Strona główna serwisu
Prawybory w USA. Clinton czy Sanders, Trump czy Cruz?

Prawybory w USA. Clinton czy Sanders, Trump czy Cruz?

• Berni Sanders pokonał b. szefową dyplomacji Hillary Clinton w dwóch stanach
• Clinton wygrała w jednym, ale znacznie ludniejszym stanie Luizjana
• Z kolei Donald Trump wygrał prawybory w dwóch z czterech stanów
• Dostał znacznie mniej głosów, niż przewidywały sondaże
Jak podała telewizja CNN na podstawie wciąż niepełnych wyników, Clinton uzyskała w Luizjanie ponad 70 proc. głosów wyborców Demokratów. Tak ogromną przewagę nad przedstawiającym się jako socjalista Sandersem była szefowa dyplomacji uzyskała dzięki poparciu Afroamerykanów, którzy stanowią ponad 30 proc. wyborców w tym stanie. W dotychczasowych prawyborach w innych stanach Afroamerykanie masowo zagłosowali właśnie na byłą Pierwszą Damę.

Sanders pokonał natomiast Clinton w Nebrasce stosunkiem głosów 55,1 do 44,9 proc., a w Kansas w stosunku 67,7 do 32,3 proc. Z obu tych stanów pochodzić będzie w sumie 58 a ze znacznie ludniejszej Luizjany 51 delegatów na lipcową konwencję Demokratów.

W sumie od początku prawyborów Sanders wygrał w siedmiu, a Clinton w 11 stanach, co daje jej pozycję zdecydowanej faworytki w wyścigu o nominację Demokratów.


Jak podliczyła CNN, nie uwzględniając jeszcze pełnych wyników z soboty, Clinton już zagwarantowała sobie 1106, a Sanders 458 delegatów na 2383 niezbędnych do zdobycia nominacji. Na tak dobry wynik Clinton składa się aż 471 tzw. superdelegatów, czyli prominentnych Demokratów, którzy wezmą udział w konwencji bez względu na wyniki w stanowych prawyborach.

Ted Cruz umacnia się na drugim miejscu

Ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz wygrał republikańskie prawybory w stanach Kansas i Maine niespodziewanie pokonując miliardera Donalda Trumpa, lidera wyścigu o prezydencką nominacje GOP - podała telewizja CNN.


Cruz zdobył w Maine, niewielkim stanie Nowej Anglii, prawie 50 proc. głosów wyborców Partii Republikańskiej (GOP), podczas gdy magnat nieruchomości Donald Trump 32,5 proc. a gubernator stanu Ohio John Kasich 12,2 proc. Wspierany przez znaczną część establishmentu GOP i donatorów tej partii senator z Florydy Marco Rubio zajął czwarte, ostatnie miejsce, uzyskując tylko 8 proc. głosów poparcia.

Sobota to zdecydowanie dobry dzień dla ultrakonserwatywnego senatora z Teksasu. Już wcześniej ogłoszono, że Cruz wygrał także w stanie Kansas, uzyskując 48,3 proc. poparcia wyborców GOP, ponad dwa razy więcej niż faworyt wyścigu Trump. Na trzecim miejscu uplasował się w tym stanie Rubio, a na czwartym Kasich.

To już szóste zwycięstwo Cruza w amerykańskich prawyborach, które umacnia jego drugą, po Trumpie, pozycję w wyścigu o prezydencka nominację GOP. Wcześniej senator z Teksasu wygrał też w Iowa, Teksasie, Oklahoma i na Alasce. Natomiast Trump, jak dotąd, zwyciężył w 11 stanach.

- Musimy zapobiec katastrofie zdobycia nominacji przez Trumpa. To się stanie, jeśli w dalszym ciągu będziemy podzieleni. Nadszedł czas, byśmy się zjednoczyli - powiedział Cruz w sobotę wieczorem, wzywając Rubio i Kasicha by wycofali się z wyścigu i poparli jego kampanię.

