więcej
Pokaż Ukraińcom, że jesteś z nimi! 1086516solidarnych Solidarni z Ukrainą

Papież Franciszek: nie można tylko naciskać w sprawach aborcji i antykoncepcji.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2013-09-19 (20:18) 7 miesięcy 4 dni 1 godzinę i 15 minut temu
drukuj


Papież Franciszek opinie
Papież Franciszek powiedział, że kobiecie, która poddała się aborcji i szczerze tego żałuje, należy się miłosierdzie. W wywiadzie dla pism jezuickich stwierdził, że Kościół nie może naciskać tylko na kwestie aborcji, antykoncepcji i związków homoseksualnych.

Franciszek podkreślił: - Konfesjonał to nie jest sala tortur, lecz miejsce miłosierdzia, w którym Pan zachęca nas do tego, byśmy dawali z siebie wszystko, co najlepsze. Myślę o sytuacji kobiety, która ma za sobą nieudane małżeństwo oraz aborcję w jego trakcie. Potem ta kobieta wyszła ponownie za mąż, teraz jest spokojna i ma pięcioro dzieci.

- Aborcja jest dla niej olbrzymim brzemieniem i ona szczerze jej żałuje. Chciałaby kontynuować życie chrześcijańskie - mówił papież, którego zdaniem takiej kobiecie należy się miłosierdzie.

- Nie możemy naciskać tylko na kwestie związane z aborcją, małżeństwami homoseksualnymi i stosowaniem metod antykoncepcji. To nie jest możliwe. Nie mówiłem o tym dużo i to mi wypomniano. Ale kiedy się o tym mówi, trzeba mówić w kontekście - oświadczył papież w 29-stronicowym wywiadzie, którego udzielił włoskiemu pismu jezuitów "Civilta cattolica" i 15 innym magazynom z całego świata, wydawanym przez jego zakon.

W ten sposób odniósł się do tego, że dotychczas niewiele wypowiadał się na tematy bioetyczne.

- Duszpasterstwo misyjne nie ma obsesji na punkcie bezładnego przekazywania wielości doktryn, które trzeba narzucać z uporem - mówił Franciszek.

Wyraził przekonanie, że należy "z miłosierdziem" podchodzić do osób rozwiedzionych, które zawarły ponowne związki, oraz do homoseksualistów.

W rozmowie przeprowadzonej przez redaktora naczelnego "Civilta cattolica" Antonio Spadaro w sierpniu w Domu świętej Marty, gdzie papież mieszka, ujawnił, że gdy był arcybiskupem Buenos Aires, pisali do niego homoseksualiści, którzy - jak dodał - są "społecznymi rannymi". - Mówili mi, że czują, że Kościół ich zawsze potępia - podkreślił.

Wyjaśniając swe głośne słowa z samolotu: "Kimże jestem, by oceniać gejów?", Franciszek stwierdził: - Powiedziałem to, co mówi katechizm.

Papież przedstawił się w wywiadzie jako zwolennik dialogu ze wszystkimi, "także z tymi najdalszymi i z adwersarzami".

Przyznał, że długo podejmuje decyzje, bo w młodości popełniał błędy.

W rozmowie, ukazującej się jednocześnie na całym świecie, Franciszek powiedział: - Nie ufam decyzjom podjętym naprędce. Nie ufam pierwszej decyzji, to znaczy pierwszej rzeczy, która przychodzi mi na myśl, kiedy muszę coś postanowić.

W ten sposób wytłumaczył to, że potrzebuje czasu, także by podjąć decyzje dotyczące oczekiwanych reform w Kurii Rzymskiej.

Wyjaśnił, że w przeszłości, kiedy był prowincjałem jezuitów, podejmował decyzje "w sposób nagły" i wręcz "autorytarny", co prowadziło do nieporozumień i problemów. Zauważył, że funkcję tę powierzono mu, gdy miał zaledwie 36 lat, co ocenił teraz jako "szaleństwo".

