Strona główna serwisu
Rosja twierdzi, że Turcja planuje zbrojne wtargnięcie na terytorium Syrii

Rosja twierdzi, że Turcja planuje zbrojne wtargnięcie na terytorium Syrii

• Rzecznik MON Rosji twierdzi, że Turcja zamierza wtargnąć na terytorium Syrii
• Ma o tym świadczyć zdjęcie przejścia granicznego
Ministerstwo obrony Rosji ustaliło, że w wielu miejscach granicy turecko-syryjskiej mogą trwać przygotowania infrastruktury do zbrojnego wtargnięcia na terytorium Syrii - oświadczył w Moskwie rzecznik resortu, generał Igor Konaszenkow.

Zademonstrował przy tym zdjęcie przejścia granicznego, dokumentujące według niego rozbudowywanie tam placów postojowych i obecność ochrony.

- W czasach wojennych w ten sposób przygotowuje się infrastrukturę transportową przed wtargnięciem zbrojnym. A podobne place wykorzystywane są dla umożliwienia szybkiego przemieszczania wojskowych kolumn z amunicją i uzbrojeniem w rejon działań bojowych, a także operacyjnego przerzucania i ewakuacji siły żywej. Takich przykładów na syryjsko-tureckiej granicy jest obecnie bardzo wiele, w tym także z obecnością wojska i sprzętu wojskowego - powiedział Konaszenkow.


Wcześniej inny przedstawiciel ministerstwa obrony Rosji oświadczył, iż ma ono "poważne podstawy dla podejrzeń o intensywne przygotowywanie się Turcji do zbrojnego wtargnięcia na terytorium suwerennego państwa, Syryjskiej Republiki Arabskiej". Dodał, że rosyjscy wojskowi rejestrują "coraz więcej" oznak potajemnych przygotowań tureckich sił zbrojnych do aktywnych działań w Syrii.

Rosyjskie lotnictwo od czterech miesięcy dokonuje w Syrii uderzeń na uczestników zbrojnej rebelii przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Celem tych ataków jest nie tylko Państwo Islamskie, lecz także ugrupowania popierane przez Turcję i kraje regionu Zatoki Perskiej, co oburza rząd w Ankarze.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (77)
Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
93
Historyk. 2016-02-04 (17:53) 23 godzin i 55 minut temu

Ale czy kogoś to dziwi? ISIS było wspierane przez Turcję, Turcja kupowała od nich ropę, dostarczała im bron i pojawiła się szansa na zagarnięcie części terytorium Syrii /głownie rejony zamieszkała przez Kurdów/. Teraz to się skończyło i bez jawnej interwencji wojskowej te plany nie mają szans powodzenia. Mam jednak nadzieje, że do tego nie dojdzie bo to będzie ogromna tragedia dla Kurdów. Turcja ich zgniecie a to jedyni bojownic walczący z ISIS na ziemi oprócz oczywiście Asada. Powody tych posunięć są logiczne. Syria po wojnie ma być państwem sfederalizowanym z duża autonomią kurdyjską /bo Asad jest świadomy, że nie da sie powrócić do stanu z przed wojny/a na powstanie sformalizowanego Kurdystanu Turcy nie chcą się zgodzić. Przypomnę, że Kurdowie to naród niewiele mniejszy od polskiego od wieków bez własnego państwa. A niewielu wie, z planowana konstytucja Kurdystanu jest bardzo liberalna i najbardziej zbliżona do konstytucji Szwajcarii ze wszystkich innych konstytucji na Ziemi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
96
~polak 2016-02-04 (17:46) 2 minuty temu

W tm konflikcie jest akurat za Rosją. Może zrobią tam porządek w końcu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
64
~Janusz 2016-02-04 (17:47) 1 minutę temu

Pan Putin zrobi porządek z mącicielami tureckimi!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1