Strona główna serwisu
Polskie media nabrały się na "płaczące ikony" na Ukrainie

Polskie media nabrały się na "płaczące ikony" na Ukrainie

Od kilku dni polskie media donoszą o prawosławnych ikonach, które mają płakać w cerkwiach na Ukrainie i w Rosji. Podkreślany jest "oczywisty" związek z bardzo napiętą sytuacją, jaka obecnie panuje pomiędzy tymi krajami. Okazuje się jednak, że w natłoku wielu informacji można pominąć bardzo ważne szczegóły, zwłaszcza, jeśli "wygodnie" wpisują się w bieżące wydarzenia. W tym wypadku chodzi o datę. Wiele artykułów o płaczących obrazach powstało bowiem na podstawie filmu, który na YouTube został zamieszczony... pięć miesięcy temu, czyli wtedy, kiedy rewolucja na Ukrainie jeszcze nie istniała.
Prezentowana w materiale MegaNewsRussia płacząca ikona Prezentowana w materiale MegaNewsRussia płacząca ikona ()
O "płaczących ikonach" w cerkwiach i klasztorach na Ukrainie i w Rosji napisały czołowe polskie serwisy informacyjne i gazety. Do niesamowitych zjawisk miało dojść w cerkwiach i klasztorach w Rostowie nad Donem, Odessie, Równym oraz Nowokuźniecku. Według wierzeń - podkreślały media - płaczące, czasem krwią, ikony to zwiastun nieszczęścia, znak, że nadchodzą ciężkie czasy i niepomyślne wydarzenia, takie jak np. wojna. Nietrudno było dopasować te teorie do panującej obecnie na Ukrainie sytuacji i jej konfliktu z Rosją.

Tymczasem okazuje się, że media padły ofiarą tzw. fake'a, bowiem będący podstawą materiałów film, zamieszczony na YouTube przez kanał MegaNewsRussia, został opublikowany 27 września 2013 roku:


Nie znajdują potwierdzenia także doniesienie o płaczącej 29 lutego ikonie Matki Boskiej w monasterze Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Maniawie na Ukrainie. Przede wszystkim dlatego, że tegoroczny luty miał 28 dni, ale również dlatego, że nie wspominają o tym żadne ukraińskie newsy. Najprawdopodobniej więc opisywane wydarzenie musiało mieć miejsce w przeszłości.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (444)
Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
80
~Krysof 2014-03-04 (10:40) 14 godzin i 57 minut temu

No pewnie !!! bo jak płakały w zeszłym roku to "fake", a gdyby zapłakały wczoraj to byłaby czyjeś oszustwo bo zapłakały za późno. Fatima też "fake" bo była na początku XX wieku i wszyscy zostali oszukani ?. Denne argumenty ośmieszają autora tego "wypotu" a właściwie to o co autorowi chodzi ? spakuj się autor i jedź tam, badaj i rzeczowo wysyłaj informacje co to takiego albo pisz o np rozwoju dzieci w wieku szkolnym w gminach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
25
Zgadzam się z opinią
85
~roycer 2014-03-04 (10:54) 14 godzin i 43 minut temu

Jak obraz namalowany ludzką ręką może płakać :D To dewocja,a nie wiara w Boga, tym bardziej że Bóg zabronił czynić jakichkolwiek podobizn tym bardziej modlić się do nich i składać im chołd.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
91
~f 2014-03-04 (11:14) 14 godzin i 23 minut temu

Taaaak, płaczące ikony, facet chodzący po wodzie, rodząca dziewica. A gdzie rozum?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7