Strona główna serwisu
Starcia z policją przed redakcją opozycyjnej gazety "Zaman" w Ankarze. "To dzień hańby dla Turcji"

Starcia z policją przed redakcją opozycyjnej gazety "Zaman" w Ankarze. "To dzień hańby dla Turcji"

• Starcia policji i obrońców opozycyjnej gazety "Zaman" w Ankarze
• Przed redakcją zgromadziło się ok. 2 tys. demonstrantów
• Wcześniej rząd przejął kontrolę nad gazetą wprowadzając "kuratorów"
• "To dzień hańby dla Turcji" - skandowali protestujący
Jedna z ofiar policji w czasie demonstracji pod redakcją "Zaman" w Ankarze Jedna z ofiar policji w czasie demonstracji pod redakcją "Zaman" w Ankarze ()
Policja użyła armatek wodnych i pocisków gumowych przeciwko demonstrantom - w większości kobietom - którzy zgromadzili się w Ankarze pod redakcją opozycyjnego dziennika "Zaman". Rząd przejął pełną kontrolę nad gazetą ustanawiając swoich "kuratorów".

"To dzień hańby dla Turcji", "Zawiesili konstytucję", "Zaman nigdy nie zamilknie" - skandowali uczestnicy demonstracji.

Przed redakcją zgromadziło się - według agencji Reutera - około 2 tys. osób; były to w większości kobiety. Policja strzegąca dostępu do siedziby dziennika użyła gazów łzawiących i armatek wodnych, a następnie ostrzelała protestujących pociskami gumowymi.


"Zaman", nieprzyjazny wobec islamskiego konserwatysty, prezydenta Recepa Tayyipa Erdoga turecki dziennik, ukazujący się w największym w Turcji nakładzie, decyzją sądu został w piątek oddany pod nadzór administracji rządowej, która niezwłocznie przysłała do redakcji kilku swoich przedstawicieli.

Redakcja zdążyła przygotować wydanie specjalne, które ukazało się w sobotę rano. Na pierwszej, zaczernionej stronie gazety widnieją dwa słowa wypisane białymi literami: "Dzień hańby" i pod nimi "Konstytucja została zawieszona".

W sobotę przed południem dziennikarze "Zamana", którzy przyszli do pracy, byli kontrolowani przez policjantów. - Wszystkie połączenia internetowe dziennika zostały odcięte - powiedział sekretarz redakcji anglojęzycznej wersji gazety, "Today's Zaman", Sevgi Akarcesme.


Grupa medialna Zaman ma własną agencję prasową Cihan i jest uważana za zbliżoną do politycznego przeciwnika Erdogana, imama Fethullaha Guelena. Dawny sojusznik prezydenta został przez niego oskarżony o "tworzenie państwa równoległego". Stało się to, gdy zwolennicy przebywającego za granicą imama Guelena przyłączyli się do opozycji, która w 2013 roku oskarżyła ówczesnego premiera, a obecnie prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana o korupcję.

Wówczas napięcie narastające przez lata w stosunkach między Erdoganem a Guelenem przybrało formę otwartego konfliktu. Turecki rząd oskarża kaznodzieję, który schronił się w Stanach Zjednoczonych, o wykorzystywanie swych wpływów w policji i aparacie wymiaru sprawiedliwości do tworzenia "państwa równoległego" i przygotowywania zamachu stanu.

