Strona główna serwisu
Putin podsumował manewry rosyjskich wojsk -​ oto słaby punkt armii

Putin podsumował manewry rosyjskich wojsk -​ oto słaby punkt armii

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył, że marcowe, niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe na południu Rosji pokazały, iż słabym punktem Sił Zbrojnych FR jest wciąż łączność.
Władimir Putin Władimir Putin ()
Putin polecił ministerstwu obrony, aby uwzględniło wnioski z tych manewrów w przygotowaniach do planowanych na jesień wspólnych z Białorusią ćwiczeń Zapad-2013 (Zachód-2013).

Sprawy te były tematem spotkania prezydenta z kierownictwem ministerstwa obrony i Rady Bezpieczeństwa FR. Putin zwołał je w swojej letniej rezydencji w Soczi nad Morzem Czarnym. W naradzie uczestniczyli m.in.: minister obrony Siergiej Szojgu, szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew.

Niezapowiedziane ćwiczenia


Manewry na Morzu Czarnym i w Kraju Krasnodarskim gospodarz Kremla zarządził w nocy z 27 na 28 marca, gdy wracał samolotem ze szczytu BRICS w RPA. BRICS to nieformalna grupa państw rozwijających się, którą - oprócz Rosji i RPA - tworzą Chiny, Indie i Brazylia.

Rozkaz rozpoczęcia wcześniej niezapowiedzianych ćwiczeń generałowi Szojgu przekazano o godzinie 4 rano czasu moskiewskiego (wówczas godz. 1 w nocy czasu polskiego). Następnego dnia Putin przybył do Anapy nad Morzem Czernym, gdzie przesiadł się do śmigłowca, którym w towarzystwie szefa resortu obrony obleciał rejon manewrów.

W ćwiczeniach wzięły udział siły Południowego Okręgu Wojskowego, piechota morska, zwiadowcy, lotnictwo i okręty Floty Czarnomorskiej, w tym desantowe, okręty Floty Bałtyckiej stacjonujące w Noworosyjsku oraz jednostki wojsk powietrzno-desantowych z Moskwy, Riazania i Tuły - łącznie około 7 tys. żołnierzy, 250 transporterów, 50 dział, 20 samolotów i helikopterów bojowych, a także 36 okrętów.


Obawy przed olimpiadą

Kraj Krasnodarski leży w pobliżu niespokojnych, głównie muzułmańskich republik Północnego Kaukazu - Czeczenii, Dagestanu, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji. Operujący w tych republikach radykałowie, skupieni w proklamowanym w 2007 roku Emiracie Kaukaskim, dążą do utworzenia w regionie niezależnego państwa opartego na szariacie.

Faktycznie trwa tam pełzająca wojna partyzancka. Według danych MSW FR tylko w 2012 roku z rąk islamistów na Północnym Kaukazie zginęło 78 cywilów, a 257 zostało rannych. Śmierć poniosło też 211 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, a 405 zostało rannych. Po stronie islamistów zginęło 391 bojowników.

Stolica Kraju Krasnodarskiego Soczi w lutym 2014 roku będzie areną zimowych igrzysk olimpijskich. Kreml obawia się, że północnokaukascy islamiści mogą zagrozić olimpiadzie. Udaremniony zamach

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK), rządowy organ koordynujący walkę z terroryzmem w Rosji, w maju 2012 roku ogłosił, że służby specjalne udaremniły zamach, który miał być przeprowadzony w czasie igrzysk w Soczi.


Planowanie zamachu NAK zarzucił przywódcy islamskich rebeliantów na Północnym Kaukazie Doku Umarowowi, a o jego wspieranie oskarżył Gruzję.

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny przekazał wówczas, że na terytorium Abchazji wykryto 10 schowków, w których znaleziono duże ilości broni, amunicji i materiałów wybuchowych, w tym dwa przeciwpancerne sterowane pociski rakietowe oraz trzy przenośne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Igła i Strieła. Według NAK w dostawy części uzbrojenia - 300 detonatorów, które jakoby przerzucono z Gruzji - "mogły być zamieszane gruzińskie służby specjalne", z którymi ściśle współpracuje "szef międzynarodowej organizacji terrorystycznej" Umarow.

