Strona główna serwisu
Aleksandra Siedlecka-Małecka

Aleksandra Siedlecka-Małecka

Świat zapomniał o tych dzieciach

Świat zapomniał o tych dzieciach

Już milion dzieci na Ukrainie wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej alarmuje UNICEF. To oznacza, że od ubiegłego roku liczba najmłodszych ofiar konfliktu, które potrzebują pomocy się podwoiła. - Ich cierpienie musi się zakończyć - podkreśla Giovanna Barberis, przedstawicielka UNICEF na Ukrainie.
Kto pamięta o wojnie na Ukrainie?

- Niestety większość zapomniała już o kryzysie na Ukrainie - mówi Barberis. Od trzech lat dzieci we wschodnich regionach kraju żyją w nieustannym zagrożeniu utraty zdrowia i życia. Musiały uciekać ze swoich domów. Ponad 740 szkół, czyli 1 na 5 we wschodniej Ukrainie została uszkodzona lub zniszczona. Dzieci straciły też dostęp do wody i ogrzewania.

Fikcyjne zawieszenie broni


Codziennie i to setki razy dziennie łamane jest zawieszenie broni. W najtrudniejszej sytuacji są najmłodsi mieszkający w odległości 15 km po obu stronach linii frontu. Szacuje się, że jest ich 200 tys. Linia frontu oddziela obszary kontrolowane i niekontrolowane przez rząd. Znajduje się tam wiele min i niewybuchów, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia 19 tys. dzieci. Z kolei 12 tys. najmłodszych żyje w społecznościach, które są celem ataków co najmniej raz w miesiącu. Tysiące dzieci są zmuszane do regularnego chowania się w prowizorycznych schronach. To wszystko naraża je na ogromny stres, koszmary senne, agresję i panikę wywołaną traumatycznymi przeżyciami oraz ogłuszającymi dźwiękami prowadzonych walk. O dramacie dzieci opowiadają ich rodzice, psychologowie i nauczyciele.

UNICEF apeluje i prosi o wsparcie

W sierpniu 2015 w Mińsku zostało podpisane zawieszenie broni - przypominają przedstawiciele UNICEF-u. Zwracają też uwagę, że strony konfliktu powinny przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego, a to zakłada umożliwienie organizacjom humanitarnym nieograniczonego dostępu do poszkodowanych dzieci i ich rodzin.


Organizacja na rzecz dzieci prosi o wsparcie w kwocie 31,3 mld dolarów. Środki te pozwolą na dostarczenie pomocy: medycznej, żywnościowej, edukacyjnej, wodno-sanitarnej i ochronnej dla dzieci i ich rodzin. Do tej pory udało się zebrać jedynie 10% wyliczonej kwoty.

UNICEF

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (12)
Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
17
~wer 2017-02-17 (14:45) 17 godzin i 32 minut temu

mieszkam na podkarpaciu i takimi samochodami jak jeżdzą ukraincy nie jeździ nikt miejscowy , oni mają kupe szmalu . Więc niech finansują wlasne dzieci

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
19
~me 2017-02-17 (14:38) 17 godzin i 39 minut temu

a bo cale lewactwo zajmoje sie wylacznie 30-sto letnimi 'nastolatkami' muzelskimi liczac na dobrego bolca. nie trzeba ukraincow uwielbiac, ale powinni byc europie blizsi niz muzelscy chirurdzy i ginekolodzy uliczni, ale tak nie jest, bo nawet ukraina ma zostac kalifatem na wzor francji, niemiec czy szwecji,,,

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
11
~erd 2017-02-17 (15:55) 16 godzin i 22 minut temu

Polskie dzieci gdy nie było 500+ miały znacznie gorzej.

odpowiedz

zgłoś do moderacji