Zdaniem Franciszka w Kościele reformy organizacyjne i strukturalne mają drugorzędne znaczenie. Na pierwszym miejscu - ocenił - musi być zawsze Ewangelia.

Wyznał też, że kiedy zdał sobie sprawę z tego, że może zostać wybrany na konklawe, poczuł, że ogarnia go "głęboki i niewytłumaczalny spokój i wewnętrzna otucha razem z kompletną ciemnością".

Papież mówił także o Kościele jako "domu wszystkich".

- To nie jest mała kaplica, do której może wejść tylko grupka wybranych osób. Nie możemy redukować łona Kościoła powszechnego do opiekuńczego gniazda naszych przeciętności - powiedział Franciszek.


(ib)

Polub wiadomości.wp.pl na Facebooku

oceń
tak 220 81.78%
nie 49 18.22%

Przeczytaj też

Papież Franciszek formalnie ustanowił radę kardynałów

dodane 2013-09-30 (16:15) 6 miesięcy 24 dni 5 godzin i 18 minut temu

Papież Franciszek: niech chrześcijanin ugryzie się w język, nim zacznie plotkować

dodane 2013-09-25 (12:55) 6 miesięcy 29 dni 8 godzin i 38 minut temu

Czy papież Franciszek mianuje kobietę kardynałem?

dodane 2013-09-25 (11:35) 6 miesięcy 29 dni 9 godzin i 58 minut temu

Robert Biedroń: jestem wielkim fanem papieża Franciszka

dodane 2013-09-24 (10:41) 6 miesięcy 30 dni 10 godzin i 52 minuty temu

Papież Franciszek do biskupów: nie dla karierowiczostwa i "mentalności książąt"

dodane 2013-09-19 (16:21) 7 miesięcy 4 dni 5 godzin i 12 minut temu

Papież Franciszek: moje telefony do osób prywatnych to nie jest żadna wiadomość

dodane 2013-09-13 (18:45) 7 miesięcy 10 dni 2 godziny i 48 minut temu

Bezprecedensowy list papieża Franciszka do włoskiej gazety

aktualizacja 2013-09-11 (10:18) 7 miesięcy 12 dni 11 godzin i 15 minut temu

Papież Franciszek kolejny raz łamie wiekową tradycję i szokuje tradycjonalistów

aktualizacja 2013-09-01 (18:23) 7 miesięcy 22 dni 3 godziny i 10 minut temu

Arcybiskup Pietro Parolin nowym sekretarzem stanu w Watykanie

aktualizacja 2013-08-31 (15:24) 7 miesięcy 23 dni 6 godzin i 9 minut temu
materiał foto

100 dni papieża Franciszka

dodane 2013-06-21 (09:11) 10 miesięcy 2 dni 12 godzin i 22 minuty temu

materiał foto

Msza wielkanocna w Watykanie

dodane 2013-03-31 (15:07) 1 rok 23 dni 6 godzin i 26 minut temu
materiał foto

Sekrety papieża Franciszka

dodane 2013-03-20 (14:40) 1 rok 1 miesiąc 3 dni 6 godzin i 53 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (297)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
1
~zofija 2014-01-11 (13:24) 3 miesiące 12 dni 8 godzin i 9 minut temu