Gruzja kategorycznie odrzuciła te zarzuty. A zeszłym tygodniu zakomunikowała, że jej sportowcy też wezmą udział w olimpiadzie w Soczi.

Niepokój Gruzji

Flota Czarnomorska FR, która uczestniczyła w marcowych manewrach, odegrała ważną rolę w wojnie z Gruzją w 2008 roku, kiedy to Rosja czynnie przeciwstawiła się dążeniom gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego do odzyskania kontroli nad zbuntowanymi prowincjami - Osetią Południową i Abchazją. W efekcie obie republiki proklamowały niezawisłość, a Kreml uznał je za niepodległe państwa. Później utworzył na ich terytorium swoje bazy wojskowe.


Ćwiczenia wywołały poważne zaniepokojenie w Tbilisi. Gruzińskie MSZ zwróciło wtedy uwagę, że odbywają się one w pobliżu morskiej i lądowej granicy Gruzji, a władze Rosji nie przekazały żadnych informacji o czasie trwania manewrów i dyslokacji biorących w nich udział jednostek wojskowych. Również NATO zauważyło, że Moskwa mogła powiadomić Sojusz o ćwiczeniach.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział, że Rosja nie miała obowiązku powiadamiania z wyprzedzeniem sąsiednich państw o zamiarze przeprowadzenia manewrów, gdyż bierze w nich udział mniej niż 7 tys. ludzi.

Słabe punkty armii

Putin ocenił w poniedziałek, że marcowe ćwiczenia po raz kolejny odsłoniły słabe punkty. - Jest to przede wszystkim łączność, a także niektóre inne elementy szkolenia bojowego - powiedział. Prezydent podkreślił, że "manewry o takiej skali to coś trudniejszego niż defilada". Putin zażądał, aby wnioski z tych ćwiczeń uwzględniono w przygotowaniach do jesiennych manewrów Zapad-2013.

O łączności jako o słabym punkcie Sił Zbrojnych FR mówiono też po wojnie z Gruzją, w czasie której wojska rosyjskie musiały korzystać z amerykańskiego systemu nawigacji satelitarnej GPS.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (175)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
50
~yeb 2013-05-13 (20:51) 59 minut temu

u nas jednostki komandosow pilnuja inwalidzi z agencji parasol he he

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
44
~Krupnik 2013-05-13 (21:34) 16 minut temu

Silnym atutem z kolei naszej armii, są gazy bojowe. Wnioskuję więc o jeszcze większe przydziały fasoli w celach spożywczych.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
50
~Kargul 2013-05-13 (20:10) 1 godzinę i 40 minut temu

Dieta żołnierza powinna wynosić około 6000 kalorii, tylko mało który żołnierz zje pół wiadra ziemniaków.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
36
~Klik-Klik 2013-05-13 (20:44) 1 godzinę i 6 minut temu

Ciekawe co nasz Komorowski byłby w stanie powiedzieć po manewrach polskich wosjk. Putin to prawdziwy przywódca.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
32
~rezerwa 2013-05-13 (22:27) 23 godzin i 23 minut temu

Nasze rzadowe przywodztwo nie ma tego problemu. Po prostu nie ma wojska . Ci co sa to sa tylko od defilad.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
33
~nation 2013-05-13 (20:37) 1 godzinę i 13 minut temu

Polska rozbraja się na potęgę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
32
Zgadzam się z opinią
61
~SS 2013-05-13 (20:54) 56 minut temu

Putin to jedyny czlowiek co ma glowe na karku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
28
~taka_prawda 2013-05-13 (20:34) 1 godzinę i 16 minut temu

