więcej

Nowy papież Franciszek.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP, RMF FM, WP.PL |  aktualizacja 2013-03-14 (09:41) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 2 godziny i 36 minut temu
drukuj


Franciszek opinie video
Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio został w środę wybrany na papieża i przyjął imię Franciszek. Urodził się w Buenos Aires w rodzinie włoskich imigrantów. Jest wielkim miłośnikiem piłki nożnej. Od lat kibicuje pierwszoligowemu zespołowi San Lorenzo de Almagro, a od 2008 roku jest nawet honorowym członkiem tego klubu. Wiadomo też, że często jeździł autobusem i sam dla siebie gotował.

Po uzyskaniu wykształcenia technika chemika wstąpił w wieku 21 lat do seminarium duchownego. W tym samym czasie z powodu ciężkiego zapalenia płuc usunięto mu część prawego płuca, ale dzięki zdyscyplinowanemu trybowi życia udaje mu się do tej pory przezwyciężać ten uszczerbek na zdrowiu. Na początku 1958 roku został nowicjuszem w zakonie jezuitów.

Wyświęcony na księdza w 1969 roku, piastował następnie w latach 1973-79 urząd argentyńskiego prowincjała jezuitów. Pełnił też funkcję proboszcza w diecezji San Miguel. W 1986 roku udał się do Niemiec, by skończyć pracę doktorską.

W tych trudnych dla Argentyny czasach, gdy w następstwie społecznych zaburzeń władzę przejęli wojskowi, konsekwentnie działał na rzecz skupienia się jego zakonu wyłącznie na działalności religijnej.

Prowincjałowi Bergoglio zarzucano, że nie dystansował się wystarczająco od generalskiej junty. Oskarżano go, że nie ochronił dwóch jezuitów przed uwięzieniem. On sam twierdzi, że ostrzegł obu ojców, głoszących kazania w stołecznych dzielnicach nędzy, o grożącym niebezpieczeństwie i zaoferował im azyl w domu zakonnym - z czego nie skorzystali.

W 1998 roku Bergoglio został mianowany arcybiskupem Buenos Aires, w trzy lata później otrzymał kapelusz kardynalski. Wysokie kościelne godności nie zmieniły jego skromnego stylu życia - do swej katedry na stołecznym Plaza de Mayo często dojeżdżał metrem. Kilka tygodni temu ostrzegł przed "codzienną przemocą pieniądza z jej diabelskimi następstwami narkomanii i korupcji, jak też handlem ludźmi i dziećmi, wraz z materialną i moralną nędzą".

Mimo zachowywania dystansu do polityki kard. Bergoglio w ostatnich latach wielokrotnie wdawał się w polemikę z poprzednim prezydentem Nestorem Kirchnerem oraz wdową po nim i następczynią Cristiną Kirchner. Kardynał krytykował korupcję i nędzę, a w 2010 roku zdecydowanie, lecz bezskutecznie przeciwstawił się legalizacji małżeństw homoseksualnych, uznając ją za "diabelski wybieg". "Taka postawa przypomina czasy świętej inkwizycji" - zaatakowała wówczas arcybiskupa Buenos Aires prezydent Cristina Kirchner.

Na konserwatyzm argentyńskiego kardynała w kwestiach moralności seksualnej zwraca uwagę watykanista John Allen, ale też zauważa, że nie bronił on klerykalnych przywilejów. W 2012 roku - przypomina Allen - Bergoglio ostro skrytykował księży, którzy odmawiają chrzczenia dzieci urodzonych w związkach pozamałżeńskich, nazywając taką postawę "formą rygorystycznego i obłudnego neoklerykalizmu".

