Strona główna serwisu
"New York Times": USA znacząco zwiększą ilość uzbrojenia w Europie Wschodniej

"New York Times": USA znacząco zwiększą ilość uzbrojenia w Europie Wschodniej

• USA zwiększą ilość ciężkiego uzbrojenia w krajach Europy Środkowo-Wschodniej
• Chcą w ten sposób odstraszyć Rosję i zniechęcić ją do agresji w regionie
• Biały Dom zamierza przeznaczyć na ten cel ponad 3,4 mld dolarów
• Nowy sprzęt zostanie rozmieszczony m.in. na Węgrzech, w Rumunii i krajach bałtyckich
• O planach władz USA informuje "New York Times"
USA zdecydowały się na "mocny środek odstraszający" wobec Moskwy USA zdecydowały się na "mocny środek odstraszający" wobec Moskwy ()
Władze USA zamierzają znacząco zwiększyć ilość ciężkiego uzbrojenia, pojazdów opancerzonych i innego sprzętu w należących do NATO w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, by zniechęcić Rosję do dalszej agresji w regionie - informuje "New York Times".

Dodatkowe uzbrojenie i sprzęt mają być wykorzystane przez siły USA i NATO, by zapewnić, że Sojusz może w każdym czasie utrzymać w regionie siły stanowiące ekwiwalent brygady pancernej. Przedstawiciele amerykańskich władz są przekonani, że nie naruszy to postanowień traktatu NATO-Rosja z 1997 roku, a Polska i kraje bałtyckie wskazują, że skoro Rosja sama złamała tę umowę, dokonując agresji na Ukrainę, więc NATO nie musi się do niej stosować - pisze nowojorski dziennik.

Według przedstawicieli Pentagonu nowy sprzęt może zostać rozmieszczony w krajach takich jak Węgry, Rumunia i kraje bałtyckie. - To sygnał ogromnego zaangażowania (USA) na rzecz odstraszania Rosji oraz wzmacniania sojuszu i partnerstwa z krajami takimi jak Ukraina, Mołdawia czy Gruzja - oceniła Evelyn N. Farkas, do października 2015 roku najważniejszy doradca Pentagonu w dotyczących sprawach Rosji i Ukrainy.


USA "chcą przez dodatkowe siły NATO pokazać prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że Zachód nadal podejrzliwie traktuje jego intencje wobec regionu" - pisze "NYT". Zdaniem amerykańskich władz "mocny środek odstraszający" wobec Moskwy jest konieczny, bo w ostatnich latach Rosja dzięki znacznym inwestycjom przekształciła "niezbyt mobilną armię w stylu sowieckim w lżejszą, bardziej elastyczną siłę zdolną do prowadzenia szybkich operacji", a Putin chętnie wykorzystuje wojsko do rozszerzania rosyjskiej sfery wpływów poza granicami swojego kraju.

Nie wiadomo, jak Rosja zareaguje na wzmocnioną obecność wojskową na wschodniej flance NATO - zauważa gazeta i dodaje, że zdaniem Waszyngtonu Moskwie zależy na tym, by Europa zniosła sankcje gospodarcze wobec Rosji, co może sugerować, że Kreml nie odpowie eskalacją napięcia.

Według cytowanych przez "NYT" przedstawicieli władz USA nowy sprzęt i uzbrojenie mogą też zostać wykorzystane wzdłuż południowej flanki NATO w walce z Państwem Islamskim lub w ramach odpowiedzi na kryzys migracyjny w Europie.


Biały Dom zamierza sfinansować dodatkowy sprzęt i uzbrojenie z pomocą opiewającego na ponad 3,4 mld dolarów wniosku budżetowego na wydatki militarne w Europie w 2017 roku, co stanowi czterokrotność obecnego budżetu na ten cel (789 mln USD) - powiedziało kilku przedstawicieli amerykańskiej administracji, na których powołuje się "NYT".

Dziennik zauważa, że środki na rozmieszczenie dodatkowego sprzętu w Europie mają pochodzić z osobnego rachunku na finansowanie konfliktów zbrojnych, z którego wydzielane są fundusze na operacje w Syrii i Iraku oraz utrzymywanie obecności wojskowej w Afganistanie; ma to być sposób na obejście obowiązujących limitów budżetowych. To oznacza, że choć wzrost wydatków na Europę jest znaczny, to będzie on jednorazowy i może nie być kontynuowany po 2017 roku.

