Strona główna serwisu
Samolot linii Air France był bliski zderzenia z dronem

Samolot linii Air France był bliski zderzenia z dronem

• Samolot Air France leciał z Barcelony do Paryża
• Podczas lądowania maszyna niemal zderzyła się z dronem
• Dron minął samolot w odległości ok. 5 metrów
Samolot pasażerski linii Air France lecący z Barcelony do Paryża podczas lądowania na lotnisku Charlesa de Gaulle'a był bliski zderzenia się z dronem - poinformował rzecznik francuskiego urzędu ds. lotnictwa cywilnego.

Do zdarzenia doszło 19 lutego - podała agencja EFE. Na pokładzie samolotu pasażerskiego przebywało ponad 100 osób.

Sprawa dotyczy samolotu Airbus A320, który podczas manewru lądowania na wysokości około 1,6 tys. metrów uniknął w ostatniej chwili zderzenia z dronem. Aby nie dopuścić do kolizji, pilot musiał wyłączyć automatyczne sterowanie i przejść w tryb kierowania manualnego. Według francuskiego urzędu ds. lotnictwa cywilnego dron minął samolot pasażerski w odległości ok. 5 metrów poniżej lewego skrzydła A320.


O zajściu piloci poinformowali wieżę kontroli lotów. Drony nie mają pozwolenia na loty w okolicach lotnisk czy innych ważnych miejsc o charakterze strategicznym takich jak np. elektrownie atomowe.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (29)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
33
~Hetman. 2016-03-04 (14:28) 19 godzin i 18 minut temu

Tylko czekać ,aż dojdzie do sytuacji kiedy drony zaczną zwalać samoloty w okolicach lotnisk,to przecież proste,wystarczy nakierować drona na samolot-jego silnik i.......tanie przecież.Dziwię się,ze jeszcze tego nie odkryto i nie zaostrzono przepisów............do kary do końca życia włącznie,bezwzględnej kary.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
18
~wasz dron ssie 2016-03-04 (19:11) 14 godzin i 35 minut temu

Dron na 1600 m ? I Pewnie jeszcze pilot w A320 widzial go pod skrzydlem ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
19
~Embi 2016-03-04 (19:04) 14 godzin i 42 minut temu

Ludzie zacznijcie myśleć! Podczas manewru lądowania A320-214 na wysokości 1.6km ma prędkość ok. 440km/h czyli w ciągu 1 sekundy pokonuje dystans 122m. Wg artykułu "pilot musiał wyłączyć automatyczne sterowanie i przejść w tryb kierowania manualnego". Żeby to zrobić + czas reakcji maszyny na manewr to min. 6 sek. - czyli pilot musiałby wypatrzyć drona z odległości co najmniej 730m - to jakiej wielkości był ten dron - słonia ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1