Ankieta

Czy papieżowi Franciszkowi uda się zreformować Kościół katolicki?(fot. AFP)
Piłka i kino

Jorge Mario Bergoglio, jak przystało na typowego Argentyńczyka, jest wielkim miłośnikiem piłki nożnej. Od lat kibicuje pierwszoligowemu zespołowi San Lorenzo de Almagro, a od 2008 roku jest nawet honorowym członkiem tego klubu. W młodości - jak sam przyznaje - nie tylko chętnie kopał piłkę, ale także tańczył, oczywiście argentyńskie tango.

Więcej na temat piłkarskich fascynacji papieża Franciszka tutaj

Bergoglio ceni sobie literaturę. Dostojewski, Hoelderlin i Borges - to jego ulubieni autorzy. Nowy papież lubi także dobre kino - przede wszystkim dzieła włoskiego neorealizmu, takich reżyserów jak Vittorio de Sica i Luchino Visconti.

"Jego osobisty styl to antyteza watykańskich splendorów"

(fot. AP)


Kanadyjskie media w komentarzach dotyczących wyboru nowego papieża zwracają uwagę na jego skromność i przeprowadzoną przez niego modernizację argentyńskiego Kościoła katolickiego.

W reakcjach prasowych podkreśla się, że Jorge Mario Bergoglio, nowy papież Franciszek, jest znany ze swojej bezpretensjonalności i przywiązania do skromnego życia. Wiadomo, że często jeździł autobusem i sam dla siebie gotował. Zawsze interesował się problemami ubogich i chorych na AIDS.

"Jego osobisty styl to antyteza watykańskich splendorów" - podsumował dziennik "National Post" na swoich stronach internetowych. "Bergoglio znany jest z modernizacji argentyńskiego Kościoła, który należał do najbardziej konserwatywnych w Ameryce Łacińskiej" - dodał dziennik "The Globe and Mail".

Premier Kanady Stephen Harper napisał w specjalnym oświadczeniu, że "Kanada i Stolica Apostolska podzielają zobowiązanie do wspierania godności ludzkiej oraz wolności sumienia i wyznania. Jest moją szczerą nadzieją, że wiara, oddanie i przekonania papieża Franciszka przyniosą większy pokój, zrozumienie i tolerancję pośród narodów i religii świata".

Kanadyjskie media wskazywały w dniach poprzedzających konklawe, że wśród kardynałów o największych szansach na wybór na papieża był Kanadyjczyk Marc Ouellet, choć po wyborze Jorge Mario Bergoglio trudno było znaleźć wyrazy głębokiego rozczarowania. Jak mówił cytowany przez Postmedia News John Young, szef katedry teologii Szkoły Religii Queen's University w Kingston, "fakt, że nie jest Europejczykiem, spodoba się Kanadyjczykom; uważam, że to, iż mamy papieża spoza Europy jest samo w sobie znaczące".

Profesor teologii uniwersytetu St. Paul w Ottawie Catherine Clifford wskazywała w swoim komentarzu, że pochodzenie nowego papieża daje Kościołowi katolickiemu możliwość bardziej globalnego spojrzenia.

"Nowy papież zarzucał księżom hipokryzję"

Dziennik "National Post" wskazywał też, że nowy papież zarzucał księżom hipokryzję, piętnował to, że zapominają, iż Chrystus mył trędowatych i jadał z prostytutkami. Choć jest przeciwnikiem gejowskich małżeństw, aborcji i antykoncepcji, krytykował księży, którzy nie chcą chrzcić dzieci samotnych matek.

Dziennik "Vancouver Sun" podkreślił, że choć nowy papież nigdy nie wykazywał się szczególnym radykalizmem opinii, jest jezuitą, a jezuici znani są jako chętni do dyskusji intelektualiści. "Jezuita z franciszkańską wrażliwością" - pisał komentator "The Globe and Mail". - Zmieni papiestwo, zmieniając ton. Nie będzie radykalnych odejść od doktryny, polityki i zwyczajów. Jednak przyniesie powiew świeżego powietrza do zatęchłych i przesiąkniętych skandalami korytarzy Watykanu - dodał.

