Strona główna serwisu
MSZ Ukrainy: Rosja odmawia rozmów ws. Sawczenko

MSZ Ukrainy: Rosja odmawia rozmów ws. Sawczenko

• Rosja nie chce rozmawiać z Ukrainą o uwolnieniu Nadii Sawczenko
• Władze Rosji oskarżają Sawczenko o współudział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy
• Sawczenko prowadzi protest głodowy
Nadia Sawczenko Nadia Sawczenko ()
Rosja nie chce rozmawiać z Ukrainą o uwolnieniu przetrzymywanej przez Moskwę lotniczki wojskowej Nadii Sawczenko i innych ukraińskich więźniów politycznych - oświadczył w piątek Dmytro Kułeba, ambasador do zadań specjalnych MSZ w Kijowie.

Dyplomata ocenił, że jedyną nadzieją dla Sawczenko są naciski dyplomatyczne i presja międzynarodowej opinii publicznej.

- Na początku myśleliśmy, że z Rosją można się porozumieć i dojść do kompromisu. Rosja jednak zajęła stanowisko "nie, bo nie", dlatego powinniśmy stwarzać takie kombinacje i takie warunki międzynarodowe, w których uwolnienie Sawczenko i innych więźniów będzie w interesie samej Rosji - powiedział.


Władze Rosji oskarżają 34-letnią Sawczenko o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Ukrainka, która została porwana ze swego kraju i wywieziona do Rosji, nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że dowody w jej sprawie zostały sfałszowane.

Rosyjska prokuratura żąda dla Sawczenko kary 23 lat pozbawienia wolności. Ogłaszanie wyroku w jej sprawie rozpocznie się 21 marca. Proces lotniczki trwa w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Sawczenko w ubiegłym tygodniu rozpoczęła protest głodowy, w trakcie którego nie przyjmowała jedzenia i napojów. W czwartek zaczęła pić wodę, jednak jej obrońcy twierdzą, że jej stan jest ciężki.

Lotniczka nie jest jedynym ukraińskim więźniem przetrzymywanym przez Moskwę. Niedawno władze w Kijowie wystąpiły do Rosji z wnioskiem o przekazanie im czterech obywateli ukraińskich skazanych przez rosyjskie sądy. Chodzi o reżysera Ołeha Sencowa, Ołeksandra Kolczenkę, Hennadija Afanasjewa i Jurija Sołoszenkę.


Sencow, Afanasjew i Kolczenko zostali w Rosji oskarżeni o terroryzm. W sierpniu 2015 roku Sencow otrzymał wyrok 20 lat kolonii karnej za rzekome przygotowywanie zamachów terrorystycznych na Krymie po inkorporacji półwyspu przez Rosję. Kolczenko, aktywista społeczny, został skazany na dziesięć lat, Afanasjew - na siedem lat więzienia.

Czwarty obywatel Ukrainy, którego dotyczy wniosek, to 73-letni Sołoszenko, skazany w zeszłym roku przez sąd w Moskwie na sześć lat kolonii karnej za szpiegostwo. Jego proces nie był jawny; według agencji RIA-Nowosti chodziło o zamiar wywiezienia z Rosji części jakiegoś rosyjskiego sprzętu wojskowego.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (16)
Nie zgadzam się z opinią
20
Zgadzam się z opinią
69
~ej olginoooooooooooooooooooooo 2016-03-11 (20:22) 15 godzin i 26 minut temu

