więcej

Krym: referendum przyspieszone?.

Logo dostawcyZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.  PAP |  aktualizacja 2014-03-06 (12:31) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 41 minut temu
drukuj


Wcześniej przy budynkach administracyjnych w Doniecku powiewały rosyjskie flagi, dziś znowu je zastąpiono na ukraińskie
Wcześniej przy budynkach administracyjnych w Doniecku powiewały rosyjskie flagi, dziś znowu je zastąpiono na ukraińskie opinie
Parlament Krymu opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i za wyznaczeniem na 16 marca referendum z dwoma pytaniami, z których jedno brzmi: "czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR?".

Drugie z pytań brzmi: "czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy?".

Parlament stwierdził, że ten z wariantów, który poprze większość głosujących, będzie uznany za bezpośrednie wyrażenie woli mieszkańców Krymu.

Krymski parlament zwrócił się do prezydenta i parlamentu Rosji z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu. Cytowany przez agencję ITAR-TASS tekst uchwały parlamentu głosi, że w związku m.in. z "brakiem na Ukrainie legalnych organów władzy państwowej" parlament postanawia 1. Wejść w skład Federacji Rosyjskiej jako podmiot FR, 2. wyznaczyć na 16 marca 2014 roku referendum ogólnokrymskie, w tym w Sewastopolu.

W Moskwie rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiadomił, że Putin został poinformowany o decyzji krymskiego parlamentu.

Wcześniej władze Krymu zapowiadały referendum na 25 maja, potem przeniosły je na 30 marca, przy czym plebiscyt miał dotyczyć zwiększenia pełnomocnictw autonomii półwyspu.

W 1992 roku parlament Krymu uchwalił konstytucję, która mówiła o pełnej samodzielności Krymu, prowadzeniu przez półwysep samodzielnej polityki zagranicznej, zawieraniu umów międzypaństwowych, podwójnym obywatelstwie krymsko-ukraińskim mieszkańców Krymu oraz regulowaniu stosunków między Symferopolem i Kijowem wyłącznie na zasadzie umów międzypaństwowych. Dokument ten został anulowany przez Radę Najwyższą (parlament) Ukrainy.

W 1994 roku krymski parlament podjął decyzję o przywróceniu tej konstytucji. Następnie ówczesny prezydent Ukrainy Leonid Kuczma wydał dekret znoszący ponad 40 krymskich aktów prawnych niezgodnych z ukraińskim prawodawstwem.

(msz)

Bądź na bieżąco z wiadomości.wp.pl

oceń
tak 70 60.87%
nie 45 39.13%

Przeczytaj też

Arsenij Jaceniuk: jestem premierem rządu kamikadze

aktualizacja 2014-03-06 (11:10) 7 miesięcy 25 dni 22 godziny i 2 minuty temu

Mieszkańcy Krymu podzieleni i zaniepokojeni

dodane 2014-03-06 (07:57) 7 miesięcy 26 dni 1 godzinę i 15 minut temu

Rosjanie ciągle blokują obiekty wojskowe na Krymie

dodane 2014-03-06 (07:37) 7 miesięcy 26 dni 1 godzinę i 35 minut temu

Krymscy Tatarzy boją się rosyjskich represji, "tacy jak Putin to głęboka nienawiść wobec Tatarów"

dodane 2014-03-04 (22:38) 7 miesięcy 27 dni 10 godzin i 34 minuty temu

W innych serwisach


Opinie (213)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
2
~ag 2014-03-06 (13:27) 7 miesięcy 25 dni 19 godzin i 45 minut temu

Nie martwcie się tak rusofoby do was nie wkroczy bo was dużo jest ale skoro jesteście tacy wystraszeni to zwrocie się do majdanowcow-banderowcow to wam pomogą!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~PWP 2014-03-06 (13:01) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 11 minut temu

Powinno być trzecie CAŁKOWITA NIEPODLEGŁOŚĆ DLA KRYMU to rozwiązanie najlepsze dla mieszkańców i dla sąsiadów i to niebywała okazja dla KRYMU na uzyskanie niepodległości taka okazja trafia się raz na 1000 lat.

odpowiedz

1
3
~Tatar 2014-03-06 (12:42) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 30 minut temu

Tatarskie "oddziały samoobrony" muszą wkroczyć na Krym w celu obrony swoich obywateli przed aktami agresji!

odpowiedz

1
6
~Kazimierz 2014-03-06 (12:16) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 56 minut temu

Formalnie jest to bezprawie, ale faktycznie Rosjan jest tam większość i w każdym referendum wygrają. Krym będzie "wolnym państwem" podobnie jak wcześniej Kosowo -ale jak Putin Krym dostanie, to następna będzie Estonia, a w którymś momencie i na nas przyjdzie kolej.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

11
4
~Polak 2014-03-06 (12:12) 7 miesięcy 25 dni 21 godzin i 1 minutę temu

Ukraina i Krym to nie nasza sprawa. Tusk i Sikorski robią lans w oparciu o te sprawy a mi naprawdę wisi czy na Krymie jest Rosja czy Ukraina - tak czy tak będą tam mówić po rosyjsku, tak jak teraz zresztą.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
2
~ciekawski 2014-03-06 (12:23) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 49 minut temu