Franciszek - nie przez przypadek

Rozpoczyna się być może nowa era Kościoła katolickiego – twierdzą francuscy komentatorzy. Podkreślają, że nie przez przypadek Argentyńczyk wybrał imię Franciszek – nawiązując do Świętego Franciszka z Asyżu.

Jest znany jako człowiek skromny i prosty, który zwykł przemieszczać się po Buenos Aires metrem i autobusami, spędzać weekendy w najbiedniejszych parafiach i otwarcie krytykować skorumpowanych polityków - podkreśla dziennik "Le Monde". Czy w wieku 76 lat starczy mu jednak sił i czasu, by odbudować przeżywający kryzys Kościół? - niepokoją się paryscy komentatorzy.


(kab, mj)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 808 95.73%
nie 36 4.27%

Przeczytaj też

Publicyści: papież jezuita z Argentyny szansą na zmiany w Kościele

dodane 2013-03-14 (09:35) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 2 godziny i 42 minuty temu

Siedem milionów wpisów i pierwszy tweet papieża

aktualizacja 2013-03-14 (02:19) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 9 godzin i 58 minut temu

Belgijski kościół zaskoczony wyborem nowego papieża

dodane 2013-03-13 (23:13) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 13 godzin i 4 minuty temu

Jezuita o nowym papieżu: otwarty na świat i zdolny do reformowania

dodane 2013-03-13 (22:35) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 13 godzin i 42 minuty temu

Nowy papież spotka się z emerytowanym Benedyktem XVI

dodane 2013-03-13 (21:47) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 14 godzin i 30 minut temu

Teolog Bortnowska: wybór Bergoglia to niespodzianka

dodane 2013-03-13 (21:40) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 14 godzin i 37 minut temu

materiał wideo

Rzecznik Watykanu Federico Lombardi: jestem w szoku, to zaskoczenie

dodane 2013-03-13 (21:40) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 14 godzin i 37 minut temu

Prezydent Bronisław Komorowski życzy papieżowi wielu sił w pełnieniu nowej misji

dodane 2013-03-13 (21:35) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 14 godzin i 42 minuty temu

Ks. Robert Nęcek o nowym papieżu: to nie było zaskoczenie

dodane 2013-03-13 (21:24) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 14 godzin i 53 minuty temu
materiał foto

Czarny dym nad Watykanem

dodane 2013-03-12 (20:22) 1 rok 7 miesięcy 11 dni 15 godzin i 55 minut temu

materiał foto

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

dodane 2013-03-09 (19:26) 1 rok 7 miesięcy 14 dni 16 godzin i 51 minut temu

W innych serwisach


Opinie (664)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
2
~ba 2013-03-21 (12:46) 1 rok 7 miesięcy 2 dni 23 godziny i 31 minut temu

Oby był dobrym i świętym papieżem. Szkoda tylko, że tak łatwo ludzie zapomnieli o Benektycie XVI i tak go opluwali, kiedy on był również bardzo dobrym papieżem, pokornym, dobrodusznym i prowadził KOściół silną ręką. Wielka strata dla katolików, że zrezygnował.

odpowiedz

1
8
~jasnowidz Anna 2013-03-14 (12:41) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 23 godziny i 36 minut temu

Analiza słowa Franciszek - liczby opisujące 6 i 7 mówią o skłóceniu wnętrza z zewnętrzną osobowością MYŚLEĆ MÓWIĆ â€“ ROBIĆ . To co będzie mówił do ludzi będzie sprzeczne z jego działaniem . Dodając liczbę 1 jako pierwszy ma wywołać szybki skutek jego działania / 6+7+1 =14 a to jest 1+4=5. Liczba 5 daje szybkość ,zawirowanie oraz sympatyczność do wszystkich ,z którymi będzie prowadził rozmowy . Jak szybko i tajemniczo powstał /liczba zewnętrzna 7 / tak szybko zniknie wprowadzając fałszywego proroka. Przepowiedni nie da się oszukać podstawiając konia trojańskiego . Mewa na dachu kaplicy oznacza drapieżnika polującego na ludzi . Znak RYBA - chrześcijaństwo w szponach fałszywego proroka -szatana . Jasnowidz Anna

