Strona główna serwisu
Senator Rand Paul wycofuje się z walki o Biały Dom

Senator Rand Paul wycofuje się z walki o Biały Dom

• Rand Paul z Kentucky ogłosił, że "zawiesza" kampanię prezydencką
• Senator Paul jest zwolennikiem libertarianizmu
• W prawyborach w Iowa zajął dopiero piąte miejsce, dostał 4,5 proc. głosów
• Wcześniej z kampanii wycofali się Mike Huckabee i Martin O'Malley
Rand Paul Rand Paul ()
Senator Rand Paul z Kentucky ogłosił, że wycofuje się z wyścigu o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w USA. Tym samym po stronie Republikanów pozostaje obecnie dziesięciu, a po stronie Demokratów dwóch pretendentów do Białego Domu.

- Nadzwyczajnym zaszczytem było prowadzenie kampanii prezydenckiej do Białego Domu - ogłosił Paul w oświadczeniu. - Dziś kończę w tym samym miejscu, w którym zacząłem - gotowy do walki na rzecz wolności - stwierdził.

53-letni senator z Kentucky - syn byłego kongresmena Rona Paula, który też kilkakrotnie bez powodzenia ubiegał się o fotel prezydenta USA - jest jednym z najbardziej znanych w USA zwolenników libertarianizmu, czyli ruchu, który uznaje wolność indywidualną za najwyższą wartość w polityce. W ubiegłym roku, gdy Senat pracował nad zmianami w programie o masowym zbieraniu danych telefonicznych Amerykanów, Paul w proteście przed nadmierną ingerencją rządu w prywatność obywateli przez kilka godzin blokował mównicę. Tego rodzaju obstrukcja parlamentarna nosi w USA nazwę filibuster. Choć Paulowi nie udało się doprowadzić do zawieszenia programu o inwigilacji, to przyczynił się do jego znacznego ograniczenia.


Jednak mimo ogromnego zaangażowania w kampanię w Iowa Paulowi nie udało się zainspirować swymi wolnościowymi poglądami zbyt wielu wyborców. Zajął dopiero piąte miejsce, uzyskując 4,5 proc. głosów. Komentatorzy uważają też, że Amerykanów mogła zniechęcić do Paula jego dość "izolacjonistyczna" wizja amerykańskiej polityki zagranicznej. Wszyscy inni republikańscy pretendenci do Białego Domu obiecują zdecydowanie bardziej aktywną postawę USA na świecie.

Paul nie wycofuje się jednak z polityki. Przed nim walka o zachowanie mandatu senatora w Kentucky, gdzie zmierzy się jesienią z Demokratą Jimem Grayem.

Paul jest już trzecią osoba, która ogłosiła "zawieszenie kampanii" prezydenckiej, czyli de facto jej zakończenie po poniedziałkowych prawyborach w stanie Iowa. Wcześniej z kampanii wycofali się: Republikanin, były gubernator Arkansas Mike Huckabee oraz były gubernator stanu Maryland Martin O'Malley, który walczył o nominację Partii Demokratycznej.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (17)
Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
66
~piszcie prawde 2016-02-03 (18:42) 19 minut temu

amerykanie zeby "wrocic" do swiatowej polityki musza najpierw postawic przed sadem swoich ZBRODNIARZY WOJENNYCH, w tym prezydentow, generalow, sekretarzy stanu, agentow cia, ktorzy zezwolili na torturowanie, mordowanie i sa odpowiedzialni za nielegalne wojny prowadzone bez zgody rady bezpieczenstwa ONZ.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
62
~Krzychu 2016-02-03 (18:47) 14 minut temu

W miarę normalny człowiek, dlatego nikt na niego nie chciał głosować

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
35
~Zorro 2016-02-03 (19:05) 23 godzin i 56 minut temu

Banksterski lobby nie dopusci do wladzy zwolennikow zlota jako pienidza ........niestety

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1