Strona główna serwisu
Papież wspomina spotkanie z Cyrylem i apeluje o zniesienie kary śmierci

Papież wspomina spotkanie z Cyrylem i apeluje o zniesienie kary śmierci

• Papież Franciszek apeluje o zniesienie kary śmierci na świecie
• "Przykazanie 'nie zabijaj' ma wartość absolutną"
• "Również przestępca zachowuje nienaruszalne prawo do życia, dar Boga"
Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę papież Franciszek wyraził wdzięczność i zadowolenie, że mógł spotkać się z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Wystosował także apel o zniesienie kary śmierci na świecie.

Zwracając się do tysięcy ludzi, zgromadzonych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, papież podsumował swą niedawną podróż do Meksyku, której pierwszym etapem było 12 lutego historyczne spotkanie z patriarchą Cyrylem na lotnisku w stolicy Kuby, Hawanie. Było "to spotkanie tak bardzo upragnione również przez moich poprzedników" - przypomniał.

- Także to wydarzenie jest profetycznym światłem Zmartwychwstania, którego dzisiaj świat bardziej potrzebuje niż kiedykolwiek. Niech Święta Boża Rodzicielka dalej prowadzi nas drogą przyjaźni i jedności - powiedział Franciszek. - Módlmy się o to do Matki Bożej z Kazania. Patriarcha Cyryl podarował mi jej ikonę.


Franciszek o karze śmierci

W dalszej części swego przemówienia papież wystosował żarliwy apel o zniesienie kary śmierci. Uczynił to w związku z poniedziałkową naradą w Rzymie z udziałem ministrów sprawiedliwości z 30 krajów ze wszystkich kontynentów, która odbędzie się pod hasłem "Na rzecz świata bez kary śmierci" z inicjatywy Wspólnoty Świętego Idziego.

- Współczesne społeczeństwa mają możliwość skutecznego powstrzymywania zbrodni bez definitywnego odbierania temu, kto ją popełnił, możliwości odkupienia - wskazywał Franciszek. Wyraził przekonanie, że wymiar sprawiedliwości musi być coraz bardziej zgodny z godnością człowieka i Bożym planem. - Przykazanie "nie zabijaj" ma wartość absolutną i dotyczy zarówno niewinnego, jak i winnego - oświadczył.


Zdaniem papieża trwający obecnie Rok Miłosierdzia stanowi odpowiednią okazję, by krzewić na świecie "coraz bardziej dojrzałe formy szacunku dla życia i godności każdej osoby".

- Również przestępca zachowuje nienaruszalne prawo do życia, dar Boga. Kieruję apel do sumień rządzących, aby osiągnięto międzynarodową zgodę w sprawie zniesienia kary śmierci i proponuję tym, którzy są wśród nich katolikami, o dokonanie odważnego wzorcowego gestu, aby żaden wyrok nie został wykonany w tym Roku Świętym Miłosierdzia - wzywał Franciszek.

Wskazał, że wszyscy chrześcijanie i ludzie dobrej woli powinni działać nie tylko na rzecz zniesienia kary śmierci, ale również poprawy sytuacji w więzieniach, "w duchu poszanowania godności osób pozbawionych wolności".

Z inicjatywy Franciszka tysiącom wiernych zebranych w Watykanie rozdano "miserikordynę", czyli przypominające lekarstwo opakowanie, zawierające różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego. To "lek duchowy", pochodzący z Polski. Franciszek przypominając wiernym, że już wcześniej rozdawano go na placu, dodał z uśmiechem, że tym razem jest to "miserikordyna plus", czyli jeszcze lepsza jego wersja. Dystrybucją opakowań zajęli się na placu ubodzy i uchodźcy.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (128)
Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
174
~q@q 2016-02-21 (13:27) 16 godzin i 56 minut temu

na rente z nim bo zaczyna bredzic.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
145
~ja 2016-02-21 (13:36) 16 godzin i 47 minut temu

papierz głosi "nie zabijaj" i dlatego poświęcane są w wojsku wszystkie rodzaje broni, żeby nie trafiały do celu

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
123
~troll 2016-02-21 (13:47) 16 godzin i 36 minut temu

Bardzo dobrze - niech wywalczy zniesienie kary śmierci w muzułmańskich krajach.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
68
~ves 2016-02-21 (13:44) 16 godzin i 39 minut temu

zabijac tortury wieszać na rynkach ..zwyrole mordują a my mamy ich glaskac do glowce

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
61
~pawel 2016-02-21 (13:31) 16 godzin i 52 minut temu

a może sobie przypomni kto błogosławił wojska hitlerowskie ???