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
23
~ry 2013-03-14 (14:46) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 21 godzin i 31 minut temu

Ciekawe, czy lubi małych ministrantów ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
15
~śnieg 2013-03-14 (09:04) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 3 godziny i 13 minut temu

Bałwan

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
11
~Nico 2013-03-14 (14:04) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 22 godziny i 13 minut temu

Słyszałem że nowy papież zamierza oddać cały zgromadzony przez wieki majątek Watykanu na ubogich. Księża mają podjąć pracę zawodową a pozostały czas poświęcać na usługiwanie innym. Mają wprowadzić chrzest tych którzy "uwierzą" zamiast niemowląt, a każdy katolik ma chodzić i nauczać z Pisma Świętego, jak pan Jezus przynajmniej 20 godzin miesięcznie. To prawdziwa rewolucja i powrót do korzeni chrześcijaństwa.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
1
~bobo 2013-03-16 (17:53) 1 rok 7 miesięcy 7 dni 18 godzin i 24 minuty temu

żeńcie się i rozmnażajcie---przepraszam ale nie będę srał potomstwem jak gównami nie mam pracy majątku mam na połowę dziecka narobie dzieci póżniej mi je zabiorą A ja z żalu odbiorę sobie życie---To czeka POLAKOW

odpowiedz

6
2
~Majka 2013-03-15 (19:43) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 16 godzin i 34 minuty temu

Myślę, że to będzie bardzo mądry i rozsądny Ojciec Święty. Życzę Mu tego z całego serca.

odpowiedz

2
1
~ludmillla 2013-03-15 (18:18) 1 rok 7 miesięcy 8 dni 17 godzin i 59 minut temu

ten papiez powinien spotkac sie z walęsą i podac sobie ręce z powodu jednomyslnosci co do walki z aidsem i hivem rozmnazanym przez homosex...

odpowiedz

2
1
~Ja 2013-03-15 (10:16) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 2 godziny i 1 minutę temu

A co z papieżem w Kansas?

odpowiedz

13
21
~prawdaa 2013-03-14 (12:20) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 23 godziny i 57 minut temu

"Podczas trwania w Argentynie junty wojskowej generała Videli Redondo i podczas tzw. brudnej wojny 1976–1983 (hiszp. Guerra sucia) Bergoglio donosił wojskowym na lewicujących księży i zakonników, z których niektórzy potem znikali. Dokumenty potwierdzające jego współpracę opublikował Horacio Verbitsky w książkę „El Silencio” („Cisza”), która jest syntezą współpracy hierarchów kościoła argentyńskiego z dyktaturą."

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
2
~Tczewianin 2013-03-14 (23:12) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 13 godzin i 5 minut temu

Jestem Katolikiem,kocham Kościół, ale...: 1) Kościół musi byś pro społeczny, pro komunistyczny !!! , sic !!! - nie zbrodniczo stalinowskim,lecz pro ludzkim, demokratycznym, pro solidarnościowym, a nie zasłoną dymną dla Łajdaków,Wyzyskiwaczy,Złodziei , Burżujów,Kwachów, Mirów, Tusków, Stokłosów, Kulczyków,Krauze,Dworaków, T.Lisów, Sikorskich, itp. słowem - ten papa niechby był człowiekiem.

odpowiedz

5
4
~d 2013-03-14 (23:12) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 13 godzin i 5 minut temu

Oczywiście cała lewacka tłuszcza z Wybiórczej tu się zleciała by pluć na człowieka, który dopiero został wybrany. "Eksperci" od jego życiorysu i planów, wiary i rytów mszy, najlepiej wiedzący co się dzieje w KK, chociaż do niego nie chodzą.

odpowiedz

6
6
~doEpic 2013-03-14 (20:35) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 15 godzin i 42 minuty temu

Mówcie co chcecie, dla mnie najlepszym papieżem był, jest i będzie Jan Paweł II.

odpowiedz

6
8
~Sam 2013-03-14 (18:56) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 17 godzin i 21 minut temu

No nie wiem czy w naszym kraju można mieć dużo dzieci. Najlepiej narobić ich gromadę a potem nie mieć za co ich wykarmić. Jestem jak najbardziej za antykoncepcją czy to prezerwatywy czy hormonalna . W Polsce 3 dzieci to już rodzina wielodzietna ... i ciężko jest się utrzymać . Więc nie pisz mi tutaj że rodziny powinny mieć dużo dzieci .

odpowiedz

16
5
~aa 2013-03-14 (16:48) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 19 godzin i 29 minut temu

A ja popieram normalność i tradycjonalizm Kościoła. Homoseksualizm normalny nie jest, a i prezerwatywy specjalnie potrzebne do szczęścia nie są. Rodziny powinny mieć dużo dzieci, a na argument o Hiv powiem tak - nie warto z byle kim, byle jak i byle gdzie.

odpowiedz

2
7
~kleryk 2013-03-14 (16:16) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 20 godzin i 1 minutę temu

to episkopat polski sra w gacie.będziecie płacić odszkodowania pokrzywdzonym.amen.

odpowiedz

60
10
~omega 2013-03-14 (09:28) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 2 godziny i 49 minut temu

Ojciec Święty Franciszek I jest bardzo skromny i bardzo uśmiechnięty. Przypomina kardynała Albino Lucianiego, który został papieżem Janem Pawłem. Konklawe znowu zaskoczyło. Oczywiście wszyscy myśleli, że na papieża zostanie wybrany kard. Angelo Scola. Mam nadzieję, że papież w najbliższym czasie odwiedzi Polskę.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

24
20
~j;[ 2013-03-14 (12:30) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 23 godziny i 47 minut temu

