Strona główna serwisu
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oskarża znanego wolontariusza o szpiegowanie dla Rosji

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oskarża znanego wolontariusza o szpiegowanie dla Rosji

• Znany ukraiński wolontariusz oskarżany przez SBU o terroryzm i szpiegostwo
• Stanisław Krasnow ma być agentem rosyjskiego wywiadu
• Zatrzymano go w okolicach Kijowa pod koniec lutego
• W chwili zatrzymania miał wyjmować ze skrytki materiały wybuchowe

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) oskarżyła znanego wolontariusza ruchu społecznego "Azow-Krym" Stanisława Krasnowa o działalność terrorystyczną i szpiegowanie na rzecz Rosji. W czwartek sąd zastosował wobec niego areszt domowy.

Krasnow został zatrzymany przez SBU pod koniec lutego w związku z odnalezieniem w okolicach Kijowa tajnego arsenału broni. Według nieoficjalnych informacji do zatrzymania doszło w chwili, gdy Krasnow próbował wydostać ze skrytki materiały wybuchowe.

Decyzję o zastosowaniu aresztu domowego i założeniu Krasnowowi elektronicznej bransolety sąd podjął jedynie w związku z podejrzeniami o działalność terrorystyczną. Podejrzeń o współpracę z rosyjskim wywiadem na razie nie wysunięto, gdyż część materiałów w jego sprawie objęta jest klauzulą tajności.


- Potrzebna jest decyzja komisji eksperckiej, która pozwoli na odtajnienie tych materiałów, by mogli zapoznać się z nimi sędziowie i adwokaci - oświadczył przedstawiciel SBU Ołeksandr Tkaczuk.

Sam Krasnow podczas posiedzenia sądu stracił przytomność i trafił do szpitala. Według SBU podejrzany przekazywał rosyjskiemu wywiadowi nazwiska członków batalionów ochotniczych, walczących na wschodniej Ukrainie przeciwko prorosyjskim separatystom. Instrukcje miał otrzymywać podczas swoich pobytów na Białorusi.

- Pan Krasnow w latach 2013-2014 współpracował jako agent z funkcjonariuszem Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej (GRU) Konstantinem Gołoskowem - wyjaśnił Tkaczuk na konferencji prasowej.


SBU twierdzi także, że Krasnow, który aktywnie uczestniczył w trwającej od września do grudnia 2015 roku żywnościowej blokadzie Krymu, miał przygotowywać zabójstwo na granicy między obwodem chersońskim, a zajętym przez Rosję półwyspem.

- Rosyjskie służby specjalne chciały to wykorzystać dla destabilizacji sytuacji w tym regionie, by mieć pretekst do wtargnięcia rosyjskiej armii do obwodu chersońskiego - podkreślał wcześniej Tkaczuk.

Zatrzymanie Krasnowa wywołało na Ukrainie szereg oskarżeń pod adresem władz, które obwiniano o prześladowanie pomagających armii patriotów i wolontariuszy. Obecnie ton tych komentarzy nieco złagodniał. - Do sprawy Krasnowa należy podchodzić bez emocji - napisał na Facebooku ukraiński deputowany i doradca szefa MSW, Anton Heraszczenko.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (15)
Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
70
~nation 2016-03-04 (15:24) 20 godzin i 57 minut temu

Zatrzymali go banderowcy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
59
~irek 2016-03-04 (19:45) 16 godzin i 36 minut temu

zdjęcie mówi samo za siebie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
37
~Mietek 2016-03-04 (19:38) 16 godzin i 43 minut temu

O! Tu za 100 $ nie wyjdzie ale za 10 000 $ oczyszczą go całkowicie z zarzutów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji