Strona główna serwisu
Nowy papież Franciszek

Nowy papież Franciszek

Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został w środę wybrany na papieża i przyjął imię Franciszek. Urodził się w Buenos Aires w rodzinie włoskich imigrantów. Jest wielkim miłośnikiem piłki nożnej. Od lat kibicuje pierwszoligowemu zespołowi San Lorenzo de Almagro, a od 2008 roku jest nawet honorowym członkiem tego klubu. Wiadomo też, że często jeździł autobusem i sam dla siebie gotował.
Franciszek Franciszek ()
Po uzyskaniu wykształcenia technika chemika wstąpił w wieku 21 lat do seminarium duchownego. W tym samym czasie z powodu ciężkiego zapalenia płuc usunięto mu część prawego płuca, ale dzięki zdyscyplinowanemu trybowi życia udaje mu się do tej pory przezwyciężać ten uszczerbek na zdrowiu. Na początku 1958 roku został nowicjuszem w zakonie jezuitów.

Wyświęcony na księdza w 1969 roku, piastował następnie w latach 1973-79 urząd argentyńskiego prowincjała jezuitów. Pełnił też funkcję proboszcza w diecezji San Miguel. W 1986 roku udał się do Niemiec, by skończyć pracę doktorską.

W tych trudnych dla Argentyny czasach, gdy w następstwie społecznych zaburzeń władzę przejęli wojskowi, konsekwentnie działał na rzecz skupienia się jego zakonu wyłącznie na działalności religijnej.


Prowincjałowi Bergoglio zarzucano, że nie dystansował się wystarczająco od generalskiej junty. Oskarżano go, że nie ochronił dwóch jezuitów przed uwięzieniem. On sam twierdzi, że ostrzegł obu ojców, głoszących kazania w stołecznych dzielnicach nędzy, o grożącym niebezpieczeństwie i zaoferował im azyl w domu zakonnym - z czego nie skorzystali.

W 1998 roku Bergoglio został mianowany arcybiskupem Buenos Aires, w trzy lata później otrzymał kapelusz kardynalski. Wysokie kościelne godności nie zmieniły jego skromnego stylu życia - do swej katedry na stołecznym Plaza de Mayo często dojeżdżał metrem. Kilka tygodni temu ostrzegł przed "codzienną przemocą pieniądza z jej diabelskimi następstwami narkomanii i korupcji, jak też handlem ludźmi i dziećmi, wraz z materialną i moralną nędzą".

Mimo zachowywania dystansu do polityki kard. Bergoglio w ostatnich latach wielokrotnie wdawał się w polemikę z poprzednim prezydentem Nestorem Kirchnerem oraz wdową po nim i następczynią Cristiną Kirchner. Kardynał krytykował korupcję i nędzę, a w 2010 roku zdecydowanie, lecz bezskutecznie przeciwstawił się legalizacji małżeństw homoseksualnych, uznając ją za "diabelski wybieg". "Taka postawa przypomina czasy świętej inkwizycji" - zaatakowała wówczas arcybiskupa Buenos Aires prezydent Cristina Kirchner.


Na konserwatyzm argentyńskiego kardynała w kwestiach moralności seksualnej zwraca uwagę watykanista John Allen, ale też zauważa, że nie bronił on klerykalnych przywilejów. W 2012 roku - przypomina Allen - Bergoglio ostro skrytykował księży, którzy odmawiają chrzczenia dzieci urodzonych w związkach pozamałżeńskich, nazywając taką postawę "formą rygorystycznego i obłudnego neoklerykalizmu".

(fot. AFP)
Piłka i kino

Jorge Mario Bergoglio, jak przystało na typowego Argentyńczyka, jest wielkim miłośnikiem piłki nożnej. Od lat kibicuje pierwszoligowemu zespołowi San Lorenzo de Almagro, a od 2008 roku jest nawet honorowym członkiem tego klubu. W młodości - jak sam przyznaje - nie tylko chętnie kopał piłkę, ale także tańczył, oczywiście argentyńskie tango.