Trump wygrywa, ale tylko nieznacznie


Jak podała telewizja CNN po podliczeniu 90 proc. głosów, miliarder Donald Trump zdobył w Luizjanie 41,6 proc., a ultrakonserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz 38 proc. głosów wyborców GOP. Wspierany przez establishment senator z Florydy Marco Rubio zajął dopiero trzecie miejsce z wynikiem 11 proc., a gubernator Ohio John Kasich zaledwie 6,3 proc. głosów.

Sondaże przewidywały, że Trump zdobędzie w Luizjanie około 45 proc. głosów, prawie dwa razy więcej od Cruza.

W Kentucky zwycięstwo Trumpa też okazało się znacznie mniej spektakularne niż się spodziewano. Wygrał z Cruzem zaledwie 4 punktami procentowymi, stosunkiem głosów 35,8 proc. do 31,6 proc. Jak podano wcześniej, Trump przegrał i to bardzo znacznie z senatorem z Teksasu w Kansas i Maine.

Trump starał się zachować w sobotę wieczorem dobrą minę, przekonując swych zwolenników, podczas przemówienia wygłoszonego w West Palm Beach na Florydzie, że osiągnął bardzo dobry wynik. Porażkę w Kansas i Maine tłumaczył tym, że spędził na kampanii przed głosowaniem zaledwie po dwie i pół godziny w każdym z tych dwóch stanów.

- Cruz powinien mieć dobry wynik w Maine, bo ten stan leży blisko Kanady - dodał, wskazując na fakt, że senator z Teksasu urodził się w Kanadzie i ma kanadyjskie obywatelstwo, co zdaniem Trumpa stawia pod znakiem zapytania jego wybieralność na prezydenta USA.


Jednocześnie Trump wezwał senatora Rubio, by wycofał się z wyścigu. - Rubio miał bardzo złe wyniki i wzywam go, by się wycofał. Chciałbym mieć wyścig jeden na jednego, tylko z Cruzem - powiedział. Przekonywał, że jest jedynym kandydatem GOP, który może pokonać w wyścigu do Białego Domu prawdopodobną kandydatkę Demokratów Hillary Clinton.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (74)
Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
153
~Lbn 2016-03-06 (10:03) 4 godziny i 7 minut temu

Przecież nawet tu w Polsce wszyscy wiemy, że ludzie za oceanem wolą Trumpa. Wygra Trump i to będzie dla wszystkich niespodzianka, szczególnie dla Anglików.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
37
Zgadzam się z opinią
136
~genetyk 2016-03-06 (10:21) 3 godziny i 49 minut temu

A jakie kwalifikacje posiada pani Hilary do sprawowania urzędu prezydenta , oczywiście poza dawaniem ... Bilowi i to na spółkę z Monisią .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
74
~Trump 2016-03-06 (09:47) 4 godziny i 23 minut temu

jest nie wygodny bo chce skończyć z wojnami prowadzonymi przez USA na swiecie.korporacje zrobią wszystko żeby przegrał nie zdziwię się jak nie dożyje wyborów.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
61
~Donald Trump wygra 2016-03-06 (10:19) 3 godziny i 51 minut temu

Zydowa Clinton odoiwiedzialna za atak na bliski wschod - pod sad. Kara śmierci ( najlepiej przez wbicie na pal..)Donald Trump na prezydenta.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
33
Historyk. 2016-03-06 (09:36) 4 godziny i 34 minut temu

W USA to to jest fikcja a nie demokracja. Nieważne kto i z ramienia jakiej partii staruje w wyborach prezydenckich , do senatu czy kongresu musi wsiąść pieniądze od tych samych sponsorów bo inaczej nie ma szans wygrania wyborów, nie ma przychylnych mediów i nie ma pieniędzy na kampanie. A chyba nikt nie myśli, że ktoś kto daje setki milionów dolarów na kampanie prezydencką czy dziesiątki milionów dolarów na senacką robi to w celach altruistycznych. Układ jest oczywisty, "my dajemy ci pieniążki ty realizujesz nasze cele". Przy czym ci sponsorzy zawsze siedzą w cieniu i w razie problemów nie wiadomo kogo winić. Donald Trump ma własny kapitał, który pozwoli mu pokryć kampanie wyborczą ale w porównaniu do ukrytych mocodawców innych kandydatów wypada on jak biedak. I dla tego mam niejasne podejrzenia , że do wyborów go nie dopuszczą chyba że zobowiąże się być lojalny.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
32
~bankster 2016-03-06 (09:24) 4 godziny i 46 minut temu

