Strona główna serwisu
Papież Franciszek: nie można tylko naciskać w sprawach aborcji i antykoncepcji

Papież Franciszek: nie można tylko naciskać w sprawach aborcji i antykoncepcji

Papież Franciszek powiedział, że kobiecie, która poddała się aborcji i szczerze tego żałuje, należy się miłosierdzie. W wywiadzie dla pism jezuickich stwierdził, że Kościół nie może naciskać tylko na kwestie aborcji, antykoncepcji i związków homoseksualnych.
Papież Franciszek Papież Franciszek ()
Franciszek podkreślił: - Konfesjonał to nie jest sala tortur, lecz miejsce miłosierdzia, w którym Pan zachęca nas do tego, byśmy dawali z siebie wszystko, co najlepsze. Myślę o sytuacji kobiety, która ma za sobą nieudane małżeństwo oraz aborcję w jego trakcie. Potem ta kobieta wyszła ponownie za mąż, teraz jest spokojna i ma pięcioro dzieci.

- Aborcja jest dla niej olbrzymim brzemieniem i ona szczerze jej żałuje. Chciałaby kontynuować życie chrześcijańskie - mówił papież, którego zdaniem takiej kobiecie należy się miłosierdzie.

- Nie możemy naciskać tylko na kwestie związane z aborcją, małżeństwami homoseksualnymi i stosowaniem metod antykoncepcji. To nie jest możliwe. Nie mówiłem o tym dużo i to mi wypomniano. Ale kiedy się o tym mówi, trzeba mówić w kontekście - oświadczył papież w 29-stronicowym wywiadzie, którego udzielił włoskiemu pismu jezuitów "Civilta cattolica" i 15 innym magazynom z całego świata, wydawanym przez jego zakon.

W ten sposób odniósł się do tego, że dotychczas niewiele wypowiadał się na tematy bioetyczne.

- Duszpasterstwo misyjne nie ma obsesji na punkcie bezładnego przekazywania wielości doktryn, które trzeba narzucać z uporem - mówił Franciszek.

Wyraził przekonanie, że należy "z miłosierdziem" podchodzić do osób rozwiedzionych, które zawarły ponowne związki, oraz do homoseksualistów.

W rozmowie przeprowadzonej przez redaktora naczelnego "Civilta cattolica" Antonio Spadaro w sierpniu w Domu świętej Marty, gdzie papież mieszka, ujawnił, że gdy był arcybiskupem Buenos Aires, pisali do niego homoseksualiści, którzy - jak dodał - są "społecznymi rannymi". - Mówili mi, że czują, że Kościół ich zawsze potępia - podkreślił.

Wyjaśniając swe głośne słowa z samolotu: "Kimże jestem, by oceniać gejów?", Franciszek stwierdził: - Powiedziałem to, co mówi katechizm.

Papież przedstawił się w wywiadzie jako zwolennik dialogu ze wszystkimi, "także z tymi najdalszymi i z adwersarzami".

Przyznał, że długo podejmuje decyzje, bo w młodości popełniał błędy.

W rozmowie, ukazującej się jednocześnie na całym świecie, Franciszek powiedział: - Nie ufam decyzjom podjętym naprędce. Nie ufam pierwszej decyzji, to znaczy pierwszej rzeczy, która przychodzi mi na myśl, kiedy muszę coś postanowić.

W ten sposób wytłumaczył to, że potrzebuje czasu, także by podjąć decyzje dotyczące oczekiwanych reform w Kurii Rzymskiej.

Wyjaśnił, że w przeszłości, kiedy był prowincjałem jezuitów, podejmował decyzje "w sposób nagły" i wręcz "autorytarny", co prowadziło do nieporozumień i problemów. Zauważył, że funkcję tę powierzono mu, gdy miał zaledwie 36 lat, co ocenił teraz jako "szaleństwo".

Zdaniem Franciszka w Kościele reformy organizacyjne i strukturalne mają drugorzędne znaczenie. Na pierwszym miejscu - ocenił - musi być zawsze Ewangelia.

Wyznał też, że kiedy zdał sobie sprawę z tego, że może zostać wybrany na konklawe, poczuł, że ogarnia go "głęboki i niewytłumaczalny spokój i wewnętrzna otucha razem z kompletną ciemnością".

Papież mówił także o Kościele jako "domu wszystkich".