Putin manewrami "Zachód 2013" wysyła jasny sygnał że żaden imperialista, faszysta nie postawi stopy dalej niż za sprzedaną POlskę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
25
~kosmitka 2013-05-13 (21:36) 14 minut temu

ruska technologia "gniotsa nie łamiotsa" wszystkich śmieszy, ale na międzynarodową stację kosmiczną to właśnie jedynie ruskie wahadłowce są w stanie dolecieć, bo jankesy swoimi nie dają rady

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
20
rafikzabki 2013-05-13 (22:33) 23 godzin i 17 minut temu

to tak ale 400 lat temu... dziś jesteśmy małym narodem po bokiem średnich Niemców i wielkich Rosjan... przegapiliśmy czas na mocarstwo i musiałaby chyba wybuchnąć jakaś wojna atomowa żeby Polacy się rozrośli w siłę i znowu zostali mocarstwem... na razie strategicznie tracimy do tego czym byliśmy w PRlu na mapie świata. Było ponad 39 mln obywateli pozostało 38 z czego 2 mln za granicą realnie w kraju mieszka 26 mln ludzi... Taki raj serwują krajowi kolejni politycy już od 24 lat....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
26
~se 2013-05-13 (20:54) 56 minut temu

my przwcięż mamy CBKD (ciężkie bojowe kije dębowe polskiej produkcji (Guwmar) oraz LBKB (lekkie bojowe kije bambusowe zakupione w pśdzinach

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
23
~Prophet 2013-05-13 (21:21) 29 minut temu

Co tam słychać za to w polskie armiji? ha ha. Składa się z najemniczej dywizji volksturmu która rotacyjnie dla kasy jeździ do Afganistanu, tysięcy zapasionych trepów w kraju których chronią dorabiające do emerytur mundurowe "dziadki" po pięćdziesiątce z prywatnych agencji ochroniarskich. Zapomniałem o batalionie reprezentacyjnym WP i tysiącach pułkowników i setkach jenerałów jest ich więcej niż w kilkumilionowej armii chińskiej. Panie Putin chyba nie masz w planie ataku na Polskę, jak coś to wal w chlew na Wiejską, Polacy tylko przyklasną.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
22
~SS 2013-05-13 (20:58) 52 minut temu

Swiatem zadzi Ameryka i Rosja tak jak na ziemi i w kosmosie a inne kraje to sa parobkami Rosji albo Ameryki.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
18
~x 2013-05-13 (20:14) 1 godzinę i 36 minut temu

BRICS ta nazwa praktycznie nie istnieje w polskich mediach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
15
~kitniak 2013-05-13 (21:46) 4 minuty temu

Zobaczcie ludzie dokąd to zabrnęło.Polska już nie jest nawet w składzie rozkładu tego kraju nawet państwem nie można nazwać.Tylko płakać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
15
~Lechu Wawelski 2013-05-13 (23:18) 22 godzin i 32 minut temu

Ja brzoza, ja brzoza, jak mnie słychać, odbiór!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
25
~Anato13 2013-05-13 (21:07) 43 minut temu

Do Gruzji 60 procen sprzętu nie dojechał, po co inwestować w łączność

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
15
~czarny 2013-05-13 (21:35) 15 minut temu

Putina Rosjanie uwielbiają, bo ratuje resztki imperium. Gorbaczow jest znienawidzony, bo sprzedał się zachodowi, a Jelcyn przepił resztki. Ale to jest rosyjski punkt widzenia i u nas niewielu próbuje to zrozumieć. Nam taki przywódca też by się przydał, nie mówiąc już o potędze państwa rosyjskiego...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
22
~i tyle 2013-05-13 (20:42) 1 godzinę i 8 minut temu

Najsłabszym punktem ruskich będzie niemożność poradzenia sobie z żółtkami , którzy wylądują milionami na pół rosji. Gdzie ruskie się obrócą będą widzieć żółtków. To będzie dopiero problem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
45
Zgadzam się z opinią
57
~Polish at home 2013-05-13 (21:36) 14 minut temu

Trza iść na Ukraina lać banderowców i na Wilno lać litwinów i trza odbić polską Białoruś ,a potem pogonić tą ruską swołocz po same Chiny.Niech żyje Wielka Polska !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8