Strona główna serwisu
Radosław Rosiejka

oprac.Radosław Rosiejka

Mosul: w dawnym sierocińcu ISIS szkoliło dzieci

Mosul: w dawnym sierocińcu ISIS szkoliło dzieci

Iracka armia odbija z rąk tzw. Państwa Islamskiego kolejne dzielnice Mosulu. W jednej z nich odkryto ośrodek przygotowywania do walki dzieci-żołnierzy. Kompleks szkoleniowy ISIS był prowadzony w byłym sierocińcu. Indoktrynowano w nim kilkudziesięciu chłopców.
ISIS szkoliło w Mosulu dzieci do 16. roku życia, a starszych chłopców wysyłano do obozów wojskowych Państwa Islamskiego. W większości byli to szyici i jazydzi, którzy na początku pobytu w ośrodku płakali i pytali o swoich rodziców, a teraz uważają ich za „odstępców od wiary” – relacjonuje były pracownik sierocińca, cytowany przez agencję Reuters.

Chłopcy zostali oddzieleni od dziewcząt, przechodzili szkolenie ideologiczne i wojskowe, aby stać się „młodzieżówką kalifatu” do wykorzystywania przez ISIS przy wsparciu operacji wojskowych. Kompleks szkoleniowy w dzielnicy Az-Zuhur został opuszczony przez bojowników ISIS jeszcze przed operacją irackiej armii w Mosulu.

Lekcje angielskiego dla chłopców z ISIS

W kompleksie szkoleniowym znaleziono teksty i podręczniki, za pomocą których ISIS przekazywało chłopcom swoją ideologię. Treść książek historycznych wyłącznie skupia się na wczesnych latach islamu i uwypukla wydarzenia wojenne. Chłopców uczono też angielskiego z podręcznika „Angielski dla Państwa Islamskiego”. Na liście podstawowych słów znajdował się takie jak: armia, bomba, snajper, męczennik, szpieg, moździerz. W podręczniku były też rysunki, ale tylko takie, które są zgodne z rygorystyczną interpretacją zasad islamu. Kobieta została przedstawiona jako bezkształtna postać w czarnym nikabie, a wszystkie twarze ludzi i zwierząt zostały zamalowane.

Według relacji pracownika dawnego sierocińca w Mosulu, bojownicy zmuszali jazydów do zmiany wiary i uczyli dzieci, jak się modli w tradycji sunnickiej. A jednym z zadań postawionych przed dziećmi było nauczenie się Koranu na pamięć.

Odwiedziny w weekend

Słowa mężczyzny potwierdzają okoliczni mieszkańcy. Według nich, grupy dzieci przyjeżdżały do ośrodka szkoleniowego w Mosulu co kilka tygodni, a wśród nich były dzieci z Syrii. Do Az-Zuhur przyjeżdżali też starsi chłopcy, którzy zostali już zindoktrynowani i przechodzili szkolenie w ośrodku wojskowym, aby spędzić weekend „z młodszymi braćmi”.


Kilka tygodni przed ofensywą sił irackich i koalicji na Mosul tzw. Państwo Islamskie odwołało zajęcia i wysłało chłopców do ochrony lotniska niedaleko Tal Afar, które później opanowały siły prorządowe. - Powiedziałem im: Jeśli zobaczycie armię, porzućcie broń i powiedzcie, że jesteście sierotami, być może darują wam życie – powiedział dawny pracownik sierocińca.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (76)
Nie zgadzam się z opinią
40
Zgadzam się z opinią
177
sepuk7 2017-02-17 (15:26) 9 minut temu

PO i Nowoczesna takie dzieci chciały przyjąć do Polski

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
145
~fil 2017-02-17 (15:39) 23 godzin i 56 minut temu

Dziesięć sierot z Aleppo. Sopot nie może się doczekać.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 3

Nie zgadzam się z opinią
34
Zgadzam się z opinią
134
~hee? 2017-02-17 (15:53) 23 godzin i 42 minut temu

A kiedy odkryją jak UE pierze mózgi całej europie?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 6