Strona główna serwisu
Obama zaoferował Kolumbii pomoc w wysokości 450 mln dolarów

Obama zaoferował Kolumbii pomoc w wysokości 450 mln dolarów

• Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że wystąpi do Kongresu o wyasygnowanie 450 mln dolarów na pomoc dla Kolumbii
• Pieniądze zostaną przeznaczone na plan pokojowy, który ma zakończyć wieloletnią wojnę domową w tym kraju.
- Po trwającym pół wieku wyniszczającym konflikcie przyszedł czas na pokój - powiedział Obama po spotkaniu w Białym Domu z prezydentem Kolumbii Juanem Manuelem Santosem. - Powiedziałem prezydentowi Santosowi, że Stany Zjednoczone były partnerem Kolumbii we czasie wojny i będą nim w czasach pokoju - dodał.

Prezydent USA sprecyzował, że pomoc amerykańska ma być przeznaczona na zwalczenie terroryzmu i handlu narkotykami a także na oświatę i programy szkoleń dla byłych rebeliantów z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), lewicowego ugrupowania, które toczyło wojnę z rządem.

Dodatkowo rząd USA przeznaczy 33 mln dolarów na pomoc w usuwaniu min lądowych w Kolumbii.


Santos oświadczył, że pomoc amerykańska będzie miała "kluczowe znaczenie" dla szans na trwały pokój w jego kraju.

Wojna domowa między rebeliantami z FARC i wojskami rządowymi trwała od 1964 r. Ocenia się, że zginęło w niej ponad 220 tys. ludzi a miliony musiały opuścić swoje domy. Podejmowane wielokrotnie próby zawarcia porozumienia pokojowego dotychczas kończyły się niepowodzeniem, ale obecnie rząd i rebelianci są bliscy ostatecznego sukcesu.

W latach 2000 - 2015 USA udzieliły Kolumbii pomoc w wysokości ocenianej na ok. 10 mld dolarów.


Zobacz także: #dziejesienazywo: UE kontra Wlk. Brytania. Co będzie dalej?

PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (13)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
6
~ber 2016-02-05 (06:51) 10 godzin i 42 minut temu

Niech ktoś przypomni dla pana Obamy że obiecał do końca swojej kadencji znieść nam wizy. Znowu z nas frajerów robić będą? Jak nie to niech Polska wprowadzi wizy dla obywateli USA. Dosyć robienia z siebie lizusów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~Jan 2016-02-05 (06:04) 11 godzin i 29 minut temu

Nie wolno wchodzić między wódkę a zakąskę.Panie Obama idą wybory i jak to się mówi dość najgorszych rządów w USA .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
4
~bob 2016-02-05 (04:04) 13 godzin i 29 minut temu

Jaki to dla nich problem? Wydrukują tyle dolarów ile będą chcieli. Cały świat dał się nabrać na ich potęgę. Jak dolary zaczną wracać do Stanów, wywołają wojnę Światowa i po sprawie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji