Strona główna serwisu
Papież Franciszek: mój pontyfikat potrwa jeszcze 2-​3 lata

Papież Franciszek: mój pontyfikat potrwa jeszcze 2-​3 lata

Papież Franciszek ujawnił, że nie zamierza być zwierzchnikiem Kościoła do końca życia. - Mój pontyfikat będzie krótki. Nie potrwa dłużej niż dwa, trzy lata - powiedział Ojciec Święty w samolocie, którym wracał z pielgrzymki do Korei. Jak powiedział, potem "uda się do Domu Ojca".
- Nawet jeśli nie spodoba się to teologom, musimy się przyzwyczaić do papieży emerytów - powiedział Franciszek na pokładzie samolotu na trasie Korea-Rzym.

- Jeszcze przed 70 laty instytucja biskupa emeryta wydawała się nie do przyjęcia. Tak jest i teraz z papieżem. Ale się przyzwyczaimy - dodał Franciszek. - (...) Jeśli nawet człowiekowi dopisuje zdrowie, z wiekiem jednak maleje zdolność do podejmowania właściwych decyzji i dowodzenia Kościołem. Ciało odmawia posłuszeństwa i jest zmęczone. Benedykt XVI otwarł więc drzwi do nowej instytucji i nie widzę w tym nic wyjątkowego - podkreślił papież.

Rozmawiając z dziennikarzami na pokładzie samolotu Ojciec Święty zwierzył się, że na początku swojego pontyfikatu czuł się zażenowany okrzykami "Francesco! Francesco!", dlatego prosił, by zamienić je na "Chrystus! Chrystus!". Jednak już nie nalega. - Teraz podchodzę do tego z dużo większą swobodą i naturalnie. Na początku mnie to przerażało. (...) Ale dziękuję Bogu za popularność. Widzę to w takich kategoriach: to radość ludu Bożego i nie należy jej tłamsić. To forma wyrażenia przez ludzi radości z obecności Pana. Bo ja jestem grzesznikiem, błądzę i popełniam mnóstwo błędów. Jestem tylko narzędziem Boga. (...) Wiem więc, że moje możliwości skończą się za dwa, trzy lata - mówił Franciszek.


Jak zauważa "Gość Niedzielny", cytując watykanistę Jeana Guenoisa, "słowa Franciszka o abdykacji i to w tak krótkiej perspektywie czasu nie są kokieterią. Skończy on wówczas 80 lat i jak należy przypuszczać planuje by ten właśnie wiek stał się granicą przechodzenia na emeryturę papieży".

Źródło: Gość Niedzielny
Gość Niedzielny, TVN24

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (515)
Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
139
~44 2014-08-19 (20:57) 16 godzin i 15 minut temu

Uważam Franciszka za bardzo mądrego człowieka. człowieka naszych czasów. Do 40 roku życia można wydać zdrowe potomstwo, a tak do 70 umysł jeszcze jest płodny, efektywny... potem wszysko idzie do ziemi, w dół i Franciszek o tym myślał. To mój papież umilowany, Dzięki ci Boże za Franciszka

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
106
~znam się 2014-08-19 (22:44) 14 godzin i 28 minut temu

Bardzo go lubię. Często zaskakuje mnie swoją szczerością, otwartością oraz odwagą wypowiedzi. Wspaniały człowiek i życzę mu jak najlepiej. Nie jestem za kościołem, ale jestem za nim.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
46
Zgadzam się z opinią
132
~Asia 2014-08-19 (16:24) 20 godzin i 48 minut temu

JP II był innego zdania. Do końca trwał, choć nie był już w stanie sprawnie sprawować swojej funkcji.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 10