więcej

Potężne wybuchy na Słońcu. Dziś może paść GPS.

PAP |  dodane 2012-03-08 (00:40) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 21 godzin i 17 minut temu
drukuj


Wybuchy na słońcu opinie video
Poczynając od 8 marca Ziemię zaczną bombardować naładowane cząstki wyrzucone w przestrzeń przez największy od 5 lat wybuch na Słońcu - poinformowały władze amerykańskie.

Erupcja, która nastąpiła 6 marca wieczorem, była na tyle silna, że może zakłócić łączność satelitarną, działanie urządzeń GPS i sieci przesyłowych energii elektrycznej.

Przewoźnikom lotniczym zalecono zalecono zmianę tras ich samolotów tak aby nie przebiegały nad rejonami polarnymi. Zdaniem agencji NASA, astronauci przebywający w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nie powinni być zagrożeni.

Według amerykańskiej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA), skutki erupcji zaczną być odczuwalne poczynając od 8 marca, od godz. 13 czasu polskiego i potrwają aż do 9 marca.

Naładowane cząstki uderzą w Ziemię z szybkością 6,44 mln km/godz. i wywołają wyjątkowo spektakularne zorze polarne, które powinny być najlepiej widoczne w Azji Środkowej - powiedział Joseph Kunches z NOAA. Dodał, że obecna burza na Słońcu jest prawdopodobnie najsilniejsza od grudnia 2006 r.

Organizmy żywe na Ziemi chronione są przed wybuchami na Słońcu przez pole magnetyczne naszej planety.

- Nasilenie erupcji na Słońcu - ostatnia miała miejsce 23 stycznia - jest normalnym zjawiskiem związanym z 11-letnim cyklem jego aktywności, którego najbardziej intensywny okres powinien przypaść na rok 2013 - powiedział rzecznik NASA. Okresy wzmożonej aktywności następują na przemian z okresami "uśpienia" Słońca.


(mz, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 123 91.79%
nie 11 8.21%

Przeczytaj też

Studenci AGH chcą wysłać balon 30 kilometrów nad ziemię

dodane 2012-04-30 (00:55) 2 lata 8 miesięcy 28 dni 21 godzin i 2 minuty temu
materiał wideo

Statek kosmiczny Sojuz wraca z astronautami z kosmosu - film

dodane 2012-04-28 (04:36) 2 lata 8 miesięcy 30 dni 17 godzin i 21 minut temu

Planetoida 2012 EG5 przeleci blisko Ziemi

dodane 2012-03-19 (16:05) 2 lata 10 miesięcy 8 dni 5 godzin i 52 minuty temu

Strumień cząstek ze Słońca właśnie dotarł do Ziemi

dodane 2012-03-08 (16:59) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 4 godziny i 58 minut temu

NASA: w kierunku Ziemi pędzi potężna asteroida

dodane 2012-03-02 (09:28) 2 lata 10 miesięcy 25 dni 12 godzin i 29 minut temu

Naukowa sensacja: woda na "superziemi"

dodane 2012-02-21 (20:58) 2 lata 11 miesięcy 6 dni i 59 minut temu

Wiadomo już, gdzie prawdopodobnie spadł satelita

aktualizacja 2011-09-24 (09:24) 3 lata 4 miesiące 3 dni 12 godzin i 33 minuty temu

Satelita spadnie na ziemię, ale... nie wiadomo gdzie

dodane 2011-09-08 (19:59) 3 lata 4 miesiące 19 dni 1 godzinę i 58 minut temu

Do Ziemi dotarł silny strumień cząstek - możliwe anomalie

dodane 2011-08-06 (14:46) 3 lata 5 miesięcy 21 dni 7 godzin i 11 minut temu
materiał foto

Tak wygląda kosmos

dodane 2011-04-20 (16:05) 3 lata 9 miesięcy 7 dni 5 godzin i 52 minuty temu

materiał foto

Epokowe wydarzenie sprzed 50 lat

dodane 2011-04-12 (09:59) 3 lata 9 miesięcy 15 dni 11 godzin i 58 minut temu

W innych serwisach

Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem ważnego zdarzenia? Poinformuj Internautów o tym, co dzieje się w Polsce, na świecie, w Twojej okolicy!

Wyślij nam zdjęcie, film lub artykuł! Najciekawsze opublikujemy!


