więcej

Porażka partii Angeli Merkel w wyborach w Nadrenii Płn.-Westfalii.

PAP |  aktualizacja 2012-05-13 (20:32) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 15 godzin i 4 minuty temu
drukuj


Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela Merkel opinie
Rządząca Niemcami chadecka partia CDU kanclerz Angeli Merkel przegrała niedzielne wybory do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, zdobywając jedynie 25,7% głosów - wynika z prognoz telewizji ZDF. Wybory wygrali socjaldemokraci, uzyskując 38,2%.

W porównaniu do wyniku wyborczego sprzed dwóch lat chadecy stracili w Nadrenii Północnej-Westfalii aż 8,9 punktów procentowych.
To siarczysty policzek dla Merkel Claudia Roth, szefowa Zielonych


- To wyraźna, jednoznaczna porażka, która jest bardzo gorzka i bolesna - oświadczył w niedzielę czołowy kandydat chadeków w wyborach regionalnych Norbert Roettgen. Zapowiedział, że zrezygnuje z funkcji przewodniczącego regionalnych struktur CDU.

Premierem największego kraju związkowego Niemiec pozostanie socjaldemokratka Hannelore Kraft. Zamierza utworzyć koalicję rządzącą z Zielonymi, którzy zdobyli w wyborach 12,1%.

Do landtagu blisko 18-milionowej Nadrenii Północnej-Westfalii weszła też liberalna Partia Wolnych Demokratów (FDP), a także niemiecka Partia Piratów (7,8%). Lewica uzyskała zaledwie 2,9%.

Socjaldemokraci i Zieloni uznali wynik wyborów w Nadrenii Północnej-Westfalii przede wszystkim za klęskę samej kanclerz Niemiec i przewodniczącej CDU Angeli Merkel. - To siarczysty policzek dla Merkel - powiedziała szefowa Zielonych Claudia Roth. - Walczymy również o większość dla SPD i Zielonych na szczeblu federalnym. Dziś mamy początek końca chadecko-liberalnej koalicji rządzącej Niemcami.

"Nasz wynik to dobry sygnał dla SPD i Zielonych przed wyborami federalnymi (w 2013 r.)" - oceniła premier Nadrenii Płn.-Westfalii Hannelore Kraft.

Opozycja oraz część niemieckich komentatorów oceniały w minionych tygodniach, że wybory w regionie będą także kolejnym plebiscytem na temat forsowanej przez Merkel polityki walki z kryzysem w strefie euro poprzez wzmacnianie dyscypliny budżetowej. W końcowej fazie kampanii wyborczej zasugerował to nawet sam Norbert Roettgen. Nadrenia Północna-Westfalia jest bowiem jednym z najbardziej zadłużonych landów Niemiec, z długiem sięgającym 180 mld euro, dlatego podczas kampanii CDU podkreślała przede wszystkim konieczność konsolidacji regionalnego budżetu. Wyborcy jednak zdecydowanie odrzucili ten program.

Za wotum nieufności wobec oszczędnościowego kursu Berlina w UE uznano również wynik wyborów prezydenckich we Francji tydzień temu, które wygrał socjalista Francois Hollande, domagający się renegocjacji europejskiego paktu fiskalnego o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej i uzupełnienia go o program pobudzenia wzrostu gospodarczego w eurolandzie.

Aktualne sondaże wskazują jednak, że chadecy mają na szczeblu federalnym przewagę nad socjaldemokracją, a sama Merkel nadal cieszy się dużą popularnością. Większość Niemców popiera też jej kurs w walce z kryzysem w strefie euro. Według ostatnich badań opinii publicznej najbardziej prawdopodobne jest, że po wyborach parlamentarnych w 2013 r. w Niemczech znów powstanie wielka koalicja chadeków i socjaldemokratów z Angelą Merkel na czele.

(meg)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 140 96.55%
nie 5 3.45%

W innych serwisach


Opinie (106)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~aasd 2012-05-14 (04:40) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 6 godzin i 56 minut temu

Nikolas Koza,Aniela Burchel i "Słońce Peru" zacznij pakować mandżur i pa pa!!!

odpowiedz

24
2
~jerzyleon 2012-05-13 (22:57) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 12 godzin i 39 minut temu

Czytając te aktualne posty serce się raduje i głowa dźwiga się dumnie do góry!!! Nastąpiło "przebudzenie" i otrzeźwienie Narodu mojego. Teraz liczę na POsłów, że oczyszczą się z oszołomów, "histeryków" tj. historyków oraz zapatrzonych w ryżawego dyktatorka. Aha, i jeszcze dwupaństwowców. Czas na Wielką Koalicję, która zakończy dzieło naszego JP II (bł. Karola Wojtyły). "Siły rozsądku" wszyskich opcji pokażcie, że kochacie ten Naród i Polskę!!! Szkoda CZAS-u!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

55
3
~daniel 2012-05-13 (22:42) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 12 godzin i 54 minuty temu

W Polsce bieda ,długi a Tusk dał Merkel i Sarkozemu 6mld euro za stanowisko w UE ! a tutaj lipa! Sarkozego już nie ma ,za chwile Merkel nie bedzie! Paktu fiskalnego nie bedzie,Grecja i tak zbankrutuje! Juz po Tusku i jego chorej polityce! a co z kasą? Stracilismy te 6mld euro ?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

109
6
~NIEZŁOMNY54R 2012-05-13 (21:31) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 14 godzin i 5 minut temu

No to Donald :zacznij sie pakowac!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

5
0
~jade 2012-05-14 (01:51) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 9 godzin i 45 minut temu

dobrze że ten dzwonnik z Notre Dame w spodnicy pojdzie w niebyt polityczny!Tyle zla ile ta niedojda wyrzadziła Europie i Polsce tego nikt nie zliczy!!!

