Strona główna serwisu
Opozycja wygrywa wybory na Tajwanie. Głosowanie w cieniu głośnego skandalu z udziałem popularnej piosenkarki

Opozycja wygrywa wybory na Tajwanie. Głosowanie w cieniu głośnego skandalu z udziałem popularnej piosenkarki

• Według wstępnych wyników opozycja wygrywa wybory na Tajwanie
• Prezydenturę zdobyła liderka opozycji Tsaj Ing-wen
• Będzie to pierwsza kobieta na urzędzie prezydenta w historii wyspy
• Jej zwycięstwo może ochłodzić stosunki z Chinami
• Wybory odbyły się w cieniu skandalu z udziałem popularnej piosenkarki
Liderka Demokratycznej Partii Postępowej - Tsaj Ing-wen Liderka Demokratycznej Partii Postępowej - Tsaj Ing-wen ()
Wybory prezydenckie na Tajwanie wygrała szefowa opozycyjnej proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) Tsaj Ing-wen. Swą porażkę uznał Erik Chu, szef rządzącej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang - KMT).

Cząstkowe wyniki w wyborach prezydenckich i parlamentarnych dają zwycięstwo opozycyjnej Demokratycznej Partii Postępowej (DPP). Po niespełna dwóch godzinach liczenia głosów podano, że kandydatka opozycji Tsaj Ing-wen ma poparcie 58 proc. wyborców. Na kandydata rządzącego Kuomintangu Erica Chu oddało swój głos około 35 proc. wyborców. Trzeciego z kandydatów Jamesa Soonga poparło około 7 proc. głosujących.

Źródła z DPP powiedziały agencji Reuters, że partia teraz pracuje nad przemówieniem Tsaj po zwycięstwie. Będzie pierwszą kobietą piastującą urząd prezydenta w historii wyspy. Trwa też liczenie głosów w wyborach do parlamentu, które odbyły się razem z wyborami prezydenckimi. Tu także jednak sondaże exit pools zwycięstwo dawały kandydatom opozycji.


Jak pisze Reuters, jej zwycięstwo w wyborach prezydenckich będzie miało znaczący wpływ na stosunki łączące demokratyczny Tajwan z rządzonymi przez komunistów Chinami, które uważają go za zbuntowaną prowincję.

Wybory na Tajwanie zdominowała kwestia wizji polityki wobec kontynentalnych Chin. Po ośmiu latach nagłego zbliżenia, część mieszkańców Tajwanu obawia się utraty niezależności wyspy. Zdaniem DPP Tajwan zbytnio uzależnił się pod względem gospodarczym od CHRL.

Dotychczasowy prezydent Tajwanu Ma Ying-jeou spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem na początku listopada w Singapurze, po raz pierwszy od zakończenia chińskiej wojny domowej w 1949 r. Chodziło o dalszą normalizację stosunków między Chinami kontynentalnymi a wyspą.


Ma od czasu objęcia władzy w 2008 r. uczynił poprawę relacji ekonomicznych z ChRL. Od tego czasu zwiększył się ruch turystyczny i ożywiły się relacje handlowe i inwestycje po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej. Jednak ramowa umowa o swobodnej wymianie handlowej między Tajwanem a Chinami wywołała wiosną 2014 r. falę protestów społecznych na wyspie, przyczyniając się także do przegranej Kuomintangu w wyborach samorządowych w grudniu 2014 r.

Skandal z udziałem popularnej piosenkarki

Dzień wyborów na Tajwanie zdominowały kontrowersje wywołane przez jedną z tajwańskich piosenkarek, która jest popularna w Chinach. W przeddzień wyborów pokazała się z flagą Tajwanu. To wystarczyło, aby w kontynentalnych Chinach internauci dokonali na niej "wirtualnego linczu".



Pochodząca z Tajwanu 16-letnia Chou Tzuyu to członkini popularnego także w kontynentalnych Chinach koreańskiego girlsbandu. W przeddzień wyborów w jednym z programów telewizyjnych pokazała się trzymając flagę Tajwanu. To wywołało falę krytyki ze strony fanów z kontynentalnych Chin, którzy oskarżyli ją o wspieranie niepodległości wyspy.


W sobotę Chou zamieściła w internecie oświadczenie, w którym przeprosiła za trzymanie flagi Tajwanu mówiąc, że są jedne Chiny, a ona czuje się Chinką. To z kolei wywołało oburzenie na Tajwanie. Do sprawy odniosła się nawet kandydatka na urząd prezydenta Tsaj Ing-wen, która przeprosiny uznała za gest godzący w uczucia Tajwańczyków.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. IAR

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (25)
Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
62
~konio 2016-01-16 (16:24) 9 godzin i 49 minut temu

Zapomnieli dodac, ze ta 16 letnia dziewczyna zostala zmuszona przez producentow muzycznych do przeczytania oswiadczenia. Nacisk polityczny :) ... Dziewczyna plakala jak to czytala. WYNIK: Ludzie w tak sie wkurzyli ze glosowali na opcje niepodleglosciowa :)

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
39
~Lew Okunij 2016-01-16 (16:29) 9 godzin i 44 minut temu

I znów stare repy polityczne, wykorzystały naiwność młodziutkiej dziewczyny. Tak to zwykle bywa - starzy cwaniacy bawią się w politykę, a młodzież za to płaci

