To nie Kongres Żydów, tylko jeden zadufany w sobie
prawnik. Szef Kongresu o żadnym bojkocie nie słyszał. Tak manipuluje się faktami by mieć news`a.

odpowiedz

0
0
~polak 2011-03-30 (18:14) 3 lata 6 miesięcy 25 dni 8 godzin i 3 minuty temu

swiatowy kongres
pieprzonym zydkom ciagle malo nikt was tu nie chce wynocha a polskie miernoty polityczne powinni dac w ryj tych obludnikom raz a porzadnie dostali juz swoje drugi paskudny kler ciagle malo to ile i z czego mieli takie majatki juz moj dziadek 30 lat temu mowil ze to kretacze

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~lazymer 2011-04-01 (23:45) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 2 godziny i 32 minuty temu

Hiena zawsze atakuje gdy ofiara jest osłabiona i bezbronna.
Mamy niszczący Polskę układ, antypolski rząd i prezydenta- pośmiewisko świata.

odpowiedz

0
2
~taka prawda 2011-03-31 (11:02) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 15 godzin i 15 minut temu

zagrabione oddać
przecież swoje chcą

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~groszek 2011-04-01 (08:20) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 17 godzin i 57 minut temu

----ZBOJKOTOWAĆ WYBORY !!!!!!
-----WYMUSIĆ ZMIANĘ !! ORDYNACJI WYBORCZEJ ---ŻYWCEM ŚCIĄGNĄĆ z izraela --system wyborczy ONI MAJĄ ZABEZPIECZENIA !!!

odpowiedz

1
0
~wojtek w 2011-03-31 (03:46) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 22 godziny i 31 minut temu

narod wybrany
Zawsze kiedy czytam o pretensjach zydow do Polakow praktycznie o wszystko to mnie krew zalewa.Czego oni jeszcze chca od nas?Pompuja z nas pieniadze poprzez banki,oskarzaja nas o antysemityzm,sami zas moga pluc na nas bezkarnie.Wiecznie im malo.Napisal bym mocniejszy komentarz ale go nie pokaza,jak kilku wczesniejszych.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Hans 2011-04-01 (00:50) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 1 godzinę i 27 minut temu

najkrótszy dowcip świata
Żyd - górnik

odpowiedz

1
0
~Top 2011-04-01 (00:14) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 2 godziny i 3 minuty temu

Wytepic jak karaluchy.Jedyne rozwiazanie.

odpowiedz

0
0
~mela 2011-03-31 (06:21) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 19 godzin i 56 minut temu

żydzi czują słabość tego rządu.. bo wiedzą ,że tam siedzą sami swoi którzy tanio sprzedają i rozkradają POLSKĘ !!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Emi 2011-03-30 (19:51) 3 lata 6 miesięcy 25 dni 6 godzin i 26 minut temu

Boje się żydów.
Nie wiem jak wy, ale ja się bardzo boje żydów. Bardziej niż al-kaidy czy jakichkolwiek innych terrorystów. Przerażają mnie. Mam wrażenie, że oni nie cofną się przed niczym.

odpowiedz

pokaż 41 ukrytych odpowiedzi

0
0
~Ja 2011-03-30 (22:40) 3 lata 6 miesięcy 25 dni 3 godziny i 37 minut temu

Milosc zamiast nienawisci
Ja w Stanach bylam, dla Zydow pracowalam i wszyscy sa super. Nie wiem o co Wam ludzie chodzi! Nie ma jak "kochaj blizniego swego jak siebie samego" w Polsce. Wszyscy w kosciele, ale nienawisc do innych jak najbardziej...

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

1
0
~Piotr 2011-03-31 (09:18) 3 lata 6 miesięcy 24 dni 16 godzin i 59 minut temu

A JA MAM SKUTECZNY POMYSŁ !!!!!
Powtórzyć rok 1968 i wręczać bilety do Izaela w jednym kierunku.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~góralka 2011-03-30 (23:53) 3 lata 6 miesięcy 25 dni 2 godziny i 24 minuty temu

Uspokójcie się wszyscy
do cholery!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ukraińska CKW: wyborów nie będzie w 15 okręgach na wschodzie
dodane 2014-10-25 (13:43) 12 godzin i 34 minuty temu

materiał wideo

Amerykanin skoczył z ponad 41 km. Pobił kosmiczny rekord Felixa Baumgartnera
dodane 2014-10-25 (14:56) 11 godzin i 21 minut temu

"Samotne wilki" dżihadu polują na Zachodzie z inspiracji Al-Kaidy i IS
dodane 2014-10-25 (12:03) 14 godzin i 14 minut temu

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 1 dzień 18 godzin i 42 minuty temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 1 dzień 19 godzin i 53 minuty temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 15667