- To nie jest mała kaplica, do której może wejść tylko grupka wybranych osób. Nie możemy redukować łona Kościoła powszechnego do opiekuńczego gniazda naszych przeciętności - powiedział Franciszek.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (297)
Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
93
~anna 2013-09-19 (22:46) 9 godzin i 27 minut temu

od 30 lat żyję w łączności z Kościołem i nic co mówi papież Franciszek nie jest dla mnie zaskoczeniem. Od kiedy pamiętam mówiło się o szacunku dla osób homoseksualnych, kobiet dokonujących aborcji, czy osób żyjących w związkach sakramentalnych. Nie znam ani jednego dokumentu Kościoła nawołującego do nienawiści, niszczenia, prześladowań. Skąd to zainteresowanie słowami papieża? Jakby dokonał się przełom ;) a ten przełom już dawno Chrystus zrobił zasiadając do stołu z grzesznikami! :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
58
~wiernykatolik 2013-09-19 (21:01) 11 godzin i 12 minut temu

To nie żaden przełom - Papież Jan Paweł II i Benedykt XVI mówili tak samo.I tak samo mówi Papież Franciszek. Trzeba pamiętać,że Jezus mówił każdemu po odpuszczeniu grzechów to samo - ,,Idź a od tej pory już nie grzesz'' oraz ,,Idź i nie grzesz więcej''. A tutaj widzę próbę tłumaczenia słów Papieża Franciszka na wspak. Pan Bóg odpuszcza grzechy tym,którzy je wyznają ,za nie żałują i się poprawiają. Nie liczcie na to,że Papież zaakceptuje grzechy pederastii czy morderstwa w aborcji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
54
~przecinak 2013-09-19 (21:56) 10 godzin i 17 minut temu

Najbardziej mnie wkurza, kiedy antykatolickie ćwoki na forum zakłamują prawdę o Kościele, któremu oczywiście z powodu postaw ludzi duchownych i świeckich, daleko jest do ideału, ale biorąc pod uwagę rzeczywiste fakty i proporcje większego dobra do mniejszego zła w Kościele, to załgane chamy antykatolickie nie mają umiaru w fałszowaniu prawdy. Krytykują kogoś, a sami są marginesem i rynsztokiem moralnym. Dla sprawiedliwości chciałbym podziękować wszystkim, którzy krytykują Kościół za rzeczywiste złe rzeczy, które ani wiernym ani nikomu dobrze nie służą.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
51
~Ann 2013-09-19 (22:02) 10 godzin i 11 minut temu

Wreszcie ktoś w kościele racjonalnie myśli! Odeszłam od kościoła z poczucia niesprawiedliwości. Zostałam wykluczona z kościoła, bo jestem rozwiedziona. To nic, że z byłym mężem żyję w zgodzie i szacunku. To nic, że mój były mąż lubi mego syna, bo swoich dzieci z drugą żoną nie ma. Od kilkunastu lat jestem szczęśliwą matką dwójki dzieci, których bym nie miała, gdybym się nie rozwiodła. Nie jest różowo w moim nowym związku, ale nie żałuję i, co najważniejsze, dochowuję wszystkich przykazań, choć według kościoła cudzołożę wobec mojego byłego męża. Nie mam możliwości przystąpienia do komunii świętej. W okolicy co drugie małżeństwo się zdradza. Znajomy żyje z opiekunką swojego dziecka, a żona to toleruje. Inna znajoma randkuje w sieci, by nie być dłużną mężowi. Jeszcze inny znajomy po pijaku wszczyna awantury. Gnębi rodzinę, żony nie szanuje i zdradza ją. Kolejna para po rozwodzie udaje białe małżeństwo, by normalnie funkcjonować we wspólnocie kościelnej. W niedzielę wszyscy pokornie idą do kościoła. Dumnie przyjmują Ciało Chrystusa. Oni mogą zdradzać setki razy i wracać do swoich żon/ mężów. Ja zdradziłam tylko raz i odeszłam uczciwie, by być wierną miłości mego życia, na dobre i złe... I jestem wyklęta. Ja wybrałam prawdę, wypiłam piwo, którego nawarzyłam i jestem ukarana.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
25
~cytat 2013-09-19 (21:02) 11 godzin i 11 minut temu

Franciszek stwierdził: - "Powiedziałem to, co mówi katechizm". Powinien dodać, że komentatorzy Jego wypowiedzi powinni do tegoż katechizmu zajrzeć, by zrozumieć, co papież ma na myśli.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
34
~Haron 2013-09-19 (21:17) 10 godzin i 56 minut temu

Niebawem Kuria warszawsko-praska stwierdzi, że papieża opętał szatan i poślą mu egzorcystę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
24
~JoannaRo99 2013-09-19 (22:16) 9 godzin i 57 minut temu

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
21
~as 2013-09-19 (22:19) 9 godzin i 54 minut temu

Ludzie, a zwłaszcza dziennikarze, przecież papież nie mówi nic nowego. Te zachwyty i pianie o "przełomach" świadczą tylko o totalnej ignorancji dziennikarzy odnośnie dotychczasowego nauczania i praktyki Kościoła.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
26
~mama 2013-09-19 (21:21) 10 godzin i 52 minut temu

Lubię Go. Jest mądry.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
23
~Ge 2013-09-19 (21:41) 10 godzin i 32 minut temu