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
12
Zgadzam się z opinią
22
~Kasa i władza 2016-01-16 (16:24) 9 godzin i 49 minut temu

Sprzedała się za strachu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
9
~Maknae 2016-01-16 (17:40) 8 godzin i 33 minut temu

Inny piosenkarz wywolal Tzuyu, ktory stwierdzil,ze nawet Ona jest za niepodlegloscia dla Tajwanu, gdzie ta dziewczyna miala.w reku tylko flage tajwanu,tak jakby celebryta mial.godlo swojego wojewodztwa ( czy cos w tym.zlego?). Jako,ze piosenkarz, jest zadeklarowanym Chinczykiem-fanatykiem jednosci kraju ludzie zaczeli linczowac biedna dziewczyne. Ktora po prostu stala obok sytuacji. W oswiadczynach mowi,ze jest chinka. BO JEST. W programach z jej udzialem Tzuyu wyraznie to potwierdza wspominajac skad pochodzi z Tajwanu. Tak jak ja jestem Polka i pochodze z np. Warszawy TO WSZYSTKO. ALE chinskie media stwierdzily,ze piosenkarka sieje propagande swoja osoba,wiec zablokowali jej wszystkie aktywnosci w jej wlasnym kraju... Przykre? Bardzo ograniczone myslenie kraju,poparte przez celebryte,ktory probuje zniszczyc Mloda dziewczyne. Dlaczego?! Chore... Dla smiechu dodam,ze ow Huang Ahn jest rowniez z Tajwanu i kiedys dumnie sie tym chwalil, czego dowodza zdjecia z flaga. #StandByYu TZUYU FIGHTING ! Nie poddawaj sie, to tylko polityka! Badz dzielna fani grupy TWICE,beda Was wspierac ! #StandByYu #kpopPL

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
8
~nemo 2016-01-16 (16:34) 9 godzin i 39 minut temu

Petru robota dla ciebie. Naślij im KOD.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
7
~Ninjo 2016-01-16 (17:53) 8 godzin i 20 minut temu

No a kto mieszka na Tajwanie ? Eskimosi ?. Przecież to Chińczycy.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
5
~Anonim spod drzewa 2016-01-17 (00:22) 1 godzinę i 51 minut temu

Biedna Tzuyu. Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że to program dal jej do trzymania tą flagę, a nie ona sama. Mimo, że ma 16 lat to wciąż jest dzieckiem, więc nie powinna zostać mieszana w tą całą pokręconą politykę. Cała ta sprawa przeniosła się również na wytwórnie. Mam nadzieje, że Tzuyu nie będzie chciała teraz opuścić TWICE oraz ogólnie całego JYP.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~yonghwa 2016-01-16 (22:00) 4 godziny i 13 minut temu

Tzuyu 💜 fighting!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
2
~Maknae 2016-01-17 (03:36) 22 godzin i 37 minut temu

Odpowiedz do ~zhoungguo Nie porownuje zadnego konfliktu. Chodzi mi o to,ze kazdy jest dumny ze swojego pochodzenia,wiec kazdy Kaszub/Slazak/Pomorzanin/itp. powie ,ze stamtad pochodzi,ALE kazdy tak jak mloda Tzuyu nadal jest patriota i przyznaje sie do Swojego kraju. Tzuyu pochodzi z Tajwanu, jest Chinka jak i Tajwanka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
3
~Wlasnie 2016-01-16 (21:00) 5 godzin i 13 minut temu

Właśnie co na to Rysiek

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
5
~NightRay 2016-01-16 (17:08) 9 godzin i 5 minut temu

Brednie gadacie bo nie znacie tematu. Nie macie pojęcia o kpopie i TWICE xD

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
Edek 2016-01-17 (09:51) 16 godzin i 22 minut temu

Czy Komitet Obrony Demokracji z alimenciarzem na czele pojedzie do Tajwanu protestować?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
1
~Wiesław Pilch 2016-01-16 (19:30) 6 godzin i 43 minut temu

Bez przyzwolenia władz USA NIC się nie zmieni na Tajwanie. A czy przyzwolenie będzie??? Więcej w Chińskim Kanale Informacyjnym na You Tube.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
1
~ja 2016-01-16 (22:50) 3 godziny i 23 minut temu

tuba czego..tam gdzie wygrywa demokracja tam skandal?u nas tez w wyhborach wygrala demokracja a w UE szaleją z tego powodu..niech sie od Polakow ucza dobrych rzecyz ,moze zapomna o utopijnym socjalizmie na dobre

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
0
Jerzy65 2016-01-16 (16:33) 9 godzin i 40 minut temu

Ten marszałek to chyba gostek z tych "mientkich" . Czy dlatego zrobił karierę u Kaczora?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
10
~Głos Polski 2016-01-16 (16:04) 10 godzin i 9 minut temu

Podobnie u nas - agent obcego wywiadu Kalkstein, ale macha polską flagą, udając Polaka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
11
Zgadzam się z opinią
4
~Lary Flint 2016-01-16 (16:32) 9 godzin i 41 minut temu

Ale skandal... myślałem, że zrobiła loda Kimowi z Korei Północnej... To byłby news!

odpowiedz