Strona główna serwisu
Violetta Baran

oprac.Violetta Baran

Macierewicz: najwyższy czas, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej. Dyplomaci: Sojusz nie bada katastrof lotniczych

Macierewicz: najwyższy czas, by NATO włączyło się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej. Dyplomaci: Sojusz nie bada katastrof lotniczych

Szef MON Antoni Macierewicz rozmawiał z naczelnym dowódcą sił NATO w Europie, Curtisem Scaparrottim i ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem o katastrofie smoleńskiej. Jego zdaniem NATO powinno włączyć się w wyjaśnianie tej sprawy. Dodał, że Polska oczekuje m.in. przekazania wszystkich informacji, jakimi dysponuje Sojusz i jego członkowie. - NATO jako organizacja nie zajmuje się badaniem katastrof lotniczych - taki nieoficjalny komentarz uzyskało od natowskich dyplomatów RMF FM.
Rozbity rządowy Tu-154M - zdjęcie archiwalne Rozbity rządowy Tu-154M - zdjęcie archiwalne ()
- Wydaje się, iż najwyższy czas, żeby NATO włączyło się do wyjaśnienia tej sprawy, do wsparcia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, która w tej materii działa, i uzyskałem taką zapowiedź, zarówno ze strony pana generała Scaparrottiego, jak i pana Michaela Fallona - powiedział szef MON , który wziął udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony Sojuszu w kwaterze głównej NATO.

Dopytywany dodał, że Polska oczekuje "pełnej współpracy przede wszystkim w dziedzinie przekazania wszystkich informacji, jakie zarówno NATO, jak i poszczególne państwa w tej materii posiadają, jak i współpracy technicznej w badaniach specjalistycznych, w których nie zawsze my dysponujemy wszystkimi możliwościami, np. jeżeli chodzi o laboratoria czy specjalistyczne instytucje". Szczegóły - powiedział Macierewicz - zostaną ustalone w najbliższym czasie.

Dziennikarze pytali też, czy minister zwracał się do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, by poruszył sprawę zwrotu Polsce wraku Tu-154M podczas planowanej w tym tygodniu rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Sprawę zwrotu Polsce wraku (Tu-154M) będziemy poruszali wspólnie z ministrem (spraw zagranicznych Witoldem) Waszczykowskim i wtedy odpowiednie prośby do instytucji międzynarodowych skierujemy, ale zgadza się, w ramach tego zobowiązania ta kwestia także w sposób oczywisty ma swoje miejsce - odpowiedział szef MON.


Nieoficjalny komentarz dyplomatów dla RMF FM: NATO nie bada katastrof lotniczych

"NATO nie posiada ani własnego wywiadu, ani struktur badających katastrofy lotnicze. Nawet gdy w wypadkach lotniczych ginęli natowscy żołnierze, to Sojusz nie badał tych zdarzeń - zajmowały się tym poszczególne kraje" - podało RMF FM powołując się na nieoficjalny komentarz dyplomatów NATO.

Według informacji stacji, "NATO może jedynie poprosić kraje sojusznicze o pomoc i w jakiś sposób pomoc tę koordynować".


Macierewicz do końca ubiegłej kadencji Sejmu kierował złożonym z posłów PiS parlamentarnym zespołem ds. katastrofy polskiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. W lutym 2016 roku powołał podkomisję w ramach KBWLLP do ponownego zbadania tego zdarzenia.
PAP, Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione. RMF FM

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (425)
Nie zgadzam się z opinią
145
Zgadzam się z opinią
1073
~ja 2017-02-16 (15:30) 2 minuty temu

jest kompromitacja smoleńska w skali kraju będzie w skali świata.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 31

Nie zgadzam się z opinią
122
Zgadzam się z opinią
974
~gen 2017-02-16 (15:29) 3 minuty temu

czy Antoni przekazał sojusznikom wszystkie swoje wersje tego zamachu?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 9

Nie zgadzam się z opinią
137
Zgadzam się z opinią
960
~ironic 2017-02-16 (15:29) 3 minuty temu

q..a weź Antoś wstydu oszczędź... myślisz, że na zachodzie są tak naiwni i głupi, że ktoś to kupi? nie ten level... tam nie ma tylu babć i dziadków kościelnych co im proboszczowie na wsiach tę ciemnotę nawciskają...

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 4