więcej

Śmierć amerykańskiego żołnierza na wideo.

PAP |  dodane 2004-06-29 (01:35) 10 lat 6 miesięcy 30 dni 17 godzin i 37 minut temu
drukuj


Keith Matthew Maupin
Keith Matthew Maupin opinie
Arabska telewizja Al-Dżazira nadała w poniedziałek nagranie wideo ukazujące - jak podają na nim bojownicy - egzekucję amerykańskiego żołnierza schwytanego przez nich w kwietniu w Iraku.

Według agencji Reutera, na nagraniu widać stojącego tyłem mężczyznę, padającego na ziemię po strzale oddanym do niego przez bojownika.

Według agencji Associated Press, na wideo nie pokazano momentu śmierci amerykańskiego żołnierza, tylko poinformowano, że został on zabity strzałem w głowę.

Nie podano, kiedy egzekucja miała miejsce. Nagranie wyemitowane zostało w dniu niespodziewanego, wcześniejszego o dwa dni przekazania władzy tymczasowemu rządowi irackiemu przez koalicję pod amerykańskim dowództwem.

Według Al-Dżaziry, w oświadczeniu nie znanego do tej pory ugrupowania podano, iż żołnierz został zabity w proteście przeciwko polityce USA w Iraku i w odwecie za, jak to nazwali bojownicy, śmierć "męczenników" w Iraku, Arabii Saudyjskiej i Algierii.

Ugrupowanie, które dokonało egzekucji nazywa się, według AP, Ostry Miecz na Wrogów Boga i Jego Proroka.

9 kwietnia podczas ataku na wojskowy konwój w Iraku został uprowadzony szeregowy Keith Matthew Maupin. Ostatnim śladem po 20- letnim Maupinie był przedstawiający go film wideo, przesłany telewizji Al-Dżazira w tydzień po uprowadzeniu.

Jak na razie nie ma potwierdzenia, że nagranie wideo ukazywało Maupina lub innego żołnierza amerykańskiego - podał w Bagdadzie major Willie Harris. Nagranie jest analizowane przez amerykański departament obrony - dodał.

Maupin był jednym z ośmiu Amerykanów, głównie ochroniarzy, którzy zaginęli po ataku z 9 kwietnia. Zwłoki czterech pracowników firmy Kellogg Brown & Root znaleziono później w płytkiej mogile w pobliżu miejsca zasadzki. Później znaleziono zwłoki sierżanta Elmera Krause. W miesiąc później udało się zbiec cywilnemu kierowcy, Thomasowi Hamillowi.

(ck)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

TAGI: usa, irak, al-dżazira
oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

W innych serwisach


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy pigułka "dzień po" powinna być dostępna bez recepty?

liczba oddanych głosów: 26557