Oczywiście, że nie można mieć obsesji na tym punkcie. Ewangelia ma dwa płuca - mówi o grzechu i o zapłacie za grzech jakiej dokonał Chrystus. Trzeba więc wymieniać aborcję, eutanazję i homoseksualizm obok innych grzechów ciężkich (choć dzisiaj szczególnie istotnych) i mówić o przebaczeniu dla żałujących i nawracających się. Tyle tylko, że mówienie jedynie o miłości Boga też nie jest pełnią Ewangelii - człowiek musi również poznać prawdę o sobie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
19
~Maciek z Lublina 2013-09-19 (21:12) 11 godzin i 1 minutę temu

W tych słowach nie widzę nic szczególnego . Są normalne i sensowne . Po pierwsze : nie stoją w sprzeczności z dotychczasową jednoznaczną linią a po drugie : są przypomnieniem o potrzebie miłosierdzia . Nie sztuka mówić prawdę , bo ma też olbrzymie znaczenie JAK SIĘ JĄ MÓWI . I tyle .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
21
~re 2013-09-19 (20:55) 11 godzin i 18 minut temu

Wreszcie odpowiednia osoba w odpowiednim miejscu.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
26
~wiki 2013-09-19 (20:55) 11 godzin i 18 minut temu

Nareszcie mamy normalnego papieża, takiego jakiego wymaga XXI wiek. Dosyć średniowiecza!!!!!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
28
~dc 2013-09-19 (23:16) 8 godzin i 57 minut temu

skoro Bóg zniszczył Sogomę i Gomorę i nie miał litości dla homoseksualistów to................kim jest papież?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
16
~Diabli nadali tego Franciszka 2013-09-19 (23:16) 8 godzin i 57 minut temu

Widziałam rysunek Sawki w jakiejś gazecie: na rowerze jedzie z wysiłkiem grubawy ksiądz, zasapany, rozwiana sutanna, a nad nim dymek z napisem "Diabli nadali tego Franciszka".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
17
~michalski 2013-09-19 (22:28) 9 godzin i 45 minut temu

A jednak sa ludzie w Kosciele.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
21
~mały 2013-09-20 (04:01) 4 godziny i 12 minut temu

Papieża należy sklonować i jak najszybciej kloniki sprowadzić do Polski celem wymiany w episkopacie - wreszcie wróci wiara i prawdziwe chrześcijaństwo w narodzie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
23
~ewa 2013-09-19 (22:26) 9 godzin i 47 minut temu

Nareszcie mamy Papieża dla ludzi!!!!!!Taki człowiek przyciąga ludzi do Kościoła!!!!!!To co On deklaruje jest tą rzeczywistością której nie było w Kościele katolickim na szczeblu papiestwa chyba nigdy!!!! Jeżeli będzie w dalszym ciągu taki jaki jest,to uwierzę że jest posłańcem Boga. Bo przecież według religii obojętnie jakiej Bóg to sama dobroć i miłosierdzie i nie potrzebne mu bogactwo i przepych kościoła.Kościół powinien zająć się głównie działalnością charytatywną ,katechizacją i pomocą chorym i biednym a nie napychaniem własnych kieszeni,życiem w bogactwie,pysze i rozpuście.A tak niestety większość kleru żyje. Ksiądz to podobno wg.kościoła nie zawód a powołanie boskie!!!! Ocenianie i napiętnowanie np.homoseksualistów przez kler to duży błąd!!Pozostawmy to Bogu,bo czyż oni komuś robią krzywdę? Jeżeli zostali tak stworzeni to przecież chyba przez Boga!!! A rozwody, czy osoby porzucone są winne? Dlaczego mają przez Kościół Katolicki zamkniętą praktycznie na zawsze drogę do sakramentów. To niepotrzebnie oddala te osoby od Kościoła a Chrystus na pewno by tego nie chciał.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
13
~ciekawy 2013-09-19 (22:14) 9 godzin i 59 minut temu

a na czym polega ta rzekoma rewolucja ? Papież jedynie potwierdził nauczanie KOścioła

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
13
~Marcin 2013-09-19 (21:30) 10 godzin i 43 minut temu

czego tu nie rozumieć? Papież nic nie zmienia nic nie upraszcza jak mówił Einstein "niech wszystko będzie najprostsze jak to możliwe ale nie prostsze " on namawia do tego aby nikogo nie potępiać zwłaszcza jeśli ten ktoś żałuje za swoje grzechy nie my jesteśmy od tego żeby ludzi potępiać na wieki , Miłosierdzie ! wielu ludzi odchodzi od Kościoła bo czują się potępieni wykluczeniu i z góry osądzeni a może kapka miłosierdzia i nadziei przelała by czarę i ten grzesznik wrócił by do kościoła odważył by się wrócić do Boga ! Papież kieruje ten komunikat własnie do tych ludzi: " hej , żałujecie za swoje grzechy? gryzie was sumienie? przyjdźcie do kościoła idźcie do spowiedzi nie bójcie się! nikt was nie potępi wróćcie i żyjcie w pokoju nie bójcie się !" chce dodać ludziom otuchy żeby się nawracali czy to tak trudno zrozumieć.

odpowiedz