Opinie (212)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

50
9
~pikuś 2012-03-08 (07:22) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 14 godzin i 35 minut temu

Dziś padnie GPS! A kiedy PO?!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

38
6
~vir 2012-03-08 (05:25) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 16 godzin i 32 minuty temu

ooo dobrze że władze amerykańskie nas poinformowały bo nasze Osły POsły Senatory by tego nie zdrobili!!! Tusk i tak powie "nie ma się czego obawiac":D

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

25
2
~Reader 2012-03-08 (02:35) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 19 godzin i 22 minuty temu

Wiem jedno,słońce jeszcze nie raz rogi pokaże !!! Może się myle ale często po silnych burzach słonecznych,na naszej planecie wzmaga się aktywnosc sejsmiczna.Jest to bardzo ciekawe i polecam temat miłosnikom naszej planety. Pozdrawiam !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

26
5
~basior 2012-03-08 (09:53) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 12 godzin i 4 minuty temu

Wolałbym azeby zamiast GPS padła PLATFORMA diabelska czy jakos tam

odpowiedz

39
19
~Gino 2012-03-08 (03:13) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 18 godzin i 44 minuty temu

Należy jeszcze dodać, że to wszystko, to oczywiście wina Tuska :-D

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

18
0
~sol 2012-03-08 (09:04) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 12 godzin i 53 minuty temu

Przeczytajcie kochani Ja w sprawie SOLI - jestem producentem soli przemyslowej.Powiem wprost i jasno , po badaniach soli przemyslowej przez rząd polski okazalo sie , ze nasza sol przemyslowa jest zdrowa do spożycia.Takze oswiadczam wprost zaczynam sprzedaz swojej soli do zakladow spozywczych oraz przetworstwa miesnego , i nie miejcie mi tego za zle.Panstwo polskie jasno powiedzialo iz moja sol jest zdrowa.A jesli moge zrobic na czyms pieniadze a na soli przemyslowej pieniadze są dosc spore.... to Ja nie marnuje takiej szansy.To tyle...i nie miejcie nikomu za zle , ta sol jest zdrowa

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
2
~N 2012-03-08 (04:59) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 16 godzin i 58 minut temu

Cytat " Erupcja, która nastąpiła we 6 marca wieczorem " pismaki z wp

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
0
~Marcin 2012-03-08 (02:40) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 19 godzin i 17 minut temu

Nie za bardzo mogę skupić się na artykule bo... już w jego tytule "coś" jest nie tak. Nie macie w ekipie jakiegoś korektora? ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

17
2
~v^v^v^v^ 2012-03-08 (09:23) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 12 godzin i 34 minuty temu

Jesteś ENERGIĄ! Jesteś mną a ja Tobą... jesteśmy jednym !! - To co robią rządzący światem i narodami to jakaś potworna machina obłudy w której ludzkie życie to tylko niestosowny epizod w świecie polityki, łgarstwa i koncernów. Może zginąć wielu.. ale jeśli można na tym zarobić? Pamiętaj - JEŚLI SIĘ BOISZ, TO W KTÓRYMŚ MOMENCIE PRZYCIĄGNIESZ TO CZEGO SIĘ BOISZ !! - tak działa prawo przyciągania. Zatem te wszystkie niemiłe informacje należy przyswajać na spokojnie i nie wprowadzać się w stan strachu, pomimo faktu, że wiele z tych informacji przyprawia o zawrót głowy i stwarza niebezpieczeństwo ucieczki w strach i paranoję. STRACH jest złym doradcą - Obecny system chce, żebyś się bał i generował kolejną falę uderzeniową, która ulegnie interferencji i w wielu miejscach wzmocni strach i agresję. Ten system jest oparty na strachu / agresji i dezinformacji. Ten system to kpina z ludzkości i wielka nasza ludzka ułomność. To kpina z NATURY pokazująca jak nisko upadliśmy i jakie emocje nami rządzą. - Pamiętaj zatem: NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZĄ JEST STABILNOŚĆ EMOCJONALNA. Ludzi o dużej stabilności emocjonalnej nie da się złamać i zastraszyć. A świat obecnie jedynej rzeczy jakiej potrzebuje to spokoju, harmonii i miłości. To najważniejsza kwestia. Zatem jeśli to czytasz, podejdź do tematu rozsądnie i nie siej paniki jeśli te informacje otworzą Ci oczy i doprowadzą do wniosków, które dość znacznie zmienią twoje podejście do życia. Bądź SPOKOJNY i ZRÓWNOWAŻONY. STRACH przyciąga to, czego się boimy. Jeśli jednak popatrzysz i zobaczysz, zapewne zmienisz obraz. O tym mówi dzisiejsza fizyka kwantowa. Obserwator jest najważniejszy! Patrz zatem uważnie i ze spokojem, bez rozgorączkowania i paniki. Patrz co robisz i co się dzieje... bądź UWAŻNY !! UWAŻNOŚĆ to najważniejsza kwestia w procesie STWARZANIA. Uważność to podstawa naszego świata, a Ty wciąż gnasz rozpraszając swoją wizję i wciąż gubisz swoją uwagę. STWORZENIE wymaga SKUPIENIA. Stworzenie to proces fal... to proces myśli, słów i czynów. PAMIĘTAJ - człowiek rozprasza się średnio 6 razy w ciągu minuty !?!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