Unia Europejska ma poruszyć w poniedziałek, podczas szczytu z udziałem Turcji, sprawę ingerencji państwa tureckiego w działalność opozycyjnego dziennika.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (126)
Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
602
~: Bąk . 2016-03-05 (19:12) 1 godzinę i 59 minut temu

Czy UE i KW też zainteresuje się ta " demokracją " w Turcji tak jak w POlsce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
539
~rafff 2016-03-05 (19:28) 1 godzinę i 43 minut temu

A co na to Komisja Wenecka?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
503
~Xxx2 2016-03-05 (19:11) 2 godziny temu

Jakoś Unia ani USA nie podnoszą alrmu że demokracja w Turcji jest zagrozona, choć w Polsce nikt kodów ów nie pasuje raz do nich nie strzela.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
147
~doublestandardsusa 2016-03-05 (19:34) 1 godzinę i 37 minut temu

Turcja to najwiekrzy Sojusznik USA !!! Standarty faszystowskie w Turcji nie przeszkadzaja jak widac Amerykanom ?! Czepiaja sie polskiego TK !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
137
~Sarmata 2016-03-05 (20:12) 59 minut temu

Precz z turecką okupacją Kurdystanu !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
119
~wyborca 2016-03-05 (19:34) 1 godzinę i 37 minut temu

wyślijcie do Turcji Komisję Wenecką, niech zrobią tam porządek hahahaha...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
114
~witia stworz 2016-03-05 (19:38) 1 godzinę i 33 minut temu

Turcja , no cóż o tym państwie wiadomo . Wspiera islamistów bo i sama jest islamska . Wyżynają Kurdów . Jakoś nie widział bym tej dziczy w UE , jeszcze nie dorośli tak jak i banderowce którym rokuje się wstąpienie do UE i NATO za jakieś 20-25 lat

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
95
~mr_wuwua 2016-03-05 (20:23) 48 minut temu

Teraz UE bedzie musiala znów odkurzyć temat demokracji w Polsce by przyciszyć wydarzenia w Turcji. Przecież Turcji w tej chwili denerwować nie mogą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
93
~serio 2016-03-05 (19:54) 1 godzinę i 17 minut temu

Od dzisiaj bojkotuję budki z kebabami na znak sprzeciwu wobec polityki władz Turcji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
70
~kalina 2016-03-05 (20:32) 39 minut temu

prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan to stary islamski konserwatysta ....(allahu akbar) i wszystko w temacie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
70
~obywatel 2016-03-05 (21:00) 11 minut temu

Nie mam żadnego szacunku dla Unii Europejskiej! To tylko pic na wodę i oszukaństwo! Unia i tak wkrótce rozleci się jak domek z kart!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
59
~Leon z poczty 2016-03-05 (20:45) 26 minut temu

A ja się pytam, gdzie jest Komisja Wenecką!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
52
~osa 2016-03-05 (20:31) 40 minut temu

Zarządzanie kryzysem to specjalność USA

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
39
~antyislamus 2016-03-05 (22:07) 23 godzin i 4 minuty temu

Gdzie teraz jest Obama? demokracja jest przecież zagrożona.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
33
~jan293 2016-03-05 (20:59) 12 minut temu

Czy tam też jest reżimowy Rząd ????

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
32
~alek 2016-03-05 (20:42) 29 minut temu

Ci demonstranci to tacy tureccy KOD-oraści !!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
26
~Polak 2016-03-05 (23:41) 21 godzin i 30 minut temu

Jak tam demokracja w turcji? gdzie kody i inne lisy?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
28
~POLAK 2016-03-05 (23:14) 21 godzin i 57 minut temu

PIS NAUCZ SIĘ WRESZCIE JAK ROZPĘDZA SIĘ DEMONSTRACJĘ KOD.- MASZ PRZYKŁAD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
28
~ja 2016-03-05 (19:36) 1 godzinę i 35 minut temu

oni maja opozycje tak jak u nas...byly dymic za czyje pieniadze?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
21
~kcni 2016-03-05 (22:21) 22 godzin i 50 minut temu

Jak nam jeszcze daleko do Turcji. Tyle jeszcze do zrobienia. Ciekawe, że KOD nie wysłał tam swoich aktywistów, aby zapoznali się z techniką i nowoczesnym sprzętem. A co na to ambasador USA, Tusk, Schultz i spółka, także Fundacja "Sulejmana" - popierają, czy potępiają?

odpowiedz