Ciekawi mnie, czy Janukowycz podzieli los Bieruta i innych przywódców byłych krajów Socjalistycznych?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
5
~michu 2014-03-06 (12:32) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 40 minut temu

Krym jest turecko-tatarski! Ale jak mówił Józef Wisarionowicz: "Nie ważne jak głosują, ważne kto liczy głosy". A liczyć będą zielone UFO-ludki w mundurach bez oznaczeń i dystynkcji.

odpowiedz

9
2
~gras 2014-03-06 (12:07) 7 miesięcy 25 dni 21 godzin i 5 minut temu

Ukraincy nie uznaja referendum, demokracja to nie ich metody. Sami skutecznie zabezpieczyli sie przed referendum - dzieki rzezi wolynskiej juz nie mialby kto glosowac za oddaniem ziem polskich do Polski. po to wlasnie robi sie czystki etniczne. Nie dziwi mnie, ze Putin nie chce podobnej sytuacji na Krymie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
5
~oro 2014-03-06 (12:27) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 45 minut temu

Niezłe referendum. Demokracja jak za Stalina - pod karabinami NKWD.

odpowiedz

8
4
~Dymitr Ogonowski 2014-03-06 (12:10) 7 miesięcy 25 dni 21 godzin i 2 minuty temu

Wreszcie ludność Krymu będzie wolna. Od 1991 r. na to czekała.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
7
~Oleg 2014-03-06 (10:59) 7 miesięcy 25 dni 22 godziny i 13 minut temu

czy głosowac beda Azjaci w mundurach specnazu jak ten z filmiku ?????? hahahaha

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

24
24
~aas 2014-03-06 (11:29) 7 miesięcy 25 dni 21 godzin i 43 minuty temu

ciekawe jakby zapytac tylko slazakow czy chca do Niemiec?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

17
13
~Veritas 2014-03-06 (12:04) 7 miesięcy 25 dni 21 godzin i 8 minut temu

Uwaga na ruskich na forach!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

17
23
~czesiek 2014-03-06 (11:58) 7 miesięcy 25 dni 21 godzin i 14 minut temu

... popieram ROSJE !!!!, rosia jest i będzie WIELKA !!!!, zauważcie kto UJADA na ROSIE !!!!!, na ROSJE UJADA cała Światowa ŻYDOWSKA CHOŁOTA !!!!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
1
~jasio muzykalny 2014-03-06 (12:18) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 54 minuty temu

Każde "pytanie" referendalne jest sprzeczne w samym sobie.

odpowiedz

2
2
~ciekawy 2014-03-06 (12:15) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 57 minut temu

A czy zaczną od odesłania "turystów" i innych przedstawicieli specnazu , GRU i pozostałych służb na kontygent ? Może by tak zaproponowali przesiedlenie tych miłośników Rosji do "matiuszki".

odpowiedz

0
4
~AKTYW ROBOTNICZY 2014-03-06 (12:15) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 57 minut temu

DOMAGAMY SIĘ PRZYŁĄCZENIA BORNHOLMU DO POLSKI !

odpowiedz

4
2
~mak 2014-03-06 (12:15) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 57 minut temu

polacy szczekają jak pajace i jatrzą a zachód o sobie myśli a polska ma wkonywać tylko polecenia uni wysłać parlamet na ukrainę i dać im karabiny ciekawym jakby w polsce był taki majdan ilu by rozstrzelali

odpowiedz

5
0
~jadzia 2014-03-06 (12:14) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 58 minut temu

a może zadać im pytanie "czy nie chcieliby być jednym ze stanów USA", amerykanie z chęcią wykupiliby całe zadłużenie bo nie musieliby utrzymywać baz wojskowych w Turcji i jej za to płacić, wynik referendum chyba nie trudny do przewidzenia

odpowiedz

4
4
~on 2014-03-06 (12:14) 7 miesięcy 25 dni 20 godzin i 58 minut temu

No i git majonez. Niech zrobia referendum, Rosja przyłaczy Krym bo tak chca obywatele i koniec sprawy. Wola narodu !!!!! Jesli majdan chciał obalić janukowicza i o tez była wola narodu,to tak samo powinno być z Krymem. Przynajmniej ludzie nie będą ginąc.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Bądź z nami na bieżąco

Najważniejsze wiadomości

Nowy, niekorzystny dla Polski system decyzji w Unii Europejskiej
dodane 2014-11-01 (05:22) 3 godziny i 50 minut temu

materiał wideo

Dominikanin o sprawie Polańskiego
dodane 2014-11-01 (00:40) 8 godzin i 32 minuty temu

Nie masz odblasków? To dostaniesz mandat
dodane 2014-11-01 (06:12) 3 godziny i 1 minutę temu

Kto zostanie sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej?
dodane 2014-10-31 (07:05) 1 dzień 2 godziny i 7 minut temu

Mocne słowa Michała Kamińskiego: Jarosław Kaczyński to tchórz
dodane 2014-10-31 (08:45) 1 dzień i 27 minut temu

więcej wiadomości

Wyślij newsa #dziejesiewpolsce

Masz ciekawego newsa, zdjęcia film. Wyślij do nas.

wyślij

Najlepsze materiały publikujemy na stronie głównej serwisu.

Sonda

Kto nagrał najśmieszniejszy spot wyborczy? Zobacz najbardziej komiczne spoty wyborcze

liczba oddanych głosów: 792