Strona główna serwisu
Papież: rok naznaczony przez przemoc, śmierć i cierpienie, ale dobro zwycięża

Papież: rok naznaczony przez przemoc, śmierć i cierpienie, ale dobro zwycięża

• Papież: rok 2015 naznaczony przez przemoc, śmierć i cierpienie
• Były również wielkie gesty dobroci - mówił Franciszek
• "Dobro zwycięża, nawet jeśli wydaje się słabsze i ukryte"
Papież Franciszek Papież Franciszek ()
Papież Franciszek powiedział podczas nieszporów za kończący się rok, że był on naznaczony przez przemoc, śmierć i cierpienie, ale także przez wielkie gesty dobroci i solidarności. Mówił, że tych znaków miłości nie przyćmi zło.

- Mamy zadanie sprawdzić, czy to, co się stało na świecie, było zgodne z wolą Boga, czy też kierowaliśmy się przede wszystkim planami ludzi, często przepełnionymi prywatnymi interesami, niezaspokojonym pragnieniem władzy i czystej przemocy - powiedział papież w czasie nabożeństwa w bazylice Świętego Piotra w ostatnim dniu roku.

Podkreślił następnie, iż "nie możemy zapomnieć, że wiele dni zostało naznaczonych przez przemoc, śmierć, niewypowiedziane cierpienia tylu niewinnych osób, uchodźców zmuszonych do opuszczenia swej ojczyzny, mężczyzn, kobiet i dzieci bez stałego miejsca zamieszkania, jedzenia i środków do życia".


Ale były też, dodał Franciszek, "wielkie gesty dobroci, miłości i solidarności, które wypełniły dni tego roku, chociaż nie stały się wiadomościami w telewizyjnych dziennikach".

- Te znaki miłości nie mogą i nie powinny zostać przesłonięte przez władzę zła. Dobro zwycięża nad złem, nawet jeśli w pewnych momentach może wydawać się słabsze i ukryte - stwierdził papież.

Jako biskup Rzymu zauważył następnie, że także Wieczne Miasto nie było wolne od uwarunkowań całego świata. Zaapelował do mieszkańców o przezwyciężenie obecnych trudności oraz zaangażowanie, by "odzyskać fundamentalne wartości służby, uczciwości i solidarności". Dzięki temu, dodał, można będzie pokonać obecny klimat niepewności i brak poczucia poświęcenia na rzecz dobra wspólnego.


Te słowa to zapewne nawiązanie do politycznych wydarzeń tego roku we włoskiej stolicy, gdzie ustanowiony został zarząd komisaryczny po dymisji burmistrza, oskarżanego o nieprawidłowości i nadużycia, a także do gigantycznego skandalu korupcyjnych i mafijnych powiązań przedstawicieli dawnych władz miasta i biznesmenów. Są oni obecnie sądzeni.

Franciszek wyraził pragnienie, by Rzym, zgodnie ze swą historią, był miastem "wiary, gościnności, braterstwa i pokoju".

Podczas nieszporów odśpiewano hymn "Te Deum" za kończący się rok.

Po mszy papież poszedł na plac Świętego Piotra, by zobaczyć stojącą tam szopkę z Trydentu. Franciszek wszedł do szopki i dotknął figurki Dzieciątka Jezus. Następnie pobłogosławił setki ludzi zgromadzonych na placu.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (43)
Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
56
~Natalia 2015-12-31 (19:50) 11 godzin i 25 minut temu

gesty dobroci ??? Te paczki dla biednych i akcje ,, Pomóż dzieciom przetrwać zimę '' może obeszłoby się bez tych gestów gdyby bogacze płacili adekwatnie za pracę na całym świecie . Polecam ,, Pracodawco nie poniżaj jałmużną , dziel się zyskiem '' na ,, YT '' . Dobrze , ze Papież chociaż krytykuje zło i nawołuje do czynów dla dobra ogólnego tylko , ze słuchają go tylko biedniejsi .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
49
~pra2da 2015-12-31 (19:13) 12 godzin i 2 minuty temu

Papierz to popiera, w końcu kazał przyjmować terrorystów !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
16
Zgadzam się z opinią
45
~Sylw 2015-12-31 (19:41) 11 godzin i 34 minut temu

Trochę manipuluje, jak każdy klecha. Modlą sie aby tylko im było dobrze.

odpowiedz

zgłoś do moderacji