Wyjątkowo niskie ceny ropy sprawiają, że wpływy do rosyjskiego budżetu dramatycznie spadły. Jeśli władze Kremla szybko nie znajdą pieniędzy, za 3 lata państwowa kasa może świecić pustkami. Analitycy Deutsche Banku policzyli, że przy cenie ropy poniżej 66 dolarów za baryłkę (159 litrów), rosyjski budżet w tym roku się nie zrównoważy się - podobny los może go czekać nawet i w kolejnych. W raporcie sugerują, że przy utrzymującym się deficycie rezerwy finansowe Kremla wyczerpią się w ciągu 3 lat. To będzie oznaczać katastrofę. Tymczasem eksperci oczekują dalszych spadków cen ropy. Wpływy ze sprzedaży ropy i gazu stanowią blisko połowę budżetu Rosji. Sam ich eksport to aż 17 proc. rocznego produktu krajowego brutto. To już drugi rok recesji w Rosji. PKB od kilku kwartałów systematycznie spada. Tylko w ostatnich trzech miesiącach 2015 roku gospodarka skurczyła się o 3,8 proc. - W niektórych regionach ceny dramatycznie poszły w górę. Przekłada się to znaczące obniżenie poziomu życia Rosjan - zauważa doktor Marek Wróblewski z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie dość, że inflacja sięga 10 proc., to jeszcze dostęp społeczeństwa do finansowania jest mocno ograniczony przez równie wysoki poziom stóp procentowych. Podczas gdy w strefie euro, USA czy Japonii koszt pieniądza jest niemal zerowy, w Rosji niedawno przekraczał 16 proc. Mimo coraz trudniejszej sytuacji, prezydent Władimir Putin dalej ma mandat społeczny do kontynuacji twardej polityki wobec Zachodu, której konsekwencją są m.in. sankcje. Według ostatnich sondaży, w przypadku rozpisania wcześniejszych wyborów, poparcie dla niego sięgnęłoby rekordowych 74 proc. Jednocześnie tylko 15 proc. ankietowanych Rosjan deklaruje sprzeciw wobec kandydatury Putina. Dlaczego? Coś, co nazywane jest kryzysem w gospodarkach wysoko rozwiniętych, w Rosji nie musi być tak samo interpretowane - zauważa doktor Marek Wróblewski. Tłumaczy, że wynika to z m.in. uwarunkowań historycznych, tradycji i przyzwyczajenia do konieczności zaciskania pasa.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
30
Zgadzam się z opinią
74
~NIE SŁUCHAM WRZASKÓW OLGINO 2016-03-11 (20:19) 15 godzin i 29 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~Evita 2016-03-30 (15:20) 20 godzin i 28 minut temu

prowadzi strajk głodowy miedzy posiłkami a w międzyczasie drze japę skacze jak małpa po kratach i ubliża wszystkim naokoło. Gdyby rzeczywiście głodowała to by dawno już nie żyła ta groteskowa banderówa

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~Ruscy uwolnijcię Nadję !!! 2016-03-13 (09:20) 2 godziny i 28 minut temu

Posłuszną ideałom Nacji i za młodą by w ich Imię przestać zabijać !!!

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
1
Zgadzam się z opinią
2
~akn 2016-03-11 (22:43) 13 godzin i 5 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
9
~UWAGA NA OLGINO 2016-03-11 (17:40) 18 godzin i 8 minut temu

HISTORIA POLSKI = przekonują, że RP jest wasalem Zachodu, krajem biednym, bezbronnym, który nigdy się nie liczył, a wszelkie powstania były błędem. Potępienie bohaterów narodowych, stawianie za wzór patriotyzmu polityków posłusznych Moskwie. Opisywanie ostatnich ponad 20-stu lat jako gospodarczego i politycznego upadku państwa. UKRAINA = banderowcy, Wołyń, majdan jako spisek CIA. ROSJA = budują jej pozytywny obraz. Putina przedstawiają jako męża stanu, który trzyma porządek. USA = mocno krytykują Stany Zjednoczone, przedstawiają jako agresora, zagrożenie. ANTYSEMITYZM = Izrael opisują jako największego wroga Polski. ANTYUNIJNOŚĆ = Bruksela wg nich jest źródłem wszelkiego zła i zepsucia. Najlepiej jakby Polska była poza Unią i NATO. Chwalenie Orbana. HISTORIA ROSJI = pokazują zabory w dobrym świetle, minimalizują ilość ofiar rosyjskiej przemocy na terenie Polski, gloryfikują PRL, krytykują "Solidarność". "NIE" SOJUSZOM - najlepiej jak Polska będzie sama. PISANIE NA RÓŻNYCH FORACH. Oskarżanie o rusofobię, NAZYWANIE BANDEROWCEM każdego, kto się nie zgadza z ruską wersją wydarzeń i ma inne zdanie niż rosyjskie władze. OSTRA KRYTYKA TURCJI (po strąceniu samolotu) i NIEMIEC (głównie kanclerz - podsycanie nieufności). NAWOŁYWANIE DO PROTESTU. SKŁÓCANIE POLAKÓW ZE SOBĄ (np. jedni popierają daną partię i wyzywają oponentów; podają się np. za warszawiaka i ubliżają mieszkańcom innego regionu). ZMIANA TEMATU z niewygodnego na jakikolwiek bezpieczny. BŁĘDY (nie zawsze). MANIPULACJA OCENAMI (starają się, żeby ich opinie były wśród najwyżej ocenianych, minusują przeciwników). PODAJCIE DALEJ.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
8
~Polka 2016-03-11 (20:15) 15 godzin i 33 minut temu