15
1
~kraflix 2012-03-08 (05:22) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 16 godzin i 35 minut temu

"Sztorm słoneczny 1859" - poszukajcie koniecznie. Gdyby to się powtórzylo, z naszą cywilizacją może być krucho, głównie ze względu na brak łączności i prądu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
2
~nicko 2012-03-08 (07:43) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 14 godzin i 14 minut temu

Kiedy Chuck Norris budzi się mówi : Słońce wstawaj

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

12
1
~rebelya 2012-03-08 (09:18) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 12 godzin i 39 minut temu

Ludzie! Trzeba wyjsc na ulice,zjednoczyc sie i pognac ten rzad! Tak dalej byc nie moze! Najwyzszy czas zakonczyc ta parodie! Czas na polska wiosne! Dosc klamstwa,zlodziejstwa i obludy!Funkcja posla,parlamentarzysty powinna byc bezplatna - w czynie spolecznym , wiele ludzi musi dzieciom tlumaczyc ,ze nie ma na chleb bo panowie w sejmie przyznali sobie kolejne nagrody. Ludzie nie maja pracy a ci co pracuja nie zyja nawet na srednim poziomnie,gdzie sie podzial Nasz gaz lupkowy?itp.itd...- czas to zakonczyc! Czekamy na chetnych . Dolacz do Nas,jest juz Nas kilka tysiecy! 21 marca 2012 DZIEN GNIEWU w Twoim miescie! -info google/facebook

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
3
~Pan__szminka 2012-03-08 (03:31) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 18 godzin i 26 minut temu

Oh , podobny temat widzialem jakies 2 dni temu na niewiarygodne.pl , czyzby zwykly zbieg okolicznosci ? Mimo wszystko zmanipulowane i wciagniete przez media spoleczenstwo znajdzie w tym jakies celowe dzialania polityczne czy to pisu czy po xD , badz wykryja w dzialaniu slonca jakies podteksty religijne !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
1
~xyz 2012-03-08 (07:48) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 14 godzin i 9 minut temu

ARMAGEDON tuż tuż!!! - Ks.Apokalipsy 16:16

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
0
~rolo 2012-03-08 (09:10) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 12 godzin i 47 minut temu

No.... jezeli to trafi telewizje to wiekszosci to dobrze zrobi. Dzien bez klamstw i tanich sensacji. Fakt, ze niektore tv-lemingi poczuja sie jakby ktos im wyciagna wtyczke ale zaraz potem to docenia :-) Swoja droga moze tu miec miejsce ciekawa zaleznosc (hipoteza :-): natezenie czastek z odrzutu masy koronalnej slonca moze byc odwrotnie proporcjonalne do ilosci bzdetow serwowanych naszym umyslom przez mass-media. Moze wlasnie tego nam trzeba.

odpowiedz

9
0
~drummer 2012-03-08 (08:15) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 13 godzin i 42 minuty temu

Czeka nas niezła kicha w tym roku i być może w przyszłym. Władze nabrały wody w usta, żeby nie siać paniki. Wy też żyjcie w błogiej nieświadomości. Trochę czasu macie, to korzystajcie, ale do dóbr doczesnych się nie przywiązujcie, bo na drugą stronę sobie ich nie zabierzecie. Będzie jak napisano: "gołodu%cy będą pierwszymi, albowiem, nic do stracenia mieć nie będą" :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

23
14
~Slawcze 2012-03-08 (06:46) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 15 godzin i 11 minut temu

6 mln km/ godz to moze lecieć tylko głupota pana redaktora!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

8
0
~xxx 2012-03-08 (08:12) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 13 godzin i 45 minut temu

Kobiety świetuja z coraz wiekszym rozmachem ...

odpowiedz

10
2
~Lukas 2012-03-08 (05:16) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 16 godzin i 41 minut temu

oprawcie sobie błędy tego czytać się nie da. "Przewoźnikom lotniczym zalecono zalecono" i "Erupcja, która nastąpiła we 6 marca wieczorem".

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
3
~o lol 2012-03-08 (03:01) 2 lata 10 miesięcy 19 dni 18 godzin i 56 minut temu

taa fajerwerki na dzień kobiet ];-p

odpowiedz