Czy normalny chrześcijanin może należeć do kościoła, który ma takie oto zasługi: Kościół katolicki z kobiety czynił przez wieki całe istotę gorszą, niższą i nieczystą. I tak trzyma do dzisiaj dobrze się maskując. Nowonarodzone i niczego nieświadome dzieci przywłaszcza sobie rytuałem zwanym chrztem, za co każe sobie płacić. Jego hierarchowie przez wieki całe czynili kobiecie krzywdę niewyobrażalną. I trwają w swoim uprzedzeniu do dzisiaj hołubiąc i broniąc swojego patriarchalnego tworu zaś z erotyzmu jego całego piękna uczynił mroczny i czarny grzech. Do perfekcji doprowadził sztukę fałszerstw, kłamstw, przeinaczeń, a przez wieki całe tworzył dogmaty, prawa - jakieś wynaturzone wmawiając maluczkim boskie w tym sprawstwo. Z boga uczynił pamiętliwego, złośliwego kata karzącego na lewo i prawo za wszystko i wszędzie i strącającego do wymyślonego przez kościół piekła bez opamiętania wszystkich, którzy mu pod rękę wpadną. Wymyślił celibat. Jeden z najbardziej chorych i wynaturzonych pomysłów, jaki sobie można tylko wyobrazić, którego nie przestrzega większość klechów! Posunął się nawet do super bzdury wymyślając niepokalane poczęcie i pozbawiając matkę Chrystusa - czołowej przecież postaci kościoła - wszystkich pięknych cech erotycznej kobiecości, macierzyństwa, miłości nie tylko zmysłowo - cielesnej, ale i duchowej. Zresztą to najmniej ochydne jako, że Chrystus, jak mówią znawcy, to postać fikcyjna! Jeszcze do nie tak dawna prowadził krwawe krucjaty nawracając niewiernych krwawo ogniem i mieczem na łono jedynie słusznej wiary. Wsławił się takimi wynalazkami jak święta inkwizycja, palenie na stosach wolnomyślicieli, ludzi nauki, sztuki, oświecenia i postępu. Zapisał się niezwykłą wręcz chciwością i pazernością gromadząc majątki i dobra nieprzebrane nie ustając w tej działalności nigdy. Jest wszędzie. W prasie, telewizji, radiu. Jest w szkole, w urzędach i na ulicy. Wciska się do domu i łóżka. Nie można wysłuchać wiadomości bez informacji o poczynaniach biskupów, kardynałów, księży, papieża. Co tydzień jakieś ważne kościelne wydarzenie zajmuje łamy oficjalnych mediów. Co miesiąc jakaś ważna rocznica związana z JPII, a im dalej od śmierci JPII tym więcej cudów, których rzekomo był autorem. Wszędzie krzyże, pomniki, tablice upamiętniające, dzwony, święte relikwie, cudowne obrazy, płaczące Madonny, cuda na kominach, drzewach i na szybach w blokowych oknach. Kraj prześciga się w budowaniu coraz większych krzyży, pomników, dzwonów i świątyń. Pielgrzymka goni pielgrzymkę - młodzież i nie tylko wędruje tam i z powrotem. Nawet na plaży w Międzyzdrojach pełno młodych ludzi ubranych w koszulki z napisem Pokolenie JPII. Co druga ulica to ulica JPII. Prawie każda szkoła to szkoła JPII. Szpitale JPII lub prymasa tysiąclecia. Jak grzyby po deszczu rosną świątynie. Naród wydaje niewyobrażalne pieniądze na budowanie, co raz to wymyślniejszych i absurdalnych budowli sakralnych. Wszystkie decyzje polityczne, ekonomiczne i gospodarcze zaczyna podejmować się tylko w obecności hierarchów kościoła. Instytucje kościelne i przykościelne stoją poza prawem i nad prawem. Nie obowiązują ich żadne prawa państwa Polskiego. Nie płacą podatków. Nie muszą się rozliczać ze swoich dochodów, przychodów i wydatków. Decyduje o kształcie i formie oświaty i szkolnictwa, o życiu i zdrowiu kobiety ciężarnej. To proboszcz kształtuje kręgosłup moralny lokalnych społeczności. Zastępy dewotek i bigotów w moherowych beretach stanowią o wartościach moralnych społeczeństwa To, co wczoraj było po prostu śmieszne dzisiaj staje się normą społeczną.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

9
14
~Bazyl 2013-03-14 (11:46) 1 rok 7 miesięcy 10 dni i 31 minut temu

"Wszystko co w nim dobre , ateista i tak zawdzięcza chrześcijaństwu" .

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
6
~MP 2013-03-14 (14:24) 1 rok 7 miesięcy 9 dni 21 godzin i 53 minuty temu

won, wynocha, wyp...lać wy bandyci

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Donald Tusk zabrał głos w sprawie spotkania z Władimirem Putinem
dodane 2014-10-24 (07:35) 4 godziny i 42 minuty temu

Wybuch gazu w Katowicach. Akcja została zakończona
dodane 2014-10-24 (06:24) 5 godzin i 53 minuty temu

Aleksander Kwaśniewski: Radosław Sikorski chlapnął
dodane 2014-10-24 (08:34) 3 godziny i 43 minuty temu

Odwołane poszukiwania obcego okrętu na Bałtyku
dodane 2014-10-24 (08:55) 3 godziny i 22 minuty temu

W wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęli dziennikarze
dodane 2014-10-24 (06:26) 5 godzin i 51 minut temu

Skandaliczny konkurs na Miss Hitler
dodane 2014-10-24 (05:46) 6 godzin i 31 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Czy Radosław Sikorski powinien zostać odwołany z funkcji marszałka sejmu?

liczba oddanych głosów: 10372