Todd Harrison, ekspert waszyngtońskiego think tanku Center for Strategic and International Studies (CSIS) zauważa, że taki stan rzeczy nie uspokoi sojuszników USA w Europie Wschodniej, bo decyzję o ewentualnym przedłużeniu zwiększonego finansowania zostawia w gestii kolejnej administracji.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (88)
Nie zgadzam się z opinią
23
Zgadzam się z opinią
172
~3123123 2016-02-02 (16:07) 4 godziny i 18 minut temu

I dobrze...Rosja nigdy nie bedzie strzelac do USA ...Rosji zalezy by usa wyszlo z europy ale to sie nie spelni!! heheh

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
127
Zgadzam się z opinią
270
~garguswrocław 2016-02-02 (12:23) 8 godzin i 2 minuty temu

NIE przepadam za USA obalili legalnego prezydenta Ukrainy USA jest krajem imperialnym chcą rządzić całym światem NWO dlatego muszą likwidować przeszkodzy np Rosję aktualnie obnizyli rope do 30 dolarów za baryłke ,nie piwniśmy iśc na wojne z rosją bo bedzie po nas powinnismy byc neutralni takie jest moje zdanie

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 23

Nie zgadzam się z opinią
70
Zgadzam się z opinią
199
~a-z 2016-02-02 (13:05) 7 godzin i 20 minut temu

Podobnie "pomagali" Wietnamowi!.My polacy musimy prowadzic swoja polityke a nie lizac d*pe yankesom!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
21
Zgadzam się z opinią
113
~hjll 2016-02-02 (15:04) 5 godzin i 21 minut temu

Nie chcemy być mięsem armatnim w imię chazarskich interesów

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
61
~Adam 2016-02-02 (15:00) 5 godzin i 25 minut temu

USA to IMPERIUM ZŁA stworzone przez iluminatow i masonów , oni dozal do NWOczyli nowego porządku świata oczywiście pod ich przywództwem ogromna role odgrywają w tym Żydzi , wiedza ze za 20 lat bedą juz za słabi na to dlatego zalewają Europę imigrantami , skłócili z Rosja , kiedy juz uporają sie z Rosja przyjdzie czas na Chiny . Wtedy juz nikt nie bedzie sie sprzeciwiał USA , bedą decydować kto ma rządzić w danym kraju a jak ktoś podskoczy to zwyczajnie go zabija .

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
13
Zgadzam się z opinią
64
~Marta 2016-02-02 (15:01) 5 godzin i 24 minut temu

cała prawda wychdzi na jaw: To Amerykanie chca wojny z Rosja i Polacy sieja propagande przeciwko Rosji

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
15
Zgadzam się z opinią
63
~gargamelbreslau 2016-02-02 (14:59) 5 godzin i 26 minut temu

Jestem ciekaw czemu zamieniliśmy ORBITE z rosyjskiej na amerykańską ameryka nic nam nie dała nawet wizy musimy mieć

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 2

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
44
~hiehie 2016-02-02 (15:18) 5 godzin i 7 minut temu

Chciałbym aby mi ktoś wyjaśnił: jak to jest, że NATO od ponad roku "bombarduje ISIS" i na Youtube nie można znaleźć żadnych nagrań z telefonów islamistów jak to są przez NATO, a USA w szczególności, bombardowani, natomiast Rosja "nie bombarduje ISIS, tylko demokratyczną umiarkowaną opozycję" zaledwie od 3 miesięcy a Youtube pełne jest nagrań z telefonów komórkowych brodaczy z czarnymi flagami ISIS, filmującymi rosyjskie bombardowania i wrzeszczącymi "ałłach akbar" i przysięgających, że Ałłach da że zetną głowy wszystkim ruskim, irańskim i krzyżowcowym kaafirom? Czyżby amerykańskie bombardowania były tak skuteczne, że ubijają wszystkich islamistów z telefonami komórkowymi, nie zostawiając żadnych świadków? Ktoś może wyjaśnić tą statystyczną dysproporcję? :-)))

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
8
Zgadzam się z opinią
37
~Patriota 2016-02-02 (14:58) 5 godzin i 27 minut temu

W rewanżu Rosja uzbroi się na Kubie.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
32
~No War 2016-02-02 (15:29) 4 godziny i 56 minut temu

KOMENTARZE ANTY -AMERYKAŃSKIE Z PRZYCZYN NIE WIADOMYCH ZOSTAŁY USUNIĘTE !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
9
Zgadzam się z opinią
35
~ddde 2016-02-02 (15:12) 5 godzin i 13 minut temu

a moze usa by na swoim kontynencie zaczeło brud robic,nie z kapciami do maszej europy sie pchają?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
7
Zgadzam się z opinią
28
~Amerykańskie GADY 2016-02-02 (16:02) 4 godziny i 23 minut temu

Wycholerzyć Amerykańskiego GADA z Polski i Europy - Won dla Amerykańskiego Bydła.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
4
Zgadzam się z opinią
25
~Feliks 2016-02-02 (15:45) 4 godziny i 40 minut temu

