Strona główna serwisu
Papież przewodniczył pasterce w bazylice Świętego Piotra

Papież przewodniczył pasterce w bazylice Świętego Piotra

• W bazylice Świętego Piotra papież Franciszek przewodniczy pasterce
• To pierwsza wielka uroczystość liturgiczna w trwającym Roku Miłosierdzia
• - Wierni w społeczeństwach "upojonych" konsumpcjonizmem i luksusem powinni wybrać postawę wstrzemięźliwości - mówił
Podczas pasterki w bazylice Świętego Piotra w Wigilię papież Franciszek mówił, że wierni w społeczeństwach "upojonych" konsumpcjonizmem i luksusem powinni wybrać postawę wstrzemięźliwości, prostoty oraz styl życia przepełniony sprawiedliwością i współczuciem.

To pierwsza wielka uroczystość liturgiczna w trwającym od 8 grudnia Roku Miłosierdzia.

W homilii Franciszek mówił: "W tę noc jaśnieje światłość wielka; nad nami wszystkimi rozbłyska światło narodzenia Jezusa".


Podkreślił następnie: "Radość i wesele upewniają nas, że orędzie zawarte w tajemnicy tej nocy pochodzi naprawdę od Boga".

"Nie ma miejsca - dodał - na wątpliwość; zostawmy ją sceptykom, którzy pytając jedynie rozumu, nigdy nie znajdują prawdy. Nie ma miejsca na obojętność, panującą w sercach ludzi, którzy nie są w stanie kochać, bo boją się coś stracić".

Franciszek wskazywał, że wobec narodzin Jezusa trzeba "przepędzić wszelki smutek".


Papież przypomniał wiernym, że Boże Narodzenie "rozjaśnia życie często zamknięte w cieniu grzechu".

Wraz z tą jasnością, powiedział, musi ustać wszelki lęk i przerażenie, ponieważ "światło wskazuje nam drogę do Betlejem".

"Kiedy słyszymy zatem o narodzinach Chrystusa, pozostańmy w milczeniu i pozwólmy, aby to Dzieciątko przemawiało" - mówił Franciszek i przypomniał wiernym: "To Dzieciątko uczy nas, co jest naprawdę istotne w naszym życiu".

Od Dzieciątka Jezus - powiedział - płynie dla wszystkich jego uczniów zobowiązanie do "wyrzeczenia się bezbożności" i bogactw świata, by żyć "rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie".

"W społeczeństwie, często upojonym konsumpcjonizmem i przyjemnościami, obfitością i luksusem, pozorami i narcyzmem - stwierdził Franciszek - Jezus wzywa nas do zachowania wstrzemięźliwego, to znaczy prostego, zrównoważonego, prostolinijnego, zdolnego do zrozumienia i życia tym, co istotne".


Franciszek wskazywał, że w świecie, który "często jest surowy wobec grzesznika a łagodny wobec grzechu" trzeba pielęgnować silne poczucie sprawiedliwości, poszukiwania i realizacji woli Boga.

"W obrębie kultury obojętności, która nierzadko staje się w ostateczności bezlitosna, niech nasz styl życia napełniony będzie litością, empatią, współczuciem, miłosierdziem czerpanymi codziennie ze studni modlitwy" - wezwał.

Kwiaty przyniosły na początku mszy dzieci z Włoch, a także Kenii, Ugandy, Republiki Środkowoafrykańskiej, Filipin , Sri Lanki i USA, a więc krajów, które papież ostatnio odwiedził. Były też dzieci z Meksyku, celu następnej papieskiej wizyty w lutym przyszłego roku.

Uroczystościom Bożego Narodzenia w Watykanie towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, wprowadzone po zamachach w Paryżu.