Trzymaj się Nadia.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
32
Zgadzam się z opinią
13
~Dk 2016-03-11 (20:32) 15 godzin i 16 minut temu

Niezwykle odwazna kobieta

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
24
Zgadzam się z opinią
5
~Jak ograć Rosję? 2016-03-11 (20:19) 15 godzin i 29 minut temu

Guy Verhofstadt - były premier Belgii radzi. Europa zmaga się przynajmniej z sześcioma kryzysami: chaos na Bliskim Wschodzie spowodowanym głównie przez wojnę w Syrii, możliwośią opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, napływem uchodźców na skalę niespotykaną od czasów II wojny światowej, problemami finansowymi, ekspansjonizmem rosyjskim, powrotem nacjonalizmu do polityki głównego nurtu. Rosyjski prezydent Władimir Putin jest podejrzewany o celowe podsycanie przynajmniej cztery z owych kryzysów. Poza destabilizowaniem Ukrainy, wyraża poparcie dla populistycznych i eurosceptycznych ugrupowań, eskaluje też konflikt na Bliskim Wschodzie poprzez militarną interwencję sił rosyjskich w Syrii, czego konsekwencją jest zaostrzający się kryzys uchodźczy. Fala nacjonalizmu, jaka przetacza się przez Europę, jest prawdopodobnie po części podsycana przez rosyjskie fundusze przekazywane skrajnie prawicowym partiom politycznym, co z kolei uniemożliwia wypracowanie przez państwa Unii wspólnego stanowiska wobec kryzysu imigracyjnego. Rosyjskie poparcie dla ataku rządowych sił syryjskich na Aleppo udaremnia proces pokojowy, którego powodzenie zależy od współpracy globalnych graczy, mocarstw regionalnych i umiarkowanych sił opozycyjnych, bombardowanych przez wojska Putina. Jak podaje ONZ, 15 lutego na skutek ataków rakietowych na szkoły i szpitale w północnej Syrii śmierć poniosło co najmniej 50 osób, w tym kobiety i dzieci. Francuski rząd słusznie nazwał te akty agresji "zbrodnią wojenną". Rosja zaprzecza, jakoby brała w nich udział, jednak na terenie działań znaleziono fragmenty pocisków rosyjskiej konstrukcji. Za ataki te najprawdopodobniej odpowiadają Rosja lub syryjski rząd. Co więcej, walki wokół Aleppo pozbawiły domów około 50 tysięcy ludzi - podaje Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Wielu spośród tych zdesperowanych Syryjczyków będzie kierować się w stronę Turcji i dalej w głąb Europy. Rosja zrzuca bomby nawet wtedy, gdy Putin twierdzi, że popiera zawieszenie broni.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
26
Zgadzam się z opinią
6
~info 2016-03-11 (20:16) 15 godzin i 32 minut temu