ten papiez jest orendownikiem gender

odpowiedz

15
9
~ccc 2013-09-20 (12:32) 7 miesięcy 3 dni 9 godzin i 1 minutę temu

Franciszek to falszywy prorok, wilk w owczej skorze!!! Ta cala pokora jest tylko na pokaz. Wystarszy spojrzec w jego mroczne oczy. Co to za papiez ktory mowi ,,Dzień dobry zamiast "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". A pojednym kazaniu zamiast ,,Zostancie z Bogiem´´ - ,,Dobrego wieczoru i smacznej kolacji´´ Papiez sieje tylko zamet. Niedlugo wszyscy sie przekonaja kim naprawde jest. Franciszek nalezy do lozy masonskiej. A planem masonow jest stworzenie jednej swiatowej religii, ktorej celem ma byc czczenie szatana. Niedlugo nastapia wielkie zmiany w Kosciele. Zostanie przeprowadzone referendum w ktorym wierni beda mogli zaakceptowac lub nie, nowy ,,uproszczony´´ krzyz. Wiekszascy odmowi, ale wyniki zostana sfalszowane i nowy krzyz zostanie rozpowszechniany w Kosciolach. Msze swiete beda mogly byc odprawiane tylko po kryjomu. Nie dajcie sie zwiesc. A NAJWAZNIEJSZE, gdyby ktos proponowal wam kiedys wczepic chip- ktory bylby karta zdrowia i karta kredytowa- POD ZADNYM POZOREM NIE WOLNO SIE GODZIC. Oby z czasem coraz wiecej ludzi zaczelo otwierac oczy i zdalo sobie sprawe w jakich czasach zyjemy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

7
1
~jarocze 2013-09-20 (06:36) 7 miesięcy 3 dni 14 godzin i 57 minut temu

nareszcie!!!!!!!!! jakaś odnowa i otwartość.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
4
~szary66 2013-09-20 (06:20) 7 miesięcy 3 dni 15 godzin i 13 minut temu

"Konfesjonał to nie miejsce tortur..." pokażcie mi fragment Biblii, który mówi cokolwiek o spowiedzi!!! przecież to wymysł kleru i to całkiem późny. W początkach chrześcijaństwa nikt nie słyszał o tzw. "sakramentach świętych"

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

12
18
~semangelof-3 2013-09-19 (22:25) 7 miesięcy 3 dni 23 godziny i 8 minut temu

Papież powinien wyrazić zgodę na małżeństwa homoseksualne dla księży i my wierni i nasze dzieci będziemy mieli święty spokój

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

19
11
~zaniepokojony 2013-09-20 (00:11) 7 miesięcy 3 dni 21 godzin i 22 minuty temu

Papież Franciszek jest dziwny. Obserwuję go z uwagą od początku. Te jego porządki dotyczące "przepychu" w kościele i brak szacunku do tradycji są jakieś nie szczere i robione pod publiczke. Niby wszystko jest z nim ok ale nie ufam mu jakoś.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
1
~tomek 2013-09-20 (11:21) 7 miesięcy 3 dni 10 godzin i 12 minut temu

No i Franio rozmontuje kościoły wiare i co tylko ciekawe gdzie te szóstki chowa

odpowiedz

5
3
~Ads 2013-09-20 (09:12) 7 miesięcy 3 dni 12 godzin i 21 minut temu

ten Papiez jest naprawde madry.

odpowiedz

3
3
~Wiktorian 2013-09-20 (07:15) 7 miesięcy 3 dni 14 godzin i 18 minut temu

A księża w Polsce nie zajmują się niczym innym jak aborcją, antykoncepcją i homoseksualizmem co nie ma nic wspólnego z religią.

odpowiedz

23
22
~kill 2013-09-20 (01:20) 7 miesięcy 3 dni 20 godzin i 13 minut temu

Mam nadzieję , że właściwie interpretujecie słowa Franciszka.Należy kochać i szanować ludzi ,-natomiast grzechu (homoseksualizmu)-nigdy!!!.Należy pomagać wydobywać się homoseksualistom z tej choroby.HOMOSEKSUALISTA to człowiek który ma skłonności do tej samej płci ale wie ,że to jest złe i chce z tym walczyć.Natomiast HOMOŚ afiszuje się ze swym zboczeniem i pragnie aby inni to zaaprobowali.Papież nie powiedział nic nowego .Prosi tylko aby przestrzegać tego -co już jest w katechiżmie KK.Pozdrawiam zdrowo myślących i mądrych homoseksualistów