Więcej na temat piłkarskich fascynacji papieża Franciszka tutaj

Bergoglio ceni sobie literaturę. Dostojewski, Hoelderlin i Borges - to jego ulubieni autorzy. Nowy papież lubi także dobre kino - przede wszystkim dzieła włoskiego neorealizmu, takich reżyserów jak Vittorio de Sica i Luchino Visconti.

"Jego osobisty styl to antyteza watykańskich splendorów"

(fot. AP)


Kanadyjskie media w komentarzach dotyczących wyboru nowego papieża zwracają uwagę na jego skromność i przeprowadzoną przez niego modernizację argentyńskiego Kościoła katolickiego.


W reakcjach prasowych podkreśla się, że Jorge Mario Bergoglio, nowy papież Franciszek, jest znany ze swojej bezpretensjonalności i przywiązania do skromnego życia. Wiadomo, że często jeździł autobusem i sam dla siebie gotował. Zawsze interesował się problemami ubogich i chorych na AIDS.

"Jego osobisty styl to antyteza watykańskich splendorów" - podsumował dziennik "National Post" na swoich stronach internetowych. "Bergoglio znany jest z modernizacji argentyńskiego Kościoła, który należał do najbardziej konserwatywnych w Ameryce Łacińskiej" - dodał dziennik "The Globe and Mail".

Premier Kanady Stephen Harper napisał w specjalnym oświadczeniu, że "Kanada i Stolica Apostolska podzielają zobowiązanie do wspierania godności ludzkiej oraz wolności sumienia i wyznania. Jest moją szczerą nadzieją, że wiara, oddanie i przekonania papieża Franciszka przyniosą większy pokój, zrozumienie i tolerancję pośród narodów i religii świata".

Kanadyjskie media wskazywały w dniach poprzedzających konklawe, że wśród kardynałów o największych szansach na wybór na papieża był Kanadyjczyk Marc Ouellet, choć po wyborze Jorge Mario Bergoglio trudno było znaleźć wyrazy głębokiego rozczarowania. Jak mówił cytowany przez Postmedia News John Young, szef katedry teologii Szkoły Religii Queen's University w Kingston, "fakt, że nie jest Europejczykiem, spodoba się Kanadyjczykom; uważam, że to, iż mamy papieża spoza Europy jest samo w sobie znaczące".

Profesor teologii uniwersytetu St. Paul w Ottawie Catherine Clifford wskazywała w swoim komentarzu, że pochodzenie nowego papieża daje Kościołowi katolickiemu możliwość bardziej globalnego spojrzenia.


"Nowy papież zarzucał księżom hipokryzję"

Dziennik "National Post" wskazywał też, że nowy papież zarzucał księżom hipokryzję, piętnował to, że zapominają, iż Chrystus mył trędowatych i jadał z prostytutkami. Choć jest przeciwnikiem gejowskich małżeństw, aborcji i antykoncepcji, krytykował księży, którzy nie chcą chrzcić dzieci samotnych matek.

Dziennik "Vancouver Sun" podkreślił, że choć nowy papież nigdy nie wykazywał się szczególnym radykalizmem opinii, jest jezuitą, a jezuici znani są jako chętni do dyskusji intelektualiści. "Jezuita z franciszkańską wrażliwością" - pisał komentator "The Globe and Mail". - Zmieni papiestwo, zmieniając ton. Nie będzie radykalnych odejść od doktryny, polityki i zwyczajów. Jednak przyniesie powiew świeżego powietrza do zatęchłych i przesiąkniętych skandalami korytarzy Watykanu - dodał.

Franciszek - nie przez przypadek

Rozpoczyna się być może nowa era Kościoła katolickiego – twierdzą francuscy komentatorzy. Podkreślają, że nie przez przypadek Argentyńczyk wybrał imię Franciszek – nawiązując do Świętego Franciszka z Asyżu.

Jest znany jako człowiek skromny i prosty, który zwykł przemieszczać się po Buenos Aires metrem i autobusami, spędzać weekendy w najbiedniejszych parafiach i otwarcie krytykować skorumpowanych polityków - podkreśla dziennik "Le Monde". Czy w wieku 76 lat starczy mu jednak sił i czasu, by odbudować przeżywający kryzys Kościół? - niepokoją się paryscy komentatorzy.

