więcej

Kompromitujące "wyróżnienie" dla Polski.

PAP | dodane 2009-12-10 (23:50)
drukuj

Sieć Climate Action Network (CAN) skupiająca ponad 450 organizacji pozarządowych z całego świata przyznała w Kopenhadze "Skamielinę Dnia" Polsce. Jest to forma krytyki za zarzucane Polsce blokowanie podniesienia przez Unię Europejską docelowej redukcji emisji CO2 z 20 do 30%.

CAN w uzasadnieniu zacytowała wypowiedź szefa UKIE Mikołaja Dowgielewicza dla "EU Observera", opublikowaną 7 grudnia: "(...) W Kopenhadze rozpoczyna się sekwencja zdarzeń, które - miejmy nadzieję - zakończą się w Meksyku, a tam będziemy mieli narzędzia, by ocenić, czy możemy zwiększyć cel redukcyjny UE z 20% do 30%".

Szef polskiej delegacji na kopenhaskim szczycie klimatycznym, dyrektor Departamentu Zmian Klimatu i Ochrony Atmosfery w resorcie środowiska Tomasz Chruszczow ocenił, że przyznanie "Skamieliny Dnia" Polsce jest "niezrozumiałe".

Ogłaszając czwartkową "Skamielinę Dnia", sieć CAN wyraziła opinię, że podniesienie docelowej redukcji przez UE ma "absolutnie kluczowe" znaczenie dla osiągnięcia "rzeczywistego porozumienia klimatycznego w Kopenhadze". CAN wezwała UE do zwiększenia docelowej redukcji do 40% (do roku 2020, z poziomu 1990 roku). Na stronie internetowej CAN napisano, że próba blokowania nawet podniesienia celu redukcji emisji z 20% jest "więcej niż wystarczająca", by przyznać Polsce "Skamielinę".

Rząd w Warszawie sceptycznie podchodzi do apeli o zwiększenie unijnych ambicji świadom kosztów, jakie pakiet klimatyczno-energetyczny oznacza dla polskiej gospodarki. Mikołaj Dowgielewicz podkreślał w Brukseli warunkowość zapowiedzi UE. Przypomniał, że przejście na cel 30% może nastąpić jedynie wtedy, kiedy inne kraje zdobędą się na porównywalny wysiłek. - Obecnie nie są spełnione warunki, by przejść z 20 na 30% - powiedział. Ocenił, że zapowiedzi redukcji innych krajów "nie są porównywalne ze zobowiązaniami Europy".

Polska, z energetyką opartą na węglu, obawia się, by na fali entuzjazmu w duńskiej stolicy Unia Europejska nie wzięła na siebie ciężaru nie do udźwignięcia przez biedniejsze kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

Szef polskiej delegacji na szczycie w Kopenhadze Tomasz Chruszczow zauważył, że redukcja emisji CO2 jest w gruncie rzeczy zaproszeniem skierowanym do innych krajów świata, a jednocześnie bardzo jasną deklaracją tego, co zrobi wspólnota, kiedy inne kraje rozwinięte zaangażują się w podobnym stopniu w ograniczanie emisji. - Dzięki decyzji Rady Europejskiej z marca 2007 roku i października 2009 roku Unia Europejska przyjęła pakiet energetyczno-klimatyczny i póki, co jest jedynym tak wielkim obszarem gospodarczym, który nie tylko deklaruje zmniejszenie emisji CO2, ale rzeczywiście to robi dzięki restrykcyjnemu prawu europejskiemu, które Polska stosuje, a które wymusza redukcję dwutlenku węgla - przypomniał.

Podkreślił też, że Polska jest światowym liderem, który pokazał, że można redukować emisję gazów cieplarnianych, a jednocześnie rozwijać gospodarkę. "Nasze emisje w ciągu ostatnich 20 lat spadły o 30%, a gospodarka wzrosła o przeszło 70%. Takiego wyniku nie ma nikt na świecie" - powiedział Chruszczow.

(tw, ak, zel)

oceń
6
4
Podziel się

Przeczytaj też


  • Skomentuj
  • WP.PL
  • FB

Korzystanie z komentarzy FB oznacza akceptację regulaminu

REGULAMIN
Ocena: 0 [0]
~rozbawiony [2009-12-13 19:38]

newtworki zglupialy do cna. na milion mieszkancow i 100tys km kw powierzchni
najwiecej co2 wydzielaja niemcy i japonia bo 77 tya ton .polska i usa 43 000 ton.a moze rownac do tych panstw a nie nagradzac panstw emityjacych najwiecej co2.pasztet z konia i zajaca pol konia pol zajaca.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~a [2009-12-11 17:26]

polska nie gesi swoj jezyk maja
powinnismy sie kierowac kregoslupem moralnym a nie zasadami narzuconymi z UE przeciez wyszlo szydlo z worka ze to klamcy i oszusci. Skoro emisja Co2 nie powoduje efektu cieplaranianego tylko to normalny proces ziemi to z jakiej racji przyznano nam ta nagrode he

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
niezalezny2006 [2009-12-11 22:14]

Zmiany klimatyczne
Ci którzy wierzą w to że człowiek powoduje zmiany klimatyczne,jest moim zdaniem naiwny,głupi lub wyrachowany.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Ls [2009-12-11 17:43]

najwiekszym emiterem gazow
jest usa i niech oni sobie ograniczaja.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Szewczyk Dratewka [2009-12-11 08:14]

KOMPROMITACJA jest, ale dla szantażystów
Farbowani ekolodzy stali się szturmowcami neokolonializmu. Zmiany klimatyczne - tak jak kiedyś zaćmienia słońca - są wykorzystywane do zniewalania całych narodów. Najpierw niszczy się ich gospodarki i zadłuża, potem dłużników traktuje jak niewolników. I właśnie TERAZ próbują nasi europejscy fałszywi przyjaciele zrobić to z Polską.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~ccccc [2009-12-11 08:39]

Po co ograniczac emisje CO2??? I tak w 2012 bedzie koniec swiata.
jw.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Student U.W. [2009-12-11 01:57]

Tusk osmiesza Polske i prowokuje inne kraje europy do lekcewazenia nas.
To sa rezultaty wybierania Niemmco / Prusaka na Premiera Polski. SKANDAL!