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

93
24
~anna 2013-09-19 (22:46) 7 miesięcy 3 dni 22 godziny i 47 minut temu

od 30 lat żyję w łączności z Kościołem i nic co mówi papież Franciszek nie jest dla mnie zaskoczeniem. Od kiedy pamiętam mówiło się o szacunku dla osób homoseksualnych, kobiet dokonujących aborcji, czy osób żyjących w związkach sakramentalnych. Nie znam ani jednego dokumentu Kościoła nawołującego do nienawiści, niszczenia, prześladowań. Skąd to zainteresowanie słowami papieża? Jakby dokonał się przełom ;) a ten przełom już dawno Chrystus zrobił zasiadając do stołu z grzesznikami! :)

odpowiedz

pokaż 15 ukrytych odpowiedzi

28
28
~luk1407 2013-09-19 (23:04) 7 miesięcy 3 dni 22 godziny i 29 minut temu

FAŁSZYWY PROROK przejmie teraz Siedzibę w RZYMIE niedziela, 17 lutego 2013, godz. 19.00 Moja wielce umiłowana córko, jak przepowiedziane, cały świat teraz ujrzy SCHIZMĘ w łonie Kościoła Katolickiego, stając się jej świadkiem. Odejście Mojego wielce umiłowanego Świętego Namiestnika, Papieża BENEDYKTA XVI, oznacza początek KOŃCA. Ja, poprzez ciebie, Mojego wybranego proroka, przez ponad dwa lata próbowałem przygotować Mój Kościół na to smutne wydarzenie. ELITA MASOŃSKA przechwyciła kontrolę nad Moim Kościołem i będą oni narzucać katolikom najbardziej nikczemne oszustwo. Klucze Rzymu znajdują się obecnie w Moich Rękach, a zostały Mi one przekazane przez Mojego Ojca. Będę kierował Moimi wyznawcami, tak aby Prawda mogła zostać zachowana oraz aby Moje Święte Słowo pozostało nienaruszone. FAŁSZYWY PROROK przejmie teraz Siedzibę w Rzymie, a Moje Słowo, tak samo jak to stało się podczas Mojego Życia na ziemi — zostanie potraktowane jak herezja. Kiedy tylko oszustwo to zostanie przedstawione światu — jak gdyby ta nowa władza reprezentowała PRAWDĘ â€” nie ulegaj złudzeniu, Moja córko, będziesz bowiem straszliwie cierpieć w Moje Święte Imię, tak samo jak prorocy, którzy przyszli przed tobą. Moi wyznawcy muszą pozostać spokojni i modlić się o zbawienie wszystkich Moich najświętszych sług, którzy staną się łupem dla tej OHYDY. Wzywam ich, aby odpowiedzieli w następujący sposób: Postępujcie nadal zgodnie z Moimi Naukami. Nigdy nie odstępujcie od SŁOWA BOŻEGO. Pozostańcie wierni waszym świętym obowiązkom i udzielajcie Świętych Sakramentów zgodnie z tym, jak zostaliście przeze Mnie pouczeni. Nauczanie KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO, które bazuje na fundamencie Mojego APOSTOŁA Piotra, pozostaje nieomylne. Obecnie to ulegnie zmianie, kiedy tylko fundament ten zostanie wstrząśnięty poprzez nadchodzące zmiany. Już wkrótce Mój Kościół zmieni się dla was nie do poznania i będziecie czuli się bardzo nieswojo, kiedy staniecie się świadkami tego, jak Moje Święte Słowo będzie MANIPULOWANE. Wasz Jezus

