Strona główna serwisu
Ponad 300 tys. osób na papieskiej mszy w Ecatepec -​ jednej z najniebezpieczniejszych gmin Meksyku

Ponad 300 tys. osób na papieskiej mszy w Ecatepec -​ jednej z najniebezpieczniejszych gmin Meksyku

Papież pojechał do jednej z najniebezpieczniejszych i najbiedniejszych gmin Meksyku
Ojciec Święty wybrał to miejsce celowo
• Chce pokazać, że Kościół ma być otwarty na najbardziej potrzebujących
Franciszek odprawił tam mszę, która zgromadziła 300 tys. wiernych.
Papież Franciszek Papież Franciszek ()
Drugiego dnia pielgrzymki po Meksyku Franciszek pojechał do jednej z najbiedniejszych i najniebezpieczniejszych gmin w okolicach stolicy - do Ecatepec. Franciszek spotkał się z jej mieszkańcami i odprawił mszę, która zgromadziła 300 tys. wiernych.

Ojciec Święty wybrał to miejsce celowo, aby pokazać, że Kościół ma być otwarty na najbardziej potrzebujących - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej kombonianin, ojciec Guillermo Pantoja. Zakonnik jest przekonany, ze Franciszek to współczesny prorok. - Często mówi o miłosierdziu Bożym i o tym, że Kościół musi być otwarty na potrzebujących - powiedział ojciec Pantoja.

W homilii mszy świętej papież wyraził pragnienie, by ziemia meksykańska nie musiała więcej opłakiwać ofiar gangów narkotykowych. Przestrzegał przed zagrożeniem, jakie stanowi podzielone, skonfliktowane społeczeństwo, w którym nie uznaje się godności wszystkich. - Ileż razy musieliśmy płakać i żałować, bo zdaliśmy sobie sprawę z tego, że nie uznaliśmy godności innych. Ile razy - i mówię to z bólem - jesteśmy ślepi i obojętni - powiedział.


Papież wymienił następnie pokusy, przed którymi każdy chrześcijanin na co dzień musi się bronić: pokusę "bogactwa, zawładnięcia dobrami przeznaczonymi dla wszystkich", próżności i pychy. Pokusa bogactwa prowadzi do zdobywania chleba "kosztem wysiłku lub nawet życia innych" - stwierdził Franciszek.

Zachęcił do refleksji: - Do jakiego stopnia jesteśmy przyzwyczajeni do stylu życia, w którym bogactwo, próżność i pycha są źródłem i siłą życiową?.

Następnie przed modlitwą Anioł Pański, kończącą mszę, papież przypomniał słowa błogosławionego Pawła VI z przesłania do Meksykanów z 1970 roku o tym, że chrześcijanin nie może nie okazywać solidarności i nie może być obojętny wobec tych, którzy nie mają godnej pracy i nie mogą zrealizować swych aspiracji.


Franciszek cytując papieża Montiniego apelował do wierzących, by zawsze podejmowali wysiłki dla poprawy sytuacji tych, którzy cierpią z powodu ubóstwa.

- Pragnę zachęcić was do podejmowania wszystkich inicjatyw, które mogą pomóc, aby uczynić z tej błogosławionej ziemi meksykańskiej ziemię szans, z której nie trzeba będzie emigrować, by marzyć, gdzie nie będzie wyzysku, gdzie oportunizm nielicznych nie będzie korzystać z rozpaczy i ubóstwa wielu - wzywał.

Następnie papież wyraził pragnienie, by ziemia ta "nie musiała opłakiwać mężczyzn i kobiet, młodzieży i dzieci, którzy są niszczeni w rękach handlarzy śmiercią". Słowa te Franciszek wypowiedział w rejonie, który uważa się za nowy front działalności gangów narkotykowych.

W Meksyku mieszka około 123 milionów ludzi. Osiemdziesiąt procent to katolicy. Pielgrzymka Franciszka służy przede wszystkim umocnieniu ich wiary. Papież cały czas też wspomina o najważniejszych problemach tego kraju, między innymi o biedzie, zorganizowanej przestępczości i narkomanii.
IAR, PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (10)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~??? 2016-02-15 (07:55) 9 godzin i 35 minut temu

Dlaczego wszystkie bardzo katolickie kraje są biedne - Meksyk, Brazylia, Filipiny, Polska, tylko pasterze nie mieszczą się z brzuchami do swoich limuzyn?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~pppppppp 2016-02-15 (06:12) 11 godzin i 18 minut temu

To chyba mówił do naszych spasionych biednych purpuratów i rydzyka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~mexico 2016-02-15 (06:28) 11 godzin i 2 minuty temu

Meksyk bardzo katolicki kraj, nie do końca taki biedny i niebezpieczny, panuje tam niezrozumiałe bogactwo, luksus wymieszany ze skrajna bieda, tak samo są miejsca bardzo bezpieczne gdzie ludzie bawią się do samego rana i miejsca bardzo niebezpieczne gdzie gdzie po 7wieczorem nikt już nie wychodzi z domu mają okna w kratach. .

odpowiedz

zgłoś do moderacji