Czy papieżowi Franciszkowi uda się zreformować Kościół katolicki?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. RMF FM

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (664)
Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
184
~Garm 2013-03-14 (08:43) 24 minut temu

Katolikom gratuluję nowego papieża, wydaje się sympatyczny. Szczerze Wam życzę by Franciszek poprowadził Wasz kościół w dobrym kierunku.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
39
Zgadzam się z opinią
204
~fred 2013-03-14 (07:25) 1 godzinę i 42 minut temu

DZięki Ci Boże za pasterza.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
133
~aska2309 2013-03-14 (08:43) 24 minut temu

Hmmm... tak czytam te wszystkie komentarze i dochodzę do jednego wniosku: nasze społeczeństwo spsiało! Przepraszam wszystkie psy, za porównanie ich do niektórych ludzi. Przecież tak naprawdę nie znamy tego człowieka, nic o nim nie wiemy, dopiero po wyborze na Papieża zaczynają spływać jakies informacje, prawda? Dlaczego, w takim razie tyle wrednych i niczym nie popartych słów pod jego adresem? Nie chodzi mi o to, że to Papież, ale o to, że to taki sam człowiek jak każdy z nas i dlaczego w takim razie piętnować go za coś, czego nie zrobił, albo, co gorsze, dorabiać jakąś ideologię do jego osoby? A może sie okazać wspaniałym człowiekiem i co? Dalej będziecie go oczerniać? Czasami wstyd mi za moich rodaków...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
139
~asek 2013-03-14 (08:16) 51 minut temu

kiedy go zobaczyłam i usłyszałam że przyjął imię Franciszek intuicyjne wierzę że będzie dobrze!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
19
Zgadzam się z opinią
123
~Anka 2013-03-14 (10:57) 22 godzin i 10 minut temu

Czemu nie dodajecie niektórych komentarzy? I jeszcze w dodatku są nie po kolei... Ja tylko powiem, że wyśmiewanie się z Papierza to IDIOTYZM, sama nie jestem głęboko wierząca i do kościoła rzadko kiedy chodzę, ale jakieś normy moralne i społeczne powinny być! Jeszcze dobrze nie wiecie jak będzie sprawował swoje obowiązki i a już są negatywne i szydzące wypowiedzi, żałosne po prostu!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
29
Zgadzam się z opinią
102
~DON DIEGO DE LA VEGA 2013-03-14 (08:38) 29 minut temu

WIDZĘ,ŻE ŚWIADKOWIE JEHOWY ZIONĄ NIENAWIŚCIĄ DO KATOLIKÓW OD RANA DO WIECZORA.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 15

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
92
~Juliana 2013-03-14 (10:38) 22 godzin i 29 minut temu

Jorge Bergoglio to dobry papież gdyż widać, że jest dobrym człowiekiem. Dlatego jak sądzę ludzie młodzi będą w nim widzieć największą nadzieję na swoją przyszłość. Wszystko wskazuje, ze będzie kontynuatorem nauk Jana Pawła II. Będzie mieszkał w domu św. Teresy zbudowanym przez papieża Polaka.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
79
~Ben 2013-03-14 (09:27) 23 godzin i 40 minut temu

...w końcu normalny i ludzki człowiek jest nam dany na papieża :) Obyś Franciszku I zmienił kościół na lepszy i pognał diabła z Watykanu!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
84
~Byczka 2013-03-14 (10:04) 23 godzin i 3 minuty temu

Widzę, że najwięcej o nowym papierzu mają do powiedzenia ci, którzy od lat mają Kościół w d... To po co w ogóle zabieracie głos?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 11

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
69
~Gdzieś 2013-03-14 (07:23) 1 godzinę i 44 minut temu

Oby Pan Bóg kierował Kościołem !