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

8
5
~dori 2013-09-20 (06:59) 7 miesięcy 3 dni 14 godzin i 34 minuty temu

aborcja to tylko usunięcie kijanki fragmentu jakiegoś nieprzerobionego wzrostu a nie człowieka

odpowiedz

2
1
~jlp 2013-09-20 (06:55) 7 miesięcy 3 dni 14 godzin i 38 minut temu

Papież Franciszek nie powiedział nic nowego. Wszystko zależy jednak od konkretnej sytuacji i rozeznania. Sakrament pojednania zawsze był spotkaniem z miłującym Bogiem.

odpowiedz

27
17
~gej_student_berlin 2013-09-19 (23:49) 7 miesięcy 3 dni 21 godzin i 44 minuty temu

a ja jestem gejem i szczesliwy i mi sie dobrze powodzi....... Jestem za przestrzeganiem praw czlowieka.....

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

4
1
~szary66 2013-09-20 (06:49) 7 miesięcy 3 dni 14 godzin i 44 minuty temu

Przestaję komentować na WP, wprowadziliście cenzurę gorszą niż w PRL-u. Od wielu lat piszę, a i tak większość komentarzy nie pojawia się lub "znika" po krótkim czasie. Jak znam życie to ten komentarz opublikujecie, żeby pokazać jacy jesteście tolerancyjni!!! Mam wasz portal w ...

odpowiedz

8
0
~Wierny 2013-09-20 (06:48) 7 miesięcy 3 dni 14 godzin i 45 minut temu

Należy w szkołach uczyć,że odbytnica służy-tylko i wyłącznie-do wydalania kału.

odpowiedz

1
2
~amen 2013-09-20 (06:43) 7 miesięcy 3 dni 14 godzin i 50 minut temu

czarny niech w swoim kroczu grzebie a nie w cudzych

odpowiedz

3
2
~Derka 2013-09-20 (06:38) 7 miesięcy 3 dni 14 godzin i 55 minut temu

Może wreszcie Papież Franciszek scywilizuje kosciół i wyciągdnie go z tej ciemnoty?????

odpowiedz

17
5
~Antyobłudnik 2013-09-20 (03:35) 7 miesięcy 3 dni 17 godzin i 58 minut temu

Odwracanie kota ogonem?! Miłosierdzie dla WIERNYCH, którzy źle postąpili, ale o grzechach tych co z premedytacją prowadzą ten Kościół, nic.. ! Obok zdjęć zmasakrowanych ciałek aborcji, które tak chętnie są przy kościołach pokazywane, powinny być obowiązkowo umieszczane zdjęcia zmasakrowanych ofiar, zamordowanych przez katolików w czasie wojen religijnych, światowych, międzypaństwowych, domowych i ich prześladowane i zmęczone ofiary. Oraz, obowiązkowo, zdjęcia duchownych chrześcijaństwa święcących broń, żołnierzy, nawołujących do walki, pozdrawiających faszystowskich dyktatorów itd. A pod zdjęciami napis ,, Ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci”. Katolicy powinni stawać pod takimi zdjęciami i zacząć wreszcie myśleć! Kto taki świat uczynił? Kto naprawdę, powinien iść do psychiatry? Kto jest sprytnie zwodzi?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Myśliwce NATO przechwyciły rosyjskie bombowce
dodane 2014-04-23 (20:25) 1 godzinę i 8 minut temu

Tragedia w Zduńskiej Woli. 16-latka zginęła od strzału
dodane 2014-04-23 (19:13) 2 godziny i 20 minut temu

Słynny kamień papieski na krakowskich Błoniach sprofanowany
dodane 2014-04-23 (18:56) 2 godziny i 37 minut temu

"Witajcie u przyjaciół". Żołnierze USA wylądowali w Polsce
dodane 2014-04-23 (17:44) 3 godziny i 49 minut temu

Witalij Kliczko kandydatem na mera Kijowa
dodane 2014-04-23 (19:40) 1 godzinę i 53 minuty temu

więcej wiadomości

reporter wp24 chcę wysłać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy zamierzasz śledzić wydarzenia związane z kanonizacją Jana Pawła II?

liczba oddanych głosów: 2335