odpowiedz

39
2
~daniel 2012-05-13 (22:48) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 12 godzin i 48 minut temu

Nie ma co się martwić .Za chwile Merkel i tego cudaka Tuska nie będzie.Merkel może da Donkowi robote,może jej kominy pomalowac.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

10
2
~michael 2012-05-14 (00:32) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 11 godzin i 4 minuty temu

Bravooooooooooo.....dosyc Angeli Merkel i jej rzadow dla bogaczy . Francja rozpoczela robienie porzadku w Europie .....bogacze i bankierzy musza zaplacic za ten kryzys i zuborzenie ciezko pracujacych ludzi .To samo dotyczy tuska i jego trampkarzy ....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

36
5
bakiro 2012-05-13 (20:49) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 14 godzin i 47 minut temu

Angeli to imię męskie czy żeńskie bo ze zdjęcia trudno rozpoznać?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

20
2
~Antares 2012-05-13 (22:50) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 12 godzin i 46 minut temu

Chrześcijański demokrata (CDU Makreli Engel) tym się różni od normalnego złodzieja (PO) że gdy ukradnie to lubi się przeżegnać.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
1
~Hubert 2012-05-14 (01:04) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 10 godzin i 32 minuty temu

Nie tak łatwo pani Merkel odejdziesz,będziesz się musiała rozliczyć z tych długów i sprzyjaniu bankowcom,ktłórzy zdzierają ostatnią skórę z obywateli Europy.

odpowiedz

4
1
~Polak 2012-05-14 (00:54) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 10 godzin i 42 minuty temu

Jej wyraz twarzy - bezcenny

odpowiedz

4
0
~gg 2012-05-14 (00:53) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 10 godzin i 43 minuty temu

a raduś nie apeluje ?

odpowiedz

96
4
~Tomxx 2012-05-13 (21:26) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 14 godzin i 10 minut temu

Komuniści już byli, Liberałowie są teraz czas na socjalistów żeby zabierać z głębokich kieszeni a nie z płytkich. PIS ma bardzo dobry program gospodarczy jak zawsze zresztą. Przychody marketów w Polsce na czysto to 120 mld USD ale poprzez swoją fikcyjną księgowość przedstawiają że zarobili tylko 36 mln zł i od tego płacą podatek reszta kasy jest wyprowadzana za granicę to dlaczego PO nie chce wprowadzić podatku obrotowego dla marketów tak jak PIS chce to zrobić? Czyje kieszenie chroni PO obywateli czy hiszpańskich, angielskich i niemieckich właścicieli?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

10
2
~pap 2012-05-14 (00:04) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 11 godzin i 32 minuty temu

Dzisiaj w godzinach wieczornych jego ekscelencja plemiel tusk dostal wylewu do zlewu. W pospiechu zond zaczal transferowac pieniadze na kajmany, wszyscy parlamentarzysci juz masowo wyjezdzaja z kraju. Prezydent zesral sie ze strachu. Putin milczy

odpowiedz

55
4
~jak myślicie ? 2012-05-13 (22:25) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 13 godzin i 11 minut temu

ryży, niesiołek, miro, zbycho, rycho, prezenter slipów, specjalistka od kręcenia lodów, specjalistka od sekcji zwłok, itp. itd. jeszcze nie wiedzą co ich czeka przy najbliższych wyborach. Jak dostaną tyle co Helga dzisiaj to się chyba POsikają ze szczęścia,

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
0
~malibu 2012-05-13 (23:52) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 11 godzin i 44 minuty temu

To pewnie za to, że broni ZŁODZIEJKI tymoszenko i innych ZŁODZIEI w UE !!!

odpowiedz

11
0
~NOWAK 2012-05-13 (23:47) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 11 godzin i 49 minut temu

NOSIŁ TUSK RAZY KILKA, PONIEŚLI I TUSKWILKA! HAHAHAHAHAHAHA

odpowiedz

13
1
~życzliwy 2012-05-13 (23:45) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 11 godzin i 51 minut temu

Ludzie z całej Europy bojkotują żydów i ich praktyki ... niebawem zaczną się ucieczki cwaniaków z PO do USA lub Izraela...

odpowiedz

15
2
~hay 2012-05-13 (23:43) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 11 godzin i 53 minuty temu

I dobrze starej niemieckiej NRDówce Rudy zaraz za nią dostanie PO ryju.

odpowiedz

6
1
~gdf 2012-05-13 (23:41) 2 lata 5 miesięcy 8 dni 11 godzin i 55 minut temu

No nareście odejdzie z polityki !

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Ewa Kopacz rozmawiała z Donaldem Tuskiem o odwołaniu Radosława Sikorskiego
dodane 2014-10-22 (07:42) 3 godziny i 54 minuty temu

Pijany wjechał w ludzi. Zginęło 6 osób. Dziś usłyszy wyrok
dodane 2014-10-22 (07:34) 4 godziny i 2 minuty temu

"Die Welt" o sprawie Sikorskiego: czy Putin chciał skompromitować Tuska?
dodane 2014-10-22 (04:46) 6 godzin i 50 minut temu

Kolejne wyróżnienie dla Malali
dodane 2014-10-22 (06:30) 5 godzin i 6 minut temu

Myśliwce NATO przechwyciły rosyjski samolot wojskowy nad Bałtykiem
dodane 2014-10-21 (18:00) 17 godzin i 36 minut temu

Pacjent z Nebraski wyleczony z eboli, w środę opuści szpital
dodane 2014-10-22 (02:05) 9 godzin i 31 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 132