Tylko Clinton! I wreszcie wojna! Prawda, banksterzy? Przecież na to czekacie...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
34
~good luck 2016-03-06 (09:29) 4 godziny i 41 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
28
~rysio pierdu 2016-03-06 (09:44) 4 godziny i 26 minut temu

USA sztuczny twór zniknie jak imperium rzymskie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
23
~123 2016-03-06 (09:47) 4 godziny i 23 minut temu

Prezecież i tak wiadomo że Clintonowa wygra całą zabawę. Układ nie pozwoli na zwycięstwo nieswojaka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
27
~dr 2016-03-06 (10:09) 4 godziny i 1 minutę temu

Jewrokolchoz I Obama'USA to kuriozalny, biurokratyczny, ateistyczny, tchorzliwy. zboczony ( feministyczno-gej ) trup I bankrut, kolonizowany przez madrych ( bo plodnych I religijnych ) islamistow.Jewropejki to negacja kobiecości I macierzyństwa. Znów ocenzuruja niepoprawna politycznie Prawdę

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
12
~xxx 2016-03-06 (11:48) 2 godziny i 22 minut temu

W Polsce byl kiedys premierem taki jeden Donald :) Nie skonczylo sie to dla Polski zbyt dobrze ale jak wiadomo nie byl miliarderem, milionerem tez chyba nie.Kwalifikacji tez chyba nie mial, bez pomysłu na polske za to z pomyslem na zapelnienie kieszeni sobie i kolegom.Sprzedal co sie dało, zniszczyl gospodarke i wyjechal do Brukseli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
15
~Polaq 2016-03-06 (11:04) 3 godziny i 6 minut temu

Przy tak zmasowanym ataku na Trumpa jak u nas na Kaczyńskiego. Ale i tak wygra bo ludzie widzą miałkość i bezsens ideologi gender, lewicowo-liberalnej czy politycznej poprawności która zamyka usta i zamula umysły. Ludzie, przestańcie się bać, brońcie się przed ostracyzmem "salonowych mędrków", normalność to miłość do OJCZYZNY, tradycji, języka, kultury. Tylko tacy przetrwają. Dziś te kryteria najpełniej spełniają wyznawcy Mahometa - tragedia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
15
~eryk 2016-03-06 (10:54) 3 godziny i 16 minut temu

Aby tylko nie wygrali kontrowersyjni kandydaci czyli Clinton albo Sanders!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
~.... 2016-03-06 (11:54) 2 godziny i 16 minut temu

Korporacje i politycy w USA walą w majty ze strachu , że Trump może wygrać wybory i już rozpoczęły oszczercze i ośmieszające go zagrywki. Nie jestem obywatelem tego kraju , ale kibicuję Trumpowi i życzę zwycięstwa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
~Bob 2016-03-06 (11:50) 2 godziny i 20 minut temu

Donald :-) jestem pewny , ze wgrasz :-)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~esgdfjg 2016-03-06 (10:00) 4 godziny i 10 minut temu

Znowu same obietnice - to już było.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
12
~Rr 2016-03-06 (10:39) 3 godziny i 31 minut temu

Hilton bierze udzial w wyborach?? No paranoja jakas

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
6
~ninja 2016-03-06 (12:16) 1 godzinę i 54 minut temu

Jacy oni wszyscy są zakłamani każdy wciska kit tym amerykanom ale tak czy siak wygra TRUMP

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~Tyt 2016-03-06 (11:21) 2 godziny i 49 minut temu

Tylko Trump, dosc brudu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~wewq 2016-03-06 (11:11) 2 godziny i 59 minut temu

świat idzie w prawo i dobrze bo lewactwo=frajerstwo

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1