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~bbbb [2009-12-11 08:37]

NIECH sie w koncu odwala od Polski!!!
Raz na nas wrzucaja bo chca traktat a teraz bo CO2 im sie zachcialo. Wiedza ze nasz kraj jest duzym krajem i mozna nas na duza kase zrobic.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~aaaaa [2009-12-11 08:34]

CHODZI O KASE!!!! Inne kraje UE inwestowaly w technologie a teraz chce Polske zerznac z kasy
bo dobrze wiedza ze mozna nas zrobic w konia. A ta nagonka jest po to aby glupie spoleczenstwo sie zaczelo wstydzic ze jest skamielina i aby namowilo rzad do tego syfu. Propaganda robi swoje.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~tango [2009-12-11 08:24]

Nie dajmy się zwariować i narzucić sobie
wymyślone przez nawiedzonych ekologów i niczym nie popartych norm.To jest tylko próba wyrwania kasy przez pseudo ekologów jak to miało do tej pory.Myślę,że powoli wyjdzie na światło dzienne jak to nas oszukiwano i straszono aby tylko doić pieniądze.I to wszystko.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Tadeusz [2009-12-11 08:13]

W objęciach UE !
Tusku, czyń teraz cuda. Kiedy przekonywałeś, że znowu (kiedyś był to Związek Radziecki) ktoś nam coś da, natychmiast włączała się ostrzegawcza ŻARÓWA. To, co się teraz dzieje- to ja rozumiem- tu widać business i bogaci walczą o swoje (dzięki takiej postawie stali się bogaci). Wczoraj TVN24 zaprosił Jerzego Urbana- Goebbelsa stanu wojennego i "człowiek" ten usłyszał, że znalazł się na śmietniku historii. Ukróćmy emocje i na chłodno powiedzmy sobie : chuligani, którzy wepchnęli Polskę w ten "eksperyment" z UE już są na śmietniku historii. Ta ocena nie zmieni faktu, że znów za wszystko zapłaci polski podatnik. Nie żaden kse- kse- nofob czy jakiś inny (jak mawia wybitny "autorytet") ale uczciwy, poczciwy, gościnny i dobroduszny statystyczny Polak. A swoją drogą przyjrzyjcie się ludziom, którzy z takim naciskiem akcentują "wady narodowe" Polaków."wybitne autorytety" obawiają się powrotu "katolickiego nacjonalizmu" w Polsce. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy silne narody starannie pielęgnują swoje tradycje.Tusk i jemu podobni z pełnym cynizmem dokonali rozdania, którego skutki na pewno przełożą się na pokolenia Polaków. Mówimy o stanie na dziś, do czego jeszcze dojdzie- zobaczymy.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ccc [2009-12-11 08:11]

chruszczow?
komunistyczna radziecka świnia.TFU

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~wewe [2009-12-11 08:11]

Lepiej być skamieliną niż płacić haracz....
...nawiedzonym ekoeuropalantom,poza tym pan Al.Gore nawymyslał głupot w które wierzą naiwniacy nie zdając sobie sprawy ze chodzi o kasę ,kasę i jeszcze raz kasę.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Patysia [2009-12-11 08:06]

Czy ten Rząd nic nie POtrafi?
Najpierw żebranie o szczepionki, a POtem blokowanie na szczycie.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Normalny [2009-12-11 08:04]

Rozpiera mnie duma z mojego mądrego kraju, który dał odpór lewicowej agitce!!!!

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Śmiech [2009-12-11 08:01]

TUSK SKAMIELINĄ 20LECIA
Dyletant i oportunista.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~Optyk [2009-12-11 07:59]

Mogą Nas
pocałować w oczko !

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~obob [2009-12-11 07:55]

Żadna kompromitacja, pochwała dla tusków.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~swój [2009-12-11 07:49]

JESTEM Z TEGO DUMNY
Ta ekologiczna ściema jest zbyt dla nas kosztowna, a nabija kasę krajom, które w czasach braku 'zielonych' rozwinęły swoje gospodarki.

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~ali [2009-12-11 07:45]

Za całą tą propagandą stoi smutny fakt, że zieloni w gruncie rzeczy nienawidzą ludzkości. Przywódcy tego ruchu, ulegając obsesji na punkcie "przyrostu ludności", popierają w swoim programie wszystko, co może ten przyrost ograniczyć: zarazy, ubóstwo, głód, pozbawianie energii. Liczne "środowiskowe" organizacje nieustannie tworzą zapory przeciwko przyrostowi ludności w postaci kampanii strachu, bez jakichkolwiek podstaw naukowych.

odpowiedz

Szukaj w serwisie

reporter wp24 chcę wyslać

Zrobiłeś unikalne zdjęcie,
napisałeś ciekawą
wiadomość?

Wyślij je do nas lub załóż
własne konto, na którym
je opublikujesz.

Najlepsze materiały
publikujemy na stronie głównej serwisu.

Ostatnio dodane przez reporterów WP24

Pogoda długoterminowa materiał foto Pogoda długoterminowa dodane przez: Internauta WP24
Prognoza pogody materiał foto Prognoza pogody dodane przez: Internauta WP24

więcej

Sonda

Jaki prezent dasz swojej Mamie?

liczba oddanych głosów: 927