Kilkadziesiąt osób demonstrowało przed ambasadą rosyjską w Warszawie, domagając się uwolnienia Nadii Sawczenko, ukraińskiej lotniczki, która oczekuje na wyrok rosyjskiego sądu. Jest oskarżona o udział w zabójstwie dwóch dziennikarzy z Rosji w trakcie walk w Donbasie w 2014 r. Posłanka Małgorzata Gosiewska odczytała treść uchwały: "Sejm RP wyraża głębokie zaniepokojenie losem i stanem zdrowia deputowanej do Rady Najwyższej Ukrainy Nadii Sawczenko, prowadzącej głodówkę w areszcie Federacji Rosyjskiej; ukraińska pilotka i komandos jako ochotniczka brała udział w antyterrorystycznej operacji na wschodzie Ukrainy. Została porwana przed dwoma laty przez wspierane przez Rosję formacje zbrojne i siłą wywieziona przez rosyjskie służby (); oskarżono ją na podstawie fałszywych zarzutów. Proces Nadii Sawczenko stanowi dobitny przykład łamania podstawowych praw człowieka" - napisano. - Choć w polityce krajowej wiele nas różni, tak w tej sprawie głosowaliśmy jednolicie, bez głosu sprzeciwu. Nadia Sawczenko jest dla nas symbolem wolnej, demokratycznej Ukrainy, walki z okupantem i powinna nam przypominać o tym, czym jest putinowska Rosja. Pamiętajmy o tym, kto tak naprawdę stoi za wojną na wschodniej Ukrainie, aneksją Krymu i bestialskimi zbrodniami wojennymi. Tym kimś jest zbrodniarz, terrorysta Putin! - podkreśliła Gosiewska. Głos zabrał również poseł PO Marcin Święcicki, który zaznaczył, że "polski Sejm jednoczy się wokół osoby niezwykłej". - Do walki o własną ojczyznę zgłosiła się na ochotnika i została porwana, od dwóch lat trzymana w areszcie. To nie jest jej pierwsza głodówka, ale już kolejna. Sądzę, że Nadia stanie się takim samym symbolem jakim był Martin Luther King dla Amerykanów, Nelson Mandela dla Afrykanów z południa, jakim był Borys Niemcow i ksiądz Popiełuszko - ludzi, którzy potrafili przeciwstawić się reżimowi, bezprawiu i niesprawiedliwości. Potrafili narazić i oddać własne życie za walkę o sprawiedliwość, prawa człowieka i prawo do życia w wolności, demokracji - powiedział Święcicki dodając, że głodówka Sawczenko "w każdej chwili może się zakończyć tragicznie".

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
33
Zgadzam się z opinią
12
~Jan 2016-03-11 (20:35) 15 godzin i 13 minut temu

Ale tutaj rosyjskigo g.... sie zebralo. Trolle maja swoj temat

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Pokaż najnowsze odpowiedzi 1

Nie zgadzam się z opinią
38
Zgadzam się z opinią
9
~ww 2016-03-11 (19:01) 16 godzin i 47 minut temu

ROSJA kraj bandycki i zbójecki jest odpowiedzialny za cały kryzys migracyjny w EUROPIE. I tego nikt nie może podważyć. Zemsta za Ukraine.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
45
Zgadzam się z opinią
12
~Ola 2016-03-11 (18:38) 17 godzin i 10 minut temu
Nie zgadzam się z opinią
78
Zgadzam się z opinią
22
~Spity Wania 2016-03-11 (17:13) 18 godzin i 35 minut temu

Tylko bardzo naiwny mógł sądzić, że z Rosją można się w czymkolwiek dogadać. Oni jak osły uprą się i nic i nikt ich nie przekona.Taka to natura i stan umysłu uformowana przez komunizm.

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~prawda 2016-04-08 (22:16) 13 godzin i 32 minut temu

Ten ukrofaszystowski ludobójca należał do batalionu AJDAR .Który nosił emblematy DIRLEWANGER. AJDAR JEST ZAKAZANY NAWET W TAK BANDYCKIM KRAJU JAK UKRAIA Google: batalion Ajdar Dirlewanger

odpowiedz

zgłoś do moderacji