Zobacz także: Świąteczne życzenia od pary prezydenckiej


PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (50)
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
11
~tsyvil 2015-12-25 (00:16) 5 godzin i 25 minut temu

Czy zwróciliście uwagę jak mało teraz w mediach mówi się o uchodźcach? Chyba nie dlatego że przestali napływać do Europy? Ciekawe kto wycisza ten temat?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
9
~mankiet 2015-12-25 (04:47) 54 minut temu

Niesamowite,jakie to piekne, tylko co to dało?? Nic!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~kolo 2015-12-25 (01:08) 4 godziny i 33 minut temu

Wierni.... jak to ładnie brzmi.........

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
7
~ff 2015-12-25 (00:15) 5 godzin i 26 minut temu

to fajnie jak w kombajnie..

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
10
~Jadzia 2015-12-24 (23:44) 5 godzin i 57 minut temu

Zagadka, co wychodzi ze zmieszania: chrześcijaństwa i pogaństwa? Odp: KATOLIK ;)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~lkjo 2015-12-25 (10:26) 19 godzin i 15 minut temu

Cud na pasterce. Otwarty ogień i opary alkoholu. I to wszystko nie pieprznęło.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~Wąski 2015-12-25 (09:01) 20 godzin i 40 minut temu

Franciszek jest the Best i jego mafia tez.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
8
~Janusz I 2015-12-25 (08:27) 21 godzin i 14 minut temu

Z tym papieżem koniec Kościoła bliski.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
10
~ad 2015-12-25 (08:22) 21 godzin i 19 minut temu

Ten krętacz lepiej niech umoralnia swoich funkcjonariuszy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~666 2015-12-25 (06:59) 22 godzin i 42 minut temu

To teraz już nie będzie wojen głodu chorób itd. BRAWO !!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~moj 2015-12-25 (09:05) 20 godzin i 36 minut temu

Ksiądz z Grudziądza rozbił małżeństwo i zamieszkał razem z mężatką. , współżyjąc z mężatką przez wiele lat, potem użycza jej mieszkanie przed rozwodem w Wąbrzeźnie a w końcu wprowadza się do niej do mieszkania i z nią żyje.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
8
~ELPOLOOLO 2015-12-25 (04:20) 1 godzinę i 21 minut temu

A dzisiaj to byl podwojne swieto Dla Chrzescijanow( Bozego Narodzenia) i dla Muzulmanow(Narodziny Proroka Mahometa Mawlid) tego nie bylo od 400 Lat. W Palestynie Wszyscy razem swietowali Dwa Swieta Chrzesci9janskie i Muzulmanskie. Wesolych Swiat.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
~Paweł 2015-12-25 (03:02) 2 godziny i 39 minut temu

czy ten tak zwany papież nawet we święta nie umie sie wyzbyć krytykanctwa ??

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
8
~VIP 2015-12-25 (02:55) 2 godziny i 46 minut temu

O matko ależ on bredzi jak potłuczony hehe, sami żyją w grzechu i przepychu a poucza innych by żyli w prostocie hehe, to się w głowie nie mieści co ci kieckowi za bajki opowiadają a najśmieszniejsze jest to że ciemny lud to kupi.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~papa death 2015-12-25 (01:19) 4 godziny i 22 minut temu

I co uchwaliła dana pasterka? Jest noc, dobra okazja!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
5
~Warszawiak215 2015-12-24 (23:44) 5 godzin i 57 minut temu

Mszy się nie przewodniczy ale się sprawuje najświętszą ofiarę!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~witcher 2015-12-25 (12:46) 16 godzin i 55 minut temu

gdzie ja k..a żyję,na 45 programów w kablówce,na 7 był pan Bergolio,a na jednym Dziwisz

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
3
~Pawełek 2015-12-25 (10:24) 19 godzin i 17 minut temu

A ten drugi papież co robił??? Był pewnie na wycieczce.....

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
4
~oooooooko 2015-12-25 (06:39) 23 godzin i 2 minuty temu

KIEDY PATRZE NA WIZREUNEK ANIOLKOW ze skrzydelkami na wysokosci lopatek ? dochodze wniosku ze latac to one nie beda nigdy ? srodek ciezkosci jest zle wywazony ?

odpowiedz