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
55
~s 2016-02-21 (14:06) 16 godzin i 17 minut temu

franek zajmij sie kosciolem I chrzescjanami,,ostatnio za duzo polityki I muzulmanstwa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
54
jamaja13 2016-02-21 (14:04) 16 godzin i 19 minut temu

hola ,Ojcze cos Ci sie pomyliło,przywrocic kare ! Moze Kajetana przyjmiesz Ojcze ? nie bedziesz znal godziny ani dnia co Cie czeka.Poziom adrenaliny Ci potrzebny ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
52
~pawel 2016-02-21 (13:32) 16 godzin i 51 minut temu

a może sobie przypomni jaki napis miało SS na bagnetach ?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
46
~kat 2016-02-21 (15:01) 15 godzin i 22 minut temu

A JA APELUJE O WPROWADZENIE KARY SMIERCI W POLSCE BO TU BANDYTA JEST CHRONIONY A POSZKODOWANY KTÓRY BRONI SIE JEST KARANY BARDZO SUROWO!!!!A PSYCHOLE CHODZA PO WOLNOSCI BO MAJA PLECY ORAZ KASE!!!kara smierci odstraszala by bandytow!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
46
~Trzeźwy Polak 2016-02-21 (14:03) 16 godzin i 20 minut temu

Papież chyba nie rozumie tego, co czyta... w dosłownym tłumaczeniu przykazanie brzmi "nie morduj", a NIE "nie zabijaj". Bóg usprawiedliwia karę śmierci dla tych, którzy mordują niewinnych, wszczynają wojny, itp. Najsłabszy papież, jakiego kościół miał od lat! - co innego kara śmierci w Rosji - tam morduje się przeciwników politycznych, a nie zwyrodnialców.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
39
~zla 2016-02-21 (15:11) 15 godzin i 12 minut temu

Brednie opowiadasz ze starosci. Wytlumacz to rodzinom zabitych z odcietymi glowami. Kara smierci jak najbardziej by sie przydala szczegolnie w Polsce. Dlaczego dobry czlowiek zostaje zabity a taki zwyrodnialec dostanie dozywocie. Posiedzi 40lat to 480 miesiecy miesieczne utrzymanie wieznua to okolo 2000,00 czyli jego pobyt w hotelu wynosi okolo 960000,00zl. I gdzie tu sprawiedliwosc

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
42
~von basior 2016-02-21 (14:08) 16 godzin i 15 minut temu

Widać że chłopa Bóg opuścił.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
36
~pawel 2016-02-21 (13:33) 16 godzin i 50 minut temu

a może zaapeluje o zniesienie kary śmierci dla bezbronnych choinek?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
34
~kk 2016-02-21 (14:25) 15 godzin i 58 minut temu

to moze tych wszystkich ocalonych z celi smierci szanowny papiez wezmie do siebie do watykanu na dozywotnie utrzymanie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
30
~swiatZwariowal 2016-02-21 (15:14) 15 godzin i 9 minut temu

"Papież jest lewakiem" - oryginalny tytuł

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
30
~pepe 2016-02-21 (15:07) 15 godzin i 16 minut temu

Czyli jak ktoś dla własnej satysfakcji wejdzie do szkoły i zabije tyle dzieci ile się da to trzeba poklepać po plecach i dać mu może z 10 lat bo więcej to bestialstwo.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
31
~ja 2016-02-21 (14:47) 15 godzin i 36 minut temu

komenterze papierza coraz bardziej upolitycznione a myslalem ze to rowny chlop

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
26
~dawid978945 2016-02-21 (14:12) 16 godzin i 11 minut temu

oszalal on już , on będzie placil jak ktoś dostanie dowyzocie albo z 25 lat czlowiekunie wtrącaj się do polityki

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
35
~pawel 2016-02-21 (13:31) 16 godzin i 52 minut temu

niech zaapeluje do wypraw krzyżowych,inkwizycji,konkwisty i Torquemady!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
18
~morświn 2016-02-21 (14:12) 16 godzin i 11 minut temu

....ha ha , w zamian dla bandytów wprowadzić włosiennice !

odpowiedz