To niech się zbroją ale nie tutaj. Chcę żyć i spokojnie dziecko wychować a nie ginąć w nuklearnej zagładzie w imię zachodnich interesów. Tylko mi nie pieprzcie, że bronią mnie przed Rosją bo ona ma te nasze tereny w dużym poważaniu...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
6
Zgadzam się z opinią
26
~antyklerykał 2016-02-02 (14:57) 5 godzin i 28 minut temu

śmiech i żenad, reżim USA jeszcze przed naszlusem ukrainy przez "państwo chrześcijańskie NATP" miał więcej sprzętu wojskowego w Europie niż kraje trzeciej kategorii takie jak polska katolicka razem wzięte !!!!!!!!! Sprzęt brygady pancernej USA może trafić do Polski. "Trwają dyskusje nad lokalizacją" Dowódca wojsk... czytaj dalej Âť Po co przywozić na wschód Europy sam sprzęt? Otóż Amerykanie rozmieszczają w różnych częściach globu znaczne zapasy uzbrojenia i amunicji, tak aby na wypadek kryzysu były „pod rękąâ€ i nie trzeba było ich wieźć z USA. Na przykład w norweskich jaskiniach stoi sprzęt dla całej brygady ekspedycyjnej Korpusu Piechoty Morskiej. Wystarczy „dodać” żołnierzy i dosłownie spod ziemi wyrasta silny oddział liczący kilkanaście tysięcy ludzi. Zapas na wypadek „aktywności” Z wypowiedzi generała Hodgesa wynika, że podobny magazyn mógłby powstać w Polsce. Dowódca wojsk lądowych USA w Europie nie podał jednak szczegółów. Generałowi najpewniej chodziło o umieszczenie na wschodzie NATO tak zwanego „Activity Set”, co oznacza sprzęt dla oddziałów przyjeżdżających ze Stanów na ćwiczenia z lokalnymi sojusznikami. W praktyce jest to jednak normalne uzbrojenie, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostało użyte w walce. Obecnie Amerykanie mają w Europie tylko jeden „Activity Set”, umieszczony na poligonie w niemieckim Grafenwoehr, największej bazie szkoleniowej wojsk USA na Starym Kontynencie. W ciągu ostatniego roku wymieniono trzymany tam ciężki sprzęt na nowy. Z USA przysłano najnowsze czołgi M1 Abrams w wersji M1A2 SEPv2, oraz najnowocześniejszą wersję transporterów opancerzonych M2 Bradley oznaczoną M2A3. Siły umieszczone na niemieckim poligonie nie są jednak wielkie. Uzbrojenie wystarcza dla batalionu, co oznacza mniej niż sto wozów bojowych i mniej niż tysiąc ludzi.....”

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
19
~TV ASM 2016-02-02 (15:59) 4 godziny i 26 minut temu

Polska ma byc suwerenna i samodzielna. Basta, kropka i juz! Wynocha obcy i lapy precz od RP! NIe dla UE, nie dla USA i nie dla Rosji! A interesy robmy ze wszystkimi!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
5
Zgadzam się z opinią
21
~WON! 2016-02-02 (15:47) 4 godziny i 38 minut temu

Zasadnicze pytanie: Czego te militarne małpy tutaj szukają?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
7
mikolaj198101 2016-02-02 (17:13) 3 godziny i 12 minut temu

Panie Obama zna pan historie sprzedaliscie Polske razem z angolami.teraz chcecie zabrac to co zostalo.Robicie swoje interesy od korei Wietnam Zatoka perska.Wmawiacie ludzia bajki niech Pan i pana bracia lepiej zabiora zaraze co europe zalewa.ja waszych wojsk niemam zamiaru ogladac na polskiej ziemi

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
7
~Go Home! 2016-02-02 (16:13) 4 godziny i 12 minut temu

Polska sama zadecyduję, co i jak zrobić! A jak USA chcę zbroić się - to w domu, niechaj rakiety rosyjskie tam będą nacelowane, a nie na Polskę!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
2
Zgadzam się z opinią
6
~Ukald Wyszachradzki 2016-02-02 (15:57) 4 godziny i 28 minut temu

nie dla amerykanow i nie dla UE! A nawet nie dla ROsji! Co nie oznacza, ze nie mamy z nimi robic interesy. A co do sprzetu wojskowego, to ku... czy to tak trudno zadbac o wlasne podworko i produkowac sprzet wojskowy dla wlasnej obrony! Czy to tak trudno wziasc pod skrzydla Wegry, Rumunie, Bulgarie, Czechy i Slowacje i wspolnie z nimi utorzyc jednilita armi do obrony!!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
3
Zgadzam się z opinią
7
~argeku 2016-02-02 (15:45) 4 godziny i 40 minut temu

USA niech już nie robi zadymy w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.Po du... od Rosji dostaną pierwsze te kraje.

odpowiedz