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
60
~iwo 2013-03-14 (07:58) 1 godzinę i 9 minut temu

mnie sie podoba. dobrze mu patrzy z oczu i jest usmiechnięty. taki szczery i normlany facet.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
60
~omega 2013-03-14 (09:28) 23 godzin i 39 minut temu

Ojciec Święty Franciszek I jest bardzo skromny i bardzo uśmiechnięty. Przypomina kardynała Albino Lucianiego, który został papieżem Janem Pawłem. Konklawe znowu zaskoczyło. Oczywiście wszyscy myśleli, że na papieża zostanie wybrany kard. Angelo Scola. Mam nadzieję, że papież w najbliższym czasie odwiedzi Polskę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 8

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
67
~stanjad4851. 2013-03-14 (08:00) 1 godzinę i 7 minut temu

Nowym papieżem powinien zostać czarnoskóry zadeklarowany homoseksualista urodzony z In Vitro lewak po zmianie płci który rozwiąże Kościół – napisał Armand Ryfiński na swoim profilu na Twitterze. Niedawno napisałem, ze ten poseł to cham, to WP post zdjęła.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
52
~ktoś 2013-03-14 (08:13) 54 minut temu

Nie ma artykułu pod którymi bym nie czytał tak niskich poziomem komentarzy. Przerażający jest poziom głupoty w tym kraju...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
17
Zgadzam się z opinią
60
~emi1610 2013-03-14 (11:09) 21 godzin i 58 minut temu

Do wszystkich, którzy tak zajadle atakują katolików.Naprawde żal mi was ludzie, oj żal.Każdy ocenia innych przez pryzmat siebie..Jacy musicie być nieszczęśliwi i zgorzkniali.Ja jestem przeszczęśliwa z wyboru nowego papieża!!A wy ze swojej nienawiści i ze słów swoich i tak będziecie przez Boga rozliczeni, bo i tak OSTATNIE SŁOWO NALEŻY DO BOGA!", czy wam się to podoba czy nie.Nie obrażajcie ludzi i nie generalizujcie.Wszystko zależy od tego jakim jest się człowiekiem.Bardzo mnie cieszy wybór nowego papieża.Jego imię tez jest symboliczne.Kojarzy się z miłością i dobrocią.A jak ktoś będzie chciał to we wszystkim dostrzeże coś złego.Sęk w tym żeby dostrzegać dobro..Miłego dnia dla wszystkich.!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
47
~Historyk 2013-03-14 (09:49) 23 godzin i 18 minut temu

Nowy papież posiada te cechy, których brakuje polskim biskupom. Prostota, skromność i jedncześnie jezuicki intelekt są im obce.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
18
Zgadzam się z opinią
60
~elf 2013-03-14 (09:32) 23 godzin i 35 minut temu

Pytanie do katolików: oczywiście gratulacje, bo macie nowego ojca świętego, ale powiedzcie mi proszę... Jan Paweł II prosił i błagał: "Żyjcie w duchu ekumenizmu. Czytajcie Pismo Święte". Dziś widzę wpisy, jaki to niezwykle wielki, wartościowy i w ogóle najlepszy był Jan Paweł II. Stąd moje pytanie: dlaczego uwielbiacie po śmierci kogoś, kogo za życia w ogóle nie słuchaliście? Papież mówił swoje, wy robicie swoje. Ani nie czytacie Pisma Świętego, ani nie nawiązujecie kontaktów z wyznawcami innych religii, choć o to właśnie błagał was wasz ojciec święty. Wyjaśnijcie mi to proszę.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 14

Nie zgadzam się z opinią
10
Zgadzam się z opinią
51
~eBolo 2013-03-14 (08:27) 40 minut temu

Bóg kocha was wszystkich, także, a może szczególnie tyh plujących na innych (obojętnie z której strony). Jezus Chrystus umarł za każdego człowieka, bo wszyscy są dziećmi Boga, choćby byli największymi grzesznikami. Pokój i dobro! Niech was Bóg obdarzy swoim miłosierdziem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 5

Nie zgadzam się z opinią
65
Zgadzam się z opinią
105
~Jezuita 2013-03-14 (07:21) 1 godzinę i 46 minut temu

Niech Pan da siłę Franciszkowi, aby ten zrobił wreszcie porządek z toruńskim rydzolem.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 7

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
46
~ja 2013-03-14 (08:01) 1 godzinę i 6 minut temu

Uważam, że z pomocą Ducha św. zdziała więcej niż inni dużo młodsi. Śliczny staruszek, spodobał mi się.

odpowiedz

zgłoś do moderacji