Strona główna serwisu
Konwoje z pomocą dla ofiar głodu i zimy w Syrii

Konwoje z pomocą dla ofiar głodu i zimy w Syrii

• Międzynarodowa pomoc humanitarna dla mieszkańców trzech miast w Syrii
• Są one odcięte od świata z powodu działań militarnych
Pomoc żywnościową do Syrii dostarcza już Czerwony Półksiężyc Pomoc żywnościową do Syrii dostarcza już Czerwony Półksiężyc ()
Zgromadzono już potrzebną pomoc: mąkę, ryż, cukier,sól olej oraz konserwy. Teraz chodzi o jej dostarczenie na miejsce - powiedział rzecznik.

Konwoje z pomocą wyruszą na miejsce w niedzielę lub w poniedziałek - potwierdza przedstawiciel biura Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Syrii, Paweł Krzysiek. "Trwa przygotowanie odpowiedniej dokumentacji" - wyjaśnia.

Chodzi o pomoc dla trzech syryjskich miast - Fua i Kefraja w prowincji Idlib oraz Madaja w pobliżu Damaszku.


W mieście Madaja, obleganym od sześciu miesięcy przez armię syryjską i sprzymierzone z nią oddziały ruchu Hezbollah, schroniło się około 40 tys. osób. Są one narażone na bardzo trudne warunki pogodowe z powodu srogiej zimy.Według danych międzynarodowej organizacji Lekarze bez Granic (MsF)w mieście tym od 1 grudnia z powodu głodu zmarło już 23 osoby.

Z kolei w położonych na północy kraju szyickich miejscowościach Fua i Kefraja, w prowincji Idlib, przebywa aktualnie około 20 tys. osób. Miasta te są oblegane przez oddziały umiarkowanej opozycji islamskiej.

- Ludzie ci są narażeni na głód. Najbardziej potrzebne są dziś lekarstwa oraz odżywki dla niemowląt, ponieważ niedożywione matki nie mają pokarmu - podkreślił Paweł Krzysiek.


Jak ocenił, dostarczenie pomocy będzie trudne logistycznie, ponieważ konwoje muszą przejeżdżać przez terytoria poddane kontroli zwalczających się grup militarnych.

Według ONZ trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 250 tys. ludzi.
PAP Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Wszystkie (2)
Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Karolina 2016-01-09 (06:58) 10 godzin i 36 minut temu

Czy kiedyś wreszcie doczekamy czasów, gdy nie będzie głodu na całej ziemi?

odpowiedz

zgłoś do moderacji

Nie zgadzam się z opinią
0
Zgadzam się z opinią
0
~Riazań 2016-01-09 (06:16) 11 godzin i 18 minut temu

Blokadą tych trzech miast pospolite ruszenie Syrii wymusiło zdjęcie blokady dwóch szyitskich enklaw na terenach, okupowanych przez al-Kaidę i syryjskie siły protureckie. Zadziwia brak międzynarodowej pomocy dla szyitów.

odpowiedz

zgłoś do moderacji